ویزای هند

آنچه در مورد ویزای هند خواهید خواند:

هند یکی از کشورهای محبوب جهان محسوب می شود که افراد زیادی به منظور تفریح، کار، تحصیل و یا فرصت‌های تحقیقاتی و مطالعاتی به آن سفر می کنند؛ برای سفر به این کشور لازم است، بنا به دلیل سفر خود ویزای آن را بگیرید. سفارت هند برای آسان شدن سفر گردشگران امکان صدور ویزا را به دو صورت حضوری و آنلاین فراهم کرده است.

مدت زمان و مراحل صدور ویزای هند

مدت زمان لازم برای صدور ویزای تجاری 3 روز کاری، ویزای توریستی 4 روز کاری و سایر ویزاها 7 روز کاری است. با توجه به صادر شدن تمام ویزاهای هندی به دو صورت حضوری و آنلاین، کسانی که درخواست، دریافت ویزا را به صورت آنلاین دارند باید به وب سایت ویزای آنلاین هند مراجعه کرده و مراحل ثبت نام و درخواست خود را انجام دهند و حتما نسخه چاپی مدارک خود را بعد از ثبت نام آنلاین به کارگزار سفارت ارائه دهد.

مطالب خواندنی دیگر:5 کشور با دریافت ویزای آسان
ویزای هند

برای روش دوم که مراجعه حضوری است متقاضیان می توانند به دفتر کارگزار سفارت هند رفته، مراحل ثبت نام و دریافت ویزا را طی کنند. قابل توجه است که مصاحبه برای ویزاهای تحصیلی و تحقیقاتی بدون استثنا با تمام متقاضیان انجام می شود. به این صورت که متقاضی یک روز بعد از تحویل مدارک به کارگزار، توسط سفارت برای مصاحبه فرا خوانده می شود ولی در مورد سایر ویزاها مصاحبه بستگی به نظر سفارت دارد.

انواع ویزای هند

انواع ویزای هند

تمام کسانی که با هر نیتی می خواهند به هند بروند باید نسبت به دریافت یکی از ویزا های زیر اقدام کنند. ویزای توریستی، ویزای تحصیلی، ویزای تجاری، ویزای تحقیقاتی (تحصیل در مقطع دکترا)، ویزای شرکت در کنفرانس و سمینار (اجلاس)، ویزای پزشکی و همراه بیمار، ویزای کار، ویزای ورزشی، ویزای ازدواج (ویژه کسانی که با یک هندی ازدواج می کنند).

مطالب خواندنی دیگر:پیکاپ ویزا چیست و چگونه باید آن را اخذ کرد؟

ویزای توریستی هند:

تنها با هدف تفریح، گذشت و گذار، بازدید های گاه به گاه برای دیدار با دوستان یا اقوام، شرکت در برنامه یوگای کوتاه مدت (بیش از 6 ماه و گواهی نامه صلاحیت صادر نشده) صادر کرد.

ویزای تحصیلی هند:

ویزای دانشجویی برای تحصیل دوره های منظم، یوگا، تحقیق و کارآموزی در هند انجام می‌شود. برای دوره های کوتاه مدت 6 و 12 ماه صادر نمی شود.

ویزای تجاری هند:

این ویزا به فعالیت های تجاری در هند داده می شود. برای شرکت در هر رویداد فعالیت فرهنگی با پاداش، متقاضیان دارنده ویزای تجاری برای انتخاب گزینه مناسب در فرم درخواست ویزا آنلاین از ویزای تجاری درخواست می کنند.

ویزای اجلاس هند:

برای شرکت در سمینار و کارگاه بین المللی صادر می شود. مدت ویزا به مدت زمان اجلاس و زمان سفر بستگی دارد.

ویزای پزشکی هند:

برای مراجعه به پزشک در هند در بیمارستان ها و مراکز درمانی شناخته شده و تخصصی صادر می شود. مدت زمان صدور 1 ساله است.

ویزای کار هند:

مخصوص افراد بسیار ماهر که قصد دارند شغلی برای خود داشته باشند، حداکثر مدت زمان 5 سال، مدت قرار داد قابل تمدید در هند است.

مدارک لازم برای ویزای هند

مدارک لازم برای صدور ویزا

  • اصل و کپی گذرنامه دارای اعتبار (حداقل 6 ماه تا 1 سال)، ارائه کپی از تمام صفحاتی که دارای ویزا یا مهر ورود هستند.
  • دو قطعه عکس رنگی 5 در 5 (حداکثر مربوط به 6 ماه گذشته) که چهره ای کامل با زمینه ای سفید داشته باشد.
  • اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه به همراه ترجمه انگلیسی و کپی کارت ملی و قبض خدمات مثل برق، تلفن، گاز یا آب.
  • یک کپی از تقاضای ویزا بعد از آپلود در وب سایت ویزای آنلاین هند.
  • گواهی کارفرما درمورد دانشجویان، کپی کارت شناسایی از موسسه آموزشی و فرد بازنشسته برگه بازنشستگی نیاز دارد.
  • کارت مسافرتی بین المللی، بیانیه ای بانکی به روز شده برای سه ماه گذشته، تایید ارز خارجی (تایید نباید از 1 ماه قدیمی تر باشد).
  • فرم درخواست ویزا آنلاین که دارای شماره ثبت BGD.

متقاضیان باید اطمینان حاصل کنند که تاریخ تولد و محل آن در گذرنامه فعلی با یکی از گذرنامه های قدیمی مطابقت دارد. فرم درخواست باید به مدت 8 روز پس از پر کردن به مرکز سفارت خانه ارسال شود.

نکات مهم ویزای هند

نکات مهم ویزای هند

یکی از مراحل گرفتن ویزا انگشت نگاری است. اقدام برای گرفتن ویزای هند فقط از طریق آژانس های هواپیمایی معتبر امکان پذیر است، حضور شخص مسافر در زمان و مکان تعیین شده توسط کارگزاری هند برای انگشت نگاری لازم است. در صورت درخواست ویزای الکترونیکی انگشت نگاری در فرودگاه هند انجام می شود و در غیر این صورت در مرکز صدور ویزای هند در تهران انجام می شود. در صورتی که در 10 سال گذشته متقاضی ویزا به این کشور سفر کرده باشد ارائه پاسپورت قبلی لازم است.

وقت سفارت برای ویزای توریستی هند

ایرانیان و همچنین شهروندان سایر کشور ها باید درخواست آنلاین برای ویزای توریستی هند را بدهند. متقاضی باید وارد لینک آنلاین شود و درخواست ویزای خود را با توجه به هدف خود انتخاب کند. فرم درخواست را تکمیل و ارسال نمایند. بعد از این مرحله به صور خودکار یک شماره پرونده برای مراجعات بعدی ایجاد می شود. پس از پردازش به موقع درخواست ویزا در سفارت، پاسپورت به متقاضی در موعد گفته شده تحویل داده می‌شود؛ تحویل پاسپورت از سفارت امکان پذیر نیست.

ریجکتی ویزای هند

برای اخذ ویزای هند جمع کردن مدارک مورد نیاز بسیار با اهمیت است. از طرفی هم در شرایطی که بدون مشورت با افراد متخصص و بدون در نظر گرفتن ریسک های پرونده برای دریافت ویزای هند اقدام شود امکان رد درخواست وجود دارد، در چنین شرایطی امکان اعتراض به رای صادره هست.

متقاضی ویزای هند در صورت مواجه به رای منفی سفارت، باید نقص های پرونده را رفع کند و سپس ضمن تکمیل پرونده اعتراض خود را به رای صادره اعلام نماید. توصیه می شود در این موارد حتما با وکلای با تجربه و مشاورین کار کشته مشورت کرده و محدودیت زمان و حساسیت کار را در نظر بگیرید. چون در صورت تایید رای بدوی و مشخصا ریجکت درخواست، دیگر امکان اعتراض وجود ندارد.

مطالب خواندنی دیگر:چه کشور هایی در ترکیه سفارت دارند؟

آدرس و تلفن سفارت هند در ایران

سفارت هند در ایران به آدرس: تهران، عباس آباد، خیابان شهید بهشتی، خیابان میرعماد، نبش کوچه 22 قرار دارد. ساعات کاری: در روزهای یکشنبه و پنجشنبه 8:30 دقیقه صبح تا 17 عصر است. شماره تلفن سفارت هند: 02188755103

تعرفه خدمات ویزای هند

هزینه درخواست ویزای هند معمولا به همراه قیمت تور هند محاسبه خواهد شد و دلیل آن گرفتن ویزای این کشور به صورت گروهی است و شما نمی توانید به صورت انفرادی درخواست ویزای خود را ارسال کنید. در آخر برای گرفتن ویزا موارد گفته شده را مورد بررسی قرار دهید.