آشنایی با غار میمون ها در مالزی

غار میمون ها یکی از قدیمی ترین و اعجاب انگیز ترین آثار این کشور محسوب می شود که یکی از مجموع غارهای آهکی این کشور است. موقعیت جغرافیایی این غار به گونه ای است که دسترسی به آن برای اکثریت مردم راحت است و هر کسی می تواند به راحتی خود را به این منطقه برساند. این منطقه در گذشته از مراکز تفریحی محسوب می شده است اما پس از گذشت مدتی، از آن به عنوان مخفی گاه استفاده کردند و اکنون محلی برای عبادت است.در هنگام سفر با تور مالزی می توانید ازین جاذبه ی زیبا دیدن کنید.

در درگاه ورودی این معبد پله های بسیاری، حدود 272 پله قرار دارد و این به دلیل واقع شدن این مکان 100 متر بالاتر از سطح زمین است، در کنار این پله ها مجسمه های کوچکی قرار دارد که جلوه ی این منظره را بیشتر کرده است، همچنین شما می توانید نقاشی هایی عجیبی را بر روی دیواره های این غار مشاهده کنید. در این معبد، مجسمه ی مقدس الهه ی هندو با ارتفاع 42 متر واقع شده است که یکی از بلندترین مجسمه های ایستاده مالزی محسوب می شد و نظر گردشگران بسیاری را به این معبد جذب کرده است.

غار میمون ها

قدمت غار میمون ها

این غار قدمتی حدودا 400 ساله دارد که برای اولین بار در سال 1881 میلادی، توسط یک فرد آمریکایی کشف شد. این منطقه در ابتدا در انبوهی از گیاهان و جنگل قرار داشت که محل زندگی میمون ها بود اما پس از دوران میمون ها، به یکی از مناطق استتار و مخفی شدن تبدیل شد و سپس توسط تاجران هندی که اتفاقی از آن مکان دیدن کرده بودند، تصمیم گرفته شد که این غار را به عنوان یک معبد و پرستشگاه به خدای خود، مورگان پیشکش کنند. این غار یکی از بزرگترین محله ای عبادت مردم هند و است و مراسم های مهم و بزرگ این مذهب در این مکان انجام می شود.

ویژگی های غار میمون ها

غار میمون در مالزی یا باتوکیو Batu Cave به صورت کلی و اکنون، در 15 کیلومتری پایتخت مالزی یعنی کوالالامپور واقع شده است و از اماکن مقدس این کشور به شمار می آید. موضوع جالبی که شما در هنگام ورود به این غار متوجه خواهید شد، جنب و جوش میمون ها در این غار است. میمون ها اصلی ترین میزبان این معبد هستند که از زمان گذشته تا حالا، همچنان در این غار زندگی می کنند.

زمانی که شما وارد این غار می شوید، چندین میمون به استقبال شما می آیند و شمارا دنبال می کنند و هدف از این کارشان، گرفتن غذا از شما است، پس بهتر است پیش از ورود و دیدن میمون ها، از مغازه هایی که در طول مسیر دیده اید، خوراکی هایی چون چیپس، بادام زمینی، موز، نوشابه انژی زا و … تهیه کنید.

به این نکته که بعضی از میمون ها خشن تر هستند دقت کنید و اگر کودکی همراهتان است، خوراکی به دستش ندهید چراکه ممکن است به کودک، زمانی که میمون قصد گرفتن خوراکی را دارد، آسیبی وارد شود همچنین در قطب مخالف، میمون های با ادب است که شما می توانید آن هارا به کنار خود دعوت کنید، از آن ها پذیرایی کنید و سپس با آن ها عکس بگیرید.

مطالب خواندنی دیگر:9 مورد از بهترین جاذبه‌ های گردشگری مالزی
غار میمونها در مالزی

مراسمات برگزار شده در این مکان 

این غار محل برگزاری مراسم های خاص هندو است که یکی از این مراسم ها تایپوسام (Thaipusam) است. تایپوسام به زمانی گفته می شود که قرص ماه در ماه تامیل کامل شود و از آنجایی که این محاسبات با توجه به حرکات ماه است، تاریخ برگزاری این مراسم متفاوت خواهد بود.

در این مراسم که سالانه یک روز در اواخر ژانویه یا اوایل فوریه برگزار می شود، هزاران نفر شرکت می کنند، این مراسم به صورت میانگین 8 ساعت طول می کشد. تایپوسام از مهمترین روزها برای پیروان خدای هندو یعنی مورگان است.

در هنگام این مراسم، دروازه های جلویی غار رو به مردم باز می شود و افراد خاصی روی پله های معبد رژه را شروع می کنند و به نواختن طبل می پردازند. لازم به ذکر است که همه ی اقشار هندو این روز را قبول ندارند، قوم تامیل که یکی از قوم های هندو است این مراسم را بسیار جدی می دانند و معتقدند این روز، روز متولد شدن مورگان، پسر شیوا و پروتی است.

این قوم در این جشن، کارهایی چون سوراخ کردن صورت و بدنشان با چاقو و یا قلاب و زنجیر کردن کودکان خود و شرکت در راه پیمایی را انجام می دهد. در این مراسم بخش هایی دیگری مانند پیاده روی بر روی زغال نیز وجود دارد، همچنین افرادی در این جشن داوطلب می شوند که کاوادیس (kavadis) را حمل کنند.

مطالب خواندنی دیگر:4 مورد از فستیوال میمون ها
غار میمون ها

کاوادیس دو نیم دایره ی چوبی یا فلزی بهم متصل است که روی آن اشیاء تیزی قرار دارد و سایز های گوناگونی دارد. واژه پوسام که در اسم این جشن استفاده شده است، نام اختری است که در هنگام تولد مورگان در فلک قرار داشته است.

وِلکاوادی (velkavadi) که بزرگترین نوع از این ابزار است، روی شونه ی فردی که آن را حمل می کند، قرار می گیرد و سیخ های چوبی و فلزی که روی آن قرار دارد داخل بدن فرد می شود. این کار برای سوراخ کردن پوست، گونه و زبان استفاده می شود؛ افرادی که برای انجام این کار داوطلب می شوند معتقدند این کارها درد بسیار کمی دارند و پس از گذشت مدت کوتاهی زخم هایشان بهبود پیدا می کند.

انواع و سایزهای گوناگون این وسیله، توسط گل ها و پرطاووس پوشیده تزئین می شود و جالب است بدانید که سنگین ترین نوع آن به 100 کیلوگرم نیز می رسد.

مراسمات غار میمون

با وجود اینکه این مراسم در کشورهایی مثل هند، سریلانکا و سنگانپور جشن گرفته می شود اما تایپوسام از سال 1892 در غار میمون های کوالالامپور مالزی پرشور تر برگزار می شود و بسیاری از گردشگران تور مالزی و خود افراد هندو در این موقع، ترجیح می دهند در غار میمون کوالالامپور باشند، پس اگر شما قصد گردش در این مکان و در این موقع را دارید، باید کمی قبل تر از شروع جریانات اقدام به حرکت به سمت این مکان کنید چراکه در این هنگام تردد با وسایل حمل و نقل عمومی سخت می شود و ممکن است اگر زمان درستی را برای حرکت انتخاب نکنید، بخش هایی از این مراسم را از دست بدهید.