چگونه در طول سفر از شر موجودات موذی در امان بمانیم؟

صدای وزوز یک پشه به خودی خود بسیار آزاردهنده است اما این پایان مشکلات نیست، بسیاری از موجودات موذی حامل بیماری هستند. برخی تنها برای چند روز شما را آزارمی دهند اما برخی بیماری های بسیار خطرناکی هستند. پس اگر قصد کمپ کردن، کوهنوردی، گردش در باغ یا سفر به استرالیا، آفریقا، خاورمیانه ، تایلند یا جزایر اقیانوس آرام که مملو از حشرات خطرناک هستند دارید این مقاله را مطالعه کنید تا با روش های جلوگیری از نیش و حمله این موجودات آشنا شوید و سفری بی دغدغه برای خودتان رقم بزنید.

چگونه در طول سفر از شر موجودات موذی در امان بمانیم

لباس های رنگ روشن بپوشید

جالب است بدانید به علت تضادی که لباس های تیره رنگ در هنگام غروب در مقابل افق ایجاد می کنند، پشه ها را جذب می کنند. به همین دلیل پوشیدن لباس های رنگ روشن روش مناسبی برای دوری از نیز پشه است. همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که حشراتی از قبیل زنبورها به سمت نورهای روشن جذب می شوند. توصیه می کنیم لباس به رنگ خنثی و پاستیل به تن کنید.

| گلفام سفر

از مراکز تجمع پشه دوری کنید

حتما پیش از سفر در خصوص میزان حشرات شهر مقصد خود اطلاعات کسب کنید تا از مراکز تجمع پشه به خصوص حشرات حامل بیماری های خطرناک دوری کنید. کافیست در گوگل جست و جو کنید تا این اطلاعات را به دست بیاورید.

| گلفام سفر

از اسپری مانع حشرات استفاده کنید

اسپری مانع حشرات بهترین گزینه برای دور کردن این موجودات موذی است. قبل از رفتن داخل اتاق هتل یا چادری که شب را در آن اقامت می کنید، فضای بسته را اسپری پاشی کنید و حدود 20-30 دقیقه داخل فضا نروید، سپس برای خوابی راحت دیگر منافضی برای ورود حشرات ایجاد نکنید.

| گلفام سفر

لباس های پوشیده به تن کنید

در اکثر موارد پشه ها به بخش هایی از پوست شما که پوشیده نیستند حمله می کنند. به همین دلیل بهتر است از بلوزهای آستین بلند استفاده کنید تا از پوستتان مراقبت کنید. درست است که هوای گرم و بلوز آستین بلند ترکیب جالبی نیستند اما نیاز به پوشیدن سوئیشرت نیست، تنها یک تی-شرت با آستین بلند تاثیر خود را می گذارد.

| گلفام سفر

از آب راکد دوری کنید

آب راکد محیط تولید مثل مناسب را برای پشه ها تامین می کند! پس برای جلوگیری از نیش پشه، حتما یادتان باشد که لیوان، ماگ، سطح و لوازمی را که در فضای آزاد رها می کنید را حتما خالی بکنید.

مطالب خواندنی دیگر:سفری به یکی از خطرناک ترین جاده ها، تونل گولیانگ!
| گلفام سفر

از پشه بند استفاده کنید

آیا تا به حال در فضای باز، در زیر نور دلنشین ماه خوابیده اید؟ آیا با نیش های متعدد پشه ها از خواب بیدار شدید؟ یادتان باشد که در شرایط مناسب، پشه ها در طول شب به غذاخوردن می پردازند. اما کافیست از پشه بند استفاده کنید، حال می توانید باز هم از خوابیدن در فضای باز و نور ماه لذت ببرید و دغدغه ی حشرات موذی را نداشته باشید. حتی اگر در کشورهای دارای حشرات خطرناک در هتل اقامت دارید، بهتر است پیش از سفر با هتل تماس داشته باشید تا از وجود پشه بند در اتاق ها اطمینان حاصل فرمایید.

| گلفام سفر

تهویه هوا داشته باشید

پشه ها پروازگران ماهری نیستند و به همین دلیل در غروب و طلوع آفتاب که کمترین باد در حال وزیدن است، بیشترین فعالیت خود را دارند. وجود یک پنکه ی روشن روش مناسبی برای گردش هوا و جلوگیری از نیش پشه باشد.

| گلفام سفر

محصولات دفع کننده حشرات به پوست خود بزنید

شما می توانید از سوپرمارکت/ داروخانه تهیه کنید و در طول سفر به تمامی بخش های پوست در معرض حمله خود بزنید. بهتر است قبل از خروج از هتل یا آپارتمان خود، به خصوص در ساعات دیرتر روز این محصولات را به پوست خود بزنید. بسته به میزان قدرت اسپری، چند مرتبه در طول روز استفاده کنید. برای استفاده از این اسپری ها، ابتدا کرم ضدآفتاب بزنید، سپس اسپری را به دستان خود بزنید و با دست بر روی صورت بمالید (مستقیم بر روی صورت و یا پوست زیر لباس نزنید)، یادتان باشد که به چشم و دهان یا زخم بازتان برخورد نداشته باشد و سپس دستان خود را بشویید. همچنین به کودکان اجازه ندهید برای خودشان بزنند.

| گلفام سفر

اسپری پارچه پرمترین استفاده کنید

شما می توانید پرمترین (Permethrin) مخصوص پارچه لباس، چادر، پشه بند و کفش را تهیه کنید. حتما حواستان باشد که روی بسته ذکر شده باشد برای پارچه است و نه پوست.

پرمترین با مهار جریان یون سدیم در کانال‌های غشاء سلولی نورونها باعث افزایش زمان دپولاریزاسیون پتانسیل عمل و فلج شپش می‌شود

| گلفام سفر

مراقب فرزندان زیر 2 ماه خود باشید

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) توصیه می کند اسپری های دفع کننده حشرات را به نوزاد زیر 2 ماه نزنید. در عوض بر روی گهواره، کالسکه و کرییر کودکتان پشه بند بکشید.

| گلفام سفر

تفاله قهوه و چای را پخش کنید

شاید پخش کردن تفاله قهوه و چای در فضای سبز اطرافتان از نیش پشه جلوگیری نکند اما تحقیقات نشان می دهند که باعث جلوگیری از تولید مثل پشه ها می شود .

| گلفام سفر

زیادی نزدیک گیاهان حرکت نکنید

دلیل ساده ای دارد! هرچه به گیاهان نزدیکتر باشید، احتمال تماس با حشرات و نیش خوردن نیز افزایش می یابند، همچنین برخی از حشرات می توانند به لباس و لوازم شما بچسبند و بعدتر برایتان دردسر ایجاد کنند.

| گلفام سفر

اطلاعات سایت CDC را بررسی کنید

سایت مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) مخصوص سلامت مسافران را بررسی کنید. حتما داروهای ضد مالاریا یا واکسیناسیون لازم برای مقصد خود را تهیه کنید.

| گلفام سفر

حشره کش برقی داشته باشید

هرچند که حشره کش های برقی تمامی پشه ها را نمی کشند و برخی از حشرات مفید را نابود می کنند. اما بهتر است در طول سفر حداقل یک حشره کش دستی داشته باشید تا از حشرات در امان باشید.

| گلفام سفر

نرم افزارهای موبایل ضد حشره

نرم افزارهای ضدحشره ی موبایل با ایجاد صداهای فرکانس بالا حشرات را دور می کنند و برای شما تنها صدایی ریز و سوت مانند ایجاد می کنند. (نرم افزار Anti Mosquito Repellent Sound مناسب برای اپل و نرم افزار Insect Repellent برای اندروید)

| گلفام سفر

شمع های سیترونلا روشن کنید

هرچند که شمع های سیترونلا (Citronella) شما را در امان نگه نمی دارند اما حداقل کمک به دورکردن حشرات هستند.

| گلفام سفر

روغن های معطر به خود بزنید

هرچند که روغن های معطر به منظور دورکردن حشرات استفاده می شوند اما تاثیر کامل در دورکردن حشرات موذی ندارند.

| گلفام سفر

جلوگیری از ورود حشرات به چمدان و تولید مثل در آن

در ادامه تمامی روش هایی که برای رهایی از موجودات موذی در طول سفر که با رعایت تمامی آن ها سفری با آرامش دارید، لازم است چند نکته در خصوص مراقبت و نظافت های مربوط به چمدان در حین سفر و بعد از سفر بدانید تا از حشرات در امان باشید.

در زمان اقامت در هتل هرگز چمدان خود را به صورت باز رها نکنید و حتما زیپ آن را بسته نگه دارید. همچنین هرگز چمدان خود را روی زمین قرارندهید، بلکه آن را داخل قفسه های کمد بگذارید. نکته حائز اهمیت دیگر آن است که مواد غذایی را در چمدان خود قرار ندهید. اگر به مکانی گرم و شرجی سفر کرده اید، ضروری است که چمدان خود را داخل کیسه پلاستیکی قرارداده، آن را محکم ببندید تا طی 2 هفته هرگونه حشره ای که در چمدان شما وجود داشت نیز از عدم رسیدن اکسیژن بمیرند.

مطالب خواندنی دیگر:انتخاب بهترین کوله پشتی برای سفر
| گلفام سفر

نویسنده : شهرزاد جعفری جوزانی