شرایط کنسلی پروازهای داخلی

شرایط کنسلی پروازهای داخلی | گاهی پیش می آید که برای یک سفر برنامه ریزی کرده اید و از مدت ها قبل برای ان سفر فکرها در سر خود دارید، اما ناگهان اتفاقی پیش می آید که مجبور می شوید تمام سفر و برنامه های مربوط به آن را کنسل کنید. این اتفاق نامطلوبی است، اما ممکن است برای هر کسی رخ بدهد. در این شرایط ممکن است به دلیل کنسل کردن بلیط هواپیما شما مشمول جریمه شوید. به همین دلیل لازم است که درباره کنسلی پروازهای داخلی، اطلاعات لازم را داشته باشید.

با وجود آن که معمولا سفرها مطابق برنامه ریزی پیش می روند و نیازی نیست که پرواز خود را کنسل کنید، گاهی هم پیش می آید که به دلایل مختلف ناچارید سفرتان را به عقب بیندازید یا کلا از آن صرف نظر کنید. به همین دلیل بهتر است اطلاعات خود درباره شرایط کنسلی پروازهای داخلی و خارجی را به خوبی بدانید. چرا که آمادگی برای سناریوهای مختلف و داشتن اطلاعات، هرگز ضرری ندارد.

در این مطلب، به صورت کامل شرایط کنسلی پروازهای داخلی در پروازهای داخلی را بررسی خواهیم کرد و قوانین آن را شرح خواهیم داد. لازم به ذکر است مطالبی که در این جا ارائه می شوند درباره استرداد و کنسلی پروازهای داخلی به صورت آنلاین است.

شرایط کنسلی پروازهای داخلی

تفاوت بلیط های سیستمی و چارتری در کنسل کردن

اولین مسئله مهم در هنگام لغو کردن پرواز، نوع بلیط است: این که بلیط شما سیستمی بوده و یا چارتری.
لغو کردن بلیط های سیستمی آسان است و شما می توانید به سادگی به حساب کاربری و یا صفحه مربوط به استرداد و کنسل کردن پرواز وارد شوید و مطابق آن، پرواز خود را کنسل کنید. اما در مورد بلیط های چارتری شرایط تا حد زیادی تفاوت دارد.

بلیط های چارتری تنها از طریق چارتر کننده می توانند لغو بشوند. هر شرکت چارتر کننده نیز شرایط و قوانین مخصوص خود را دارد و برای کنسل کردن بلیط پرواز و تعیین خسارت، از چارچوب های مخصوص خود پیروی می کند. گاهی اوقات هیچ مبلغی به فردی که بلیط خود را مسترد کرده است بازگردانده نمی شود.

مطالب خواندنی دیگر:بلیط هواپیما چارتر و دانستنی های آن
تفاوت بلیط های سیستمی و چارتری در کنسل کردن

چگونه می توان بلیط هواپیما را کنسل کرد؟

اگر بلیط خود را به صورت آنلاین از یک وبسایت تهیه کرده و در آن وبسایت عضو هستید، باید ابتدا به پنل کاربری خود در آن سایت وارد شوید. سپس به بخش صورت حساب ها/ سفارشات وارد شوید (در برخی پنل ها ممکن است بخش مجزایی برای استرداد بلیط وجود داشته باشد) و در آن جا گزینه کنسل کردن را انتخاب کنید.
اگر در وبسایتی که بلیط خود را از آن تهیه کرده اید عضو نیستید، باید به دنبال صفحه مخصوص پیگیری صورت حساب/ سفارش بگردید و در آن جا بلیط پرواز خود را کنسل کنید.

پروازهای چارتری در صورت کنسل شدن مشمول جریمه می شوند. برای جریمه و میزان آن قوانین ایرلاین ها متفاوت است. هر چه زمان کنسل کردن به زمان پرواز نزدیک تر باشد، مبلغ جریمه نیز بیشتر می شود. بنابراین اگر می خواهید سفر خود را لغو کنید برای کنسل کردن بلیط هواپیما حتما در اولین فرصت اقدام نمایید. لازم به ذکر است گاهی اوقات برخی ایرلاین ها در ساعات نزدیک به پرواز هواپیما، با درخواست کنسل کردن بلیط موافقت نمی کنند.

چگونه می توان بلیط هواپیما را کنسل کرد؟

کنسلی پروازهای داخلی به دلیل مشکلات هواپیما

گاهی اوقات شما برنامه ریزی خود را کرده اید، هیچ مشکلی هم پیش نمی آید و می خواهید مطابق قصد و برنامه قبلی به مقصد خود سفر کنید. اما به دلایل مختلف، پرواز شما از سوی شرکت هواپیمایی لغو می شود. دلیل این موضوع می تواند مشکلات فنی یا شرایط نامناسب جوی باشد. در هر صورت، وقتی که شرکت هواپیمایی پرواز شما را لغو می کند، شما می توانید وجه بلیط خود را به صورت کامل استرداد کنید.

برای این کار مراحل در ایرلاین های مختلف متفاوت است. برخی از ایرلاین ها و سایت های ارائه دهنده خدمات بلیط هواپیما، بخش مخصوصی برای این کار در پنل کاربردی تدارک دیده اند. شما می توانید به بخش مخصوص به استرداد بلیط پرواز لغو شده بروید و وجه بلیط را از شرکت هواپیمایی طلب کنید.

برای استرداد در برخی ایرلاین ها، لازم است تصویر بلیط مهرشده پرواز خود را از طریق ایمیل برای شرکت هواپیمایی مورد نظر ارسال نمایید.

نکات تکمیلی در مورد شرایط کنسلی در پروازهای داخلی

  • در صورتی که بلیط پرواز خود را استرداد کنید، مبلغی که قرار است به شما بازگردانده شود حداکثر تا 72 ساعت بعد از کنسل کردن برای شما واریز می شود. این واریز می تواند به کارت بانکی شما که با آن خرید بلیط را انجام داده اید حواله شود. اگر هم در وبسایتی که بلیط خود را از آن خریداری کرده اید، عضو باشید، این مبلغ می تواند به اعتبار حساب شما در آن سایت اضافه شود.
  • هنگام استرداد بلیط شما می توانید انتخاب کنید که واریز وجه به چه صورت باشد؛ با حساب بانکی تان برود یا اعتبار حساب کاربری شما. توجه کنید که اگر بعد از 72 ساعت هم چنان مبلغ تعیین شده به شما بازگردانده نشده بود، با شرکت هواپیمایی یا سایت مورد نظر تماس بگیرید.
  • در پروازهایی که به صورت رفت و برگشتی رزرو شده اند، اگر پرواز با بیش از دو ساعت تاخیر از سوی ایرلاین انجام شود و مسافر به دلیل این تاخیر بخواهد پرواز خود را کنسل کند، با توجه به نوع ایرلاین، پرواز برگشت نیز بدون جریمه کنسل می شود. در ایرلاین های مختلف، این شرایط تعریف شده اند:
  • در ایرلاین های آسمان، کاسپین، ماهان، ایران ایر و آتا اگر فاصله بین پرواز رفت و برگشت کمتر از 3 روز باشد پرواز برگشت بدون هیچ جریمه ای استرداد می شود.
  • در ایرلاین های کیش ایر، قشم ایر، سپهران و کارون، اگر فاصله بین پروازهای رفت و برگشت کمتر از 2 روز باشد، پرواز برگشت بدون دریافت جریمه از مسافر کنسل می شود.
  • بیمه کنسلی پروازهای داخلی، شرایط مخصوص به خود را دارد و می تواند به کمک مسافران بیاید. این بیمه برای رزروهای آنلاین است و رزرو بلیط هواپیما از طریق تلفن یا همکاران آژانس را در بر نمی گیرد. هم چنین این بیمه برای آن دسته از پروازهایی است که توسط شرکت هواپیمایی به صورت مستقیم کنسل شده باشد. در صورتی که کنسلی پروازهای داخلی از زمان آن از سوی شرکت هواپیمایی اعلام شود، بیمه پرواز بلیط جایگزین را تهیه خواهد کرد.

نکاتی که بهتر است قبل از سفر های هوایی بدانید :

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سفرهای هوایی به صفحه ی دانستنی های پرواز مراجعه کنید.

کلمه های کلیدی: