باغ وحش نگارا یا باغ وحش ملی کوالالامپور

باغ وحش نگارا یا باغ وحش ملی در نزدیکی کوالالامپور، نامِ عریض و طویل یک حیاتِ وحشِ مینی مایز شده در کوالالامپورِ مالزی است. البته ابداً لازم نیست نامِ تا ابد ادامه دارِ این باغ وحش را همیشه کامل و در کنار هم بیاورید تا در مالزی نشانیِ درستش را به شما بدهند!

یک باغ وحش هر آن قدر هم که برای حیوانات مجهز و شبیه سازی شده با محلِ زندگیشان باشد، باز هم نمی تواند جایِ خالی خانه اصلی شان را پر کند. احتمالا حیواناتِ باغ وحش نگارا که موطنشان جنگل های گرمسیری و استوایی مالزی است از شدتِ افسردگی بیشتری رنج می برند. ولی تقریبا هیچ وقت به رویِ خودشان نمی آوردند و لبخند می زنند تا بازدیدکنندگان را ناراحت نکنند!

اگر بخواهیم قلمِ انجمنِ حمایت از حیواناتمان را غلاف کنیم و اشکتان را در نیاوریم و برویم سرِ رسالت و قصد اصلی مان، باید درباره تاریخچه و گزارش فعالیت های این باغ وحش ملی در نزدیکی کوالالامپور اطلاعاتی به شما بدهیم.

 باغ وحش نگارا

تاریخچه باغ وحش نگارا

نطفه بنیادی و حقیقی باغ وحش ملی کوالالامپور در سال 1957 توسط انجمن کشاورزی باغداران مالایا شکل گرفت. پس باغ وحش نگارا در ابتدا بسیار کوچک و تقریبا ناشناخته بود. اما سال ها بعد زمزمه گسترش این باغ وحش در منطقه اولو کلنگ به وضوح همه جا شنیده میشد. در سال 1966 نخست وزیرِ مالزی، تصمیم گرفت نسخه تکامل و توسعه یافته این باغ وحش ملی در نزدیکی کوالالامپور را به رویِ مردم محلی و توریست ها باز کند.

تا سال 1986 پذیرای بیش از 1 میلیون بازدیدکننده در سال بود. از وقتی که کوالالامپور دچار رونق اقتصادی شد مناطق اطراف این باغ وحش تا اواخر دهه 1970 با پوشش گیاهی انبوهی پوشیده شد با توجه به نزدیکی اولو کلنگ با کوالالامپور ، سعی بر این بود که این منطقه را به عنوان منطقه مسکونی برنامه ریزی شده در دهه 1980 افتتاح کنند. از آن زمان تاکنون، جمعیت این منطقه زیاد شده است. این امر باعث ارزش بیشتر مناطق اطراف این باغ وحش شده است. اما نگارا همیشه در آرامش و خیالِ آسوده به فعالیت خود ادامه نمیداد!

مطالب خواندنی دیگر:با پارک تفریحی شاه عالم مالزی بیشتر آشنا شوید

در اواخر دهه 1990 و اوایل دهه 2000 میلادی، برنامه هایی برای انتقال باغ وحش به سایر مناطق در سلنگور و به هم زدن آرامش حیوانات خدا وجود داشت. با این حال ، این طرح ها عمدتاً غیرقابل انکار بودند، چون سازندگان سعی می کردند ارزش زمین باغ وحش را بالاببرند. اما با حمایت وزارت منابع طبیعی و محیط زیست، خوشبختانه این حیاتِ وحش کوچک جا به جا نشد. نگارا، قدرتمندانه از 5137 حیوان در 476 گونه مختلف نگهداری می کند.


حیوانات باغ وحش نگارا

پیشنهاد می کنیم به عنوان اولین جاذبه باغ وحش کوالالامپور به ملاقاتِ میمون ها بروید. هرچند حیواناتِ قدرتمند تر و محترم تر از میمون ها در این باغ وحش وجود دارند که دیدنشان مقدم تر است!اما اصولا مشاهده شیطنت و بازیگوشی میمون ها آن هم از نزدیک، میتواند آن قدر سرگرم کننده و جذاب باشد که شما را برای ادامه مسیرِ طولانیتان در این باغ وحش شارژ کند.

فقط لطفا عمیقا مسحورِ جذابیت و نمکِ ذاتیِ میمون ها نشوید. چون به علت باز بودنِ فضایِ زندگیشان به راحتی میتوانند به مانند کیف قاپی کار کشته ، اجناس و وسایلِ برّاقتان را ربوده و با خود به بالایِ درختشان ببرند . در همین لحظه است که با خود میگوئید : دیدم که جانم میرود!

اما متاسفانه دیگر مغلوبِ سرعتِ نورِ میمون هایِ بازی گوش شده اید و کاری از دستتان بر نمی آید. میمون های درازدست، سیامانگ، میمون های دم نقره ای و ماکاهای دم بلند از جمله میمون های ساکن در نگارا هستند.

مطالب خواندنی دیگر:با محبوب ترین پارک های آبی کوالالامپور آشنا شوید.
حیوانات باغ وحش نگارا

بعد از دیدن میمون ها بهتر است بیشتر از این حرمتِ پلنگ ها و ببر ها را خدشه دار نکنیم و به ملاقات آن ها برویم. اصولا در این باغ وحش شما با گونه های متنوعی از پستانداران مواجه میشوید که هر کدامشان مشغولِ فعالیت های روزانه خود هستند و شاید هم از چهره گردشگران و سلفی گرفتن هایشان چندان خوششان نیاید!
پستاندارانی نظیرِ: راکون، کانگورو، خرش، شتر، ببر، پلنگ، فیل، گاومیش، زرافه، گوزن، خوکِ خورطوم دار و …

اگرچه هیچ حیوانِ در حالِ انقراضی، حوصله سلفی گرفتن با توریست ها را ندارد، ولی در این باغ وحش از جانداران در حالِ انقراض نیز نگهداری میشود که شانسِ دیدنِ آن ها را دارید.
یکی دیگر از اعجایبِ هفتگانه ای که میتوانید در یک منطقه استوایی و گرمسیری مثلِ این باغ وحش ملی در نزدیکی کوالالامپور مشاهده کنید، حضورِ پنگوئن هایِ خنگ و همواره دوست داشتنیِ قطبِ شمال است. شما میتوانید این عزیزانِ دل را از پشتِ شیشه ها به هنگامِ انجامِ مذاکراتِ روزانه شان مشاهده کنید!

پنگوئن های باغ وحش نگارا

از سال 2014 یک پاندای نر به نام کینگ کینگ و یک پاندای ماده به نام لیانگ لیانگ در باغ وحش مالزی در مرکز حفاظت شده نگهداری می شوند. در تاریخ 26 مه 2018 یک پاندای ماده چهار ماهه برای اولین بار در معرض دید دیگران قرار گرفت. این دومین توله ای است که در اینجا متولد شده است. البته با توجه به نظراتی که توریست ها نسبت به این پانداها داشتند، کاشف به عمل آمده که نسبت به پانداهایِ باغ وحشِ تایلند، پانداهایِ نگارا بیش از حدِ معمول خسته و تنبل هستند و گاهی پیش می آید که نیم ساعت در انتظارِ مشاهده از این پهلو به آن پهلو شدنشان بمانید!

مطالب خواندنی دیگر:باغ پرندگان کوالالامپور
باغ وحش مالزی

فیل های مالزیایی، لک ‌لک رنگین، اکراس سرسیاه، مرغ ماهیخوار سفید، قو، مرغ ماهیخوارو لک ‌لک شیری از جمله پرندگان و حیواناتی هستند که دیدن آنها در باغ وحش نگارا خالی از لطف نیست.

اگر دل و جرات دیدار با مار های پیتونِ عظیم الجثه را دارید، پیشنهاد میکینم به بخشِ خزندگانِ این باغ وحش مراجعه کنید. بخشی از این باغ وحش، پارک خزندگان است و در آنجا می توانید تمساح های رودخانه ای آب رودخانه یا آب شور، تمساح های گاندو و آب شیرین و تمساح های کوتوله آفریقایی را ببینید. همچنین لاک پشت ها و تراپین ها از جمله لاک پشت های آلدابران (دومین گونه بزرگ لاک پشت در جهان) و تراپین های محلی هم دیده می شود.

باغ وحش کوالالامپور

این حیاتِ وحشِ کوچک، علاوه بر موارد ذکر شده، آکواریومی به نام آکواریوم تانکا عبدالرحمن دارد که در آن بیش از 80 نوع گونه از آبزیان، نرمتنان و دوزیستان آب های شور و شیرین را در خود جای داده اند که آن را به یکی از بخش های دیدنی باغ وحش تبدیل کرده است. نامِ این آکواریوم از اسمِ نخست وزیری که دستورِ ساخت و توسعه نگارا را در سال 1966 صادر کرد، الهام گرفته شده.