6 مورد از جاذبه های هند

هند کشور خیلی بزرگی است با تاریخ و فرهنگی غنی و باشکوه. به همین دلیل جاذبه های گردشگری زیادی را در خودش جا داده است. هرکدام از این جاذبه ها ویژگی های خاص خودشان را دارند که آن ها را منحصر به فرد می کنند. اما از آنجایی که کشور هند شهرهای زیادی دارد، سخت است که بخواهید در یک سفر از تمام آن ها بازدید کنید. بنابراین در این مطلب می خواهیم مهم ترین جاذبه های هند را به شما معرفی کنیم و توضیح بدهیم که چرا باید آن ها را از نزدیک ببینید.

1/ تاج محل (Taj Mahal)

از مهم ترین جاذبه های هند تاج محل است. این قصر دیدنی در شهر آگرا قرار دارد. گفته می‌شود که تاج محل به دستور شاه جهان ساخته شد. او این مکان را به همسرش تقدیم کرد و به همین دلیل تاج محل نیز به نوعی نماد عشق تبدیل شد. معماری این سازه عظیم ترکیبی از مهم ترین معماری های آن دوران است که از جمله آن ها آثار ایرانی هستند. هنرمندان زیادی از سراسر دنیا به هند رفتند و کار تزئینات تاج محل را انجام دادند.

در نماهای تاج محل بیش تر از سنگ مرمر استفاده کردند. اما در برخی از اتاق های این بنا از الماس و دیگر سنگ های قیمتی هم استفاده شده است. توصیه می کنیم در سفر با تور هند حتماً از این قصر فوق العاده زیبا دیدن کنید.

مطالب خواندنی دیگر:عجایب هفتگانه جهان: شگفتی های دنیای باستان در مقابل دنیای جدید
جاذبه های هند

2/ پارک ملی پریار (Periyar)

به طور تصاویر زیادی را از ببر بنگال دیده اید یا حداقل اسمش به گوشتان خورده است. زیستگاه این حیوان زیبا منطقه حفاظت شده ای است که در کنار پارک ملی پریار قرار دارد. این پارک یکی از بهترین مکان های گردشگری طبیعی در هند است که در جنوب کشور و در شهر کرالای قرار دارد.

این پارک از نظر پوشش گیاهی و گونه های حیوانی بسیار متنوع است. انواع درختان سرسبز و حیواناتی مثل خوک وحشی هندی و یا میمون های لانگور را می توانید در آنجا ببینید. به طور معمول گردشگرانی که به پارک پریار می روند سوار بر ماشین های مخصوصی می شوند و به همراه تور، به دل طبیعت و زیستگاه حیوانات می روند.

دیدن زندگی روزمره حیوانات در محل زندگی واقعی شان تجربه بسیار خاص و خطره انگیزی است.
همچنین در این پارک یک دریاچه وجود دارد که در بعضی از ماه های سال امکان قایق سواری در آنجا وجود دارد. اگر قصد بازدید از این پارک را دارید بهتر است در فصل تابستان هند به آنجا بروید که برابر است با اواخر زمستان تا ماه خرداد.

مطالب خواندنی دیگر:با زیباترین شهرهای هندوستان آشنا شوید
پارک ملی پریار

3/ قلعه مهاراجه (Mehrangarh)

از دیگر جاذبه های گردشگری هند قلعه مهاراجه است . این قلعه در ارتفاعات اطراف شهر جوداپور ساخته شده و به معنای آفتاب است. قلعه مهاراجه زمانی یکی از مهم ترین مراکز اقامتی شاه هند بود. زیبایی این قلعه هر گردشگری را مجذوب خود می کند. داخل آن با سنگ های سفید و طلایی پوشیده شده و سقفش را با طلا تزئین کرده اند.

در آنجا علاوه بر ساختمان قصر، وسایل و اشیا قدیمی زیادی هم هستند که می توانید ازشان بازدید کنید. قلعه مهاراجه هفت دروازه دارد که هرکدام از آن ها به یک اسم مخصوص شناخته می شوند. این اسم ها را بر اساس پیروزی هایی که در برابر حمله ها به دست آورده بودند انتخاب کردند.

قلعه مهاراجه

4/ غارهای الورا (Ellora Caves)

یکی دیگر از جاذبه های توریستی هند که توجه افراد زیادی فقط به قصد دیدن آن به هند سفر می کنند، غارهای الورا است. این غارها در شهر اورانگاباد در ایالت مهاراشترا قرار دارند.

این غارها در واقع اثر هنری بزرگی هستند که در دل صخره ها تراشیده و حفاری شده اند. بعضی از تاریخ شناسان غارهای الورا را از نظر هنری با تخت جمشید در ایران مقایسه می کنند. مجسمه ها و کتیبه های زیادی را در آنجا می بینید که هرکدام به یکی از خدایان یا پادشاهان هند اشاره دارند. به همین دلیل برخی از مردم هند این مکان را به عنوان یک جای مقدس و مذهبی می شناسند و برای ادای مراسم هایشان به آنجا می روند.

بد نیست در سفر با تور هند یک روز کامل را به گشت و گذار در غارهای الورا اختصاص دهید. اگر وقت کافی بگذارید می توانید از تمام بخش های این مکان فوق العاده دیدن کنید. لازم به ذکر است که در این مجموعه در حدود صد غار وجود دارد و در کنار آن ها مجسمه ها و تزئینات دیگری هم هستند.

غارهای الورا

5/ معبد ماهابودی (Bodhgaya)

این معبد مقدس ترین مکان در سراسر کشور هند است. از همان لحظه ای که وارد شهر بوده گایا می شوید چشمتان به ساختمان برج مانند معبد می خورد. معبد ماهابودی در واقع جایی است که بودا به اوج معنویت خودش رسید. گفته می شود درختی که در کنار معبد است در واقع از نسل همان درختی است که بودا چندین شبانه روز در کنارش نشست و به حقیقت رسید.

این معبد با این که در حدود هزار و پانصد سال پیش ساخته شده اما معماری بی اندازه پیچیده ای دارد. در داخل معبد هم می توانید مجسمه بودا را ببینید که از طلا ساخته شده است. بد نیست بدانید که این بنا از جنس خشت است ولی به دلیل رسیدگی های خوبی که بهش می شود توانسته هنوز سالم و پابرجا بماند.

تماشای مراسم های مذهبی بوداییان که در این معبد انجام می شود تجربه منحصر به فردی است. پیشنهاد می کنیم بازدید از این مکان مذهبی و تاریخی را از دست ندهید.

معبد ماهابودی

6/ سواحل گوا

کشور هند به چندین دریا راه دارد. اما یکی از زیباترین و تمیزترین سواحل کشور هند را می توانید در شهر گوا پیدا کنید. در این ساحل انواع سرگرمی های آبی را با قیمتی مناسب تجربه کنید و لحظات شادی را در کنار خانواده تان بسازید. همچنین رستوران های این منطقه بسیار پرطرفدار هستند و به دلیل نزدیکی به دریا، بهترین غذاهای دریایی را سرو می کنند. سواحل گوا برای کسانی که به دنبال گذراندن یک روز آرام و لذت بخش هستند بهترین انتخاب است.

مطالب خواندنی دیگر:آشنایی با جزیره زیبای موریس در اقیانوس هند
سواحل گوا