کوالالامپور، شهر آسمان خراش ها

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

پیشرفته ترین شهر اسلامی دنیا، عروس آسیا، میزبان برج های دوقلو و… همه این ها، عباراتی هستند که در فضای رسانه ها برای توصیف پایتخت کشور مالزی، کوآلالامپور به کار می روند. و خب، همه آن ها واقعیت دارند. کوآلالامپور یکی از بزرگ ترین و پیشرفته ترین شهرهای قاره آسیاست و نه تنها درآمد زیادی از توریسم به کشور می دهد، بلکه بسیاری از افراد از کشورهای مختلف برای فرصت های شغلی و تحصیلی، سالانه به آن مهاجرت می کنند. در این مطلب، کوالالامپور را بیشتر می شناسیم.

مطالب خواندنی دیگر:باغ وحش نگارا یا باغ وحش ملی کوالالامپور

پایتخت مالزی چه جور شهری است؟

کوآلالامپور که KL هم صدایش می کنند، پایتخت کشور مالزی در جنوب غرب قاره آسیاست. این شهر بزرگ با دویست و چهل و سه کیلومتر مربع مساحت، طبق آخرین سرشماری (در سال 2016)، نزدیک به دو میلیون جمعیت دارد. اما درست مثل بقیه پایتخت ها، حومه ها و حاشیه هایی دارد که جمعیت آن را به 7.25 میلیون نفر می رسانند.

کوالالامپور به همراه حاشیه هایش، “کوالالامپور بزرگ” خوانده می شود. این شهر مرکز اقتصادی، مالی و فرهنگی مالزی است و دانشگاه های زیادی دارد. کوآلالامپور تنها دو فصل دارد: فصل خیس و فصل خشک. در بیشتر ماه های سال، چه هوا گرم باشد و چه سرد، این شهر بارانی است. فصل خیس از نوامبر تا مارچ (آبان تا اسفند) ادامه دارد و آبان، بیشترین باران ها را در سال به خودش اختصاص می دهد. روی هم رفته، این شهر آب و هوایی بسیار مرطوب دارد و بیشتر گردشگران از می تا جولای (اردیبهشت تا تیر) یا از دسامبر تا فوریه (آذر تا بهمن) به آن سفر می کنند.

مطالب خواندنی دیگر:5 مورد از بهترین مراکز خرید در کوالالامپور
کوآلالامپور

نرخ ارز و شرایط اقتصادی

واحد پول مالزی رینگیت است که هر رینگیت، به صد سِن تقسیم می شود. ارزش رینگیت نسبت به دلار آمریکا، حدود 0.23 است. تولید ناخالص ملی کشور مالزی یا همان GDP، در سال گذشته 999.4 میلیارد دلار بوده و رشد اقتصادی نزدیک به پنج درصدی را هم تجربه کرده. با توجه به جمعیت سی و دو میلیونی اش، مالزی تنها سه درصد بیکار دارد و همین باعث می شود که شرایط اقتصادی آن، نسبتا مناسب باشد (و البته سال به سال بهتر هم بشود). همچنین مالزی در رده بندی اقتصادهای آزاد دنیا، رتبه بیست و چهارم را دارد.

مطالب خواندنی دیگر:با آفاموسا کوالالامپور بیشتر آشنا شوید
کوالالامپور

هزینه زندگی در کوالالامپور

هزینه زندگی یک خانواده چهار نفره در کوالالامپور، حدود هفت میلیون و نیم رینگیت (به طور میانگین) تخمین زده می شود و اگر یک نفر باشید، در ماه باید حدود دو هزار رینگیت برای زندگی تان خرج کنید. کوالالامپور از نظر میزان پول مورد نیاز برای زندگی ماهانه، رتبه 327 را در شهرهای دنیا دارد.

غذا و خوراک در کوالالامپور نسبتا ارزان است. مثلا اگر شما و همراهتان بخواهید در یک رستوران متوسط، یک غذا با پیش غذا و دسر بخورید، تنها هفتاد و پنج رینگیت می پردازید. اما اگر همین غذا را در یک رستوران ارازن بخورید یازده رینگیت بیشتر خرج نمی کنید. هزینه آب و برق و سیستم های تهویه در شهر کوالالامپور، میانگین دویست و سی و دو رینگیت خواهد بود. یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر، چیزی حدود دو میلیون و دویست رینگیت اجاره دارد اما اجاره همین آپارتمان در قسمت های دیگر شهر، یک میلیون رینگیت کمتر خواهد بود.

مطالب خواندنی دیگر:هزینه سفر به کوالالامپور

آداب و رسوم پایتخت مالزی

کوالالامپور مرکز ثقلی است برای فرهنگ ها و آداب و رسوم مختلفی که از مهاجران و ساکنان این کشور، در هم آمیخته اند. مردم این شهر بسیار مهمان نواز هستند و با وجود ریشه دار بودن فرهنگ سنتی اسلامی در بعضی از قسمت ها، سخت گیری ندارند. در کوآلالامپور چینی ها، مالایی ها، هندی ها، پنجابی ها و مردم اورنگ اصلی (قبیله اصیل مالزی) کنار هم در صلح زندگی می کنند.

دین رسمی این کشور اسلام است و در پایتخت هم، بیشتر ساکنان مسلمان هستند. اما مسلمانان همه ی ساکنان کوالالامپور را تشکیل نمی دهند (60% پایتخت نشین ها مسلمان اند). مراقب باشید که وقت بازدید از کوالالامپور، انگشتتان را به سمت کسی یا چیزی نشانه نگیرید. این حرکت در فرهنگ مالزی، صحیح نیست. برای همین هم هروقت کسی آدرس بپرسد، مردم خود مالزی آن را با کف دست یا انگشت شستشان نشان می دهند.

مطالب خواندنی دیگر:شرایط دریافت ویزای مالزی
مردم کوالالامپور

مهم ترین جاذبه های کوالالامپور

  • برج های دوقلوی پتروناس: این برج ها، نماد مالزی مدرن محسوب می شوند. بلندترین برج های دنیا، در مرکز شهر کوالالامپور، 452 متر ارتفاع دارند و در طبقات چهل و یک و چهل و دو (یعنی 175 متر بالای سطح زمین) به هم وصل می شوند. هشتاد و هشت طبقه ی این برج ها، میزبان مهم ترین مراکز اداری و دفاتر کوالالامپور هستند و البته که در معماری شان، از معماری سنتی اسلام ایده گرفته شده.
  • منطقه چینی ها: این شهر چینی در قلب کوالالامپور، جان می دهد برای بازارگردی و خرید و البته تجربه خوردن غذاهای چینی زیر نور چراغ های منحصر به فرد. ساکنان این محله چینی هستند و تمام مغازه ها، رستوران ها و مراکز را هم خودشان ارائه می کنند.
  • غارهای باتو: در یازده کیلومتری شمال کوالالامپور، غارهایی چهارصد میلیون ساله قرار دارند که فستیوال های مذهبی و جشن های هندو در آن ها برگزار می شوند. در بازدید از غارهای باتو، تماشای مجسمه بزرگ بودا را از دست ندهید.
مطالب خواندنی دیگر:راهنمای سفر به کوالالامپور
جاذبه کوالالامپور
  • آکواریوم بزرگ کوالالامپور: در یکی از طبقات مرکز تجاری کوالالامپور، یک آکواریوم بزرگ پانصد متر مکعبی را پیدا می کنید که خانه بیش از صد و پنجاه گونه مختلف آبزی است. این آکواریوم فقط جزو جاذبه های گردشگری کوالالامپور نیست ، بلکه یکی از بزرگ ترین سرمایه های محیط زیستی کشور مالزی محسوب می شود.
  • بازار مرکزی: پایتخت هنر و هنرمندان در مالزی. این بازار که پسر سنی (Pasar seni) هم خوانده می شود، بیش از هشتاد سال پیش و در سال 1928 بنا شده و در سال های دهه هشتاد به یک حراجی آثار هنری تبدیل شده. از اجناس دسته دوم تا تابلوهای نقاشی و از زیورآلات تا مجسمه های سنتی، همه چیز را در این بازار پیدا خواهید کرد.
زمان کلیپ: 01:00
کلمه های کلیدی: