غار قاتل از خشن‌ترین و خطرناک‌ترین غارهای ایران

کشف ناشناخته‌ها و کنجکاوی جزء جدا نشدنی بشر است که برای رسیدن به هدفش راه‌های جدید را می پیماید و به سرزمین های ناشناخته سفر می‌کند، به قلب زمین و گاه به عمق کوهستان ها و آب ها می‌رود.

مکان‌های رمزآلود و اسرارآمیز در سراسر دنیا وجود دارند که گاه داستان‌ها و افسانه هایی پشت آنها است و گاه به صورت علمی توجیه می‌شوند. با ما همراه باشید تا به کرمانشاه، به اعماق کوه پرآو از رشته‌کوه زاگرس سفر کنیم و با یکی از عجیب ترین غار ها، مرسوم به غار قاتل مکانی که افراد بسیاری را در خود دفن کرده است، آشنا شویم.

غار قاتل از خشن‌ترین و خطرناک‌ترین غارهای ایران

غار پرآو | عمیق ترین غار ایران

کوه پرآو با ارتفاع 3357 متر از سطح دریا به عنوان یکی از بلندترین قله های کرمانشاه محسوب می‌شود که در 12 کیلومتری شمال شرق کرمانشاه، کنار روستای چالآبه واقع شده است. طبیعت بینظر و بکر این منطقه پذیرفتن وجود رمزآلود‌ترین مکان ایران را مشکل می‌کند. اما در ارتفاع 3050 متری این کوه یکی از عمیق ترین و صعب العبورترین غار ایران وجود دارد که به عنوان دومین اتر ملی کرمانشاه در سال 1388 و در 20 بهمن 1389 در فهرست میراث طبیعی ایران ثبت شد.

غار پرآو یا غار قاتل با 1454 متر طول و عمق 752 متر، بین کوه طاق بستان و کوه بیستون و در جنوب منطقه‌ی میدان پرآو واقع شده است. غار پرآو دارای 26 چاه آب می‌باشد که عمیق ترین آنها (چاه شماره 16) 42 متر عمق دارد.

مطالب خواندنی دیگر:عودلاجان قدیمی ترین محله تهران
غار پرآو | عمیق ترین غار ایران

غار پرآو، اورست غارهای جهان

غار پرآو کرمانشاه یا غار قاتل بیش از 40 سال پیش حدود 1971 میلادی، به عنوان بزرگترین غار عمودی دنیا شناخته شده و با نام اورست غارها خوانده می‌شد. تا اینکه به مرور زمان و اکتشافات بیشتر غار ها در جهان، رتبه غار پرآو به 221 تنزل پیدا کرد. با اینکه غار های عمیق تری در فهرست جهانی ثبت شده اند اما غار رمزآلود پرآو هنوط هم به دلیل دهانه اش در ارتفاع 3000 متری از سطح دریا، بالاترین سطح را به خود اختصاص داده است.

غار پرآو اورست

پیمایش غار پرآو

ارتفاع بالا، برودت هوا و وجود یخچال های طبیعی پیمایش غار‌نوردان را مشکل ساخته است؛ دهانه غار به گونه ای‌ است که باید با حالت پا ‌مرغی وارد آن شد. تا به حال دمایی بالا‌تر 1 الی 3 درجه سانتی گراد در هیچ کجای غار به ثیت نرسیده است. غارنوردان پیمایش خود را با درجه سختی (5 دی) تجربه می‌کنند.

پیمایش غار پرآو

دیوار سنگی سخت و متخلل بدنه غار قاتل از دیگر سختی های پیمایش می‌باشد؛ چرا که این ویژگی باعث پاره شدن لباس و رسوخ آب و سرما به سطح بدن غار‌نوردان می‌شود. پیمایش سینه خیز در این غار امری کاملا طبیعی است که اولین محل، تنگ گل‌خیز می‌باشد. همچنین عبور از سوراخ های تنگ و باریک که آبی با دمای نزدیک به صفر درجه در آن جریان دارد، سختی پیمایش را چندین برابر می‌سازد. همچنین سختی پیمایش به قدری بالاست که زباله های پیمایش از سال 1350 در آن دفن شده بود تا اینکه عده ای غارنورد بالاخره توانستند بدون تلفات جانی ، زباله ها را از غار خارج کنند.

غار پرآو

ریزشی بودن برخی از قسمت های غار قاتل ، گذرگاه‌های تنگ و خرچنگ رو ها، چاه‌های عمیق و تراورس های خطرناک از ویژگی های این غار صعب العبور می‌باشد که ان را در دنیا مشهور کرده است. حتی پنج غارنورد ایرانی جان خود را در این غار از دست داده اند و اجساد برخی از آن ها هیچوقت به بیرون از غار منتقل نشده است .

ورود به غار
ورود به غار قاتل به حالت پامرغی
 اولین سینه‌خیز غار
 اولین سینه‌خیز غار در محلی معروف به تنگ گل خیز
عبور از کنار آب
عبور از کنار آب نزدیک صفر درجه
نوشیدن آب سرد با نی تصفیه
نوشیدن آب سرد با نی تصفیه

کشف غار پرآو توسط انگلیسی ها

حدود 40 سال پیش گروهی از زمین شناسان و مهندسان انگلیسی در حین عملیات نقشه برداری در ارتفاعات کوه زاگرس متوجه دهانه یک غار شدند و احتمال وجود غاری عظیم را در محل می دادند. محققان انگلیسی بعد ها حاصل پژوهش‌های خود را در کتاب جویبارهای زاگرس اعلام کردند و این موضوع و کشف غاری عظیم به قدری جذاب بود که انجمن غارشناسی انگلستان در شهریور سال ۱۳۵۰، به همراه یازده نفره از خبره‌ترین غارنوردان خود به سرپرستی جان میدلتون، وارد کرمانشاه شدند تا عملیات اکتشاف را آغاز کنند.

غارنوردان انگلیسی در سی‌ام شهریور 1350 عملیات اکتشاف را شروع کردند و به انتهای چاه 26 و عمق 751 متری غار رسیدند و با تصور اینکه برای ادامه نیاز به تجهیزات بیشتری دارند، ادامه فعالیت اکتشاف را به سال آینده موکول کردند و عنوان نخستین کاشفان غار پرآو را به خود اختصاص دادند.

بار دوم غارنوردان انگلیسی در مرداد 1351 با هدف نفوذ به اعماق غار، وارد کرمانشاه شدند اما نتوانستند به عمق بیشتری دست پیدا کنند و تنها اطلاعات قبلی خود را تکمیل کردند. این غار، یک اصطلاح ماندنی در غارنوردی آنها به جای گذاشت و اگر یک غار بزرگ،که تصور عمق بیشتری از آن دارند ، ناگهان به آخر خود برسد، می‌گویند: “پرآوئی شد” ( Ghar Paraued)

سه تصویر زیر از تصاویر ثبت شده انگلیسی ها در زمان کشف غار است

تصاویر ثبت شده
تصاویر ثبت شده انگلیسی ها
 تصاویر زمان کشف غار

ورود فاتحان ایرانی به غار پرآو

بعد از فاتحان انگلیسی، غارنوردان کانون کوهنوردی کرمانشاه در سال 1368 تلاش خود را برای پیمایش غار به کار گرفتند اما به دلایل گوناگون موفق به انجام آن نشدند. این شکت تا دو دهه ادامه داشت تا اینکه در سال 1370 حشمت حیدریان ، بهمن مشتکوب و منوچهر دهشت از اعضای کانون کوهــنوردان کرمانشاه موفق شدند به عنوان اولین فاتحان ایرانی غار پرآو، تا انتهای غار و حوضچه را پیمایش کنند. بعد از این موفقیت پیمایش های دیگری نیز انجام شد که سبب پیدایش راه‌های جدید در غار پرآو شد.

اخیرا نیز سفر‌های زیادی بین 2 تا 9 پیمایش به این غار رازآلود انجام می شود. بیشتر افراد با استفاده از اصول پایه‌ی اس-آر-تی به انتهای غار رسیده اند. برخی به یک بار اکتفا نکرده و حس کنجکاویشان آنها را دوباره به داخل غار کشیده است . یوسف سورنی نیا عضو گروه کوهنوردی کرمانشاه، ۳۲ سفر به غار پرآو داشته که ۹ بار آن تا انتهای غار بوده است.

جان باختگان پرآو

اولین حادثه جدی در پیمایش این غار برای غارشناس معروف چنگیز شیخلی اتفاق افتاد. وی هنگام خروج از چاه سوم به عمق 37 متر، سقوط کرد و تا زمان رسیدن گروه امداد به مدت 20 ساعت معلق ماند. اسامی جان باختگان به شرح زیر می‌باشد:

سعید امینی ثانی / سقوط از چاه سوم- سال ۱۳۷۵

امیراحمدی ، ویکتوریا کیانی / سقوط در چاه هجدهم- سال ۱۳۸۱/ متاسفانه نتوانستند اجسادشان را از غار خارج کنند و در جان‌پناه چاه هجدهم در حفره‌ای گذاشته و درب آنرا مسدود کردند.

خلیل عبد نکویی(کوهنورد و عکاس خبره همدانی که به قله موستاق آتا، لنین، کورژنوسکایا، آرارات و هفت هزارمتری اورست صعود کرده بود) / در زیر چاه یازدهم- سال ۱۳۸۷

پدرام بوچانی / سقوط در چاه هشتم- سال ۱۳۸۹

جان باختگان پرآو

دلیل نامگذاری غار

نام این غار(پَرآو یا پَرو) به زبان محلی به معنای پرآب می‌باشد. احتمال می‌رود که این نام بی ربط به وجود عنصر فراوانی چون آب به دلیل ذوب شدن یخچال‌های زیرزمینی درون غار، نمی‌باشد.

دلیل نامگذاری غار
غار خشمگین

بهترین فصل سفر به غار

بهترین زمان برای پیمایش غار فصل بهار و تابستان می‌باشد. چرا که برودت هوا در این فصل‌ها به حداقل می‌رسد. فصل‌های پائیز و زمستان اصلا برای سفر به غار مناسب نیستند.

علاقمندان به تور های گردشگری میتوانند با مراجعه به وب سایت گلفام سفر و وارد شدن به قسمت رزرو تور به صورت آنلاین تور مورد نظر خود یا بلیط هواپیمای خود را رزرو نموده و سفری هیجان انگیز را با ما تجربه کنند.

بهترین فصل سفر

آدرس کوه و غار پرآو

استان کرمانشاه، ۱۲ کیلومتری شمال شرق شهر کرمانشاه، میدان جنوبی قله پراو (نشانی روستای چلآبه)

نویسنده : شهرزاد جعفری جوزانی