بازار ادویه استانبول

بازار ادویه ( انگلیسی: Spice Bazaar، ترکی: Mısır Çarşısı، به معنای بازار مصری ) واقع در ضلع جنوبی پل گالاتا در نزدیکی اسکله ی امین اونو، مملو از عطر سحر آمیز شرق است. این بازار که مربوط به قرن 17 ام می باشد، یکی از قدیمی ترین بازار های سرپوشیده ی استانبول است.

در بازار ادویه که متعلق به عصر عثمانی می باشد، ادویه های رنگارنگ به همراه راحت الحلقوم های جواهر مانند، زینتی برای چشم های هزاران توریست و افراد محلی ای می باشند که هر روزه به این مکان سر می زنند. غرفه های این بازار همچنین خاویار، گیاهان خشک شده، عسل، آجیل و میوه ی خشک می فروشند. با اینکه هر ساله تعداد غرفه هایی که بدلیجات می فروشند افزایش می یابد، این بازار هنوز هم مکان مناسبی جهت خرید مواد خوراکی است.

علاقمندان به سفر جهت مشاهده تور های آژانس مسافرتی گلفام سفر به وب سایت گلفام سفر قسمت خرید تور مراجعه نمایید.

بازار ادویه استانبول

بازار ادویه و سنت های محبوب و دلپذیر شهروندان استانبول

با اینکه تعداد بیشماری مرکز خرید و سوپر مارکت در استانبول وجود دارند، خرید در بازار ادویه هنوز هم یکی از سنت های محبوب و دلپذیر برای شهروندان استانبول است. خیابان حصیرجیلار ( Hasırcılar Caddesi ) جاده ی باریک و رنگارنگی است که از ساختمان بازار به سمت غرب راه دارد و مغازه های زیادی در آن وجود دارند که ادویه، میان وعده و لوازم خانه می فروشند. پس از چندین بلوک به سمت غرب در امتداد حصیرجیلار، مسجد رستم پاشا قرار گرفته است که یکی از آثار ارزشمند معماری به شمار می رود.

مطالب خواندنی دیگر:یکشنبه بازار های استانبول
بازارهای استانبول

تاریخچه ی بازار ادویه

در زمان ساخت بازار ادویه ، هزاران ادویه از کشور های خاور دور مانند هند و عربستان، به همراه گیاهان درمانی و دارو هایی مخصوص هر گونه بیماری ای در بازار ادویه فروخته می شدند. از آنجاییکه بازار با مالیات هایی که از مصر گرفته می شد ساخته شده بود، با نام بازار مصری نیز شناخته شده و می شود.

علاقمندان میتوانند با مراجعه به وب سایت گلفام سفر وارد بخش رزرو تور استانبول شوند.

سابقا بازار ادویه همانند داروخانه ای طبیعی عمل می کرد. معمولا در بیرون مغازه ها نسخه هایی جهت ساخت دارو از ترکیب چندین گیاه نصب می شدند تا اگر مشتری ها تمایلی به دسترسی به این دارو ها داشتند، این گیاهان را خریداری کنند. این رسم امروزه همچنان پا بر جاست. بسیاری از مغازه های بازار، ادویه ها و گیاهانی را می فروشند که برای درمان بسیاری از بیماری ها موثرند.

تعدادی سند وجود دارند که بیان می کنند نام بازار در ابتدا “بازار جدید” بوده است. ساختمان بازار وقف مسجد جدید شده بود و در سال 1660 با عایدی های حاصل از ایالت عثمانی مصر ساخته شد. کلمه ی mısır در ترکی دو معنا دارد: “مصر” و “ذرت”. به همین دلیل در برخی مواقع نام بازار به اشتباه “بازار ذرت” ترجمه می شود. بازار همیشه مرکز اصلی تجارت ادویه بوده و هست؛ اما روز به روز مغازه های ادویه جای خود را به مغازه هایی که اجناس دیگری می فروشند می دهند.

خود ساختمان بازار بخشی از مجتمع ( külliye ) مسجد جدید است. درآمد حاصل از مغازه های اجاره داده شده ی بازار صرف نگهداری از مسجد می شد.

معمار بنا

طراحی بنا توسط معمار دربار، کوجه قاسم آقا ( Koca Kasım Ağa ) صورت گرفت، اما کار ساخت و ساز بنا در آخرین ماه های سال 1660 تحت نظارت یکی دیگر از معماران دربار به نام مصطفی آقا آغاز گشت؛ آتش سوزی بزرگ استانبول ( 1660 ) که در تاریخ 28 جولای 1660 آغاز شده و بیشتر از دو روز طول کشید، بیشتر محله های شهر را تخریب کرد.

بازسازی بنا

پس از آتش سوزی، یک برنامه ی بازسازی و توسعه در شهر آغاز شد که شامل ادامه ی ساخت و ساز مسجد جدید در سال 1660 ( ساخت و ساز مسجد که بین سال های 1603 و 1660 متوقف شده بود نهایتا بین سال های 1660 و 1665 تکمیل شد ) و آغاز ساخت بازار ادویه در همان سال می شد ( تمامی ساختمان های مجتمع مسجد جدید از جمله بازار ادویه به دستور تورهان خدیجه سلطان ( Sultana Turhan Hatice )، والده سلطانِ سلطان محمد چهارم ساخته شدند ).

بازار ادویه شامل 85 فروشگاه ادویه، شیرینی و خوراکی های ترکی، جواهر، سوغاتی، میوه ی خشک و آجیل است. این بازار هنگام تعطیلات مذهبی و عمومی بسته می باشد.

تاریخچه ی بازار ادویه

نویسنده : شهرزاد جعفری جوزانی