میدان تکسیم استانبول

همان طور که می دانید، شهر استانبول در میان دو قاره اروپا و آسیا قرار گرفته است. نیمی از این قاره جز اروپا محسوب می شود و نیمی دیگر جز آسیا. این موقعیت ویژه به همراه جاذبه های توریستی و تفریحی فراوان در این شهر باعث شده تا استانبول بزرگ ترین منطقه توریستی در ترکیه باشد. این شهر بخش های دیدنی مختلف و متعددی دارد اما یکی از مهم ترین های آن میدان تکسیم استانبول است.

در بین شهرهای توریستی کشور ترکیه، استانبول محبوب ترین مقصد برای گردشگران و توریست ها به شمار می آید. در استانبول هم می توانید کلاب ها و امکانات تفریحی متنوعی پیدا کنید، هم از آب و هوا و مناظر زیبای دریا لذت ببرد و هم به جاذبه های تاریخی و فرهنگی مانند مسجد ایاصوفیه سر بزنید. بسیاری از شما نام مکان های جذاب توریستی استانبول را شنیده اید،؛ اما آیا با میدان تکسیم نیز آشنایی دارید؟

میدان تکسیم استانبول

میدان تکسیم استانبول منطقه ای از شهر را شامل می شود که در بخش اروپایی استانبول قرار دارد. میدان تکسیم در بین بسیاری از توریست های تور ترکیه شهرت دارد و بیشتر این شهرت را مدیون فروشگاه ها و مراکز خریدی است که اجناس مختلف به ویژه لباس های با کیفیت به فروش می رسانند. اما این فروشگاه ها و مراکز خرید تنها نقطه قوت میدان تکسیم نیستند.

ما در این مطلب به شرح و معرفی میدان تکسیم استانبول می پردازیم. در ادامه اطلاعاتی را درباره این میدان شرح خواهیم داد که نشان می دهد این منطقه تا چه حد می تواند جذاب و دیدنی باشد. اگر قصد رفتن به استانبول را دارید و می خواهید حداکثر لذت را در این سفر تجربه کنید، خواندن این مطلب به شما پیشنهاد می شود.

علت نام گذاری میدان تکسیم

پیش از آن که به ویژگی ها و بخش های مهم تر میدان تکسیم استانبول بپردازیم، بهتر است درباره نام گذاری و تاریخچه این منطقه توضیح بدهیم. عبارت تکسیم همان تقسیم است و دلیل این نامگذاری روی این میدان به دورانی باز می گردد که عثمانی حاکم بر ترکیه و شهر استانبول بود.

در دوران حکومت امپراتوری عثمانی جریان آب هایی که از شمال استانبول جریان داشتند به سوی یک آب انبار در این منطقه هدایت می کردند. از آن جا جریان آب به وسیله یک سری انشعابات به بخش های دیگر شهر می رسید. در واقع آب انبار مجاور این میدان جایی بود برای تقسیم آب در سراسر شهر استانبول. از همین رو نام این میدان تقسیم یا تکسیم نهاده شد.

مطالب خواندنی دیگر:گشت و گذاری کوتاه در محله زیبای سلطان احمد استانبول
علت نام گذاری میدان تکسیم

میدان تکسیم امروزه دیگر آن کاربرد را ندارد؛ اما در عوض به قلب تپنده در شهر استانبول تبدیل شده و محلی برای گردشگری و آشنایی با فرهنگ ترکیه و هم چنین خرید اجناس و محصولات با کیفیت به شمار می رود. این میدان یکی از مناطق نمادین در شهر استانبول بوده و در میان آن مجسمه ای از مصطفی کمال پاشا با لباس نظامی قرار دارد. میدان تکسیم در استانبول از لحاظ تاریخی و اجتماعی اهمیت بسیار زیادی دارد. در ادامه برخی از ویژگی ها و مشخصات مهم تر این میدان را نام خواهیم برد.

مطالب خواندنی دیگر:محله ی زیبای کوزگونگوک

خیابان استقلال ، مهم ترین خیابان در کنار میدان تکسیم

یکی از چیزهایی که باعث شده اهمیت منطقه تکسیم و میدان تکسیم استانبول تا این حد بالا باشد، خیابان استقلال است. خیابان استقلال مشهورترین خیابان در استانبول است که تقریبا همه نام آن را شنیده اند. این خیابان مهم به میدان تکسیم منتهی می شود. در خیابان استقلال که در مجاورت میدان تکسیم استانبول واقع شده شما می توانید انواع مراکز خرید و مراکز تفریحی را بیابید.

خیابان استقلال اهمیت توریستی و تجاری بسیار زیادی در شهر استانبول دارد. گفته می شود در آخر هفته ها جمعیت افرادی که به این خیابان می آیند و از مغازه ها و مراکز تجاری مختلف آن دیدن می کنند بیش از 3 میلیون نفر است. طول خیابان استقلال برابر 1.4 کیلومتر بوده و معمولا ازدحام زیادی در آن مشاهده می شود. شما می توانید در طول این خیابان پیاده روی کنید؛ در حین پیاده روی می توانید از خدمات کافه ها استفاده کرده یا به مراکز تفریحی و مراکز خرید سر بزنید.

خیابان استقلال

انواع لباس فروشی، اغذیه فروشی، کلاب های شبانه و سینما در این خیابان وجود دارند. هم چنین موزه مادام توسو و چندین فروشگاه لوازم آرایشی معتبر در خیابان استقلال واقع شده اند. علاوه بر این ها منظره ها و سبک معماری ساختمان ها در خیابان استقلال نیز در نوع خود جذابیت زیادی دارند. بسیاری از ساختمان هایی که در این خیابان هستند با سبک معماری دوران حکومت امپراتوری عثمانی ساخته شده اند.

بهترین امکانات تفریحی و مکان های مهم در نزدیکی میدان تکسیم

همان طور که گفته شد در میدان تکسیم استانبول و خیابان استقلال که در مجاورت آن واقع شده است می توان انواع مغازه ها و مراکز خرید و هم چنین امکانات تفریحی و توریستی را پیدا کرد. تنوع این جابه ها در میدان تکسیم آن قدر بالاست که ممکن است با رفتن به آن گیج شوید. در ادامه ما مهم ترین مکان ها و امکانات تفریحی درمنطقه تکسیم استانبول را گردآوری کرده ایم.

برج گالاتای

برج گالاتای استانبول یکی از مناطق زیبا و مهم در استانبول است. این برج در نزدیکی میدان تکسیم واقع شده؛ در واقع اگر شما از میدان تکسیم به خیابان استقلال رفته و تا انتهای آن بروید، به منطقه برج گالاتای خواهید رسید.
برج گالاتای یکی از بناهای قدیمی و تاریخی در استانبول است؛ روزگاری این برج بلندترین سازه در کل استانبول به شمار می آمد. اکنون هم این برج باشکوه اهمیت خود را به عنوان یک منطقه توریستی و تماشایی حفظ کرده است.

برج گالاتای

مرکز فرهنگی آتاتورک

مرکز فرهنگی آتاتورک یکی از ساختمان های مهم در نزدیکی میدان تکسیم استانبول است. این بنا که یک مرکز فرهنگی چند منظوره است سالن اپرایی بزرگ را در خود جای داده است. مرکز فرهنگی آتاتورک به عنوان محلی کلیدی برای برگزاری کنسرت ها و اجرای انواع موسیقی در استانبول به شمار می آید.

مطالب خواندنی دیگر:خیابان های معروف استانبول
مرکز فرهنگی آتاتورک

بنای یادبود جمهوری

این بنا در مرکز میدان تکسیم استانبول قرار دارد. بنای باشکوه یادبود جمهوری که با سبک مجسمه سازی ایتالیایی درست شده است، در پنجمین سالگرد تبدیل حکومت ترکیه به جمهوری ساخته شد؛ یعنی سال 1923. این بنا در همان ابتدای ورود به میدان تقسیم استانبول توجه را به خود جلب می کند.

بنای یادبود جمهوری

فروشگاه های متنوع خیابان استقلال

در فروشگاه خیابان استقلال شما می توانید هر آن چه که به دنبالش هستید را بیابید. از شیرینی های خوشمزه ترکی گرفته تا لباس ها و لوازم آرایشی اصل و معتبر از بهترین برندهای دنیا. هم چنین می توانید سوغاتی سفر خود را در این فروشگاه ها تهیه کنید.