فرودگاه مهرآباد و ترمینال های آن

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

مسافرانی که از طریق فرودگاه مهرآباد به شهرهای مختلف ایران سفر می‌کنند، ممکن است از خود بپرسند که پرواز رزروی آن‌ها از کدام ترمینال این فرودگاه صورت می‌گیرد؟

فرودگاه مهرآباد، در جنوب غرب تهران نزدیک به میدان آزادی در خیابانی به اسم خیابان معراج، واقع گشته، که فعالیت خود را از سال ۱۳۱۷ آغاز کرده، و نام آن به دلیل روستایی است که در آن محل قرار داشته‌ است.
تعداد فروند هواپیماهایی که این فرودگاه کار آن را با آن‌ها شروع کرده، نزدیک ۲۰ فروند هواپیما محاسبه ‌شده است. در ادامه با مجله ی گردشگری گلفام سفر همراه باشید تا با فرودگاه مهرآباد ، هواپیمایی ها و ترمینال های آن بیشتر آشنا شوید.

ترمینال های فرودگاه مهرآباد

امکانات ترمینال های فرودگاه مهرآباد

ترمینال‌های هر فرودگاه امکانات خاصی دارد، برای مثال در ترمینال‌های فرودگاه مهرآباد شما می‌توانید رستوران، بانک، کافی‌شاپ و فروشگاه‌های متعددی پیدا کنید. نکات مهمی که باید درباره فرودگاه‌ مهرآباد بدانید، این است که حتما یک ساعت قبل از شروع پرواز، در فرودگاه حضورداشته باشید؛ دیگر نکته‌ی مهم این است که اگر شما بیش از ۲۰ کیلوگرم بار داشته باشید، باید هزینه‌ای برای اضافه‌بار نیز به مسئولین پرداخت کنید.

مطالب خواندنی دیگر:خرید بلیط هواپیما

شرکت هواپیمایی ماهان

شرکت ماهان در سال ۱۳۷۱ در شهر کرمان تنها با دو فروند هواپیما شروع به فعالیت کرد، اما اکنون یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های هواپیمایی در کشور ایران است که ۴۵ فروند هواپیما برای مسافربری و روزی نزدیک به ۵۵ پرواز دارد. پروازهای مخصوص این شرکت برای ترمینال ۶ هستند. هواپیمای بوئینگ ۷۴۷، یکی از معروف‌ترین هواپیماهای بزرگ جهان است که جمعیتی نزدیک به ۵۵۰ نفر را در خود جای می‌دهد.

ایرلاین ۲ شرکت هواپیمایی ماهان، این هواپیما را در اختیار خود دارد و با هر پرواز، مسافرانی نزدیک به ۴۵۰ نفر را در خود جای می‌دهد. بیشترین مسافتی که این هواپیما طی کرده است، نزدیک به ۹ هزار و ۸۰۰ کیلومتر محسوب شده، دیگر هواپیمای شناخته‌شده شرکت ماهان، ایرباس a340_600 است که ظرفیت آن به‌اندازه ۳۰۸ نفر است.

شرکت هواپیمایی ماهان

شرکت هواپیمایی ایران ایر

این شرکت، جزو قدیمی‌ترین شرکت‌هایی به‌حساب می‌آید که در خاورمیانه، در زمان قدیم، شروع به کارکرده و در زمان قدیم نام آن «هواپیمایی ملی ایران» یا به اختصار «هما» بوده است؛ در زمان گذشته، نزدیک به ۴۰ مقصد خارجی و داخلی با توجه به این پرواز صورت می‌گرفته، اما اکنون، پروازهای بین‌المللی از طریق فرودگاه امام خمینی انجام می‌شوند. پروازهای ورودی شرکت هواپیمایی ایران ایر، از ترمینال ۲ فرودگاه مهرآباد است.

شرکت هواپیمایی ایران ایر

شرکت هواپیمایی آسمان

این شرکت هواپیمایی، در سال ۱۳۵۹ با همکاری ۴ شرکت پارس ایر، ایر سرویس، هورآسمان و ایرتاکسی شروع به فعالیت کرد. این هواپیما دارای ۳۳ فروند هواپیما به ۴۰ مقصد داخلی درون کشور است، و از نظر کیفیت و امن بودن پرواز، از طریق نشانه‌ای آیوسا شناخته می‌شود. پروازهای این فرودگاه در ترمینال ۶ انجام می‌شوند.

شرکت هواپیمایی آسمان

شرکت هواپیمایی معراج

پروازهای ورودی این شرکت هواپیمایی که از ترمینال ۲ انجام می‌شود، در سال ۱۳۸۹ تاسیس شده و یکی از تازه‌کارترین شرکت‌های هواپیمایی کشور ایران به‌حساب می‌آید. یکی از ویژگی‌های مثبتی که می‌توان برای این شرکت هواپیمایی در نظر گرفت، تاخیر نداشتن و زمان‌بندی مناسب پروازهای هواپیما است و این هواپیما با عنوان یکی از کم تاخیرترین هواپیماهای ایران شناخته می‌شود.

مطالب خواندنی دیگر:خرید بیلط هواپیما به صورت آنلاین
شرکت هواپیمایی معراج

شرکت هواپیمایی کیش ایر

زمان تاسیس این شرکت هواپیمایی، به سال ۱۳۷۰ برمی‌گردد و گواهینامه استاندارد خود را از موسسه IOSA دارد. از مطمئن‌ترین هواپیماهای ایران محسوب می‌شود که شما می‌توانید با خیالی آسوده و اطمینان خاطر، با آن سفر کنید. پروازهای ورودی این هواپیماها در ترمینال ۲، صورت می‌گیرند.

شرکت هواپیمایی کیش ایر

شرکت هواپیمایی قشم ایر

شروع فعالیت شرکت هواپیمایی قشم ایر، از سال ۱۳۷۲ بوده و پس از ۷ سال فعالیت، این امکان را پیدا کرد تا ۷ فروند هواپیمای جدید به شرکت خود اضافه کند. این شرکت هواپیمایی پس از ۱۰ سال کار در زمینه حمل‌ونقل هوایی، مجرب‌ترین نیروها را استخدام کرد که باعث موفقیت عظیم آن شد‌. نام گذشته این شرکت هواپیمایی، فراز قشم بوده، که نام آن در سال ۹۱ به نام شرکت هواپیمایی قشم ایر تغییر پیدا کرد. پروازهای ورودی شرکت هواپیمایی قشم ایر از ترمینال ۲ صورت می‌گیرند.

شرکت هواپیمایی قشم ایر

شرکت هواپیمایی وارش

فعالیت این شرکت از سال ۱۳۹۶، آغازشده است. ازآنجایی‌که معنی وارش به زبان مازندرانی، به معنای باران است، مرکز اصلی شرکت هواپیمایی وارش در شهر ساری قرار دارد. شرکت هواپیمایی وارش در سال ۹۷، با تایید از فرودگاه مهرآباد، فعالیت خود را از تهران به شمال آغاز کرد.

شرکت هواپیمایی وارش

شرکت هواپیمایی زاگرس

شرکت حمل‌ونقل هوایی زاگرس، قدمت زیادی ندارد و در سال ۱۳۸۶، فعالیت خود را آغاز کرد؛ اما در فاصله زمانی کوتاهی، توانسته جایگاه مناسبی در میانه ترمینال‌های شناخته‌شده در فرودگاه مهرآباد پیدا کند. پس از پیشرفت‌های متعدد این شرکت هوایی، اکنون بیش از ۴ میلیون نفر، مسافر را جابجا کرده، و در سال 96، رتبه چهارم را در بهترین ایرلاین های ایران، برای خود به دست آورد.

شرکت هواپیمایی زاگرس

شرکت هواپیمایی ایران ایر تور

تاسیس این شرکت در سال ۱۳۵۱ بوده است، که هدف آن گسترده کردن گردشگری و افزایش سفرهای زیارتی است. پروازهای این شرکت، به‌صورت چارتر و سیستمی انجام می‌شود. شروع فعالیت پروازی این شرکت، از سال ۱۳۷۱ محسوب می‌شود. استان خراسان رضوی به‌عنوان قلب پروازهای این شرکت، هواپیمایی حساب می‌شوند‌. این شرکت از مسئولیت‌های مهمی که دارد، این است که ۵۵ درصد از پروازهای مکه را بر عهده دارد. شرکت هواپیمایی ایران ایرتور دارای بیش از ۱۰۰ هزار کارکن مجرب است و تا به امروز، نزدیک به ۲۶ میلیون نفر مسافر را جابه‌جا کرده است.

شرکت هواپیمایی ایران ایر تور

شرکت هواپیمایی آتا

این شرکت هواپیمایی در سال ۱۳۸۷، در تبریز بنا و تأسیس شد. شرکت هواپیمایی آتا، در ابتدای کار خود، از ۴ فروند هواپیما با ظرفیت ۱۶۵ مسافر، کار خود را آغاز کرد؛ اما اکنون دارای ۱۴ فروند هواپیما است، که فعالیت خود را انجام می‌دهند.

ایرلاین آتا، به‌عنوان شانزدهمین ایرلاین کشور ایران محسوب می‌شود؛ این شرکت علاوه بر داشتن ۱۲۰ مهماندار دارای ۳۵ خلبان و کمک‌خلبان که با آموزش دیدن در طول‌های شرکت هواپیمایی آتا، علم خلبانی را یاد می‌گیرند و تبدیل به تکنسین‌های آموزش‌دیده می‌شوند. نکته مهمی درباره ایر لاین های شرکت آتا این است که از آغاز کار تابه‌حال، ۱۲ حادثه برای آن هواپیماها ایجادشده؛ اما خوشبختانه تا به امروز، هیچ‌کدام از آن‌ها تلفات جانی نداشته است.

شرکت هواپیمایی آتا

شرکت هواپیمایی کارون

این شرکت حمل‌ونقل هوایی که یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های هوایی ایران به‌حساب می‌آید، دفتر مرکزی آن در اهواز واقع‌شده و مالک اصلی شرکت هواپیمایی کارون، فردی بازنشسته از صندوق صنعت نفت است. پروازهای ورودی هواپیمای کارون، از ترمینال ۲ انجام می‌شوند.

شرکت هواپیمایی کارون

ترمینال

امکانات موجود در ترمینال ۱ فرودگاه مهرآباد شامل مواردی مانند غرفه‌های کتاب، کافی‌شاپ، نمازخانه و رستوران است. ترمینال ۱ فرودگاه مهرآباد پروازهای خروجی هواپیمایی وارش، زاگرس و کیش ایر را مورد پوشش قرار می‌دهد. ترمینال ۲ فرودگاه مهرآباد، این فرودگاه شامل امکاناتی مثل رستوران، کافی‌شاپ، نمازخانه و سالن ترانزیت است. ترمینال ۴ فرودگاه مهرآباد مخصوص مسافران پروازهای تاخیری و ترمینال ۶ فرودگاه امکاناتی مانند جایگاه پذیرایی برای مسافران دارد.

مطالب گفته‌شده، اطلاعاتی درباره یکی از فرودگاه‌های شناخته‌شده کشور که در پایتخت وجود دارد، به شما ارائه شد. هدف ما افزایش اطلاعات شما هنگام مواقع ضروری، و پاسخگویی به سوالات متعدد درباره فرودگاه مهرآباد تهران بود و امیدواریم که این مطالب برای شما مفید واقع‌شده باشند و از آن‌ها استفاده کرده باشید.

کلمه های کلیدی: