کشور گرجستان

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

در سال های گذشته استقبال ایرانیان نیز برای سفر به گرجستان و ثبت نام در تورهای گرجستان بیشتر شده است. به همین دلیل در این مطلب، به بررسی و معرفی کامل کشور گرجستان خواهیم پرداخت. اگر می خواهید یک سفر خاص و به یاد ماندنی در یکی از خوش آب و هوا ترین و پرجاذبه ترین کشورهای دنیا را تجربه کنید، گرجستان را در نظر داشته باشید؛ اما پیش از سفر به تور گرجستان، حتما این مطلب را تا انتها مطالعه فرمایید.

معرفی گرجستان

کشور گرجستان جز کشورهای اروپای شرقی، واقع شده در منطقه قفقاز به حساب می آید. این کشور از نظر فرهنگی شباهت زیادی به سایر کشورهای اروپای شرقی دارد. بافت و ساختار کشور گرجستان تا حد زیادی شبیه به بافت روسیه است.

جالب است بدانید این منطقه یکی از قدیمی ترین مناطق سکونت بشر بر روی کره زمین است. نوع خاصی از انسان که قدمتش به حدود 1.8 میلیون سال می رسد و به «انسان گرجی» معروف است، در این مناطق زندگی می کرده است. از نظر فرهنگی این کشور یکی از خاص ترین کشورهای جهان محسوب می شود.

گرجستان

گرجستان در کدام قاره است؟

کشور گرجستان جز قاره اروپا و بخشی از روپای شرقی محسوب می شود. این کشور در اوراسیا و بخش قفقاز قرار گرفته است. در سمت شمالی کشور گرجستان، روسیه قرار دارد. روسیه از جهت های شمال و شمال شرق با گرجستان هم مرز است. در شرق و جنوب شرق گرجستان، جمهوری آذربایجان واقع شده است. در غربی گرجستان، دریای سیاه قرار دارد. از سمت جنوب نیز گرجستان با ارمنستان و ترکیه هم مرز است.

پایتخت گرجستان کجاست؟

پایتخت کشور گرجستان، شهر تفلیس است. این شهر بزرگترین و مهم ترین شهر در کل گرجستان بوده و جمعیت آن از سایر شهرهای این کشور بیشتر است.

سفر به گرجستان

جمعیت گرجستان چقدر است؟

طبق آخرین آمار های اعلام شده از جمعیت کشور گرجستان، جمعیت ساکنان این کشور به حدود 3.8 میلیون نفر می رسد. این کشور از ارمنستان پرجمعیت تر و از جمهوری آذربایجان، کم جمعیت تر است. جالب است بدانید که در این کشور جمعیت مردان کمتر از زنان است.

مهم ترین نژاد در جمعیت گرجستان، قومیت گرجی است که اصیل ترین ساکنان این منطقه هستند. از دیگر اقوام مهم و قابل توجه در مردم گرجستان، اقوام آذربایجانی هستند. هم چنین ارمنی ها و روس ها نیز بخش مهمی از جامعه ساکن گرجستان را تشکیل می دهند.

مساحت گرجستان

از نظر مساحتی کشور گرجستان، کشور نسبتا کوپکی است. مساحت این کشور 69.900 کیلومتر مربع محاسبه شده است. گرجستان بعد از جمهوری آذربایجان دومین کشور بزرگ از نظر مساحت در منطقه قفقاز جنوبی شناخته می شود.

مطالب خواندنی دیگر:بهترین زمان سفر به گرجستان
آشنایی با گرجستان

آب و هوای گرجستان چگونه است؟

همان طور که پیش از این گفته شد، گرجستان در مناطق کوهستانی و کوهپایه ای قفقاز واقع شده و از سمت غرب نیز با دریای سیاه همسایه است.
نیمه غربی گرجستان بیشتر آب و هوای نیمه گرمسیری دارد (تحت تاثیر مجاورت با دریای سیاه) و نیمه شرقی این کشور آب و هوای قاره ای دارد. در بخش غربی گرجستان و مناطق مجاور دریای سیاه و کشور ترکیه، سواحل گسترده با آب و هوای نیمه گرمسیری دیده می شوند. در این مناطق شرایط آب و هوایی شامل رطوبت زیاد و بارش فراوان باران می شود.

در بخش شرقی، رطوبت کمتر است و بیشتر شرایط آب و هوای قاره ای مشاهده می گردد. میانگین دما در این بخش ها بین 20 تا 24 درجه سانتی گراد است و عمدتا این مناطق خنک و معتدل هستند.

مطالب خواندنی دیگر:جاذبه های گرجستان

هزینه زندگی در کشور گرجستان

هزینه های زندگی در گرجستان شامل هزینه های مربوط به اقامت، هزینه های خورد و خوراک و هزینه حمل و نقل می شود. برای اقامت در یک هتل متوسط و خوب در گرجستان باید حدود 100 لاری به ازای هر شب اقامت پرداخت کرد. بهترین هتل ها با قیمت 400 تا 500 لاری برای هر شب اقامت در دسترس هستند.
هزینه خورد و خوراک در گرجستان مناسب است. غذاهای منوی فست فود مک دونالدز با مبلغ بین 10 تا 15 لاری به فروش می رسند. یک وعده غذا در یک رستوران معمولی حدود 20 لاری قیمت دارد.

نرخ ارز در گرجستان

واحد پول رسمی کشور گرجستان، لاری گرجستان است. هر لاری از 100 تتری تشکیل می شود که واحد کوچکتر پول این کشور است. در حال حاضر هر یک لاری گرجستان حدودا 6300 تومان است.

مهم ترین جاذبه های گرجستان

آب و هوای خوب و متنوع و وجود مناطق کوهستانی و مناطق ساحلی، تور گرجستان را به یک مقصد عالی برای گردشگری تبدیل کرده است. هم چنین برخی بناها و آثار تاریخی در گرجستان برای توریست ها جذاب و دیدنی هستند.

از جمله مهم ترین جاذبه های گرجستان می توان به قلعه ناریکالا اشاره کرد که قدمت آن به قرن 4 ر می گردد. این قلع در شب نمایی تماشایی دارد.
اوپلیستسیخه، یکی دیگر از مناطق دیدنی و جذاب در گرجستان است. این شهر سنگی که از سال 2007 در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است ارزش تاریخی بسیار زیادی دارد.
از دیگر مکان های دیدنی در گرجستان می توان به کلیسای Gergeti Trinity و شهر قدیمی متسختا اشاره کرد.

جاذبه های گرجستان

مهم ترین شهر های توریستی و تجاری گرجستان

بدون شک مهم ترین و معروف ترین شهر در گرجستان، تفلیس است. تفلیس پایتخت کشور و یکی از مهم ترین شهرهای گرجستان است که تعداد بسیار زیادی از جاذبه ها و دیدنی های توریستی را در خود جای داده است. این شهر در مجاورت رود کر و چندین کوه قرار گرفته است و بسیار زیباست. قدمت تفلیس به قرن 5 میلادی بر می گردد.

باتومی و مستیا از دیگر شهرهای مهم در گرجستان هستند. باتومی پس از تفلیس مهم ترین شهر در گرجستان شناخته می شود. این شهر مهم و زیبا یکی از بهترین تفریح گاه های ساحلی است که برای توریست ها یک مقصد جذاب به شمار می آید. مستیا هم یکی از شهرهای کم چمعیت اما بسیار زیبا در گرجستان است. طبیعت این شهر را در هر جایی نمی توان یافت.

زبان رسمی مردم گرجستان

زبان رسمی مردم گرجستان، زبان گرجی کارتولی است. این زبان با الفبای مخصوصی که به الفبای گرجی مشهور است نوشته می شود.

کلمه های کلیدی: