همه چیز درباره بازار سنتی ایزمایلوفسکی مسکو

آنچه در مقاله بازار سنتی ایزمایلوفسکی خواهید خواند:

بازار سنتی ایزمایلوفسکی مسکو، بدونِ اغراق محبوب ترین مرکز خرید در مسکو است. هرچند که ترجمه صحیح تر، بازار سوغاتی فروشی ایزمایلوفسکی است. این جا، نه تنها برای توریست ها جذاب است و با ورود به آن دیگر حسابِ زمان از دستشان در میرود، بلکه برای محلی ها و ساکنینش نیز به مانند سوگولیِ دربارِ تمامِ بازار های مجلل و نوسازِ روسیه است. (در حقیقت مثالِ نقضی از نو آمدن به بازار و دل آزار شدنِ کهنه است!)


دلیل محبوبیت بازار سنتی ایزمایفسکی مسکو چیست؟!

شاید عکس های معدودی که از این بازار در سایت های مختلف جهانی مشاهده می کنید، نتواند عمقِ تنوع و طیفِ گسترده اجناس و مغازه ها را آن طور که شایسته است برای شما به تصویر بکشد. هم چنین این تصاویر قطعا پتانسیلِ نشان دادنِ قیمت های فوق العاده مناسب و هیجان انگیزِ این بازار را ندارند!

تنها یک شخص که به روسیه رفته و طعم رفتن به بازارِ سنتیِ ایزمایلوفسکی مسکو را چشیده میتواند، شدتِ تنوع اجناس و قیمت های مناسب که کاری میکند تا دیگر دلتان نیاید با فروشنده برای تخفیف چانه بزنید شرح دهد ( هر چند دیده شده که برخی از ایرانی ها در اقصاء نقاطِ جهان برای گرفتنِ اجناسِ رایگان و صلواتی نیز چانه می زنند! ) .

بازار سنتی ایزمایفسکی مسکو


بازار در هفت روز ایام هفته از ساعت 8 صبح تا 4 بعد از ظهر به رویِ مشتریان باز است. هر چند که بنا بر تجربه کسانی که بازار سنتی ایزمایلوفسکی مسکو را دیده اند، بهترین زمان برای گشت و گذار در این بازار و گرفتنِ نتیجه مطلوبتان برای خریدِ هر آنچه که نیاز دارید، روزهای شنبه و یک شنبه است (شما در ایران هم باشید می بینید که پنجشنبه بازار ها و جمعه بازار ها چقدر تنوعِ اجناس و قیمت های گوناگون و مناسب را در خود جای داده است).

این بازار آن قدر سخاوتمند است که به فکرِ خستگی و گرسنگیِ شما که ناشی از پیاده طیِ کردنِ مسیر طولانیش است نیز هست. شما میتوانید در کنارِ لذتی که از خرید سوغات های ارزان قیمت و جذابِ خود میبرید، لذتِ خوردنِ کباب های روسی که عطر و بویش تا آن طرف دنیا نیز میرود را تجربه کنید و با شکمِ گرسنه به هتل یا خوابگاهتان بر نگردید. نکته دیگر این است که این بازار تنها مکانی برای خرید اجناس دست اول و بکر نیست و در کنار آن میتوانید

کالا هایِ دست دوم را هم با قیمت های فوق العاده پائین تر پیدا کنید.
حالا از این تعریف و تمجید ها گذشته، شما با ورود به بازار سنتی ایزمایلوفسکی مسکو با چه کالا هایی مواجه می شوید؟

مطالب خواندنی دیگر:بررسی هزینه های سفر به مسکو
کالاهای بازار ایزمایلوفسکی

کالاهای بازار ایزمایلوفسکی

ماتریوشکا

قطعا این عروسک های چوبیِ تو در تو نمادِ مسکو است. اصلا اگر به روسیه بروید یکی از این ها را با خودتان به عنوان سوغات نیاورید، اصالتِ به فرنگ رفتنِ شما در بینِ اذهانِ عمومی و فامیلی به اثبات نمیرسد!

طرحِ اصلی و ابتدایی این عروسک ها، چهره دختری است که با لباسِ خاص و مدلِ مویِ سنتی مردمانِ روسیه بر روی چوب طراحی شده. این تصویر همین طور تا نسل های بعدی و آخرینش به صورتِ کوچک و کوچک تر بر روی چوب به تصویر کشیده میشود، تا به عروسکِ آخر که به اندازه یک نخود فرنگیِ دوست داشتنی است برسد!

ماتریوشکا سوغات مسکو

جعبه جواهرات پالخ و فدوسکینو

از سوغاتی های سنتی که مخصوصِ شخصِ شخیصِ روس ها است جعبه جواهرات پالخ و فدوسکینو است که اتفاقا به فراوانی می توانید در طرح های مختلفی در این بازار پیدا کنید. این جعبه ها به عنوان سوغاتی یکی از بهترین گزینه هایی است که پیش روی خود دارید.

این جعبه ها را به عنوان جعبه ی جواهرات و یا حتی وسیله ای برای نگهداری نامه ها و اسناد مهم استفاده می کرده اند. مرکز اصلی ساخت و صادرات این جعبه ها که بر روی آن ها لایه ای از رنگ لاکی نیز می زنند، ۲ شهر پالخ و فدوسکینو می باشند. خوبی این جعبه ها در این است که در قیمت ها و اندازه های مختلفی موجود است و شما با هر بودجه ای می توانید از آن ها تهیه نمایید.

مطالب خواندنی دیگر:آشنایی با معروف ترین سوغاتی های روسیه
جعبه جواهرات پالخ و فدوسکینو سوغات مسکو

سماور روسی

علاوه بر خیلی از کلمات و اصطلاحات در زبانِ گیلانی، از جمله وسیله های مشترکِ میانی اقوام روس و ایرانی، همین سماور ها هستند. سماور هایی که بعد از جنگِ ایران و روسیه در زمان قاجار پا به ایران گذاشتند و دیگر هرگز بر نگشتند!

اگر می خواهید از روسیه سماور را به عنوان سوغاتی با خود بیاورید می توانید در انواع مختلف برقی، سنتی و حتی ذغالی را خریداری نمایید (هر چند که هیچ کس راضی به این حجم ا زحمت برای شما نیست !). اگر به آنتیک علاقه مند هستید و از این کارتان هم لذت وافِر میبرید، می توانید سماورهایی متعلق به ۱ یا ۲ قرن پیش را هم در این بازار پیدا کنید هر چند که باید به همان اندازه نیز پولِ آنتیک تری برایِ خریدش پرداخت نمایید!

سماور روسی سوغات مسکو

شال های اورنبورگ

یکی از سوغاتی های روسیه که مخصوصا اگر خانم باشید و یا برای عزیزانتان که خانم هستند می توانید ببرید و با واکنش های جالب و دوست داشتنی مواجه شوید، همین شال های اورنبورگ هستند. این شال ها بسیار لطیف و زیبا هستند و ضمن نرم و لطیف بودن بسیار، دارای طرح ها و اَشکال مختلفی هم هستند.

گفتنی است که نوع سنتی این شال ها دارای دو رنگ خاکستری و سفید هستند.قبلا کسی به شما گفته بود که روس ها این شال را نمادی از عشق می دانند؟ ( دلیلی هم ندارند که بگویند چون اصولا چه کسی می آید و بی مقدمه درباره شال های اورنبرگ سر بحث را با شما باز کند ؟؟ ) شال های اورنبورگ را می توانید به راحتی از این بازار در انواع سنتی و حتی مدرنش تهیه نمایید.

شال های اورنبورگ مسکو

سوغات های دیگر این بازار

  • لباس های سنتی اقوام مختلف در روسیه
  • صنایع دستی که معمولا از جنس سنگ و چوب هستند
  • پوسترهایی مرتبط با زمان شوروی ها
  • عنبر
  • عروسک های دست ساز و سنتی
  • کلاه های خزدار