آشنایی با معروف ترین سوغاتی های ایران

آنچه در معروف ترین سوغاتی های ایران خواهید خواند:

سفر به شهرهای مختلف ایران مساوی است با خرید سوغاتی های متنوع و فوق العاده که نمی گذارند هیچ گردشگری دست خالی آنها را ترک کند. سوغات و صنایع دستی بسیار زیبا و دیدنی که سفر به شهرهای مختلف کشورمان را تا همیشه در ذهن گردشگران داخلی و خارجی ثبت خواهند کرد. این تنوع در سوغاتی ها به دلیل وجود اقوام مختلفیست که هنر خلق کردن در گوشت و پوست آنها رخنه کرده است.

جذابیت این سوغاتی های رنگارنگ و متنوع برای توریست ها و گردشگران خارجی دو چندان است و یکی از جذاب ترین بخش های سفر به کشورمان برای آنها محسوب می شود. در ادامه این مقاله سعی کرده ایم تا گوشه ای از هنر ایران زمین را به شما معرفی کرده و شما را معروف ترین و محبوب ترین سوغاتی های ایران در میان گردشگران آشنا کنیم. با ما در گلفام سفر همراه شوید.


۱.فرش های دستباف

فرش های دستباف ایرانی از دیرباز در جهان شهره عام و خاص بوده اند و این فرش ها زیبا و فوق العاده از مهمترین سوغاتی ها ایران به ویژه در میان گردشگران خارجی به شمار می روند. فرش ایرانی به دلیل کیفیت فوق العاده ای که دارد، معمولا از قیمت نسبتا بالایی هم برخوردار است. گرچه قیمت آن در برابر کیفیت و زیبایی و زحمت هنرمندان قالی باف ایرانی بسیار ناچیز است.

علاوه بر فرش های دستباف، محصولات مرتبطی هم مانند قالیچه، گلیم و گبه هم در خانواده فرش ایرانی قرار دارند و در مناطق مختلف کشور بافته شده و به عنوان یکی از مرسوم ترین سوغاتی های ایران در بازار به فروش می رسند. گلیم و گبه نسبت به فرش دستباف قیمت مناسب تری داشته و در زیبایی و جذابیت نیز دست کمی از فرش های دستبافت ایرانی ندارند، حمل و نقل آنها نیز برای گردشگران بسیار آسان تر است.

فرش دستبافت ایران

۲.پارچه های دستباف

پارچه های دستباف یکی دیگر از پر طرفدارترین سوغاتی های ایران در میان گردشگران داخلی و خارجی به شمار می روند. این پارچه ها با توجه به شهر و استانی که در آن تولید می شوند، جنس و طرح متفاوتی دارند. برای نمونه پارچه های دستباف در اصفهان به صورت قلم کاری شده تولید می شوند و دارای طرح های متنوعی هستند. همین تنوع طرح و نقوش باعث افزایش جذابیت این محصول ایرانی شده است.

اگر سری به کرمان بزنید، می توانید پارچه های دستباف پته دوزی شده ای را ببینید که توسط هنرمندان کرمانی از پشم تولید می شوند. این پارچه ها پس از تولید برای داشتن جلوه بیشتر و زیباتر به وسیله رنگ های مختلف رنگ آمیزی شده و یکی از محبوب ترین سوغاتی های این استان زیبای کشورمان به شمار می روند.

یکی دیگر از پارچه هایی که به عنوان سوغاتی های ایران شناخته می شود ترکه است. پارچه ای که در ساخت محصولاتی همچون کیف پول، رومیزی، کفش و … مورد استفاده قرار می گیرد. هنر ترمه بافی نیز در میان هنرمندان یزدی دیده می شود.

مطالب خواندنی دیگر:اختلاف ساعت ایران با کشورهای مختلف
پارچه های دستباف ایران

۳.گیوه

یکی دیگر از کالاهایی که خرید آن به عنوان سوغاتی در میان گردشگران داخلی و خارجی رواج دارد، گیوه است. سوغاتی که شما می توانید آن را مناطق کوهستانی به ویژه رشته کوه های زاگرس در استان هایی مانند کرمانشاه و لرستان (غرب کشور) پیدا کنید. گیوه به نوعی کفش و یا پاپوش گفته می‌ شود که در بیشتر موارد به وسیله یک کفه چرمی و یک رویه پشمی تولید می شوند. این جنس رویه، می تواند در سبک بودن این مدل پاپوش ها نقش بسزایی داشته باشد.

در گذشته این گیوه ها در طرح های ساده ای تولید می شدند که بیشتر مورد پسند قدیمی ترها بود، اما امروزه جوان های غرب کشور ایران توانسته اند با تکیه بر ذهن خلاق خود، گیوه هایی را در طرح های متنوع و مطابق با سلیقه نسل جوان تولید کنند که این مدل گیوه ها مورد توجه گردشگران خارجی نیز قرار گرفته اند.

گیوه در ایران

۴.مینا کاری

یکی از معروف ترین و شناخته شده ترین سوغاتی های ایرانی، صنایع دستی شهر های مختلف کشورمان هستند. یکی از محبوب ترین این صنایع دستی در میان گردشگران داخلی و خارجی مینا کاری هایی هستند که به دست هنرمندان اصفهانی خلق می شوند.

مینا کاری ها همان ظروف مسی هستند که هنرمندان اصفهانی با ذهن خلاق و دست توانمند خود، توانسته اند سطح خارجی این ظروف را با نقش پرندگان و گل های مینیاتوری تزئین کرده و اثری زیبا و تماشایی را خلق کنند. شما می توانید در بازار بزرگ اصفهان ظروف مختلفی نظیر بشقاب، گلدان، جام و … را که مینا کاری شده اند، تهیه کنید.

مطالب خواندنی دیگر:نصف جهان را در اصفهان ببینید
مینا کاری در ایران

۵.ظروف سفالی

ساخت و تولید ظروف سفالی و به ویژه کوزه های سفالی در کشور ایران از قدمت بسیار بالایی برخوردار است و طبعا طرفداران زیادی دارد. هر گردشگر خارجی با بازدید از موزه های ایران متوجه می شود که هنر سفالگری قدمت بسیار بالایی در کشورمان دارند. همین نکته کافی است تا در هر مسافر خارجی سفال کوچکی را به یادگار از ایران با خود همراه کند. سفال و سفالگری در مناطق مختلفی از ایران رواج دارد، اما سه شهر میبد، لالجین و نطنز را می توان مهد ساخت ظروف سفالی معرفی کرد.

ظروف سفالی در ایران

۶.خاتم کاری

و اما هنر خاتم کاری…

شیراز خاستگاه خاتم کاری ایران است. این صنعت از ارزش هنری فوق‌العاده زیادی برخوردار است و سابقه بسیار زیادی در ایران دارد. خاتم کاری از هنرهای دستی دقیق و پرکاری است که تولید و ساخت آن احتیاج به دقت و حوصله بسیاری دارد. هنرمندان خاتم کار، با ترکیب چوب، فلز و استخوان آثاری بی نظیری و چشم نواز را خلق می کنند. این آثار بیشتر شامل جعبه جواهرات، قاب عکس، تخته نرد و .. می شوند.

مطالب خواندنی دیگر:جاذبه های گردشگری شیراز
خاتم کاری در ایران
کلمه های کلیدی: