با جاذبه های شهر زیبای مشهد بیشتر آشنا شوید

آنچه در مقاله ی جاذبه های مشهد خواهید خواند:

مشهد، پایتخت مذهبی ایران و دومین شهر پهناور کشورمان است. شهری که در دوره افشاریان طعم پایتخت سیاسی بودن را نیز چشیده و از دیرباز یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری ایران بوده است. از همان روزهایی که خراسان نامیده می‌ شد و بسیاری خود را به سختی از فرسنگ ‌ها دورتر برای زیارت به این شهر می رساندند تا به امروز که به یکی از مهمترین مقاصد توریستی کشورمان برای گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شده و سفر به آن با قطار و هواپیما و خودرو کار سهل و آسانی به شمار می رود. در این مقاله تلاش کرده‌ایم تا شما را با بخشی از جاذبه های مشهد آشنا کنیم. با ما در گلفام سفر همراه شوید.


حرم امام رضا (ع)

تکه ‌ای از بهشت در دل شهر زیبای مشهد .بسیاری تنها برای زیارت حرم امام رضا (ع) (یکی از مهم ترین جاذبه های مشهد) راهی شهر می‌ شوند تا در کنار بارگاه ملکوتی علی ابن موسی الرضا (ع) آرام گیرند. علاوه بر حس معنوی شگفت انگیزی که رفتن به این حرم مقدس در میهمانان شهر زیبای مشهد ایجاد می کند، بازید از بخش های مختلف آن نیز بسیار لذت بخش و به یادماندنی است.

سازه ‌های حرم امام رضا(ع) از دوره های تاریخی مختلفی بر ‌جا مانده اند و همین باعث شده تا گوشه به گوشه این حرم موزه‌ای باشد از معماری ایران.

مسجد گوهرشاد نیز از دیگر جاذبه ‌های مشهد است که در ضلع جنوبی حرم رضوی واقع شده و با کاشی کاری های ظریف و بسیار زیبا شاهکار معماری ایرانی محسوب می شود. این بنای تاریخی سال 1330 قمری با گلوله ‌باران روس ‌ها صدمه زیادی دید که در سال ۱۳۳۹ گنبد و ایوان مقصوره و ایوان‌ های شرقی و غربی مسجد مرمت شدند.

در حرم رضوی کتابخانه ‌ای نفیس و همچنین موزه‌ ای دیدنی نیز وجود دارد که در سفر به مشهد نباید بازدید از آنها را از دست داد.

حرم امام رضا (ع)، مهم ترین جاذبه ی مشهد

توس، آرامگاه فردوسی

مقبره فردوسی یکی از ارزشمندترین جاذبه های مشهد است. این آرامگاه پر داستان در ۲۰ کیلومتری این شهر و در حوالی روستای پاژ (فاز) قرار گرفته و بارها ساخته و ویران شده است تا نهایتا در آغاز سده چهارده خورشیدی مقبره ای درخور این شاعر به نام ایرانی، به‌دست هوشنگ سیحون بر پایه طرح پیشین کریم طاهرزاده بهزاد، با اندکی تغییر در اندازه و تزئینات، طراحی و بازسازی شد. مساحت کنونی آرامگاه چیزی حدود شش هکتار است. مجموعه ‌ای شامل باغ آرامگاه، استخر و تندیسی از فردوسی که به دستان توانمند ابوالحسن صدیقی تراش خورده است.

بنای یادبود، ساختمان ‌های اداری، کتابخانه، موزه و آرامگاه مهدی اخوان ثالث نیز در این مجموعه قرار دارند. کاشی‌کاری ‌ها، نقوش سنگی برجسته از داستان ‌های شاهنامه و کتیبه‌ هایی سنگی از سروده ‌های فردوسی نیز در داخل این آرامگاه نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کنند. برای پاسداشت از فردوسی که سی سال تلاش کرد تا زبان پارسی زنده بماند، توس و آرامگاه فردوسی را فراموش نکنید.

مطالب خواندنی دیگر:رزرو آنلاین هتل های مشهد
توس، آرامگاه فردوسی

مشهد پایتخت افشاریان و آرامگاه نادر در پایتخت

آرامگاه نادرشاه افشار، در مجموعه باغ موزه نادری واقع شده است. این مجموعه به یاد نادر شاه در سال 1342 خورشیدی به دست هوشنگ سیحون طراحی و بنا شده و بخش‌ های مختلفی دارد. از جمله این بخش ها می توان به بخش مرکزی که محل دفن نادر شاه افشار است، اشاره کرد.

بازدید از موزه اسلحه این مجموعه هم بسیار جذاب است. موزه‌ای با اسلحه ‌‌هایی از دوره‌ های مختلف تاریخ ایران زمین که نظر بازدیدکنندگان آرامگاه نادرشاه افشار را به خود جلب می کند. موزه دیگری که در این مجوعه قرار دارد مخصوص پادشاه افشاریان و آثار به جا مانده از اوست. مجموعه باغ موزه نادری در آذر 1354 به ثبت ملی رسیده است.

آرامگاه نادر در مشهد

بندی با 500 سال قدمت، بند گلستان

یکی دیگر از جاذبه های مشهد که می خواهیم شما را با آن آشنا کنیم، بند 500 ساله گلستان است. این بند قدیمی در 8 کیلومتری شهر زیبای مشهد و بر روی رودخانه زیبای گلستان قرار گرفته و در میان مسافران این شهر زیبا و دیدنی طرفداران بسیاری دارد.

مصالح به‌کار رفته در بند گلستان آجری است و روایات تاریخی بسیاری در مورد آن وجود دارد. این بند به دوره تیموریان تعلق دارد، اما در مورد اینکه مالک آن چه کسی بوده و توسط چه کسی ساخته شده است، روایت های مختلفی وجود دارد. برخی مدارک تاریخی می‌گویند که این بند به ‌دستور تیمور یا پسرش شاهرخ ساخته شده است، برخی اما مالکیت این بنا را به نام گوهرشاد بیگم (همسر شاهرخ) می‌دانند.

برخی دیگر نیز مالکیت بنا را به کنیز گوهرشاد مربوط دانسته اند. حتی برخی منابع معتقدند که بنا متعلق به دوره صفویه است. اما اسناد معتبر موجود که به مالکیت بنا اشاره دارند می‌گویند که این بند متعلق به سلطان ابوسعید بن سلطان محمد بن میران شاه‌ بن تیمور است.

از این بند چه استفاده ‌هایی می‌ شده است؟ وجود این بند 500 ساله امتیاز ویژه‌ ای برای کشاورزی منطقه بوده و برای آبیاری زمین های کشاوری از آن استفاده می ‌کرده ‌اند. این بند بین دو صخره عظیم و یک پشتیبان بند (صخره‌ای که در قسمت بیرونی قرار دارد) قرار گرفته است.

بند گلستان از جاذبه های مشهد

دست خالی برنگردید، بازار رضا

و اما بازار بزرگ رضا، این بازار یکی از مهمترین مراکز خرید و از مهم ترین جاذبه های مشهد بوده و به ویژه به دلیل همجواری با حرم امام رضا (ع) همواره مورد توجه زائران و مسافران شهر زیبای مشهد قرار گرفته است. بازار رضا در سال 1355 توسط مهندس داریوش بوربور طراحی و زیر نظر او ظرف یازده ماه ساخته شده است.

معماری این بازار منحصر به فرد است و گردشگران را حتی اگر قصد خرید هم نداشته باشند برای دیدن این معماری جذاب و فوق العاده به سمت خود جذب می‌کند. ادویه های مختلف، زعفران، فیروزه، مهر و تسبیح و جانماز از جمله اجناس و کالاهای بسیار محبوب و پرطرفداری هستند که در بازار رضای مشهد خریداری می شوند. در این بازار سنتی بیش از 1700 واحد تجاری وجود دارد.

بازار رضا مشهد

دریاچه چشمه سبز

دریاچه چشمه سبز نیز یکی دیگر از جاذبه های مشهد است که نباید بازدید از آن را در سفر به این شهر تماشایی از دست داد. این دریاچه در 20 کیلومتری روستای گلمکان واقع شده و 50 کیلومتر با مشهد فاصله دارد. دریاچه ‌ای با 15 هکتار وسعت که برای آبیاری زمین های کشاورزی از آن استفاده می‌ شود. دریاچه چشمه سبز را محلی ها چشمه سوز یا چشمه سو هم صدا می زنند. بهار و اوایل پاییز این دریاچه از همیشه چشم نواز‌تر است.

دریاچه چشمه سبز مشهد