با فستیوال های هند آشنا شوید

کشور هند، جاییست که حتی برای لحظه­ ای حوصله ی شما سر نمی رود. سرزمین فستیوال های هزار نفری؛ که از بادبادک بازی تا مراسم های مجلل شترها را شامل می شوند.
در ادامه ی مطلب با ما همراه باشید تا با فستیوال های هند و  رنگارنگ ترین سنت های هند و زمان فستیوال های هند آشنا شوید. برای خرید تور هند به سایت گلفام سفر مراجعه بفرمایید.

1/ فستیوال دیوالی (جشن نور و روشنایی) یکی از فستیوال های هند 

  • کجا؟ سر تا سر هند، به خصوص نیو دهلی
  • کی؟ در 15 امین روز ماه کارتیکه (ماه مقدس هندی) برگزار می شود، که در سال 1397 با تاریخ 16 آبان مصادف می باشد.

فستیوال دیوالی (Diwali) یا دیپ آوالی (Deepavali) در بین ماه های اکتبر و نوامبر برگزار می شود. این فستیوال با عنوان «فستیوال نورها» شهرت دارد و اینگونه می باشد؛ که بیش از یک میلیون فانوس سفالی خیابان ها، خانه ها و معابد هند را نورانی می کنند.

مراسم دیوالی را 900 میلیون نفر در سراسر دنیا جشن می گیرند. سیک ها و هندوها به مدت 5 روز این مراسم را برگزار می کنند. به صورت سنتی زنان و دختران دست، بازو و پاهای خود را با طرح های پیچیده طراحی می کنند. همچنین فرصتی برای هدیه دادن، مهمان نوازی و غذا خوردن می باشد. همچنین در این روز لاکشمی (Lakshmi)، الهه ی زیبایی، ثروت و موفقیت را دعا می کنند.

مطالب خواندنی دیگر:بهترین زمان سفر به هند
فستیوال های هند

2/ نمایشگاه شتر در پوشکار

  • کجا؟ شهر پوشکار در راجستان
  • کی؟ در 11 امین روز ماه کارتیکه آغاز می شود، که در سال 1397 با تاریخ 24 آبان تا 2 آذر مصادف می باشد.

آیا خرید شتر در لیست آرزو های شما است؟ پس این فستیوال مناسب شما می باشد. نمایشگاه شتر در پوشکار (Pushkar Camel Fair)، واقع در بخش سنتی هند به مدت 5 روز برگزار می شود. در این فستیوال 11000 عدد شتر، اسب و گاو (برای فروش) موجود می باشند. هر ساله 400000 نفر از این نمایشگاه دیدن می کنند.

بازی دوستانه کریکت بین کلوب پوشکار و تیمی از بازدیدکنندگان برگزار می شود. مسابقات دیگر شامل «طولانی ترین سبیل» می باشند. اما محبوب ترین آن ها، مسابقه زیبایی شترهاست، در این رقابت شترها به طور کامل توسط تاج سر، گردنبند و کت قلاب دوزی شده با رنگ های متنوع و مهره آراسته می شوند.

بهتر است این مراسم را به همراه راهنما بازدید فرمایید.

مطالب خواندنی دیگر:5 کشور از شادترین کشورهای دنیا
فستیوال های هند

3/ فستیوال بین المللی کایت (جشن بادبادک) 

  • کجا؟ گجرات، غرب هند
  • کی؟ این فستیوال هر سال در 14ام ژانویه برگزار می شود، که در سال 1397 با تاریخ 16 دی تا 24 دی مصادف می باشد.

ورزش پرواز بادبادک در نخست مختص اشراف زادگان بود، اما دیری نگذشت تا باقی مردم نیز به آن علاقه مند شدند. اولین فستیوال بین المللی کایت (Uttarayan/The International Kite Festival) در سال 1989 برگزار شد. امروزه حدودا 10 میلیون نفر در این مراسم شرکت می کنند.

این فستیوال مزین به رقصیدن صدها هزار کایت رنگارنگ در آسمان به منظور بیدار کردن خدایان از خواب سنگین زمستانیست. گردشگران نیز می توانند در مراسم پرواز کایت شرکت کرده و غذاهای جشن (به خصوص اسفناج سرخ شده و نوشیدنی شیرین دارای ادویه به نام شیر ماسالا) را مزه کنند.

مطالب خواندنی دیگر:6 مورد از جاذبه های هند
 فستیوال های هند

4/ فستیوال هولی (جشن رنگ) 

  • کجا؟ سرتاسر هند و بخش هایی از نپال
  • کی؟ در سال 1397 این فستیوال با تاریخ 29 اسفند تا 1 فروردین 1398 مصادف می شود.

هولی (Holi)، بزرگ ترین کارناوال هند، چیرگی خوبی­ ها بر بدی­ ها جشن می گیرد. جشن های پرتاب رنگ این فستیوال شهرت بالایی دارد. مردم در کنار هم جمع می شوند تا برقصند، غذا بخورند، آواز بخوانند و خوش بگذرانند.

در مناطق متفاوت، این فستیوال بین 2 روز تا یک ماه کامل به طول می انجامد و در هر منطقه سنت های محلی به مراسم راه پیدا کرده است. در گجرات کاسه ای سفالی پر شده با باتِرمیلک (پس آب کره) در ارتفاع بالایی در خیابان آویزان شده و پسران جوان هرم انسانی تشکیل داده و برای شکستن کاسه تلاش می کنند. این مراسم ادای احترامی به خداوند کریشنا (Lord Krishna) می باشد زیرا وی در کودکی به صورت پنهانی کره می دزدید.

مطالب خواندنی دیگر:مهم ترین فستیوال های ارمنستان
فستیوال های هند

6/ فستیوال اونام (جشن ببر هند) 

  • کجا؟ کرالا، هند شرقی
  • کی؟ در سال 1398 این فستیوال با تاریخ 10 شهریور تا 22 شهریور مصادف می شود.

اونام (Onam)، فستیوال ملی ایالت کرالا می باشد و در طی 10 روز در ماه های آگوست و سپتامبر برگزار می شود. این جشن به منظور خوش آمدگویی به روح شاه ماهابالی در بازگشت از تبعید است و مراسم پایکوبی هم برای برداشت محصول موفق برپا می شود. در این مراسم به صورت سنتی غذاهای گیاهی بر روی برگ موز سرو می شوند.

خانه ها با طرح های هندسی با برگ گل هایی از رنگ های متنوع طراحی می شوند. مسابقه ی قایق رانی ولم کالی (Vallamkali) از مراسم های برجسته ی فستیوال می باشد، در این مسابقه 50 قایقران در یک مسیر 40 کیلومتری با هم رقابت می کنند.

فستیوال های هند

با دیگر فستیوال های جذاب و دیدنی آشنا شوید :

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جذاب ترین و دیدنی ترین فستیوال های جهان به صفحه فستیوال ها مراجعه کنید.

نویسنده : شهرزاد جعفری جوزانی

کلمه های کلیدی: