گشت و گذاری در میان بهترین میراث های جهانی ایتالیا

از شهر ابدی تا شهر عشق تا پمپئی، کوه اتنا و ساحل آمالفی …

از ونیز، رم و فلورانس تا پمپئی، ساحل آمالفی و رشته کوه دولومیتس، مکان های متعدد ایتالیایی در میراث های جهانی یونسکو ثبت شده اند.برای بازدید از تمامی آن ها یک عمر زمان لازم است. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا از شمال به جنوب ایتالیا سفر کرده و با 10 مورد ازمیراث های جهانی ایتالیا در یونسکو آشنا شوید.

1/ رشته کوه دولومیتس

آیا قله ای در جهان به اندازه رشته کوه دولومیتس (The Dolomites) واقع در شمال شرقی ایتالیا با شکوه است؟ این 18 قله واقع در کوهستان آلپ مناسب برای کوهنوردی، دوچرخه سواری و عکاسی هستند. مهم ترین آن ها سه قله ناهموار «ترِ کرایم / Tre Crime »، دهکده های کوچک روی تپه از جمله کورتینا (Cortina) و منظره فوق العاده کوه مارمولادا (Marmolada)، بلندترین قله ی منطقه با ارتفاع 3300 متری می باشند. این پارک با مرز نا مشخص یکی از 9 پارک های ملی ثبت یونسکو می باشد. پایان بهار و اوایل پاییز بهترین زمان بازدید از این منطقه آلپی می باشد؛ زیرا از ازدحام بازدید کنندگان تابستانی رها هستید.

میراث جهانی یونسکو

برای اطلاعات بیشتر در خصوص رزرو هتل و خرید بلیط هواپیما به سایت گلفام سفر مراجعه بفرماید.

2/ شهر ورونا ایتالیا

شهر ورونا (Verona) در کنار رود آدیجه (Adige River) در شمال ایتالیا واقع شده است. بخش قرون وسطی ای شهر عشق بیشتر به عنوان محل وقوع داستان «رومئو-ژولیت» شکسپیر شهرت دارد. شما می توانید از کاسا دی ژولیت (خانه ژولیت)، خانه تخیلی شخصیت تخیلی ژولیت و خانواده ی تخیلی کاپولت دیدن فرمایید.

با این حال، این خانه ی مربوط به قرن 14 ام نمونه ای از معماری گوتیک می باشد. بالکن این ساختمان که دارای منظره رو به حیاط است، بخشی از ساختمان اولیه نبوده و برای جذب گردشگران ساخته شده است. در مرکز شلوغ شهر، میدان دله اربه (Piazza delle Erbe)، شامل مجسمه مدونا ورونا (Madonna Verona) مربوط به عصر روم می باشد. اگر می خواهید از معماری قرن اول رومی بازدید کنید به فستیوال اپرا آرنا (Arena Opera Festival) در آمفی تئاتر ورونا آرنا واقع در میدان دلا برا (Piazza della Bra) بروید.

مطالب خواندنی دیگر:22 نکته که باید قبل از سفر به رم بدانید
میراث جهانی یونسکو

3/ شهر ونیز

از میراث های جهانی ایتالیا شهر ونیز است . شهرت ونیز (Venice) بی دلیل نبوده و باید از آن دیدن فرمایید. این شهر که پایتخت قرون وسطی دنیا می باشد از سال 1987 در لیست یونسکو به ثبت رسیده است. جاذبه های شهر شامل میدان سن مارکو (St Mark’s Square) و پل ریالتو (Rialto Bridge) است. با این حال تنها این آثار معماری خارق العاده واقع در میان 100 جزیره کوچک تنها دلیل جلب توجه یونسکو نمی باشند.

مطالب خواندنی دیگر:هوس برانگیز ترین خوراکی های ایتالیایی
میراث جهانی یونسکو

4/ شهر فلورانس

معماری و هنر رنسانس دلیل جذب گردشگران به ناحیه توسکانی (Tuscany) ایتالیا می باشد. فلورانس مملو از شاهکارهای هنری از جمله، تندیس داوود (David) میکل آنژ در گالری آکادمی (Galleria dell’Accademia)، نقاشی انانسیشن (Annunciation) داوینچی و نقاشی زایش ونوس (The Birth of Venus) اثر بوتیچلی در گالری اوفیتزی می باشد. دیگر جاذبه های مرکز تاریخی شهر، کلیسای جامع سانتا ماریا دل فیوره (Santa Maria del Fiore)، کلیسای سانتا کروچه (Santa Croce)، معروف به دوئومو و پل پونته ویکو (Ponte Vecchio) بر روی رود آرنو (مربوط به قرون وسطی) هستند. اگر از بازدید مکان های فرهنگی ایتالیا خسته شدید، به باغ گل رز (Giardino delle rose) بروید و از منظره حیرت انگیز شهر لذت ببرید.

میراث جهانی یونسکو

5/ مقبره های گورستان اتروسکی

به آثار رومیان باستان توجه بسیاری داده می شود، اما تمدن اتروسک اولین آثار فرهنگ شهری ایتالیا را به جای گذاشته است. با اینکه این 2 گورستان اتروسکی در 2 موقعیات جغرافیایی مختلف (چروتی و تارکوینیا) واقع شده اند، یونسکو آن دو را یک گروه می داند. از شهر رم دسترسی به هر 2 گورستان آسان می باشد.

یکی از آن ها در 28 مایلی شمال غربی در ساحل باندیتاچا (Banditaccia) در چروتی (Cerveteri) واقع شده و در آن هزاران مقبره از سنگ تراشیده شده مانند شهری با خیابان ها، میادین و محلات چیده شده اند. دیگری در 34 مایلی شمالی تر در ساحل تارکوینیا (Tarquinia)، 6000  گور در سنگ حک شده اند. با این حال دلیل اصلی شهرت آن نقاشی های 200 مقبره آن می باشد؛ که قدمت برخی از آن ها به قرن هفتم قبل از میلاد مسیح بر می گردد.

مطالب خواندنی دیگر:20 مورد از مکان های دیدنی ایتالیا
میراث های جهانی یونسکو

6/ شهر رم

گردش در شهر ابدی (Eternal City) را از کجا شروع کنیم؟ از کولوسئوم (Colosseum)، معابد، میادین، فواره تروی (Trevi Fountain)، پله های اسپانیایی (Spanish Steps) و واتیکان (Vatican) همگی در لیست یونسکو به عنوان «مرکز تاریخی رم» به ثبت رسیده اند. رم در ابتدا مرکز جمهوری روم، سپس امپراطوری روم و در قرن چهارم به عنوان پایتخت مسیحیت در جهان شناخته شد.

در نتیجه بیش از یک هفته برای بازدید از تمامی این جاذبه ها زمان لازم است. شهر واتیکان که از سال 1929  دولت‌شهری مستقل در محاصره شهر رم می باشد را از دست ندهید. حتما به پشت بام شاهکار دوران رنسانس ایتالیا، کلیسای سنت پیتر (St. Peter’s Basilica) رفته و از منظره فوق العاده میدان سنت پیتر (St. Peter’s Square) و رم لذت ببرید. سپس از نقاشی میکل آنژ بر روی سقف کلیسای سیستین (Sistine Chapel) دیدن فرمایید.

مطالب خواندنی دیگر:9 نکته که درباره فواره تروی نمی دانید
میراث های جهانی یونسکو

7/ باغ ویلا دسته و ویلا آدریانا

اگر از آثار باستانی رم خسته شدید، درست در فاصله 20 مایلی در شرق مرکز شهر، ویلای دسته (Villa d’Este) و بازمانده های افسانه ای ویلا آدریانا (Villa Adriana) واقع شده اند. هر کدام از این ویلاها به صورت مجزا در لیست یونسکو به ثبت رسیده اند. در ویلا دسته فواره، حوضچه، درختان بلند و مجسمه هایی در کاخ مجلل وجود دارند. یونسکو در مورد ویلا دسته گفته: «بهترین نمونه فرهنگ رنسان در اوج خود». شیب موجود در این ویلا، گردش در آن را به ورزش تبدیل کرده است. پس از گردش در باغ، نقاشی های آبرنگی روی گچ مربوط به قرن 16ام رنسانس باغ دسته نیز ارزش دیدن دارند.

معمولا گردشگران در یک روز از باغ ویلا دسته و ویلا آدریانا بازدید می کنند. ویلا آدریانا خانه ی هادریان (Hadrian)، امپراطور روم در قرن دوم پس از میلاد می باشد. این باغ روباز مملو از معماری مصری، یونانی و رومی شما را وادار به عکس برداری می کند.

میراث های جهانی یونسکو

8/ پمپئی

بناهای عظیم رم، فلورانس و ورونا بسیار باشکوه اند، اما از سبک زندگی رومیان اطلاعات زیادی در دسترس شما قرار نمی دهد. پمپئی (Pompeii)، جاییست که در قرن اول پس از میلاد، در این بنای محزون کم کم جان گرفته و سپس دچار مرگ ناگهانی شده است. در 24ام آگوست سال 79ام پس از میلاد، کوه آتشفشان وزوو (Vesuvius) فوران کرده و شهر را مدفون ساخت. امروزه گردش در خیابان های پمپئی تجربه ای منحصر به فرد محسوب می شود.

پمپئی واقع در فاصله 150 مایلی جنوب رم، می توانید از دیوار نگاری های رنگارنگ، بیانگر عضویت یک زن در یک فرقه، حیرت زده شوید. با این حال جذاب ترین مکان، باغ فراریان (Garden of the Fugitives) می باشد؛ در این باغ بازمانده 13جسد و یک سگ، که توسط گاز خفه شده و به مدت 1700 سال در خاکستر مدفون مانده بودند. همانند بهترین سایت های لیست میراث جهانی یونسکو، باور وجود شهری مانند پمپئی سخت است.

میراث های جهانی یونسکو

9/ ساحل آمالفی

اگر می خواهید زندگی منحصر به فرد مدیترانه ای را تجربه کنید، به کاستیرا آمالفیتانا (Costiera Amalfitana) سفر کنید. بیش از 20 سال است که این مکان در لیست میراث جهانی ایتالیا در یونسکو می باشد. ساحل آمالفی واقع در جنوب شبه جزیره سورنتین (Sorrentine Peninsula)، در مسیری 30 مایلی، سواحل انحصاری، دهکده های ماهیگیری و تاکستان های متعددی را در خود جای داده است. این محدوده 15 شهر را شامل می شود. بهتر است در یک روز از پمپئی و ساحل آمالفی دیدن فرمایید. اگر زمان دارید، یک شب را در این ساحل اقامت داشته باشید.

میراث های جهانی یونسکو

10/ کوه اتنا

در سفر به ایتالیا حتما از جزیره سیسیل دیدن فرمایید. کوه اتنا (Mount Etna)، معروف ترین کوه آتشفشان ساخته شده از لایه های مواد مذاب و خاکستر در دنیا می باشد. کوه اتنا حدودا 15000 سال پیش شکل گرفته و بخشی از پارک ملی منطقه ی دل اتنا (Parco dell’Etna Regional Nature Park) در شمال شرقی جزیره است. کوه اتنا مقدار زیادی بخار، دی اکسید گوگرد و دی اکسید کربن را به بیرون می ریزد. متخصصان آتشفشان، رفتار اتنا را بیشتر از کوه آتشفشانی، شبیه به چشمه آب گرم می دانند.

با این حال اتنا نقطه قوتی نیز دارد، دامنه های غنی از مواد معدنی کوه به صاحبان تاکستان های اطراف کمک کرده تا از انگور بومی نورلو ماسکالیسی (nerello mascalese)، نوشیدنی اتنا رز (Etna Rosso) لذیذی تولید کنند.

میراث های جهانی یونسکو

نویسنده : شهرزاد جعفری جوزانی