نصف جهان را در اصفهان ببینید

آنچه در مقاله جاذبه های اصفهان خواهید خواند:

اصفهان، سومین کلانشهر ایران است که به آن که به نصف جهان می گویند. شهری که در زمان پادشاهی صفویان پایتخت ایران بوده است و امروزه یکی از محبوب ترین و شناخته شده ترین شهرهای کشورمان در میان گردشگران به شمار می رود. اینجا شهر معماری زیبای ایرانی، پل‌های سرپوشیده، مسجدها و مناره‌های منحصر به فرد است. در این مطلب قصد داریم به این شهر زیبا و دیدنی کشورمان رفته و شما را با معروف ترین و محبوب ترین جاذبه های اصفهان آشنا کنیم. با ما در گلفام سفر همراه شوید.


1. میدان نقش‌ جهان Naqsh-e Jahan Square

میدان نقش جهان یا میدان امام، میدان مرکزی سومین کلان شهر ایران است. اینجا یکی از زیباترین جاذبه‌های اصفهان به شمار می‌رود و هر ساله گردشگران بسیاری از کشورهای مختلف دنیا از این میدان زیبا و دیدنی بازدید می کنند. میدان نقش جهان جایی است که می توان ساعت ها گوشه ای نشست و به مناظر زیبای آن چشم دوخت. این جاذبه پرطرفدار و محبوب شهر اصفهان در اردیبهشت سال 1313 هم به‌ عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسیده است.

در واقع میدان نقش جهان جزء نخستین آثار ایرانی بود که به ثبت جهانی می‌رسید. آنچه این میدان زیبای شهر اصفهان را از سایر میادین ایران متفاوت می‌کند، ظاهر مستطیلی شکل آن است. این میدان مستطیلی شکل طولی برابر ۵۶۰ متر و عرضی برابر ۱۶۰ متر دارد. می گویند طول میدان را می توان با با 430 قدم و عرض آن با 160 قدم پیمود و لذت برد.

مطالب خواندنی دیگر:معروف ترین سازه‌های ایران در تاریخ معاصر
 میدان نقش‌ جهان از جاذبه های اصفهان

2. مسجد شیخ لطف الله Sheikh Lotfollah Mosque

مسجد شیخ لطف الله، اینجا یک مسجد معمولی نیست. مسجدی که در دوران صفوی ساخته شده و از شاهکارهای معماری و کاشی کاری قرن یازدهم هجری محسوب می شود.
این مسجد یکی از دیدنی‌ ترین جاذبه های گردشکری اصفهان به شمار می‌رود و به فرمان شاه عباس اول و توسط استاد محمدرضا اصفهانی از معماران مشهور زمان خود در طول حدود 18 سال بنا شده است.

سال‌ها از ساخت این مسجد گذشته اما هنوز شاهکاری که در استفاده از رنگ و نور در ساخت این مسجد به کار رفته شده حیرت انگیز است. این مسجد یکی از زیباترین آثار تاریخی اصفهان است که در ضلع شرقی میدان نقش جهان واقع شده و هر ساله میزبان گردشگران بسیاری از کشورهای مختلف دنیاست. در تاریخ آمده است که این مکان مذهبی در راستای تجلیل از شیخ لطف‌الله میسی احداث شده است.

مطالب خواندنی دیگر:آشنایی با معروف ترین سوغاتی های ایران
مسجد شیخ لطف الله اصفهان

3. عالی قاپو Aali Qapu Palace

دیدن عالی قاپو را در سفر به اصفهان زیبا و دوست داشتنی از دست ندهید. این مکان که در زمان صفویه ساخته شده از بهترین کاخ‌ های ایران که نه، از زیباترین کاخ های دنیاست. عالی قاپو تمام آنچه که یک کاخ سلطنتی نیاز دارد را در خود جای داده است. این عمارت با 48 متر ارتفاع در 6 طبقه ساخته شده که با راه پله های مارپیچ به یکدیگر راه دارند.

عمارت عالی قاپو در غرب میدان نقش جهان و رو به ‌روی مسجد شیخ لطف‌ الله‌ بنا شده است.در کتب تاریخی آمده است که شاه عباس از ایوان عالی قاپو به تماشای مسابقات چوگان و نمایش های مختلف در میدان نقش جهان می ‌نشسته است. همچنین گفته شده که عالی قاپو محلی بوده که وی در آنجا به امور مملکت می پرداخته و قانون های لازم را صادر می کرده است.

همینطور گویا شاه در این کاخ از میهمانان ویژه خود پذیرایی می‌ کرده است. تاریخ ساخت این بنای با ارزش به 1054 قمری باز‌می‌گردد، شاه عباس اول دستور ساخت آن را داده و عالی قاپو طی ۵ مرحله معماری و در زمان جانشینان شاه عباس اول به ویژه شاه عباس دوم و شاه سلیمان تکمیل شده و هر روز به شکوه و زیبای آن افزوده شده است.

عالی قاپو در اصفهان دوست داشتنی

4. سی‌ سه پل Si O Se Pol Bridge

پل الله وردی خان یا همان سی و سه پل معروف، شاهکار معماری عصر صفویه است. این پل در انتهای خیابان چهار باغ قرار دارد و یکی از معروف ترین و محبوب ترین جاذبه های گردشگری شهر زیبای اصفهان در میان گردشگران به شمار می رود. این پل ۳۳ دهانه، ۲۹۵ متر طول و ۱۴ متر عرض داشته و زیرنظر الله‌وردی‌خان اوندیلادزه و با معماری استاد حسین بنا اصفهانی بنا شده است.

سی‌ سه پل اصفهان که بر روی زاینده‌رود ساخته شده در زمان شاه عباس اول محل برگزاری مراسم جشن آب‌ پاشان بوده ‌است. در این جشن که ۱۳ تیرماه هر سال برگزار می‌شده مردم با پاشیدن آب و گلاب روی یکدیگر در مراسم شرکت می‌ کرده ‌اند. سی و سه پل در 15 دی ماه 1310 به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است. جالب است که بدانید بر اساسی نظر کارشناسان زمین‌شناسی و میراث‌فرهنگی مصالح، پایه و فونداسیون این پل به گونه‌ای طراحی شده که استحکام آن تنها در رطوبت است و خشکی ادامه‌دار زاینده رود در دراز مدت برای سی سه پل بسیار خطرناک است.

سی‌ سه پل از جاذبه های نصف جهان

4. بازار قیصریه اصفهان Qeysarie Bazaar

اگر می خواهید از یکی از بزرگترین و زیباترین بازارهای ایران خرید کنید، بازار قیصریه اصفهان را از دست ندهید. بازار قیصریه در بافت تاریخی اصفهان قرار دارد و عمده حاضرین در این بازار را فرش‌ فروشان تشکیل می دهند. این بازار که با نام بازار سلطانی نیز معروف بوده و سردر قیصریه ورودی آن محسوب می‌ شود، از بزرگترین و مجلل‌ترین مراکز خرید و فروش در دوران صفویه بوده است. بازار قیصریه در سال ۱۰۲۹ هجری قمری در جنوب میدان تاریخی نقش جهان بنا شده است و این موقعیت مکانی یکی از امتیازات این بازار است که باعث شده به یکی از ممتازترین بازارهای ایران از نظر موقعیت گردشگری تبدیل شود.

این بازار در دو طبقه مرتفع طراحی شده که از دیرباز طبقه بالا به امور دفتری و بازرگانی اختصاص داشت و در طبقه پایین مغازه‌های اصناف گوناگون مستقر بوده‌اند. از این بازار بزرگ و زیبا بازارهای دیگری منشعب می‌شدند.
یکی دیگر از زیبایی های این بازار گنبدهایی است که روی سقف آن تعبیه شده و در انتهای آنها نورگیرهایی برای روشنایی و تهویه هوا قرار دارد.

بازار قیصریه اصفهان زیباترین بازار ایران