ایران مال؛ بزرگترین مال خاورمیانه

ایران مال (Iran Mall) یا بازار بزرگ ایران، مرکز خریدی در غرب تهران است. بازار بزرگ ایران موسوم به «ایران مال» به عنوان یکی از پنج مال برتر جهان جزء عظیم‌ترین پروژه‌های تجاری، فرهنگی و اجتماعی است که بین دو کلان‌شهر تهران و کرج واقع شده است. این مجموعه احاطه‌شده در میان ۳ فرودگاه مهرآباد، پیام و امام خمینی (ره)، در شمال غربی تهران بزرگ و حاشیه پارک چیتگر، همجوار دامنه‌های جنوبی رشته کوه‌های البرز و نزدیکی دریاچه خلیج فارس، در منطقه ۲۲ و انتهای اتوبان شهید همت و شهید خرازی در زمینی به مساحت ۳۱۷ هزار مترمربع احداث شده است.

موقعیت جغرافیایی ایران مال

ساخت ایران مال

این مجموعه با کاربری تجاری، تفریحی، فرهنگی و ورزشی افتتاح شده‌است. همچنین این مجموعه دارای ۲ هتل پنج ستاره است. این پروژه در نزدیکی دریاچه چیتگر در منطقه ۲۲ تهران واقع شده‌است. ساخت این پروژه با زیربنای ۱٬۷۰۰٬۰۰۰ متر مربع در زمینی به مساحت ۲۷ هکتار، سال ۱۳۹۰ آغاز گردید. فاز اول این مجموعه به مساحت ۱٬۴۰۰٬۰۰۰ متر مربع در اردیبهشت ۱۳۹۷ رونمایی شده‌است. فاز دوم نیز تا پایان سال ۱۳۹۹ به بهره‌برداری خواهد رسید. سرمایه‌گذار اصلی این پروژه بانک آینده است.

بودجه ساخت این مجتمع بیش از ۲۲ هزار میلیارد تومان بوده‌است. ایران‌مال یک شرکت سهامی عام است. این شرکت با مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و شورای پول و اعتبار تأسیس شده‌است. بخشی از سهام، واگذار شده و بعد از بهره‌برداری از پروژه، سهام در بورس اوراق بهادار ایران عرضه می‌شود و بانک آینده در نهایت از مالکیت پروژه خارج خواهد شد. ایده اولیه ساخت بازار بزرگ ایران متعلق به علی انصاری است و با توجه به ابعاد نهایی آن، یکی از پنج مرکز خرید بزرگ جهان و بزرگترین در خاورمیانه محسوب خواهد شد.

مطالب خواندنی دیگر:معروف ترین سازه‌های ایران در تاریخ معاصر

توسعه اقتصادی و اشتغال

 در دنیای امروز در زمان رکود، بانک‌ها به‌طور مستقیم وارد صحنه‌های اقتصادی می‌شوند تا ریسک سرمایه‌گزاری کاهش یابد. از طرفی کارآفرینان و صاحبان ایده‌ای در کشورهای مختلف وجود دارند که دانش انجام یک فعالیت یا ایده نو را دارند که به دلایل فقدان منابع مالی یا مشکلات وثیقه‌ای نمی‌توانند آن را اجرا کنند. در این شرایط بانک‌ها به کمک آنها می‌آیند و کار را تا زمان بهره‌برداری پیش می‌برند.

از طرفی بانک آینده از ادغام چند موسسه، تعاونی و بانک ایجاد شده که هر یک از این نهادهای مالی دارای پروژه‌هایی بودند که یکی از آنها بازار بزرگ ایران بود. بنابراین این بانک در این پروژه به عنوان سرمایه‌گذار اصلی وارد شد. ایده‌ای فراتر از یک پروژه ساختمانی. ایده‌ای چند وجهی که در نوع خود کمتر در دنیا دیده می‌شود.

توسعه اقتصادی ایران مال

توسعه گردشگری

 پس از انجام مطالعات و امکان‌سنجی‌های لازم، با توجه به وجود دو کلانشهر تهران و کرج در نزدیکی یکدیگر، مناسب‌ترین مکان برای احداث این مال، در نقطه مرکزی بین این دو شهر و در منطقه ۲۲ تهران جانمایی شد. این موضوع بدین معناست که اگر دایره‌ای به مرکزیت ایران‌مال و شعاع حدود ۲۵ کیلومتر رسم نماییم، این دایره از مراکز شهرهای تهران و کرج عبور خواهد کرد.

منطقه ۲۲، در سطح تهران و فراشهری قابلیت دسترسی بینظیری دارد. دسترسی‏های مهم منطقه، آزادراه تهران-کرج و بزرگراه تهران- شمال است که بزرگراه در حال احداث تهران- شمال به عنوان شریان اصلی شمال به جنوب کشور، مسیر اصلی رفت و آمد است. جمعیت این منطقه در سال ۱۳۹۵ حدود ۱۵۰ هزار نفر بوده است و پیش‌بینی می‌شود، جمعیت آن تا سال ۱۴۰۴، به ۴۵۰ هزار نفر برسد.

رفت و آمد شهروندان و مراجعات متعدد برای استفاده از خدمات عمومی موجود در سطح منطقه ۲۲، جمعیت شناور قابل توجهی را به منطقه ۲۲ روانه می‏نماید. وجود چنین ظرفیت و توانمندی در منطقه، می‏تواند این موقعیت جغرافیایی را به قطب بزرگ اقتصادی تبدیل نماید.

اهداف ایران‌مال

 تفکر و اندیشه‌ای که منجر به ساخت «ایران‌مال» شده است، تمامی باورهای دینی و ملی و داشته‌های تاریخی، جغرافیایی، فرهنگی و تمدنی را ترکیب نموده است، تا جهانیان اراده وعزم متخصصان ایرانی را با حیرت وشگفتی به تماشا بنشینند.

این بازار بی‌نظیر با ارائه بهترین محصولات موسسات معتبر بین المللی و بهترین کالاهای داخلی، نماد یک اقدام زیر بنایی در تحقق توسعه پایدار اقتصادی- اجتماعی و فرهنگی است. اهداف اصلی این پروژه شامل موارد زیراست.

 1. کمک به رشد و توسعه پایدار اقتصادی
 2. جذب گردشگر داخلی و خارجی و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و ایجاد اشتغال پایدار
 3. ارائه محیطی سالم برای تفریح، اوقات فراغت و خرید تمامی افراد جامعه خصوصاً جوانان کشور و کشورهای همسایه
 4. آشنایی هر چه بیشتر مردم با تاریخچه و هویت فرهنگ ایرانی- اسلامی
 5. کمک به تسریع روند توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی
 6. کمک به اقتصاد ملی از طریق افزایش تبادلات تجاری، مثبت نمودن تراز تجاری و رهایی از اتکای اقتصاد ملی به نفت
 7. معکوس نمودن روند خروج ارز از کشور و مثبت نمودن تراز تجاری در حوزه‌های تجارت داخلی و تجارت بین‌الملل
 8. کمک به ارتقای توانمندی شرکت‌ها و کمپانی‌های ایرانی در ارائه محصول و افزایش کیفیت و رضایت‌مندی مشتریان با واقع شدن و همجواری با شرکت‌های قدرتمند خارجی
اهداف اقتصادی ایران مال

توسعه ایران مال

شکل‌گیری و ایجاد مراکز مالی بین‌المللی در کشورهای توسعه‌یافته از سال ۱۹۸۰ میلادی به بعد، با هدف تجمیع ستادها و دفاتر اقتصادی، پولی و مالی در یک مکان و نیز فراهم نمودن زمینه اقامت و رفاه فعالان اقتصادی و فعالیت‌های شرکت‌ها، بانک‌ها و نهادهای پولی و مالی، صرافی‌ها، هتل‌ها، خدمات مسافرتی، مجتمع‌های تجاری-تفریحی و نیز ایجاد هم‌افزایی در یک مکان مطمئن و مشخص انجام شد. طراحان مرکز مالی بین‌المللی ایران، با مطالعه تطبیقی و تجربیات کشورهای توسعه‌یافته و دارای چنین مراکزی در مجاورت ایران‌مال در طرح توسعه، چنین مرکزی را ایجاد نمودند.

برج مالی در ضلع غربی ایران‌مال در ۴۰ طبقه و ابعاد و ارتفاعی متفاوت حدود ۲۸۰ تا ۳۰۰ متر در حال احداث است. با احداث این برج، ۸ طبقه پارکینگ، ۱۰ طبقه با کاربری‌های تجاری، تفریحی، فرهنگی، ورزشی و خدماتی و طبقات مالی بین‌المللی به مجموعه می‌افزاید.

با توجه به توسعه منطقه ۲۲ تهران و رشد پرشتاب پیش‌بینی شده برای بازار تجاری کشور، این برج با فراهم کردن امکانات رفاهی و دسترسی مطابق با استانداردهای بین‌المللی، قلب تجارت ایران و منطقه خاورمیانه پیش‌بینی می‌شود. طبق مذاکرات انجام شده با مدیران و مسئولان اقتصادی، این برج اداری به عنوان تالار اقتصادی بین‌المللی ایران در نظر گرفته شده است.

بخش ها

خرید

 ایران‌مال با حدود ۷۰۰ واحد تجاری و زیربنای خالص تجاری بیش از ۳۰۰ هزار مترمربع یکی از بزرگترین مراکز خرید منطقه و جهان است که رسته‌های کالایی و خدمات مختلفی را ارائه می‌کند. امکانات این مجموعه در حوزه خرید عبارتند از: هایپرمارکت، چندین دپارتمان استور از برندهای مطرح بین‌المللی، انواع رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها و ۴ مجموعه فودکورت.

هریک از طبقات تجاری ایران‌مال بر اساس نوع کالاها و خدمات، به رسته‌های کالایی و صنوف مختلف اختصاص یافته است تا علاوه بر ایجاد هم‌افزایی بین بخش‌های مختلف، محیطی پویا و فعال را بوجود آورد و باعث تسهیل در دسترسی و فرآیند جابجایی شده و حق انتخاب بیشتری را به مشتریان و بازدیدکنندگان دهد.

خرید در ایران مال

رستوران و فودکورت

 اگر برای ملاقات های کاری مهمان مایید و یا به همراه خانواده و دوستان برای خرید به بازار بزرگ ایران سر می زنید، می‌توانید از غذاها و نوشیدنی های دلچسب که توسط بهترین سر آشپزهای ملی و بین المللی آماده شده اند، لذت ببرید.

۴ مجموعه فودکورت بزرگ و حدود ۲۰۰ رستوران و کافی شاپ به طور هدفمند در تمام مال توزیع شده اند تا بهترین و لذیذترین غذاها با تنوع بصری و بازنمایی کشورهای شاخص از پنج قاره در اختیار شما قرار دهند. 

رستوران و فوت کورت ایران مال

مرکز تفریحات خانوادگی

 شهربازی سرپوشیده ایران‌مال، با هدف گسترش تفریحات سالم و خانوادگی، ارائه خدمت به کودکان، نوجوانان، جوانان و برای گذران اوقات فراغت خانواده‌ها و کودکان، در ۲ طبقه مال واقع شده است که مراجعان اکثر بخش‌ها به آن دسترسی مستقیم دارند. این مرکز تفریحی فرصتی برای بهره‌مندی تمام افراد جامعه فراهم نموده و منطبق بر استانداردهای بین‌المللی ساخته شده است.

از ویژگی‌های انحصاری مرکز تفریحات خانوادگی ایران مال :

 1. Indoor Roller Coaster (ترن هوایی در فضای بسته)
 2. Laser Tag Area (فضای بازی‌های لیزری)
 3. Kids Theater (سالن‌های نمایش مخصوص کودکان)
 4. Electronic Games Championship (مسابقات قهرمانی بازی‌های الکترونیک)
 5. Bumper Boat (پیست قایق‌های ضربه‌ای)
مراکز تفریحی ایران مال

مجموعه سینمایی ایران مال

هنر سینما در تاریخ ایران سال‌های پر فراز و نشیبی را طی کرده است و همواره منشأ اثربخشی در تحولات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی بوده است؛ تا آنجا که مردم بیم‌ها، امیدها و خواسته‌های خود را در پرده سینما دنبال کرده‌اند. به عبارتی دیگر، پرده سینماها تجلی‌گاه مفاهیم فکری و معنوی آن جامعه است.

در سال‌های اخیر جمعیت کشور روندی فزاینده داشته است، ولی تعداد صندلی‌ها رشدی منفی را تجربه کرده‌اند. بازار بزرگ ایران با نگاهی کلان به مسائل فرهنگی کشور، مجموعه‌ای سینمایی را در ضلع غربی خود تعبیه کرده که دارای ۱۲ سالن سینما شامل ۳ سالن VIP با امکانات ویژه و امکان انتخاب فیلم مورد نظر برای مخاطبان است.

این پردیس سینمایی با ظرفیت بیش از ۱۸۰۰ صندلی و تجهیزات مدرن، در مساحت ۵۷۰۰ مترمربع به دنبال ایجاد فرهنگی جدید در توجه خانواده‌های ایرانی به مقوله سینماست. این مجموعه رفاهی تحولی شگرف در برگزاری جشنواره‌های داخلی و خارجی در کشور ایجاد می‌نماید. این ظرفیت هنری می‌تواند راهگشای سینماگران و هنرمندان متعهد و متخصص داخلی و بین‌المللی برای نمایش آثارشان و نیز نقطه عطفی در رونق و توسعه هنر و صنعت سینمای ایران باشد.

کافه سینما: از ویژگی‌های کم نظیر مجموعه سینمایی بازار بزرگ ایران، تعبیه مجموعه‌ای با عنوان کافه سینما به مساحت ۸۵۰ مترمربع در شرق بازار سنتی است. این محل به نوعی مکانی برای بحث و تبادل نظر سینماگران و اهالی هنر سینماست که در دو قسمت شمالی و جنوبی با کافی‌شاپ‌های مجزا ایجاد شده است.

مجموعه سینمایی ایران مال

مجموعه ورزشی

 ورزش یکی از جذاب‌ترین پدیده‌های جهانی است که به شکل‌های مختلف در اقصی نقاط جهان مطرح شده و افراد زیادی را به سوی خود جذب کرده است. برخی از مردم، ورزشکار حرفه‌ای و برخی دیگر ورزشکار آماتور هستند. گروهی طرفدار و علاقه‌مند به ورزش و دیدن برنامه‌ها، مسابقات و نمایش‌های ورزشی بوده و عده ای نیز از راه ورزش امور زندگی خویش را می‌گذرانند.

امروزه بخش‌های قابل توجهی از برنامه‌های تلویزیون، رادیو، مجلات و سایر رسانه‌های گروهی، به ورزش و اخبار ورزشی اختصاص دارد و رویدادهای ورزشی به عنوان یکی از پرطرفدارترین پدیده های جهان و از جهات مختلف دارای اهمیت خاصی است.

در همین راستا و در جهت ایجاد محیطی پویا، امن و خانوادگی برای امور ورزشی، متولیان و بانیان بازار بزرگ ایران فضاهای بی‌نظیری را در بازار بزرگ ایران (ایران مال) تدارک دیده‌اند که در بخش زیرمجموعه‌های ورزشی همراه توضیح آورده شده است.

بازار بزرگ ایران مال

جاذبه های ایران مال

مسجد جامع

 نگین انگشتری بازار بزرگ ایران، مسجد جامع محمد رسول‌الله (ص) با مساحت حدود ۱۲۰۰ مترمربع و حاکی از توجه همزمان به دیانت، طهارت، تجارت و عمارت به عنوان ارکان اساسی تفکر بانیان بازار بزرگ ایران است.این مسجد بزرگ و شکوهمند با تزئینات خاص همراه با معماری ایرانی، اسلامی که در بعضی از نمادها و مولفه­‌ها از مسجدالنبی الهام گرفته است، دارای دو ﺻﺤﻦ ﺑﺎﻧﻮان و آﻗﺎﻳﺎن است ﻛﻪ ﺑﺎ ﻓﻀﺎﻫﺎی ﺟﻨﺒﻲ و ﺑﺎ ﻧﻔﻴﺲﺗﺮﻳﻦ ﻛﺎرﻫﺎی ﺗﺰﺋﻴﻨﻲ کاشی‌کاری و گچ‌بری ﺷﺪه‌اﻧﺪ.

طرح گنبد مسجد با الهام از گنبد حافظیه شیراز ساخته شده و متشکل از ۵ گنبد است. طرح‌های کاشی‌کاری و گچ‌بری مسجد؛ از ۴ رنگ فیروزه‌ای، لاجوردی، سفید و آجری تشکیل شده است که در عین زیبایی، زینت و وقاری خاص به مسجد می‌دهد و نظر هر بیننده ای را به خود جلب می‌کند.

نمازخانه

 در تفکر اسلامی از نماز به عنوان ستون دین و محور تمام فعالیت‌های مذهبی یاد می‌شود. بانیان و دست اندرکاران بازار بزرگ ایران با آگاهی از این موضوع و به منظور ترویج فرهنگ نماز در میان بازدیدکنندگان، با ترکیب و تلفیق معماری اسلامی و ایرانی و الگوبرداری از معماری سنتی، ۴۰ نمازخانه در ابعاد و طراحی‌های متفاوت در نقاط مختلف ایران‌مال احداث کرده‌اند تا امکان دسترسی سریع تمامی مراجعان برای انجام عبادات و ادای فریضه فراهم شود.

نماز خانه ایران مال

کتابخانه جندی شاپور

 میزان کتابخوانی و مطالعه کتاب به عنوان یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی تلقی می‌شود و افزایش سرانه مطالعه از دغدغه‌های دولتمردان و اهالی فرهنگ محسوب می‌شود. در این راستا افزایش کمی و کیفی تعداد کتابخانه‌ها گامی مؤثر در افزایش میزان مطالعه شهروندان و از الزامات حرکت به سوی جامعه مدرن است.

کتابخانه بازار بزرگ ایران (کتابخانه جندی شاپور) با مساحتی برابر با ۳۳۰۰ مترمربع قلب فرهنگی این مجموعه بزرگ محسوب شده و با معماری منحصر به فرد که ترکیبی از معماری کلاسیک اروپایی و تزئینات معماری ایرانی است، تصویری از یک کتابخانه مجلل و بزرگ را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می‌دهد.

احداث کتابخانه جندی شاپور در کنار فروشگاهی بزرگ برای عرضه انواع کتاب‌های داخلی و خارجی، رویدادی است که برای اولین بار در مجتمع‌های تجاری جهان و ایران اتفاق می‌افتد و طراحی سقفی انعطاف‌پذیر و با شفافیت بالا برای عبور نور، بر ویژگی‌های منحصر به فرد آن افزوده است.

کتابخانه جندی شاپور، مکان مناسبی برای انواع رویدادهای فرهنگی مانند رونمایی از کتب جدید، رونمایی و ارائه کتب نفیس و خطی، تقدیر از صاحبان قلم و اندیشه، ارائه تندیس و سردیس مشاهیر ایران و جهان و برگزاری جشنواره‌های کتاب و مطبوعات است که قابلیت ارائه جدیدترین کتاب‌های منتشره در جهان را در فضای مجازی با استفاده از E-Book (کتاب الکترونیکی) فراهم می‌نماید و قرائت‌خانه‌ها و فضاهای متعدد مطالعه، مجال مغتنمی برای اندیشیدن، خواندن و دانستن افرادی است که دوستداران دانایی‌اند.

کتابخانه جندی شاپور

باغ ایرانی

بی‌گمان یکی از نیکوترین جلوه‌های صورت و معنا، برآمده از باور ایرانیان با ۲۵ قرن قدمت، باغ ایرانی است. «باغ ایرانی» را می‌توان به عنوان قلب بازار بزرگ ایران نامید. این باغ با الهام از باغ شازده‌ ماهان کرمان، به بازطراحی و تعریف دوباره الگوی باغ ایرانی در بزرگترین مجتمع تجاری کشور پرداخته و به‌صورت باغ تخت با پنج سطح (پلکانی) و آبریزها و آبنماهای خود یادآور شکوه باغ‌های زیبای ایرانی ـ اسلامی است. ویژگی‌های بسیاری از جمله ارتفاع، مساحت و طبقاتی بودن آن که همانند الگوی اصل خود، یادآور طبقات فردوس برین است، همگی منجر به تمایز آن نسبت به سایر فضاهای مشابه احتمالی می‌شود.

هدف باغ ایرانی، احیای باغ‌های باستانی ایرانی و اسلامی و شناساندن آنها به مراجعان است. مجموعه‌ای که یک اتصال منطقی با معماری مدرن کل مجموعه دارد و در عین دعوت‌کنندگی یک نشانه تأثیرگذار در کل بناست. نمادی اصیل، فاخر و جذاب برای مخاطبان مجموعه که کارکردهای فرهنگی، اجتماعی و زیبایی شناختی فراوانی به همراه دارد.

این باغ ۲ ورودی با نمای شیشه‌ای دارد که محوطه شمالی ایران‌مال را به دریاچه و آبنمای موزیکال در ضلع جنوب متصل می‌نماید و وجود طیف گوناگونی از گیاهان و جریان آبی که بی‌وقفه در راستای شمالی-جنوبی باغ جاریست، فضای مطبوع و مطلوبی را برای بازدیدکنندگان ایجاد می‌کند.

وجود ۴ رستوران بین‌المللی در مسیر باغ و در نیم‌طبقات آن امکان استراحت و استفاده مناسب‌تر از باغ را فراهم ‌می‌نماید. مشخصه متمایز دیگر این باغ سقف آن است. برای پوشش سقف این بنا، برای اولین بار از پوشش‌های غشایی (ETFE) استفاده شده است که در عین کنترل تابش اشعه‌های خورشید برای رشد مناسب گیاهان و فضای سبز، نمایی بسیار زیبا به بام ایران‌مال می‌بخشد.

طراحی و معماری باغ ایرانی قابلیت لازم را به آن داده است که مراسم گوناگون در مناسبت‌های مختلف در آن برگزار شود. این قابلیت به همراه معماری منحصر به‌فرد باغ امکان بهره‌مندی مضاعف از فضا و محیط را برای مراجعه‌کنندگان فراهم می‌آورد.

باغ ایرانی

باغ دیدار

 باغ دیدار از جاذبه‌های بازار بزرگ ایران و در مجاورت بازار سنتی واقع شده و اطراف آن واحدهای تجاری جای گرفته‌اند. ارتفاع این باغ ۱۴ متر است که سقفی شیشه‌ای آن را می‌پوشاند و با آبنما و درخت‌های پالم کالیفرنیا مزین شده است. در طراحی ﻓﻀﺎی مجلل و شکوهمند ۳۰۰۰ ﻣﺘﺮﻣﺮﺑعی این باغ از اﻟﮕﻮﻫﺎی آﺟﺮی ﻣﻌﻤﺎری ﻣﻨﺎﻃﻖ ﻣﺮﻛﺰی اﻳﺮان مانند ﻳﺰد و ﻛﺎﺷﺎن اﻟﻬﺎم ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺷﺪه اﺳﺖ.

باغ دیدار یکی از راه‌های ارتباط با طرح توسعه غربی است، به همین دلیل ۲ دستگاه پله برقی در ضلع غربی آن تعبیه شده است. در فضای بین این ۲ پله برقی آبشاری پلکانی احداث شده که از طبقه G۳ شروع شده است و در تمام طول باغ جریان دارد و تا کافی‌شاپ واقع در شرق آن امتداد می‌یابد. بر روی مسیر جریان آب، یک پل شیشه‌ای برای تردد افراد و در قسمت شرقی منتهی به کافی‌شاپ نیز یک سکوی شیشه‌ای برای نشستن در نظر گرفته شده است.

هدف از تعبیه باغ دیدار، فراهم نمودن فضایی مدرن در دل جاذبه های سنتی بازار بزرگ ایران است تا ضمن ایجاد مکانی زیبا و متفاوت برای مراجعه کنندگان، فضایی توأم با گفتگو و تبادل آزاد را در محیطی آرام فراهم کند.

| گلفام سفر

تالار آیینه

یکی از شاخص‌ترین بخش‌های بازار سنتی، تالار آیینه است که با الگوبرداری از تالار آیینه مجلس شورای ملی (یکی از نفیس‌ترین نمونه‌های تاریخی موجود از این فضای نفیس) طراحی و اجرا شده است و از طریق یک ارسی پنج‌دری و ۲ درب طرفین ارسی به راسته اصلی راه می‌یابد. این تالار که به میزبانی از میهمانان ویژه اختصاص می­‌یابد، براساس الگوی تاریخی آن، دیوارها و سقف­‌ها تماماً با آیینه‌کاری با نقش گره­‌های مرسوم در این تکنیک کار شده است. نوع و مقیاس تزئینات در این تالار ظرافت بالایی دارد و بیش از ۳۸  میلیون قطعه آیینه در خود جای داده است. ﻫﻤﭽﻨﻴﻦ ﺑﻴﺶ از ۲۰۰ ﻣﺘﺮﻣﺮﺑﻊ آیینهﻛﺎری در ﮔﺎﻟﺮیﻫﺎ اﻧﺠﺎم ﺷﺪه اﺳﺖ.

فرش نفیسی که توسط هنرمندان نیشابوری بافته شده است، به مساحت ۱۲۶ مترمربع، گلستانی از تار و پود و هنر و ذوق و سلیقه و ذهن خلاق ایرانی است که زیبایی‌های آن در میلیون‌ها قطعه آیینه منعکس و تکرار می‌شود

تالار آیینه

بازار سنتی

 بازار سنتی بازار بزرگ ایران با رسالت احیای هویت ملی و مذهبی و فرهنگ ایرانی-اسلامی احداث شده است. بازار سنتی با الهام از بازارهای تبریز، اصفهان، شیراز، قزوین، کاشان، قم و…، با هدف احیای سنن، آداب و رسوم اقوام و فرهنگ ملی-مذهبی، مرکزی برای تعاملات اجتماعی و بازشناخت آنها به مراجعان است. مکانی که ضمن اتصال قوی و منطقی با کل مجموعه مدرن ایران‌مال محلی متفاوت، اصیل، تأثیرگذار و منعطف در جهت عملکردهای فرهنگی اجتماعی است.

همچنین بازار سنتی بازار بزرگ ایران مجموعه‌ای است که بر اساس الگوها و شیوه‌های تاریخی معماری ایران با توجه به بازارهای تاریخی و بناهای مرتبط طراحی و ساخته شده است. این مجموعه فاخر ضمن نمایش گوشه‌­ای از معماری ایرانی- اسلامی سده­‌های قبل، بستری برای نمایش و همچنین فروش صنایع دستی، سوغات و محصولات نقاط مختلف ایران خواهد بود. علاوه بر عرضه کالاها و محصولات در این بازار، هنر- صنعت ایرانی نیز در این فضا عرضه خواهد شد. در طراحی و ساخت این بازار ارزشمند از زبده‌ترین و باتجربه‌­ترین کارشناسان و متخصصان در حوزه مجموعه­‌های سنتی استفاده شده است.

این بازار شامل دو گذر (راسته) اصلی و فرعی عمود بر هم است که فضاهای تجاری را در چهار جهت راسته‌ها به وجود آورده‌اند و با گنبدهایی الگو گرفته از بازارهای ایرانی پوشیده شده‌اند. یک گنبد مرکزی یزدی‌بندی شده چارسوی بازار را تشکیل می‌دهد. در ترکیب‌بندی این گنبدها سعی بر این بوده است تا اصول معماری تاریخی در تمام شئون آن جاری و ساری باشد. با کنار هم قرار گرفتن این احجام و گنبدها، گذرها و راسته بازارهای ایرانی احیاء و باز تولید شده تا افراد هنگام حضور در این محل، فضاهای تاریخی و اصیل معماری را احساس کنند.

مرکز ثقل بازار، چهارسوق بازار است. چهارسوق، بازار را به ۴ بخش تقسیم می‌کند و فضای هر فروشگاه بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ متر است. بخش اول نمایشگاه فیروزه نام دارد و تالار هنر- صنعت ایرانی بازار است که صنایع‌دستی فاخر ایران شامل ظروف مینا، سفال، خاتم‌کاری، آینه‌کاری و … در آن عرضه خواهد شد. نمایشگاه عقیق مرکز عرضه فرش دستبافت ایرانی است و در نمایشگاه الماس سوغات تمام شهرهای ایران عرضه خواهد شد.

در کل مجموعه بازار تاریخی علاوه بر تزئینات ساختاری مانند مقرنس، کاربندی، قطار مقرنس، یزدی‌بندی، تزئیناتی مانند نقاشی با طرح و موقعیت‌های اسلیمی، کشته‌بری، گچبری، کاشی‌کاری و تنگ‌بری کار شده است. در انتخاب و طراحی نقوش تزئینی نیز تماماً الگوهای تاریخی ایرانی در نظر بوده است. چه در نوع نقش مایه‌ها و چه در موقعیت‌های قرارگیری تزئینات و چه در نوع رنگ‌ها، تبار تاریخی و نمونه‌های ارزشمند موجود در ایران مرجع و الگوی هنرمندان و طراحان بوده است.

در این بازار ۲۱۰۰ مترمربع گچ‌بری شامل کاربندی، یزدی‌بندی، کاسه‌سازی، مقرنس، تنگ‌بری با طرح‌های اسلیمی و شمسه و ترنجی و ۱۴۰۰ متر طول قطاربندی توسط استادکاران ماهر انجام شده است. در این بازار مجموعاً بالغ بر ۴۷۰۰ شاخه لوستر سقفی و دیواری دست‌ساز توسط استادکاران ماهر ایرانی قرار دارد.

آرمان و نهایت هدف طراحان و مجریان و کارفرمایان ایران‌مال این بوده است تا نشان داده شود که الگوهای تاریخی معماری و هنر ایران هنوز هم جوابگوی نیازهای زندگی امروز است و پیگیری این شیوه معماری می‌تواند فضاهایی را به وجود بیاورد که علاوه بر جذابیت بصری و شکلی نشانه‌هایی اصیل از تبار فرهنگی و بومی ایران‌زمین را همراه داشته باشد و با بهترین و مدرن‌ترین تجهیزات مهندسی، نیاز روشنایی و تهویه هوا و سیستم‌های امنیتی و نر‌م‌افزاری آن تأمین شود.

بازار سنتی با مساحت حدود ۱۰ هزار مترمربع در غرب مجموعه ایران‌مال و در طبقه دوم تجاری واقع شده است و برخی زیرمجموعه‌های آن عبارتند از:

 1. تالار آینه
 2. شربت‌‌خانه
 3. راسته بازار
 4. حجره‌ها
 5. چهارسو

مجموعه باغ-رستوران ملل

 تنوع غذایی یکی از ویژگی‌های بومی و از منظری یکی از جاذبه‌های بالقوه کشورهای مختلف است که می‌تواند در کنار سایر خصوصیات آن‌ها، زمینه و عامل جذب گردشگران باشد. گوناگونی و غنای میراث تغذیه‌ای و خوراکی‌های سرزمین‌های مختلف، نشانگر و معرف دیرینگی و عمق فرهنگ هر سرزمین و وجهی از وجوه مختلف کارکردهای اجتماعی و دستاوردهای زندگی یک قوم و یک جغرافیای انسانی است و از این رو، شناخت این میراث و این مجموعه از دستاوردهای ملی، می‌تواند افراد را با ابعاد جدیدی از زندگی اجتماعی و تاریخی مردمان سرزمینهای مختلف دنیا آشنا کند.

«مجموعه باغ-رستوران ملل» بر همین اساس و با تکیه بر همین نگاه شکل گرفته و قصد دارد در فضایی که ملهم از معماری بومی و ملی نقاط مختلف دنیا و متکی بر عناصر و ویژگی‌های خاص و منحصربه‌فرد معماری کشورهای شاخص هر قاره است، فضایی را فراهم کند که مراجعان و مشتریان بتوانند در آن، علاوه بر آشنایی از نزدیک با عناصر معماری کشورهای هدف، بدون هموار کردن رنج سفر بر خود، از مجموعه خوراکی‌هایی که در این مکان عرضه می‌شود، برخوردار شوند و تجربه‌ای جدید و جذاب را از بازار بزرگ ایران با خود به ارمغان ببرند.

در معماری این مجموعه سعی شده است که فضایی ایجاد شود تا افراد حاضر در این مجموعه رستورانی، خود را در کوچه‌ها و خیابان‌های کشورهای هدف بیایند و بتوانند به‌رغم برخورداری از ذائقه‌ها و سلایق مختلف، فضایی مفرح و جذاب و طعم‌هایی تجربه نشده را تجربه کنند.

قرار گرفتن چندین سبک معماری با ویژگی‌های مختلف، بر جذابیت و تنوع این مکان افزوده است؛ به‌گونه‌ای که مراجعان به باغ رستوران ملل می‌توانند با گردشی کوچک و در محدوده‌ای خاص، در زمانی کوتاه، ویژگی‌ها و فضاهایی از سرزمین‌های دیگر را تجربه کنند.

همچنین برای رفاه بیشتر مراجعان و مشتریان، بخشی از باغ-رستوران به شکلی ویژه متناسب با نیازهای کودکان ساخته شده و این امکان، حتماً رضایت و آرامش خانواده‌های دارای فرزند را نیز مهیا خواهد کرد.

مجموعه باغ-رستوران ملل

شربت‌خانه

 فرهنگ مردمان ایران زمین، فرهنگی شفاهی و مبتنی بر انتقال سینه به سینه مفاهیم و اندیشه‌هاست، لذا اغلب شهرها و روستاهای این دیار دارای فضاهای گردهمایی و تجمع نظیر شربت‌خانه‌ها و پس از آن چایخانه‌ها و قهوه‌خانه‌ها بوده است.

ایرانیان در فضای آرام شربت‌خانه‌ها به تبادل اخبار و اطلاعات، شاهنامه‌خوانی و تبادل اندیشه می‌پرداختند و از اوضاع و احوال یکدیگر و اجتماع باخبر می‌شدند؛ هر چند از قدمت شکل‌گیری آنها اطلاعات درستی در دست نیست.

با این حال گمان می‌رود که نخستین شربت‌خانه‌ها پس از ظهور اسلام و به دنبال منع نوشیدن شراب در دوران تیموریان و در شهر سمرقند به وجود آمده است. صفویان و به‌خصوص شاه اسماعیل، شربت‌خانه‌ها را در اقصی نقاط ایران رواج دادند، تا آنجا که پذیرایی از میهمانان با شربت‌های متنوع، در فرهنگ و آداب و رسوم ایرانیان ریشه دوانده است.

در ضلع جنوب شرقی بازار سنتی بازار بزرگ ایران، فضایی با مساحت ۲۵۰ مترمربع به شربت‌خانه اختصاص داده شده است که با الگوبرداری از کاشی‌ کاری‌های معماری ایرانی- اسلامی، درصدد فراهم نمودن فضایی آرام برای بازدیدکنندگان و گردشگران است.

شربت‌خانه

نمایشگاه تخصصی خودرو

 نمایشگاه خودرو بازار بزرگ ایران، یکی از بزرگترین و مجهزترین مراکز نمایشگاهی- تخصصی خودرو با امکانات خاص و ویژه و برای ارائه خدمت و توضیح و اطلاع‌رسانی به بازدیدکنندگان، مشتریان و فروشندگان خودرو در آن مکان است. این نمایشگاه با سازه منحصر به‌فرد، با هدف نمایش تکنولوژی روز دنیا در صنعت خودرو در غرب ایران‌مال واقع شده است.

چشم‌انداز نمایشگاه خودرو، دستیابی به فضایی نوین برای ارائه انواع رویدادها و محصولات با نشان‌های تجاری برتر جهانی و بی‌نظیر در منطقه و همچنین ابتکارات و نوآوری‌های صنعت داخلی در طراحی خودروهای ملی است. مأموریت این مجموعه معرفی و ارائه‌ محصولات ویژه و رویدادهای مربوط به آن برای جذب اقشار مختلف جامعه است.

نمایشگاه خودرو همچنین دربردارنده محلی برای پذیرایی مهمان‌هاست که با طراحی منحصر به‌فرد، جلوه خاصی به این قسمت بخشیده است.

نمایش آخرین محصولات، خودروهای کلاسیک و رویدادهای متنوع این صنعت در ایران و جهان از کاربری‌های این نمایشگاه است که آخرین اخبار و چشم‌اندازهای مربوط به انواع خودرو، فناوری‌های نوین، طراحی و سبک‌های ویژه را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می‌دهد.

خدمات

 1. اطلاع‌رسانی در مورد رویدادهای نمایشگاه
 2. برگزاری مسابقات طراحی
 3. کافی‌شاپ
 4. اینترنت، حمل بار دستی، پارکینگ
 5. امکان برگزاری مراسم رونمایی از محصولات جدید
 6. امکان برگزاری مراسم حراج خودروهای تاریخی و کلاسیک
 7. امکان برگزاری نمایشگاه ماشین‌های کلاسیک
 8. اطلاع از اخبار روز صنعت اتومبیل در ایران و جهان
نمایشگاه خوردو ایران مال

نمایشگاه آثار هنری

نمایشگاه آثار هنری بازار بزرگ ایران، مکانی برای ارج نهادن به هنر جامعه ایرانی و حمایت از هنر و هنرمندان است که در جوار هتل بین‌المللی ایران‌مال با رویکرد ایجاد توازن، تعادل و تسلط بر مثلث فرهنگ ایرانی، اسلامی و فرهنگ روز احداث شده است. سالن نمایش اختصاصی به همراه تجهیزات نمایشی، نورپردازی و امنیتی پیشرفته از ویژگی‌های این نمایشگاه است.

این مجموعه با مساحتی حدود ۸ هزار مترمربع، فضای بسیار فاخری را برای عرضه هنر ناب ایرانی به گردشگران داخلی و خارجی فراهم آورده و تمامی موارد موردنیاز یک گالری مدرن و کارآمد امروزی اعم از ورودی‌ها، فضاهای نمایشی، کارگاه‌های آموزشی، محل بسته‌بندی و ارسال اجناس هنری، محل برگزاری حراج، محل استراحت مراجعان و کارکنان و … در دل خود جای داده است.

این نمایشگاه برای شناسایی استعدادهای کمتر شناخته شده، اعتلای سطح فرهنگ هنری جامعه ایران، جلوگیری از خروج آثار فاخر هنر ایرانی، ایجاد قطب هنری در سطح منطقه و ارزآوری هنری برای کشور تأسیس شده است.

نمایشگاه آثار هنری ایران مال

ایوان اشراق

ایوان اشراق، سازه‌ای بی‌نظیر برای فروشگاه‌های خاص با به‌روزترین برندهای شناخته شده در داخل و خارج است و با درخشش طلایی، جلوه‌ای ویژه و چشم‌نواز به طراحی داخلی بازار ایران می‌بخشد. این ایوان در شمال غربی ایران‌مال واقع شده که با ارتفاع حدود ۲۵ متر از طبقه اول تجاری آغاز و تا بام مجموعه ادامه و به وسیله راهروی شمالی به طور مستقیم با ایوان الماس ارتباط می‌یابد.

طراحی و اجرای خاص این ایوان باعث شده که مانند کریستال‌های فرو رفته در ساختمان به نظر آید. در فضای میان کریستال‌های طراحی شده در ایوان اشراق، فضای تجاری برای ارائه کالاهای خاص وجود دارد و کافه‌ها و چایخانه‌های اطراف این ایوان ضمن فراهم آوردن لحظاتی ناب در این فضای دل‌پذیر، خرید را برای مشتریان، به یاد ماندنی و خوشایند می‌نماید.

آنچه معماری ایوان اشراق را در اذهان بازدیدکنندگان متفاوت جلوه خواهد داد، طراحی خاص و منحصربه ­فرد آن است که دل هر بیننده‌­ای را خواهد ربود.

مرکز نمایشگاهی بازار بزرگ ایران

 در تجارت مدرن ارائه و معرفی مناسب کالا و خدمات و برقراری ارتباط بین تولیدکنندگان، عوامل توزیع و مصرف‌کنندگان تأثیر فراوانی در سودآوری تجاری دارد. در این میان نمایشگاه‌ها یکی از مهمترین عرصه‌های تجارت به شمار می‌روند. در این میان بازار بزرگ ایران با احداث مرکز نمایشگاهی در ۴ طبقه، رسالت خود را در معرفی بهینه کالاها و خدمات انجام می‌دهد و از این مرکز به عنوان پایگاهی برای نمایش توانمندی‌های داخلی و سامانه‌ای صادراتی یاد می‌شود.

هدف اصلی این مجموعه برگزاری کیفی انواع رویدادهای محصول محور (با تمرکز بر تولیدات ایرانی)، شرکت محور، کشور محور و رویدادهای هنری (صنایع دستی) متناسب با استانداردها، دانش و فناوری‌های نوین جهانی برای مخاطبان عام و خاص در قالب و راستای اهداف، برنامه‌ها، سیاست‌ها و استراتژی‌های حاکم بر ایران‌مال است. این مرکز با توجه به فضا و امکانات ویژه و متمایز، مکانی مناسب برای برگزاری انواع نمایشگاه‌های بین‌المللی و داخلی است و با در نظر گرفتن بخش‌های مختلفی مانند کارگاه‌های تخصصی، خدماتی و رستوران، همه نیازهای مراجعان را تأمین می‌کند.

مرکز نمایشگاهی ایران‌مال، با طراحی خاص و روزآمد در ضلع غربی مجموعه و بر فراز بام این مجموعه واقع است. این مرکز با فضای نمایشگاهی، اداری و خدماتی، پارکینگ و دسترسی کاملاً مجزا، یکی از قطب‌های نمایشگاهی تخصصی و عمومی در کشور است که به صورت آزاد با قابلیت تغییر به منظور ارائه هرگونه محصول طراحی شده است.

سالن‌های نمایشگاه در دو طبقه احداث شده است. طبقه اول محل تجمع افراد و برگزاری ملاقات‌ها و جلسات ارائه مشخصات محصول و طبقه دوم محل سالن اصلی با ارتفاع ۲۳ متر احداث شده است. قابلیت و ویژگی های این فضا، امکان حضور و مذاکره برای شرکت‌کنندگان و طرف‌های تجاری حاضر در نمایشگاه را در محیطی دلپسند فراهم می‌کند.

واقع شدن این مجموعه در میانه‌ راه تهران-کرج، دسترسی آسان از طریق بزرگراه‌های شهید همت و شهید حکیم و نیز اتوبان تهران-کرج و همچنین آسانی دسترسی به ۳ فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)، مهرآباد و پیام، در مجموع شرایطی مناسب برای توسعه‌ کسب و کار بازدیدکنندگان، غرفه‌داران و برگزارکنندگان نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی در بازارهای گوناگون صنایع رو به رشد ایران فراهم می‌نماید.

مرکز نمایشگاهی ایران مال

هتل

 هتل‌ بازار بزرگ ایران با تکیه بر فرهنگ ایرانی- اسلامی، بهره‌گیری از دانش و فن‌آوری روز، پیشرو در ارائه خدمات نوین در صنعت هتل‌داری و طراحی انحصاری، امکانات اقامتی ویژه و تسهیلات رفاهی روزآمد و نوین به همراه ارائه خدمات کیفی، جایگاهی ممتاز را در سهم بازار جهانگردی و بویژه هتل‌داری ایران و خاورمیانه به خود اختصاص داده است.

هتل‌ ایران‌مال در مجاورت جاذبه‌های طبیعی تهران مانند پارک چیتگر، دریاچه خلیج‌فارس، پارک ملی گیاه‌شناسی و آبشار مصنوعی واقع و با مدرن‌ترین شیوه‌‌های مهندسی و معماری منطبق بر استانداردهای روز دنیا و پیشرفته‌ترین فناوری و سبک طراحی با نگاهی به طراحی آسیایی، ساخته شده است و مکانی ایده‌آل برای اقامت گردشگران به شمار می‌آید. همچنین دسترسی آسان، تسهیلات گسترده، ارائه خدمات ویژه، مناظر و چشم‌اندازهای انحصاری بر فراز پایتخت، به همراه خدمات ارائه‌ غذا و نوشیدنی‌های متنوع از رستوران‌های ایران‌مال برای میهمانان هتل فراهم شده است.

دسترسی مستقیم هتل به یکی از بزرگترین مجتمع‌های تجاری جهان، استفاده از آخرین فنون طراحی و تکنولوژی ساخت، آتریوم مرکزی و نورگیری از سه جهت شرق، غرب و سقف هتل با ارتفاع حدود ۲۵ متر، مجموعه رستوران‌ها مربوط به کشورهای مختلف، مشرف بودن از شرق به دریاچه خلیج فارس و غرب آن به بام سبز و آبنمای ایران‌مال و نمایشگاه آثار هنری کاملاً تخصصی با سالن حراج بین‌المللی، از جمله وجوه متمایزکننده هتل ایران‌مال از سایر هتل‌هاست.

هتل ایران‌مال با مساحت کل حدود ۱۲۳.۰۰۰ مترمربع و ۳۵۹ اتاق در مجموع ۱۸ طبقه است. اتاق جلسات، آمفی تئاتر و سالن ضیافت مجموعه هتل، ۲ استخر برای بانوان و آقایان به صورت مجزا و ۲ رستوران ایتالیایی و آرژانتینی برای رفاه گردشگران داخلی و خارجی در نظر گرفته شده است. ۲ رستوران شرقی و ایرانی نیز در این هتل ۵ ستاره تعبیه شده است.

همچنین اتاق جلسات، رستوران‌های ارائه‌دهنده منوهای سنتی ایرانی و بین‌المللی، کافی‌شاپ‌های مدرن و به‌روز، سالن‌های ماساژ و زیبایی، مراکز آب‌درمانی به همراه حمام ترکی، سونا و جکوزی، استخرهای مجزا، سالن‌های ورزشی، سالن‌های آمفی‌تئاتر و کنفرانس، سالن‌های مجهز برای برگزاری انواع مراسم و میهمانی‌ها و سایر خدمات، از امکانات هتل بازار بزرگ ایران است.

در سایت گلفام سفر می توانید کلیه ی خدمات مربوط به گردشگری ، رزرو هتل و خرید بلیط هواپیما را به راحتی دریافت کنید.

نمایی از هتل ایران مال

آمارهایی از ایران مال

 1. مساحت مجموعه ایران مال: یک میلیون و هفتصد هزار متر مربع
 2. مساحت مجموعه تجاری این مرکز خرید : حدود پانصد هزار متر مربع
 3. مساحت رونمایی شده فاز اول: یک میلیون و چهارصد هزار متر مربع
 4. زمان رونمایی از فاز دوم :‌‌ شهریور ۱۳۹۹
 5. تعداد رستوران و واحد غذایی : ۲۰۰ واحد
 6. تعداد پارکینگ : ۲۰ هزار خودرو با امکان توقف رایگان
 7. تعداد واحد تجاری ایران مال : ۷۰۰ واحد
 8. تعداد واحد سینمایی: ۴۰ سینما با حدود ۶ هزار صندلی
 9. طول جاده تندرستی : ۲۵۰۰ متر (بزرگ تر از جاده تندرستی باشگاه انقلاب)
 10. تعداد باشگاه ورزشی مجلل و مجهز : ۱۵ باشگاه ورزشی
 11. تعداد باغ کتاب : ۲ باغ با نام های دیوار و ماهان.
 12. مشخصات هتل ۵ ستاره ایران مال : هتل ۴۰۰ اتاقه ستاره پلاس و مجلل تر از اسپیناس پالاس سعادت آباد
 13. وسعت باغ کتاب ایران مال: ۳۳۰۰ متر مربع و نمایش ۷۰ هزار عنوان کتاب (بزرگ تر از باغ کتاب تهران)
آمارهایی از ایران مال

نقشه موقعیت مکانی:

«بازار بزرگ ایران» بین دو شهر تهران و کرج، احاطه شده در میان ۳ فرودگاه و در مجاورت «دریاچه شهدای خلیج فارس» در شمال غرب تهران در منطقه ۲۲ شهرداری واقع شده است.

مجاورت بازار بزرگ ایران با بزرگراه شهید همت و شهید حکیم، به عنوان دو شریان راهبردی تهران بزرگ، دسترسی آسان و روان از نقاط مختلف تهران بزرگ به این مجموعه را ممکن می‌نماید. مراجعه‌کنندگان می‌توانند از بزرگراه شهید همت با انتخاب خروجی مناسب، وارد تونل یا پل روگذر و به طور مستقیم طبقه موردنظر شوند.

بزرگراه‌های آزادگان و کرج نیز، امکان ارتباط آسان از  شهر کرج و فرودگاه‌های مهرآباد و بین‌المللی امام خمینی به این بازار بزرگ را فراهم می‌کنند.طبقات زیرین این بازار، به پارکینگ وسایل نقلیه اختصاص یافته و ظرفیت پارک ۱۴۰۰۰ خودرو را دارد. اختصاص این میزان فضای پارکینگ در مجموعه‌های بزرگ دنیا بی‌نظیر است.مراجعه‌کنندگان می‌توانند از طریق خط ۵ مترو (ایستگاه ایران خودرو) به مجموعه دسترسی داشته باشند.

موقعیت مکانی ایران مال

راه های دسترسی به ایران مال

دسترسی با تاکسی ویژه

به منظور تسهیل در رفت و آمد مراجعان به مجموعه‌ بازار بزرگ ایران، وسیله نقلیه استاندارد، ایمن و با سوخت پاک (تاکسی، شاتل‌باس) همراه با رانندگان آموزش دیده و مسلط به زبان‌های انگلیسی، عربی و ترکی استانبولی تامین شده است. خدمات تاکسی و شاتل‌باس در دامنه زیر ارائه می‌شود:

 1. انتقال مراجعان از نقاط ایستگاه‌های تعیین شده در سطح شهر به مجموعه‌ بازار بزرگ ایران (ایستگاه‌های مترو، میادین جاذب سفر و…)
 2. انتقال مراجعان از منازل و سطح شهر به بازار بزرگ ایران مبتنی بر درخواست (تماس مستقیم، نرم‌افزار تلفن همراه، وب سایت و…)
 3. انتقال مراجعان از ایستگاه‌های تعریف شده داخل مجموعه به مقاصد مورد نظر
 4. انتقال مراجعان از فرودگاه، راه‌آهن، پایانه‌ها و هتل‌های تعیین شده به مقصد بازار بزرگ ایران
 5. خدمات دهی از ساعت ۹ صبح تا ۱۲ شب
راه های دسترسی به ایران مال

انواع خدمات تاکسی‌های ویژه بازار بزرگ ایران

 • تاکسی خطی: تاکسی خطی از ایستگاه‌های تعیین شده در محل‌های پر تردد در شهر تهران و کرج به مقصد بازار بزرگ ایران، آماده خدمت‌رسانی به مراجعان است. انتقال مراجعان از ایستگاه‌های تعریف شده‌ داخل مجموعه بازار به مقاصد مورد نظر توسط این تاکسی‌ها ممکن است.
 • تاکسی تلفنی: تاکسی تلفنی، بر اساس درخواست مشتری به مبدأ مورد نظر اعزام می شود. مراجعان می‌توانند از طریق تماس تلفنی با مرکز تماس یا ثبت درخواست خود در وبسایت و یا نرم‌افزار موبایل از این خدمت بهره‌مند شوند.
 • تاکسی ویژه: تاکسی ویژه بازار بزرگ ایران از محل‌های فرودگاه، راه‌آهن، پایانه‌های مسافربری، هتل و … در اختیار مشتریان قرار می گیرد.
تاکسی ویژه ایران مال

دسترسی با خودروی شخصی

دسترسی به بازار بزرگ ایران‌ از مسیرهای زیر امکانپذیر است:

 1. دسترسی شمالی از بزرگراه شهید خرازی
 2. دسترسی جنوبی از خیابان چهارباغ
 3. دسترسی غربی از خیابان ایران خودرو
 4. دسترسی شرقی از بلوار طبیعت

بازار بزرگ ایران، دارای بیش از ۱۴۰۰۰ فضای پارک و همچنین پارکینگ اختصاصی رایگان برای معلولان و جانبازان عزیز در بهترین موقعیت مکانی و در نزدیکترین دسترسی به کاربری‌های مجموعه است. ایران‌مال، علاوه بر ایجاد تمام دسترسی های مورد نیاز خود از شبکه شهری، سایر دسترسی های محلی را به صورت غیرهمسطح برای آسایش ساکنان ایجاد نموده تا به حل معضلات ترافیکی منطقه کمک کرده باشد

دسترسی به پارکینگ‌های مجموعه به تفکیک مقصد:

نمایشگاه

 • از تهران:
  • بزرگراه شهید خرازی شرق به غرب، تونل شماره ۱، تونل جنوبی، خیابان ایران خودرو ورودی شماره ۱ (RG)، دسترسی به پارکینگ نمایشگاه
 • ازکرج:
  • بزرگراه شهید خرازی غرب به شرق، خیابان ایران‌خودرو، کنارگذر غربی شماره ۱، پل RG، ورودی شماره ۱ (RG)، دسترسی به پارکینگ‌ نمایشگاه 

پیست یخی

 • ازتهران:
  • بزرگراه شهید خرازی شرق به غرب، تونل شماره ۲، کنارگذر شمالی، ورودی شماره ۲ (G۱)، دسترسی به پارکینگ طبقه G
 • از کرج:
  • بزرگراه شهید خرازی غرب به شرق، کنارگذر شمالی، ورودی شماره ۲ (G۱)، دسترسی به پارکینگ‌ طبقه  G۱

سینما

 • از تهران:
  • بزرگراه شهید خرازی شرق به غرب، تونل شماره ۲، ورودی شماره ۲ (P۱)، دسترسی به پارکینگ  P
  • بزرگراه شهید خرازی شرق به غرب، کنارگذر شمالی شماره ۲، تونل شماره ۴، ورودی شماره ۱ (P۱)، دسترسی به پارکینگ  P
  • بزرگراه شهید خرازی شرق به غرب، تونل شماره ۱، تونل جنوبی، ورودی جنوبی
 • از کرج:
  • بزرگراه شهید خرازی غرب به شرق، بلوار طبیعت، ورودی شماره  ۳ (P۱)، دسترسی به پارکینگ‌  P۱

مرکز تفریحات خانواده

 • از تهران:
  • بزرگراه شهید خرازی شرق به غرب، تونل شماره ۴، ورودی شماره ۱ (P۱)، دسترسی به پارکینگ‌  P
  • بزرگراه شهید خرازی شرق به غرب، تونل شماره ۱، تونل جنوبی، ورودی جنوبی
  • بزرگراه شهید خرازی شرق به غرب، تونل شماره ۲، ورودی شماره ۲ (P۱)، دسترسی به پارکینگ P
 • از کرج :
  • بزرگراه شهید خرازی غرب به شرق، بلوار طبیعت، ورودی شماره ۳ (P۱)، دسترسی به پارکینگ‌  P۱

نمایشگاه خودرو

 • از تهران:
  • بزرگراه شهید خرازی شرق به غرب، تونل شماره ۴، ورودی شماره ۱ (P۱)، دسترسی به پارکینگ‌  P
  • بزرگراه شهید خرازی شرق به غرب، تونل شماره ۱، تونل جنوبی، ورودی جنوبی
  • بزرگراه شهید خرازی شرق به غرب، تونل شماره ۲، ورودی شماره ۲ (P۱)، دسترسی به پارکینگ
 • از کرج:
  • بزرگراه شهید خرازی غرب به شرق، بلوار طبیعت، ورودی شماره ۳ (P۱)، دسترسی به پارکینگ‌  P۱

هایپرمارکت

 • از تهران:
  • بزرگراه شهید خرازی شرق به غرب، تونل شماره ۴، ورودی شماره ۱ (P۱)، دسترسی به پارکینگ‌  P
  • بزرگراه شهید خرازی شرق به غرب، تونل شماره ۴، شماره ۲ (G۰)، دسترسی به پارکینگ‌  G
 • از کرج :
  • بزرگراه شهید خرازی غرب به شرق، بلوار ایران خودرو، ورودی شماره ۲ (G۰)، دسترسی به پارکینگ هایپر

هتل

 • از تهران :
  • بزرگراه شهید خرازی شرق به غرب، پل شماره ۳، ورودی شماره ۲ (G۲)، دسترسی به پارکینگ‌ طبقات  G۲-G۲M-G۳
 • از کرج
  • بزرگراه شهید خرازی غرب به شرق، کنارگذر شمالی شماره ۴، ورودی شماره ۲ (G۲)، دسترسی به پارکینگ‌ طبقات  G۲-G۲M-G۳
مطالب خواندنی دیگر:حقیقت تلخ خلوت کریمخانی

نویسنده : شهرزاد جعفری جوزانی