کشور مالزی

آنچه در این مقاله در مورد کشور مالزی خواهید خواند:

کشور مالزی یکی از کشورهای بسیار زیبا و جذاب محسوب می‌شود که دارای سواحل متنوعی است. کشور مالزی مناطق و جاذبه‌های طبیعی بسیار زیبایی دارد و این کشور مقصد گردشگرانی است که به غواصی علاقه دارند زیرا مالزی به در اختیار داشتن این سواحل شهرتی جهانی دارد. به‌جز این سواحل زیبا، جنگل‌های انبوه و سرسبزی که این کشور دارد، یکی دیگر از جذابیت‌های آن است و اینکه جذابیت‌های کشور مالزی به همین‌جا ختم نمی‌شود و علاوه بر جاذبه‌های که گفته شد، ازنظر جاذبه‌های شهری برج‌های لوکس و بلند و رستوران‌های مشهور هم کشور مالزی بسیار معروف است. در این مقاله به معرفی کشور مالزی می پردازیم.

مطالب خواندنی دیگر:9 مورد از بهترین جاذبه‌ های گردشگری مالزی

تاریخچه مالزی

کشور مالزی عضو سازمان ملل متحد و اتحادیه کشورهای مشترک‌المنافع است و این فدراسیون سیزده ایالت دارد که در جنوب شرقی آسیا است و نام مالزی زمانی انتخاب شد که فدراسیون مالایا؛ سنگاپور، صباح و ساراواک یک اتحادیه متشکل از ۱۴ ایالت را تشکیل دادند و در سال ۱۹۶۵ سنگاپور از مالزی جدا شد و به کشوری مستقل تبدیل گردید.

موقعیت و جمعیت مالزی

مالزی در جنوب شرقی قاره آسیا قرار دارد و پایتخت آن کوالالامپور است و از 13 ایالت و 3 سرزمین فدرال تشکیل‌شده است و در مساحتی بالغ‌بر 330 هزار و 803 کیلومترمربع گسترده شده است، استاندار هر استان را در مالزی اصطلاحا شاه می‌نامند. این کشور به ‌واسطه دریای جنوبی چین به دو قسمت هم‌اندازه یعنی شبه‌جزیره مالزی و مالزی شرقی یا بورنئوی مالزی تقسیم‌بندی شده است.

جالب است بدانید شبه جزیره مالزی از شمال مرز خشکی و دریایی با کشور تایلند دارد و با کشورهای سنگاپور، ویتنام و اندونزی نیز مرز دریایی دارد و کشور مالزی شرقی با کشور برونئی و اندونزی مرز خشکی و دریایی و با کشورهای فیلیپین و ویتنام مرز آبی دارد و سازمان‌های دولتی و وزاتخانه‌های این کشور در شهر پوتراجایا که به پایتخت اداری این کشور معروف است و در جنوب کوالالامپور قرار دارند، واقع‌شده است.

مطالب خواندنی دیگر:ویزای مالزی
کشور مالزی

مذهب و زبان مردم مالزی

دین رسمی کشور مالزی اسلام است و این موضوع توسط قانون اساسی این کشور اعلام‌شده ولی اگر شهروندان کشور مالزی دین و مذهب دیگری را برای خود انتخاب کنند، هیچ ایرادی ندارد و کاملا برای این تصمیم‌گیری آزاد هستند.

در سال 2016 میلادی جمعیت این کشور سرشماری شد و جمعیتی که برای این کشور محاسبه شد در حدود سی‌ویک میلیون نفر بوده است که حدود 61.3 درصد آن‌ها را مسلمانان، 19.8 درصد را بودایی‌ها، 9.2 درصد را مسیحیان، 6.3 درصد را هندوها و اینکه 1.3 درصد را کنفوسیوس گرایان، تائوئیسم و پیروان مذهب چینی تشکیل داده‌اند و همچنین 0.7 درصد اعلام کردند که هیچ دینی را پیروی نمی‌کنند و 1.4 درصدی که باقیمانده بودند، از دین‌های دیگر پیروی می‌کردند و زبان رسمی و ملی کشور مالزی زبان مالایی یا باهاسا مالایو است.

زبان انگلیسی‌، زبان دوم این کشور به‌حساب می‌آید و بیشتر در مواقعی که معاملات تجاری انجام می‌دهند، از آن استفاده می‌کنند، همچنین به علت چند نژاد بودن مردمان این کشور زبان‌های چینی و هندی نیز در آن عموما رایج هستند.

مطالب خواندنی دیگر:مهم ‌ترین شهرهای توریستی مالزی

واحد پول مالزی

واحد پول مالزی رینگیت است که با کد اختصاری MYR نشان داده‌شده و اسکناس‌های رینگیت در قطعات 1، 2، 5، 10، 50 و 100 رینگیتی موجود است و سکه‌های این واحد پول که سن یا سنت نامیده می‌شوند به‌صورت سکه‌های 1، 5، 10، 20 و 50 سنتی هستند و هر 100 سنت هم معادل با 1 رینگیت است.

ازآنجایی‌که رینگیت جایگزین دلار مالزی است که تا قبل از سال 1975 از آن استفاده می‌شد، به همین دلیل است که هنوز خیلی از مردم بر طبق عادت به‌جای گفتن رینگیت از واژه دلار استفاده می‌کنند ولی در اصل منظور آن‌ها همان رینگیت است و باید به یک نکته توجه داشته باشید که وقتی می‌خواهید با تور مالزی سفر کنید، از صرافی، پول‌هایتان را به رینگیت تبدیل کنید.

مطالب خواندنی دیگر:هزینه ی سفر به مالزی چقدر است؟
مالزی

فرهنگ و آداب‌ورسوم

گردشگرانی که برای اولین بار به تور مالزی سفر می‌کنند، بیشتر مواقع به خاطر وجود فرهنگ‌های مختلف گیج می‌شوند و وقتی در خیابان‌های این کشور می‌روند، چهره‌ها و زبان‌های مختلفی را می‌بینند؛ همین موضوع کشور مالزی را به یکی از بی‌نظیرترین کشورهای جنوب شرق آسیا تبدیل کرده است، شما می‌توانید در سفر به این کشور ترکیبی از فرهنگ‌های مختلف مالایی، چینی و هندی را مشاهده کنید.

فرهنگ مالایی اصلی‌ترین فرهنگ در مالزی است ولی فرهنگ‌های دیگر در مالزی به‌راحتی در حال زندگی کردن هستند و همین دلیل باعث می‌شود که مالزی کشوری متفاوت در میان منطقه باشد و این موضوع برای تمام گردشگران جالب می‌شود.

یکی از خصوصیت‌های خیلی عالی مردم مالزی این است که جدا از هرگونه نژاد و مذهبی که دارند، کاملا آزادانه فستیوال‌ها و جشن‌های مذهبی و محلی خاص خود را در مالزی برگزار می‌کنند و مراسم‌ها و جشن‌های ملی و مهمی را که دارند، در کنار هم برگزار می‌کنند بدون اینکه مذهب و دین برایشان اهمیتی داشته باشد؛ یکپارچگی و اتحادی که در میان نژادها و اقوام گوناگون کشور مالزی شکل‌گرفته است برای کل جهان الگو است.

آداب مردم مالزی

آب‌وهوا مالزی

در کشور مالزی دو فصل بارانی وجود دارد که بخش شرقی، بیشترین بارندگی را از اوایل نوامبر تا آخر مارس دارد که براثر بادهای موسمی شمال شرقی ایجاد می‌شوند و با بارندگی شدید و رعدوبرق همراه است، رشته‌کوهی که از مرکز کشور می‌گذرد، پناهگاهی در برابر بادهای موسمی شرقی است اما کوالالامپور و شهرهای دیگر در بخش غربی، در این مدت بارندگی زیاد و طوفان دارند.

از ماه‌های مه تا سپتامبر، باد موسمی دیگری از سمت غرب می‌آید و شهرهایی چون کوالالامپور را درگیر می‌کند و بیشترین بارندگی شهر کوالالامپور در همین فصل است و برای مسافرت به این کشور فصلی را انتخاب کنید که بتوانید از آن لذت ببرید.

مطالب خواندنی دیگر:بهترین زمان سفر به مالزی

سبک زندگی و هزینه‌ها در مالزی

در فروشگاه‌های مواد غذایی و حتی در رستوران‌ها، مواد غذایی غربی گران‌تر است اما تولیدات محلی خود مالزی بسیار مقرون‌به‌صرفه تر است. اگر میوه‌های محلی مثل نارگیل، پاپایا و موز بخواهید بخرید، خیلی ارزان‌تر از میوه‌هایی مثل سیب و پرتقال است و طبق بررسی سالانه شرکت Mercer، کیفیت زندگی در شهر کوالالامپور مالزی، در میان 231 شهر جهان رتبه 86 را دارد و در میان شهرهای آسیا، رتبه این شهر 10 و رتبه دوم در جنوب شرقی آسیا را کسب کرده است.

مالزی محیطی عالی برای کار و تحصیل ایجاد می‌کند و هزینه زندگی در مالزی پایین‌تر از خیلی از کشورها است مانند سنگاپور یا دورتر از آن‌ها مانند لندن و فرانسه و هر کشور دیگری و در سال 2014، کوالالامپور به‌عنوان کم‌هزینه‌ترین شهر برای دانش آموزان و دانشجویان رتبه‌بندی شد.

شهرهای تجاری و گردشگری مالزی

کشور مالزی، مشهور به قلب آسیای جنوب شرقی است و در سال‌های اخیر توانسته گردشگران بسیار زیادی را جذب کند. چشم‌اندازهای مالزی شامل جنگل‌های بارانی گرمسیری، سواحل و کوه‌ها و همچنین مناظر متفاوت شهری است. در این قسمت قصد داریم تا شهرهایی که شاید اسم آن‌ها را کمتر شنیده باشید را به شما معرفی کنیم: کوالالامپور- پنانگ –لنکاوی- جورج تاون- الوراستار- کوالا ترنگ گانو- ایپوه- تایپینگ و کوالا کنگسر

زمان کلیپ: 01:34
کلمه های کلیدی: