با زیباترین جاذبه های لرستان آشنا شوید

آنچه در جاذبه های لرستان خواهید خواند :

استان لرستان به عنوان یکی از زیباترین و البته تاریخی ترین استان های غرب ایران شناخته می شود. این استان هر ساله میزبان گردشگران بسیاری است که به ویژه برای لذت بردن از طبیعت فوق العاده لرستان به این استان سفر می کنند. آب و هوای معتدل و کوهستانی، یکی دیگر از دلایل محبوبیت این استان در میان گردشگران محسوب می شود.

دشت های سرسبز، اماکن تاریخی، آبشار های بسیار زیبا و… از جمله مکان های دیدنی استان لرستان هستند که در این مطلب قرار است به سراغ آنها رفته و شما را با معروف ترین جاذبه های این استان زیبا و دیدنی کشورمان آشنا کنیم. با ما در گلفام سفر همراه شوید.


۱.بام لرستان

اگر به استان لرستان سفر کرده باشید بی شک سری به بام لرستان زده اید. بام لرستان به عنوان یک مجتمع گردشگری در خرم آباد با برخورداری از فضا و طراحی زیبایی مشهور است. این مجتمع در شرق خرم آباد قرار گرفته و به ویژه شب ها از جذابیت و زیبایی چشم نوازی برخوردار است. اینجا به عنوان یکی از زیبا ترین جاذبه های استان لرستان شناخته می شود.

مطالب خواندنی دیگر:با دیدنی ترین جاذبه های گیلان آشنا شوید .
بام لرستان

۲.قلعه فلک الافلاک

اگر بخواهیم به جاذبه های تاریخی استان لرستان اشاره کنیم، قلعه فلک الافلاک قدیمی ترین جاذبه تاریخی این شهر به شمار می رود. این قلعه به جا مانده از دوره ساسانیان و نام آن به معنی سپهر سپهران است. فلک الافلاک از دوره ساسانیان تا به امروز باقی مانده و از تمامی نقاط شهر قابل رویت است. این قلعه در زمان ساسانیان موقعیت نظامی داشته اما امروزه یکی از مکان های دیدنی استان لرستان به شمار می رود که توجه توریست های مختلفی را به خود جلب می کند.

قلعه فلک الافلاک در لرستان

۳.آبشار نوژیان

اگر فراموش نکرده باشید اشاره کردیم که یکی از جاذبه های استان لرستان، آبشار های فراوان آن است. اما آبشار نوژیان واقع در روستای نوژیان خرم آباد یکی از بزرگترین آبشارهای استان لرستان و یکی از زیباترین آنهاست. این آبشار بزرگ و زیبا 95 متر طول دارد و یکی از پر آب ترین آبشار های استان لرستان نیز به شمار می رود.

اواخر پاییز تا اوایل تابستان پر آب ترین دوره برای آبشار نوژیان است، اگر قصد سفر به لرستان را دارید از اواخر پاییز تا اوایل تابستان غافل نشوید. جالب است بدانید فضای سبزی که به واسطه این آبشار در اطراف آن شکل گرفته به محل رویش گیاهان دارویی مختلف تبدیل شده است و این ویژگی یکی دیگر از دلایل محبوبیت آبشار نوژیان محسوب می شود.

مطالب خواندنی دیگر:با زیباترین آبشارهای ایران آشنا شوید
آبشار نوژیان در لرستان

۴.آبشار بیشه

یکی دیگر از جاذبه های استان لرستان، آبشار بیشه است. این آبشار در روستای بیشه قرار دارد و شاید معروف ترین آبشار این استان زیبای کشورمان باشد. ارتفاع آبشار بیشه 48 متر است و به عنوان یک منبع آب دهی برای رودخانه سزار به شمار می رود. این آبشار یکی از اماکن گردشگری استان لرستان محسوب می شود و هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند.

آبشار بیشه در لرستان

۵.دریاچه کیو

یکی دیگر از جاذبه های استان لرستان، دریاچه کیو به معنی تیره یا کبود است. این دریاچه در شمال غرب خرم آباد قرار دارد و یکی دیگر از دلایل محبوبیت استان لرستان به شمار می رود. سرچشمه های مخمل کوه به عنوان اصلی ترین منبع آب دهی به این دریاچه به شمار می روند. دریاچه کیو مکانی تفریحی نیز به شمار می رود زیرا محل مناسبی برای قایق سواری نیز محسوب می شود.

مطالب خواندنی دیگر:ایستا، مرموزترین و عجیب ترین روستای ایران
دریاچه کیو در لرستان

۶.آبشار گریت

آبشار گریت در 50 کیلومتری خرم آباد قرار دارد و به قاطعیت می توان گفت یکی از سرسبز ترین نقاط استان لرستان محسوب می شود. ارتفاع این آبشار 15 متر است و در فصل زمستان پر آب ترین دوره خود را طی می کند. آبشار گریت سبب رشد درختان مختلفی در طراف خود شده که چهره زیبایی را به این آبشار بخشیده اند.

آبشار گریت در لرستان

۷.سفید کوه

یکی دیگر از چشم انداز های زیبای استان لرستان، منطقه سفید کوه است. این منطقه با مساحتی 69 هزار و 500 هکتاری به عنوان یکی از زیباترین جاذبه های استان لرستان به شمار می رود. تنوع زیستی بالا و وجود رودخانه های مختلف نظیر کشکان، کریه و… سبب محبوبیت بیشتر این منطقه شده است. طبق آمار سازمان محیط زیست، 138 گونه جانوری و 272 گونه گیاهی در سفید کوه وجود دارد که سبب توجه ویژه سازمان محیط زیست به این منطقه شده است.


۸.خانه آخوند ابو

یکی از تاریخی ترین جاذبه های لرستان که قدمت آن به دوره قاجار باز می گردد، خانه تاریخی آخوند ابو است. اگر به استان لرستان سفر کرده باشید بی شک اسم این مکان تاریخی را شنیده اید. خانه آخوند ابو متعلق به شیخ ابوطالب قاضی، معروف به آخوند ابو بوده است. طراحی چشم نواز، حیاط با صفا و… ازجمله دلایل گرایش گردشگران به این مکان تاریخی به شمار می رود.

خانه آخوند ابو در لرستان

۹.مخمل کوه

یکی دیگر از جاذبه های لرستان، منطقه مخمل کوه نام دارد. مخمل کوه در شمال شرقی خرم آباد قرار گرفته و از طبیعت بکر و زیبایی برخوردار است. وجود آبشار مخمل کوه در این منطقه سبب رشد گیاهان و درختان مختلفی شده و همین موضوع چهره زیبایی را به این منطقه بخشیده است. مخمل کوه هر ساله گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند.

مخمل کوه در لرستان

۱۰.تونل برفی ازنا

از زیباترین جاذبه های لرستان تونل برفی ازنا است. با انباشته شدن برف طی سالیان دراز در شهر ازنا واقع در استان لرستان، تونلی با طول 800 متر و ارتفاعی 3 متری ایجاد شده که به عنوان یکی از جاذبه های محبوب استان لرستان شناخته می شود. این تونل پوشیده از برف از چهره بسیار زیبایی برخودار بوده و توجه گردشگران را به خود جلب می کند. در داخل این تونل رودی جریان دارد که امکان رفت و آمد به داخل تونل را سخت کرده است. هوای داخل این تونل بسیار سرد است، اما به دلیل زیبایی ویژه ای که دارد همواره مورد توجه گردشگران قرار می گیرد.

تونل برفی ازنا