آشنایی با معروف ترین کلیساهای مسکو

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

معروف ترین کلیساهای مسکو آنقدر شهرت جهانی دارند که شما را برای بازدید از خود ترغیب کنند . کلیساهای ارتودوکسی و  سبک های رنسانسیش که هر کدامشان تاریخ و داستانی کهن را به دوش خود حمل میکنند. رویداد های تاریخی که میتوانید هم چنان جریان داشتن آن ها در هوا و اتمسفرِ هر کلیسا را پس از گذشت قرن ها احساس کنید. معماری های بی نقص این کلیساها که هر کدامشان بازمانده ای از اعصار دیر و دور تاریخ مسکو هستند و غالبا با وساطت و دخالت مسیحیان بناگذاری شده اند، به راحتی قدرت این را دارند که هر شخصی را تسخیر وارانه ساعت ها میخکوب خودشان کنند.

طرح غالب معروف ترین کلیساهای مسکو، عموماً ویژگی های مشترکی دارند که میشود به عنوان امضای معماران روسی در نظرشان گرفت. ویژگی هایی نظیرِ گنبدهای پیازی شکل و فانتزی، موزائیک های رنگی و در هم آمیخته شده، نقاشی هایِ سقفی و دیواری بیشتر با مضمون اورتیک و انسان محوری که نشان دهنده تاثیر پذیری هنرمندان هر عصر از دوره رنسانس هستند. در ادامه تعدادی از محبوب ترین کلیساهای مسکو را معرفی میکنیم:


1.کلیسای مسیح منجی (Church of Christ the Savior)

این کلیسا با اقتدار بلند قد ترین کلیسای ارتدوکس جهان است! در قلبش داستان‌های زیادی از تاریخ عجایب روسیه و شکست ناپلئون جای داده. انگار که خط به خط تاریخ پر حادثه روسیه را در این کلیسا با چشم ‌نوازترین رنگ‌ها و معماری‌ها می‌خوانیم و می‌آموزیم. این کلیسا که از نامش هم پیداست، نماد امید مسکو است و نجات‌دهنده از ناامیدی‌ها… است. در نگاه اول، سنگ‌های مرمرین و گرانیتی به کار رفته در کلیسا و درخشش گوی‌های طلایی بر فراز آن ، شما را مسحور میکند. نمای خارجی کلیسا نمادی از مسیح و حواریون است.

مطالب خواندنی دیگر:با تفریحات رایگان در مسکو ، لذت سفر را دو چندان کنید !
معروف ترین کلیساهای مسکو

2.کلیسای تثلیث (Trinity Church)

شاید در نگاه اول با شنیدن نام این کلیسا کمی بترسید. چرا که تثلیث در فیلم هایِ ژانر ماورایی، نماد نجات تسخیر شدگان از چنگالِ عنصر وحشت است. پدر ، پسر و روح القدس ، سه عنصرِ کلیدی و مثلث وار هستند که با نام تثلیث شناخته می شوند.

این کلیسا نمونه ای عالی از معماری باروک به شمار می رود که در سال ۱۶۳۰ ساخته شد . سازنده ی این کلیسا شخصی به نام گریگوری نیکیتنیکوف بوده که از بازرگانان ثروتمندان آن دوره محسوب می شده است. در سال ۱۹۲۰ کلیسای تثلیث بسته شد و بعد ها فعالیت خود را به عنوان یک موزه ادامه داد. در سال ۱۹۹۱ تصمیم گرفته شد که این بنا به عنوان یک کلیسای ارتدکس کار خود را از سر بگیرد و به ذات اصلی خود باز گردد.

کلیسای تثلیث در مسکو

3.کلیسای جامع سنت باسیل (St. Basil’s Cathedral)

قطعا بارها تصویر کلیسای جامع سنت باسیل با گنبد های رنگین و پیازی شکلش را بر روی سوغاتی که برای شما از روسیه آورده اند یا در گزارش ها و فیلم های تلویزیون دیده اید. کلیسایی که یکی دیگر از نماد های روسیه محسوب میشود و حسابی شهرت جهانی. این کلیسا بخشی از مجموعه میراث جهانی کرملین – مسکو محسوب می شود و برای مردم کشور روسیه بسیار حائز اهمیت است.

امروزه این بنا به عنوان یک موزه هم تغییر کاربری داده و در آن آثاری زیبایی به نمایش درآمده اند. اغلب ایرانی ها مسکو را با این عبادتگاه رنگارنگ می شناسند. کلیسای جامع سنت باسیل روزهای چهارشنبه به منظور نظافت تعطیل می باشد. همچنین توجه داشته باشید که برای خرید بلیط، بلیط فروشی های این مجموعه ۴۵ دقیقه قبل از تعطیل شدن مجموعه فروش را متوقف می کنند.

مطالب خواندنی دیگر:پر طرفدارترین جاذبه های مسکو
کلیسای جامع سنت باسیل در مسکو

4.کلیسای سنت نیکولاس

در منطقه خامونیکی مسکو، یکی دیگر از معروف ترین کلیساهای مسکو به کلیسای سنت نیکولاس قرار دارد. این کلیسا از بناهای بسیار زیبا و رنگی شهر مسکو در روسیه است که نمای سفید، سبز و نارنجی آن بسیار در چشم گردشگران خودنمایی می کند. کلیسای جذاب و دیدنی سنت نیکولاس دارای ۵ گنبد طلایی بر فراز خود است که همین بر زیبایی آن نیز افزوده است. قدمت این کلیسا به اواخر قرن ۱۷ میلادی برمی گردد و ژانر معماری آن باروک است.

کلیسای سنت نیکولاس از معروف ترین کلیساها در مسکو

5.کلیسای شفاعت

این کلیسا به دستور یکی از ثروتمندان روسیه در حومه شهر مسکو ساخته شده نیز کلیسای شفاعت نام دارد. به منظور ساخت کلیسای شفاعت از اصول معماری باروک استفاده شده و همین مساله بر اهمیت و زیبایی آن افزوده است. متاسفانه این کلیسا در جریان جنگ های متعددی که در این کشور رخ داده نیز دچار آسیب های مختلفی شده و بهتر است بگوییم که تا حد نابودی هم رفت. اما آنچه که امروزه از این کلیسای تاریخی باقی مانده حاصل دو سری مرمتی است که بر روی آن صورت گرفته است.

کلیسای شفاعت در مسکو

6.کلیسای جامع دورمیشن (Dormition Cathedral)

یکی از قدیمی ترین و معروف ترین کلیساهای مسکو، کلیسای جامع دورمیشن نیز نام دارد. عمده علت زیبایی این عبادتگاه مربوط به نمای جذاب و ۵ گنبد طلایی آن و همچنین معماری دلربایی است که درون این کلیسا به چشم می خورد. نقاشی های خیره کننده از حضرت مریم و بزرگان مذهبی در این کلیسا سبب شده تا علاقمندان بسیاری برای تماشای این تصاویر به سمت کلیسای جامع دورمیشن نیز بروند.

سال ساخت این کلیسا به ۱۴۷۵ تا ۱۴۷۹ نیز باز می گردد، برای ورود به این کلیسا و بازدید از آن باید به میدان کتدرال بروید. آنچه که لازم است بدانید این است که در میدان کتدرال مسکو سه کلیسای دیگر به نام های بشارت، کلیسای جامع دورمیشن و کلیسای جامع آرچ انجل نیز قرار دارد که می توانید از هر سه بازدید کنید.

کلیسای جامع دورمیشن در مسکو

7.کلیسای عروج مسکو

در سال ۱۵۳۲ کلیسای عروج در شهر مسکو به دستور پرنس واسیلی سوم نیز ساخته شد. این کلیسا اولین نمونه ساختمان های چوبی با سقف خیمه ای محسوب می شود که در زیرسازی آن از سنگ و آجر نیز استفاده است. معماری این کلیسا به قدری هوشمندانه و ارزشمند بوده که تحسین کارشناسان بین المللی را برانگیخته و نامش را به عنوان یک گنجینه با ارزش از معماری در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

کلیسای عروج مسکو
کلمه های کلیدی: