از فستیوال سیب گوبا آذربایجان چه میدانید ؟

فستیوال سیب گوبا کشور آذربایجان جزء محبوب ترین جشن ها و فستیوال های مردم این کشور است . گوبا شهرستانی است در شمال جمهوری آذربایجان . یاقوتی سبز و رخشان در دل انگشتر آذربایجان . کسانی که گوبا را می شناسند و با آن آشنایی دارند ، بعد از شنیدن نامش اولین چیزی که به ذهنشان خطور می کند ، طبیعت اعجاب آور و مجذوب کننده این شهرستان است .

شهر گوبا

اما علت دیگرِ محبوبیت این شهر چیست ؟ خوب که نگاه کنید می بینید که دلیل دوم حُسن شهرتِ آتشینِ گوبا ، باز هم از قلبِ طبیعتش می جوشد و زبانه میکشد . گوبا به سیب های بی نقص و بی نمونه اش مشهور است . شاید اگر جست وجو کنیم می بینیم که هیچ ویژگی دیگری در افسانه‌ها و سنن موجود برای سیب وجود نداشته باشد . در داستان های زیادی سیب دارای جایگاهی عرفانی است. از طرفی هم یکی از سالم‌ترین و رایج‌ترین میوه‌ها در جهان است .

شهر گوبا

سیب در آذربایجان

آذربایجان دارای ترانه‌ها و ضرب‌المثل‌های زیادی است که با سیب در ارتباط است . اما یکی از مناطقش به طور جدی تر و تخصصی تر درباره سیب ها اظهار نظر میکند . هر سال ، فصل پاییز از برکت وجود سیب هایشان ، نه فقط درخت‌ها ، بلکه شهر هم قرمز و طلایی است. انگار هر چیزی دارای طیفِ رنگِ سیب است. حتی گونه‌های سرخ مردم محلی نیز همین را برایتان تداعی میکند . سیب خیلی دور از درخت نمی‌افتد . این ضرب‌المثل نه تنها در گوبا بلکه در بسیاری از نقاط جهان رایج است . معمولا ً از آن برای توصیف منفی کسی استفاده می‌شود که نمیتواند زیاد از پدر و مادرش دور شود و مستقل شود .

در کتب عهد عتیقِ یهودیت و مسیحیت ، سیب حرام است چرا که آدم و حوا در باغ عدن از آن خاطره بدی دارند و برهان رانده شدنشان ، از بهشت شد .

سیب در آذربایجان

نماد سیب در گرجستان

سیب و ویژگی های جلوه گرانه اش به عنوان نماد عشق و تمایلات جنسی در اساطیر و سنت عرفانی قرار دارند . به عنوان مثال الهه عشق (آفرودیت) و همتای رومی او زهره اغلب با در دست داشتن یک سیب دیده می‌شوند . مجسمه الهه گوتیک دانیل مچ که از ونوس ساخته است یک سیب را در دست نگه داشته . یا تصویر مشهورِ مریم عذرا و کودک در زیر یک درخت سیب تنها دو نمونه مشهور هستند .

این میوه اغلب در قصه‌های پریان استفاده میشود ، و غالبا نیز سمبلی منفی است و نماد اغوا گری است . در داستان سفید برفی ، یک سیب سمی داریم که قهرمان داستان را به خواب می‌برد . اگرچه تاریخ داستان‌های مثبت زیادی را نیز درباره این میوه دارد . مثل داستان معروف اسحاق نیوتن که وقتی زیر درخت نشسته بود و یک سیب به روی سرش افتاد ، قانون جاذبه را کشف کرد. و در آخر هم باز این سیب بود که به عنوان نام تجاری جدید استیو جابز انتخاب شد نه یک هویج گاز زده ، که در حال حاضر هم میلیون ها نفرکاربر و طرفدار در جهان دارد .

از این ها گذشته سیب به قدری برای مردم گوبا از اهمیت ویژه ای بر خوردار است ، که این بزرگوار را به نمادِ گوبا تبدیل کرده اند . هر چند ، حق دارند که تا این حد به این نعمتِ آسمانی که خدا در اختیارشان قرار داده و سبب کسب درآمدشان شده حرمت بگذارند .

گزافه نگفته ایم اگر اعتراف کنیم که زندگی و نفسِ ساکنین این منطقه تماماً به سیب ها و باغ هایشان بسته است . مردم محلی ادعا میکنند که گوبا بیش از 40 نوع تنوع در سیب هایش دارد . همین به تنهایی کافی است که یک گوبایی عاشق محل تولدش شود و به آن افتخار کند . الحق هم که سیب های این اطراف بی بدیل و خوش طعم است . اصلا گاهی فکر میکنم که شاید حوا در پایِ یکی از همین درخت های گوبا ، سیبش را به رویِ دوشِ گناهِ آدم گذاشت و رفت !

مشهور است که دو تن از نویسندگان به نام فرانسوی و نروژی ، یعنی الکساندر دوما و مارنی نروژی، هر دو مسافر و مهمان این شهر بودند و در آثار خود مجذوب وارانه از طبیعت بکر و سیب های خوشمزه این شهر یاد و قلم رانی کرده اند .

مطالب خواندنی دیگر:سوغات کشور آذربایجان چیست

فستیوال سیب گوبا آذربایجان

ولی بر خلاف دیرینه تاریخی که خودِ این شهر دارد ، فستیوال سیب گوبا کشور آذربایجان قدمت طول و طویلی ندارد . این جشنواره از سال 2012 رسمیت پیدا کرد و مورد توجه مردم محلی و هم چنین توریست ها واقع شد . هرسال به وقت چیدن سیب در ماه اکتبر ( از 9 تا 19 مهر ) در شهر گوبای جمهوری آذربایجان شور و تکاپوی رنگارنگ مثبتی را مشاهده می کنید . البته در این جشنواره به جز سیب از میوه ها و محصولات دیگری هم رو نمایی می شود ، اما به علت خاص بودن محصول سیب و اهمیت آن بین مردم بومی ، اسمِ اصلی جشنواره را با سیب زینت داده اند.

فستیوال سیب گوبا آذربایجان

محل برگزاری فستیوال

محل برگزاری فستیوال سیب گوبا آذربایجان در منطقه شمالی شهر گوبا واقع شده است . در روزهای تعطیل ، پارک فرهنگی و تفریحی به نام “حیدر علی اف” در شهر گوبا ، تبدیل به نمایشگاهی گسترده و پر تردد و سرشار از هیاهو می شود که کشاورزان با انواع مختلف سیب و محصولات متنوع دیگر خود در آنجا خود نمایی می کنند و حسابی در دلِ توریست ها جا دارند .

فستیوال سیب گوبا با شکوه و خوش رنگ و بو فقط یک فستیوال ساده با حضور ساده دلان روستایی نیست و رسمیت و اهمیت زیادی حتی برای صاحب منصبان دارد . این جشن با حضور مقامات ، نمایندگان مجلس و نیز نمایندگان خارجی برگزار می گردد . در این فستیوال تقریبا همه چیز به سیب ربط دارد ! شما با فراورده های حاصل از سیب زیاد مواجه می شوید . شیرینی‌های سیبی متنوع و نوشیدنی‌هاِ سیبی که ریشه در فرهنگ و افکار مردم آذربایجان دارد نیز در این جشنواره به چشم میخورد . همچنین غرفه‌هایی که شیوه آشپزی و آداب و رسوم اقلیت‌های مقیم در شهر گوبا را نشان می دهد نیز در همین محل برپا می شود .

با دیگر فستیوال های جذاب و دیدنی آشنا شوید :

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جذاب ترین و دیدنی ترین فستیوال های جهان به صفحه فستیوال ها مراجعه کنید.

کلمه های کلیدی: