معبد باتو کیو مالزی، ملاقات با خدایِ مورگان!

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

معبد باتو کیو مالزی، عبادتگاهی باستانی است که در 13 کیلومتری کوالالامپور مالزی واقع شد. همسایگان این معبد را غارها، تپه ها، و رودخانه باتو تشکیل می دهد. اصلا برای نزدیکی به همین رودخانه است که نامِ معبد باتو مالزی را بر آن نهاده اند. تا قبل از سال 1920 شما برای رسیدن به این معبد باید از جانِ خود دست میشسته و از میانِ کوه ها و تپه های صعب العبور خود را به این غار میرساندید. اما از 1920 به بعد، یک فردِ، برای سهل الوصول شدنِ مسیر گردشگران و زائران و زنده رسیدنشان، اقدام به ساختِ 268 پله در دلِ این کوه کرد!

معبد باتو کیو مالزی و یکی از معروف ترین معابد دین هندو در خارج از کشور هندوستان می‌باشد. سالانه بیش از ۱٫۵ میلیون نفر از این معبد دیدن می‌کنند که از این رو این معبد را به یکی از پر بازدیدترین اماکن مذهبی جهان بدل کرده‌ است.

معبد باتو کیو مالزی

تاریخچه غار باتو مالزی

اگر سنِ زمین را به وسیله سنگ های آسمانی تخمین بزنیم، غار های آهکی معبد باتو مالزی، با یک حسابِ ساده تقریبا قدمتی معادل با شروعِ آفرینش انسان در کُتب عهد عتیق دارند. این غارها چیزی بیشتر از 400 میلیون سال عمرِ مفید بر رویِ زمین داشتند. جنگل های این اطراف ابتدا اقامت گاهی راحت و مجلل برای میمون ها بود. ولی به مرور زمان با ورود انسان ها به این جنگل ها و استفاده کردن از غارها به عنوان سرپناه، اندکی از آسودگی میمون ها کاسته شد و مجبور شدند که دست و پایشان را جمع کرده و شب ها مهربان تر بخوابند تا برای همه جایِ کافی مهیا شود!

در سال 1891 یک تاجرِ متموّلِ هندی که برای زیارت معبد باتو کیو مالزی به آن جا سفر کرده بود، تصمیم گرفت که علاوه بر ساختن یک معبد در بزرگترین غارِ این مجموعه برای خدای هندو ها، بلند ترین مجسمه طلایی که تا آن زمان میشد از خدای مورگان ساخت را بنا کند. حقیقت این است که او با این حرکتِ فرهنگی و ماندگارش خدمتِ بزرگی را تا نسل ها بعد در حقِ اقتصاد گردشگری مالزی کرد.

از آن به بعد غارهای باتو علاوه بر یک جاذبه طبیعی، تبدیل به یک مکان مقدس و مذهبی با پله هایی با شکوه و مناظری حیرت انگیز برای هندوها شد. گرچه در دوران استعمار، غارهای باتو فقط جنبه تفریحی و توریستی داشت و بعد از آن نیز توسط کمونیست ها به عنوان مخفیگاه انتخاب شد، اما اکنون به عنوان یک معبد و پرستشگاه هندو بسیار مورد توجه پیروان این مذهب است. این غارهای آهکی، در سالهای بعد توسط هنرمندان هندو با نقاشی ها و مجسمه های مذهبی تزیین شدند و به حیرت انگیزی و عظمت آن بیش از پیش افزوده شد.

مطالب خواندنی دیگر:دهکده ی فرانسوی ها در مالزی
معبد باتو کیو مالزی کوالالامپور

مجسمه خدای مورگان

مجسمه خدای مورگان ( که خیلی ها با مجسمه بودا اشتباهش میگیرند! ) توسط 15 مجسمه ساز هندی به بلندای 42 متر و و با 300 لیتر طلا روکش شده است (یعنی اگر نیم ساعت در کمالِ خون سردی در زیرِ پایِ مورگان بنشینید و با فندک به گوشه ای از انگشتِ شصتش حرارت وارد کنید، میتوانید با مقادیری طلا به خانه برگردید. هرچند که احترام به آثار باستانی واجب است و البته جانتان نیز ممکن است به خطر بیفتد!).

شما در بدو ورود به بالای پله ها، با صحنه تلالو روحانی خورشید به این مجسمه مواجه میشوید و احتمالا آنقدر تحتِ تاثیرش قرار میگیرید که دیگر به فکرِ آسیب رساندن به شصت پایش نمیوفتید!

هندوها این مجسمه را به عنوان نگهبان معبد از شر و بدی و جنگجویی برای خوبی ها در این محوطه ساخته اند. در کل هندو ها بر زیبایی و جذابیت این غارها افزوده اند به طوری که هر سال مراسم باشکوهی به نام (Thaipusam) که نوعی جشن هندو برای تولد پسر شیوا، خدای هندو است برگزار می شود و توریست های زیادی را به غارهای باتو کیو می کشاند.

مطالب خواندنی دیگر:آشنایی با مجسمه بودا در تایلند
خدای مورگان

ورودی غار باتو کیو

جالب است بدانید که برای ورود به غار باتو، بلیط و ورودی دریافت نمی شود. بازدید از غار میمون ها برای همه آزاد است. اما توجه داشته باشید این تپه ها پر از میمونهای بازیگوش است که عاشق خوراکی و وسایل براق هستند.

بنابراین در بازدید از غارهای باتو سعی کنید وسایل طلایی و براق همراه نداشته باشید و از مغازه های پایین تپه ها برای میمونها بادام زمینی و موز که خوراکیهای مورد علاقه آنها است تهیه کنید تا علاوه بر لذت غذا دادن به حیوانات و ارتباط با طبیعت، خوراکیها و وسایل خود را در امان نگه دارید! مثلا اگر از ساعتِ بندِ استیل شما خوششان بیاید، با چند حرکتِ ماورای سرعت نور شما را خلع سلاح کرده و دیگر از آن به بعد ساعتتان را در مچ های لاغرِ یکی از میمون های باتو مشاهده میکنید!

پله های رنگارنگ معبد باتو

راه های رسیدن به این غار

برای رسیدن به غارهای باتو کیو کوالالامپور مالزی می توانید از خودروهای شخصی و کرایه ای و تاکسی استفاده کنید زیرا بزرگراه اصلی شهر از کنار این منطقه عبور می کند و دسترسی با تاکسی و خودرو شخصی را آسان می کند. همچنین می توانید از مسافربرهای بومی به نام KTM استفاده کرده و از منطقه مرکزی کوالالامپور به غارهای باتو بروید. برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی نیز می توانید از مونوریل و اتوبوس استفاده کنید.

 غارهای باتو کیو

برخی از عقاید جالب هندو ها

هندو های معبد باتو عقاید جالبی دارند. اصول دین هندو عبارت است از اعتقاد و احترام به کتاب‌های باستانی و سنت‌های دینی برهمنان و پرستش خدایانی که به ظهور آن‌ها در دوره‌های کهن باور دارند. عدم اعتقاد به بهشت وجهنم که در ادیان ابراهیمی توصیف شده‌است. اعتقاد به زایش مکرر یا وازایش (تناسخ) به معنی اینکه هر انسانی پس از مرگ مجدداً در شکل دیگری متولد می‌شود.

بخش عمده هندو بر پایه فرهنگ و سنت به یادگار مانده از پیشینیان است؛ و رعایت مقررات طبقات اجتماعی در معاشرت و ازدواج، همچنین احترام به موجودات زنده، به‌ویژه گاو، به عنوان نماد حاصلخیزی زمین، از اصول آن دین است. لفظ «اُم» به معنای آمین برای هندوان بسیار تقدس دارد و از سویی اسم اعظم الهی به‌شمار می‌رود و از این نظر به اسم اعظم یهوه در دین یهود شباهت دارد.

با وجود گوناگونی زیاد در میان شاخه‌های هندوگرایی و پیروان آن، چند باور اولیه در همه آن‌ها مشترک است. این باورهای اولیه عبارتند از باززایی (دوباره زاده شدن)، امکان رهایی از باززایی توسط رستگاری؛ و باور به قوانین کارما (هر چه بکاری همان بدرَوی) و دارما (نظم ذاتی و درونی اشیاء و پدیده‌ها.)

کلمه های کلیدی: