خیابان استقلال استانبول

خیابان استقلال ( انگلیسی: Independence Avenue، ترکی: Istiklal Caddesi)، واقع در محله ی تاریخی بی اغلو ( پرا )، پر ازدحام ترین خیابان استانبول است. پیشنهاد می شود هر فردی که از شهر استانبول بازدید میکند، حداقل 1 روز از وقت خود را صرف گشت و گذار در خیابان 1/4 کیلومتری و خیابان های جانبی آن کند. خیابان از صبح تا شب شلوغ است و  نه تنها بسیار تمیز و متحد الشکل میباشد، بلکه ساختمان های واقع در آن افسانه های تاریخی بسیاری از عصر عثمانی (اکثرا قرن 19 و 20) را بازگو میکنند. خیابان استقلال مکانی بود که مقامات، روشنفکران و افراد متمول اغلب در آن وقت گذرانی می کردند.

پس از جنگ استقلال ترکیه در سال 1923، خیابان “خیابان استقلال” نامیده شد اما در حوالی سال های 1970، غفلت مسئولان خیابان را به مکانی ناخوشایند تبدیل کرده بود. در سال های 1990، شورای محلی استانبول تصمیم گرفت در مورد این وضعیت اقدامی کند و با خرج میلیون ها دلار خیابان به مکان تاثیر گذار کنونی اش تبدیل شد.

در خیابان استقلال انواع بوتیک، فروشگاه موسیقی، کتابفروشی، گالری هنری، سینما، تئاتر، کتابخانه، کافه، بار، کلاب با اجرای موسیقی زنده، شیرینی فروشی تاریخی، شکلات فروشی و رستوران وجود دارند.

خیابان استقلال

ساختمان های واقع در خیابان استقلال به سبک های نئوکلاسیک ( Neo-Classical )، نئو گوتیک ( Neo-Gothic )، احیای رنسانس ( Renaissance Revival )، هنرهای زیبا ( Beaux-Arts )، هنر نو ( Art Nouveau ) و نخستین معماری ملی ترکی ( First Turkish National Architecture styles ) ساخته شده اند. همچنین برخی ساختمان های مربوط به سال های اولیه ی جمهوری ترکیه در سبک آرت دکو ( Art Deco ) می باشند. به علاوه، نمونه های معماری مدرن از محله ی باستانی ژنوایی واقع در حوالی برج گالاتا تا میدان تقسیم قابل مشاهده است.

قدیمی ترین دبیرستان ترکیه ( Galatasaray Lisesi یا Galata Sarayı Enderun-u Hümayunu به معنی مدرسه ی سلطنتی کاخ گالاتا )، در میدان گالاتا سرای، واقع در وسط خیابان استقلال، قرار دارد.

دومین ایستگاه متروی قدیمی جهان، که به آن تونل ( Tünel ) میگویند، در محله ی قدیمی کاراکوی ( گالاتا ) واقع در انتهای جنوبی خیابان استقلال قرار گرفته است که این ایستگاه از سال 1875 آغاز به کار کرده است. همچنین، یکی از بهترین مراکز آموزشی ترکیه، دبیرستان آلمانی استانبول ( Özel Alman Lisesi ) می باشد که در نزدیکی تونل واقع شده است.

کلیسا ها، مسجد ها و کنیسه های خیابان استقلال

چندین کلیسا در این منطقه قرار دارند اما بزرگترین و بهترین آنها کلیسای سنت آنتونی پادوا است. معماری نئو گوتیک ونیزی داخل بنا بسیار تاثیر گذار است. این کلیسا مکانی دایر برای عبادت مسیحیانی است که در این کشور عمدتا مسلمان نشین زندگی می کنند.

از دیگر مکان های مذهبی خیابان استقلال استانبول ترکیه میتوان از کلیسای ارمنی گریگوری، کلیسای کاتولیک رومی، کلیسای ارتدکس یونانی، خانه ی مولوی گالاتا (Galata Mevlevihanesi، میتوان در این مکان رقص درویشان را نظاره کرد )، کلیسای یادبود کریمه (وابسته به کلیسای انگلیس)، کنیسه ی یهودی، یکی از قدیمی ترین مساجد استانبول، یک مسجد زیرزمینی و کلیسای واقع بر پشت بام ارتدکس روسی نام برد.

درک تاریخ فرهنگی چندگانه ی استانبول گاهی مشکل است اما بازدید از این اماکن راهی مناسب برای مشاهده و فهمیدن این موضوع است که مذاهب مختلف چگونه در گذر زمان به تاریخ استانبول شکل داده اند.

مطالب خواندنی دیگر:خیابان های معروف استانبول را بشناسید
کلیسا ها، مسجد ها و کنیسه های خیابان استقلال

خرید در خیابان استقلال

در خیابان استقلال ترکیه میتوانید همه ی خرید های خود را انجام دهید: لباس، موسیقی، تکنولوژی، دکور منزل، لوازم ورزشی و عطر. بسیاری از مغازه ها متعلق به برند های فروشگاه های زنجیره ای هستند؛ بنابراین شما نمی توانید بر سر قیمت ها چانه بزنید. با این وجود، با گشت و گذار در خیابان های جانبی و پیدا کردن مغازه های محلی می توانید با فروشنده ها ی محلی چای سیب بنوشید و به روش سنتی ترکیه ای بر سر قیمت مورد نظرتان بحث کنید.

خرید در خیابان استقلال

عکاسی خیابانی در خیابان استقلال

عکاسان حرفه ای یا تازه کاری که نیاز به نگرشی عمیقتر در زندگی روزانه ی استانبول دارند، میتوانند با گذر از خیابان استقلال و بناهای برجسته اش به سمت برج گالاتا، به بینشی محلی از زندگی شهری استانبول دست یابند. خود خیابان استقلال، کافی شاپ ها و چایخانه های محلی، گرافیتی ها و نقاشی های دیواری، گربه ها، عتیقه فروشی ها و فروشگاه های برند، ساختمان های متعلق به قرن 19 و برج گالاتا، همه و همه سوژه های مناسبی برای عکاسی هستند.

مطالب خواندنی دیگر:در زیباترین خیابان های جهان قدم بزنید
عکاسی خیابانی در خیابان استقلال

موزه ی رقص درویش های خیابان استقلال

موزه ی مولوی استانبول مکان سابق رقصیدن درویش ها در استانبول است و در این موزه لباس ها، آلات موسیقی و کتاب های درویشان در معرض نمایش عموم قرار گرفته اند. همچنین در تالار جانبی موزه، نمایش رقص درویش ها برگزار میشود که در آن مراسم باستانی سماع به نمایش گذاشته می شود. با بازدید از این موزه می توان به درکی عمیق از فرقه ی تصوف اسلام و رومی، یکی از بزرگترین شاعران جهان، دست یافت.

موزه ی رقص درویش های خیابان استقلال

مجسمه ی استقلال خیابان استقلال

مجسمه ی استقلال در میدان تقسیم قرار دارد. این مجسمه که بازتابی از جنگ استقلال ترکیه است برای بسیاری از شهروندان ترک ارزشمند است. با تخمین، آخر هفته ها حدود 3 میلیون نفر از کنار این مجسمه که در سال 1928 بنا نهاده شده عبور می کنند.

مجسمه ی استقلال خیابان استقلال

گالری های هنری خیابان استقلال

گالری های هنری ای مانند موزه ی پرا و نمایشگاه های کوچکتری مانند آپارتمان میسیر، در منطقه ی گالاتا در خیابان های پشتی ای که خیابان استقلال را احاطه کرده اند، آثار هنرمندان بین المللی و ترک آینده دار را به نمایش می گذارند.

یکی از گرانبها ترین نقاشی های ترکیه به نام مربی لاکپشت، اثر عثمان بی حمدی، در موزه ی پرا قرار دارد. دیگر گالری های قابل توجه خیابان استقلال از این قرارند: گالری نو ( Nev )، گالری زیلبرمان، گالری پای ( Pi Artworks )، گالری سالت بی اغلو ( Salt Beyoğlu )، گالری هنری گایا، گالری آرتر و گالری اوکتم و آیکوت ( Öktem & Aykut ).

گالری های هنری خیابان استقلال

هنرهای خیابانی خیابان استقلال

اگر علاقه ای به گشتن در گالری ها ندارید می توانید از شهری ترین حومه های استانبول دیدن کرده و نقاشی های دیواری ای که ساختمان ها را کاملا پوشش داده اند، گرافیتی های روی قطار ها و هنر استنسیل را مشاهده کنید. بهترین مکان هایی که می توان در آنها هنر های خیابانی را نظاره گر بود خود خیابان استقلال، مناطق کاراکوی و شیشانه و مناطق قاضی کوی ( کادیکوی ) و مودا هستند.

هنرهای خیابانی خیابان استقلال

زندگی شبانه ی خیابان استقلال

غذاخوری ها و بارهای خیابان استقلال آنقدر زیاد هستند که خوردن و نوشیدن در تمامی آنها ماه ها طول خواهد کشید. فست فود فروشی های زنجیره ای غربی مانند برگرکینگ و کی اف سی مناسب جوانان هستند و اگر با بودجه ی مشخصی سفر می کنید، رستوران های سنتی ترکی، غذاهای ترکی ارزان قیمت سرو میکنند. برای رفتن به رستوران های معروفی که غذاهای گران قیمت سرو میکنند باید از قبل رزرو صورت گیرد.

شب هنگام، در بارها انواع موسیقی زنده از راک سنتی ترکی گرفته تا موسیقی های غربی  اجرا می شوند. یکی از محبوب ترین مکان های شبانه ی خیابان استقلال رستوران/بار 360 است. این رستوران که در ساختمانی متعلق به قرن 19 قرار گرفته است، چشم اندازی 360 درجه از افق شهر استانبول دارد.

زندگی شبانه ی خیابان استقلال

پاساژ چیچک خیابان استقلال

پاساژ چیچک ( گل ) یکی از مکان های محبوب برای صرف غذای شبانه است. معماری پاساژ بسیار زیباست و طبقه ی اول با عکس های مدیران قدیمی بار های پاساژ، تزئین شده است. این عکس های سیاه و سفید از افراد محلی سرشناس فضایی نوستالژیک به وجود آورده اند.

پاساژ چیچک خیابان استقلال

خیابان فرانسوی خیابان استقلال

خیابان فرانسوی در یکی از خیابان های جانبی خیابان استقلال قرار دارد. این خیابان یکی از مکان های برجسته و محبوب برای توریست ها میباشد. دکور خیابان مانند خیابان های فرانسوی است اما غذاهای فرانسوی در این خیابان سرو نمی شوند. در ماه های تابستان موسیقی زنده فضای خیابان را پر کرده و اتمسفری رومانتیک ایجاد می کند و مغازه ها در کل سال غذا و نوشیدنی سرو می کنند.

خیابان فرانسوی خیابان استقلال

نویسنده : شهرزاد جعفری جوزانی