مهمترین ادیان هندوستان

کشور هند یکی از بزرگترین کشورها است که تاریخی بلند و پرفراز و نشیب داشته. جمعیت این کشور در حال حاضر بیش از یک میلیارد نفر است. از گذتشته تا کنون هند یکی از پرجمعیت ترین کشورهای جهان بوده و در میان این جمعیت فراوان و بی شمار، فرهنگ های متعددی رواج داشته اند. مردم هند از نظر فرهنگ، باور، اعتقادات، مقدسات و… تنوع زیادی دارند. در این مطلب می خواهیم ضمن بررسی این مقوله به معرفی و بررسی مهمترین ادیان هندوستان بپردازیم.

اگر قصد سفر به هند را دارید این مقاله و مقاله راهنمای سفر به هند را از دست دهید.

فرهنگ کشور هند ترکیبی است از مهمترین ادیان هندوستان و باورها و فرقه های گوناگون. تعداد بسیار زیادی از مردم هند به هندوییسم باور دارند که خود شاخه های متعددی دارد. برخی از مردم به بودا و آموزه های او ایمان آورده اند. تعدادی دیگر نیز مسلمان هستند. با توجه به پهناوری کشور هند و جمعیت فراوان این کشور که از اقوام و نژادهای گوناگون تشکیل شده است، می توان این تنوع زیاد در عقاید و ادیان را توجیه کرد.

از جمله مهمترین ادیان هندوستان که طرفداران و پیروان بسیار زیادی دارد می توان این موارد را نام برد: هندوییسم، مسیحیت، اسلام، بوداییسم، سیکیسم، جینیسم، دین زرتشت و بسیاری موارد دیگر.

فرهنگ و ادیان مردم هندوستان

هندوییسم در هند

همان طور که از نام این آیین هم مشخص است، مهد آیین هندوییسم، کشور هند است. بیشتر از نود درصد هندوهای جهان در کشور هند قرار دارند و رایج ترین دین در کشور هند، هندوییسم است. از میان مهمترین ادیان هندوستان، آیین هندو مهم ترین مورد شناخته می شود. در کشور هند زیارتگاه ها، معابد و صومعه های مخصوص آیین هندوییسم به فراوانی یافت می شوند.

حدود 80 درصد مردم هند به آیین هندوییسم روی آورده اند. هندوییسم پس از مسیحیت و اسلام بزرگترین دین در جهان است و قدمت آن به حدود 6 هزار سال می رسد. در این آیین به آن بهشت و جهنمی که در ادیان ابراهیمی مانند اسلام و مسیحیت مورد اشاره قرار گرفته اند، باور ندارند. بلکه اصل دین هندو بر احترام به کتاب های باستانی، سنت های دینی برهمنان و بندگی خدایان کهن بنا شده است.

مهمترین ادیان هندوستان

اصل تناسخ

یکی از اصل هایی که در دین هندو به آن باور دارند، اصل تناسخ است. این که هر انسانی پس از مرگش مجددا در انسانی دیگر متولد می شود و زندگی پس از مرگ به این شکل جریان دارد. آیین هندو بر اساس فرهنگ و سنت های باستانی هند و رسوم پیشینیان شکل گرفته است.

در آیین هندو، گاو موجودی مقدس و دارای ارزش و احترام بسیار است. گاو نمادی از حاصل خیزی و باروری زمین بوده و هندیان ارزش بسیاری برای آن قائل هستند. طبق باور پیروان این دین، در تمام دنیا یک روح واحد و یکسان وجود دارد که نام آن برهمن است. تمام موجودات زنده نیز یک روح درونی دارند که ذات آن با برهمن یکی است. اما به دلیل اشتغال به جاذبه های مادی این دنیا، روح درونی افراد با برهمن پیوند نمی یابد.

آیین هندو شاخه های بسیار زیاد و متعددی دارد. در میان این شاخه ها تفاوت های گوناگونی دیده می شود. اما همه این شاخه های مختلف هندوییسم در چند اصل با یکدیگر مشترک هستند؛ مانند باور به کارما (این که هر کار خوب و بدی به خود انسان باز می گردد)، باور به تناسخ و باززایی، باور به دارما (نظم درونی همه موجودات و کائنات).

هم چنین طبق باور هندو، کسی از چرخه باززایی و تناسخ رهایی می یابد که به رستگاری رسیده باشد.
در گذشته نام آیین هندو، برهمایی بوده است که دلیل آن باور به روح کیهانی برهمن است؛ بعدها نام هندو به این آیین اطلاق شد. از جمله مهم ترین شهرها برای پیروان این آیین می توان به بنارس اشاره کرد.

مطالب خواندنی دیگر:9 تجربه ی ماجراجویی در هند
هندوییسم در هند

اسلام در هند

حدود ده درصد از جمعیت هند را مسلمانان تشکیل می دهند. اسلام پس از هندوییسم مهم ترین و محبوب ترین دین در کشور هند تلقی می شود و بسیاری از مردم به آن باور دارند. از حدود قرن هفتم میلادی اسلام به تدریج به هند راه پیدا کرد. دلیل این موضوع تصرف ایران که در آن زمان بسیار گسترده بود، توسط اعراب مسلمان است.

در زمان حکومت غزنویان در ایران گسترش اسلام در هند بیشتر هم شد و به همین دلیل بسیاری از مردم هند به اسلام ایمان آوردند. امروزه اسلام و مسلمانان در هند جز بخش های مهم جامعه تلقی می شوند. دولت کشور هند سکولار بوده و سعی می کند تعادل و صلح را در بین پروان ادیان بر قرار سازد. در همین چارچوب مسلمانان هند نیز حق برگزاری مراسم و جشن گرفتن برای اعیادشان را دارند.

از جمله مراسم های مذهبی که در هند مورد توجه مسلمانان است می توان به ماه محرم، ماه رمضان، عید قربان و تولد پیامبر اسلام اشاره کرد. بیشتر جمعیت مسلمان هند را اهل سنت تشکیل می دهند. حدود 30 میلون نفر هم شیعه در هند زندگی می کنند. این افراد با صلح و بدون مشکل در کنار یکدیگر زندگی می کنند. البته در چند سال اخیر بین هندوهای افراطی و مسلمانان ساکن هند اختلافات جدی پیش آمده است.

اسلام در هند

مسیحیت در هند

یکی دیگر از مهمترین ادیان هندوستان که محبوبیت قابل توجهی دارد، مسیحیت است. مسیحیت اولین و بزرگترین دین جهان است. اما در هند تعداد پیروان آن نسبت به مسلمانان و هندوها کمتر است. آیین مسیحیت سومین آیین محبوب و مهم در هند شمرده شده و حدود 2 درصد جمعیت هند به آن ایمان دارند.

جمع بندی:

از نظر مذهب و آیین، هند کشور بسیار تاثیرگذاری است. مفاهیم رایج در بین فرقه های مختلف در هند، امروزه در بسیاری از نقاط دنیا رواج پیدا کرده اند. مفاهیمی مانند تناسخ، کارما و طالع بینی.

رایج ترین دین در کشور هند، هندوییسم است. این دین شاخه های بسیار متعددی دارد اما در میان مهمترین ادیان هندوستان، بیشتر از سایرین مورد استقبال مردم قرار گرفته است. این دین که بر پایه باورهای سنتی، کتاب های باستانی و خدایان کهن و مفاهیمی هم چون تناسخ و کارما شکل گرفته است، در میان حدود 80 درصد از مردم هند رواج دارد.

دین اسلام دومین دین رایج در هند است و حدود 10 درصد از جمعیت مردم به این آیین باور دارند. از دیگر ادیان مهم در هند سیکیسم، مسیحیت، بودیسم و جییسم را می توان نام برد.