مکان های ممنوعه در سرتاسر دنیا

این کره خاکی عجایب متعددی برای بازدید دارد. با این حال برخی از مکان ها بیش از حد خطرناک، امنیتی یا خیلی خاص هستند. ارتباط با این مکان ها به طور کلی با جهان اطراف قطع شده است. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا به 12 مکان های ممنوعه در سرتاسر دنیا سرک بکشیم و با دلایل این محدودیت ها آشنا شویم.

1. آرشیو محرمانه واتیکان (Vatican Secret Archives)

یکی از مکان های محرمانه آرشیو محرمانه واتیکان است که شامل پرونده هایی متعلق به شخص پاپ بوده توسط وی محافظت می شود. پس از پایان دوره کاری او یا فوت، مالکیت آن ها واگذار می شوند. اطلاعات جامعی مربوط به کلیسای کاتولیک در این مکان آرشیو شده اند. قدمت برخی از این مطالب به قرن 8ام بازمی گردند.

گفته شده که نامه ای از میکلانژ به پاپ، نامه ای که ملکه ماری اسکاتلند پیش از اعدام نوشته و سند تکلیف مارتین لوتر در این مکان محافظت می شوند. اکثر این آرشیو در اعماق زمین و در 85 کیلومتر قفسه واقع شده اند. تنها محققانی که مجوزهای مخصوص برای دسترسی داشته باشند اجازه ی ورود به این مکان را دارند. با این حال اطلاعات محدودی وجود دارند که اجازه بازدید از آن ها داده می شود.

آرشیو محرمانه واتیکان

2. جزیره مار برزیل (Snake Island Brazil)

از دیگر مکان های ممنوعه در دنیا جزیره مارهاست . جزیره مارها در اقیانوس اطلس، در ساحل برزیل نزدیک به سائو پائولو (Sao Paulo) واقع شده است. «جزیره مارها» نام اصلی این جزیره نیست بلکه نام برزیلی آن (Ilha da Queimada Grande) بوده که به معنای «جزیره بزرگ سوخته» می باشد. هرچند که با در نظر نگرفتن مارها نیز، این جزیره دوستانه ترین مکان نمی باشد اما نام این جزیره مربوط به جنگل زدایی برای شروع کشت موز در جزیره می باشد.

اما مارهای این جزیره از این ایده خوششان نمی آمد. تعداد مارهای این جزیره به قدری زیاد است که حدودا 1 الی 5 مار در هر مترمربع وجود دارد. این جزیره خانه ی مار افعی سرنیزه‌ای زرین (Golden Lancehead Pit Viper) -یکی از خطرناک ترین مارهای کره ی زمین- می باشد. در سرتاسر جهان تنها حدود 2000 تا 4000 عدد از این نوع مار در این جزیره ی کوچک 110 هکتاری یافت می شود. جزیره متروکه مارها داستان های غم انگیزی را با خود به همراه دارد.

یکی از این داستان ها شامل حال یک ماهیگیر است؛ پس از آنکه قایق او از کار افتاد، او در جزیره مارها گیر افتاد. از آنجایی که وی در جریان نبود که کجا قرارگرفته، به داخل جنگل حرکت کرد و احتمالا خودتان از پایان داستان وی خبر دارید! مدتی بعد بدن بی جان وی به حالتی غم انگیز پیدا شد. فکرش را که بکنید، ممنوع الورود بودن این جزیره بیشتر به نفع شماست تا هرکس دیگری!

مطالب خواندنی دیگر:جزیره مارها خطرناک ترین جاذبه گردشگری دنیا
جزیره مار برزیل

3. منطقه 51 نوادا (Area 51)

منطقه 51 در مرکز صحرای نوادا قرارگرفته و پایگاه تحقیق و توسعه سلاح های محافظت شده و هواپیما است و محدوده ای سریِ دولتی محسوب می شود. اما نما و ظاهر مرموز آن برخی از افراد را به این باور رسانده که دولت آمریکا مدارکی از وجود موجودات فرازمینی در آن مخفی کرده است. برخی دیگر معتقدند که آزمایشات بزرگی مانند سفر در زمان تله پورت در منطقه 51 اتفاق افتاده است.

منطقه 51 نوادا

4. غارهای لاسو فرانسه (Lascaux Caves)

لاسو در نزدیکی دهکده‌ی مونتی‌نیاک (Montignac) در شمال غربی فرانسه واقع شده و نقاشی‌های دیواری متعدد مربوط به دوره پارینه سنگی، با بیش از  17500 سال قدمت دارد، شهرت بالایی دارند. دولت فرانسه ورود به این منطقه را به منظور حفظ اصالت این آثار هنری از هرگونه آلودگی، محدود کرده است.

غارهای لاسو فرانسه

5. گاو صندوق حفظ دستور کوکاکولا آتلانتا (Coca Cola Vault)

حدود ۱۲۵ سال است که شرکت کوکاکولا، دستور تهیه محصول خود را از تمام دنیا مخفی نگه داشته است و قرار هم نیست که به این زودی کسی از آن با خبر شود، چرا که طبق گزارشات، آنها دستور تهیه اصلی را در گاو صندوقی در آتلانتا نگهداری می‌کنند و تنها تعداد انگشت شماری از کارمندان، امکان دسترسی به آن را دارند.

گاو صندوق حفظ دستور کوکاکولا آتلانتا

6. جزیره پوگلیا ایتالیا (Poveglia Italy)

پوگلیا جزیره ای کوچک میان ونیز و لیدو می باشد. در گذشته این جزیره به عنوان ایستگاه قرنطینه افراد مبتلا به طاعون بود و بیش از 160 هزار آدم مریض که روزها و ساعات آخر عمر خود در این مکان می گذراندند را پذیرا بود. بنا به گزارشات، 50% خاک این جزیره از بقایای انسان تشکیل شده است. علاوه بر آن یک بیمارستان روانی با شهرتی بسیار منحوس در این جزیره قرار دارد. در ادامه این بیمارستان تعطیل شد و امروزه جزیره پوگلیا برای ورود عموم ممنوع است.

جزیره پوگلیا ایتالیا

7. قلعه بنگارش راجستان (Bhangarh Fort)

در حقیقت دسترسی به قلعه بنگارش به طور کامل ممنوع نمی باشد. زیرا گردشگران می توانند در طول روز از این مکان بازدید کنند. اما از زمان غروب تا طلوع ممنوعیت جدی برای ورود به این قلعه وجود دارد. دولت هند این مکان را به عنوان محل جن زده به رسمیت شناخته است.

این قلعه یکی از مکان های مرموز است که مربوط به قرن 17میلادی مملو از داستان های ارواح و نفرین می باشد. شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که افرادی که به قانون بی توجهی می کنند و پس از غروب آفتاب وارد قلعه بنگارش می شوند که عاقبتی دارند، در حقیقت هیچکس نمی داند، زیرا به گفته ی مردم محلی هرکسی که این قانون را زیر پا گذاشته به صورت مرموزی ناپدید شده است.

برای خرید بلیط هواپیما و بازدید از اماکن گردشگری می توانید از طریق سایت گلفام سفر اقدام کنید.

قلعه بنگارش راجستان

8. هرم چیچن ایتزا مکزیک (Chichen Itza Pyramid)

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چرا هرم چیچن ایتزا در این لیست قرارگرفته در حالی که یکی از پربازدیدترین جاذبه های جهان است. بله سالانه میلیون ها گردشگر از این مکان بازدید می کنند اما اخیرا (پس از سقوط و مرگ یک زن در سال 2006) بالارفتن از این هرم ممنوع شده است. این قانون باعث ناراحتی بسیاری از گردشگرانی شد که با هدف رسیدن به بالای این هرم به بازدید می آمدند.

هرم چیچن ایتزا مکزیک (Chichen Itza Pyramid)

9. مقبره چین شی هوانگ (Mausoleum of Qin Shi Huang)

با این وجود که مقبره امپراتور چین شی هوانگ در طی اکتشاف ارتش تراکوتا (Terracotta Army) در سال 1974، کشف شد اما هنوز حفاری نشده است. به گفته مخالفان حفاری مقبره تکنولوژی مدرن توانایی جلوگیری از نابودی آن را ندارند. به همین دلیل، هنوز دولت چین دسترسی به این مقبره را ممنوع اعلام کرده تا از میراث فرهنگی خود محافظت کند.

اطلاعات موجود از این مقبره بیانگر آن هستند که شبکه مجموعه ای از گودال های زیرزمین در قرارگرفته که امکان داشت امپراتور در آخرت به آن ها نیاز داشته باشد. یکی از اقلام ارتش تراکوتا بوده که از جنس سفال هستند.

مقبره چین شی هوانگ

10. جزیره سنتینل شمالی (North Sentinel Island)

جزیره سنتینل شمالی فضای کوچکی در خلیج بنگال را اشغال می کند. جمعیت بومی این جزیره با نام سنتینلیس (Sentinelese) معروف بوده در مقابل هرگونه ارتباط با جهان خارج مقاومت می کنند و  به عنوان یکی از معدود جوامعی هستند که از لمس تمدن در امان بوده اند.

می دانید چگونه مردم را از جزیره خود دور نگاه می دارند؟ آن ها را با تیرکمان تحت حمله قرار می دهند. به همین دلیل دسترسی به این جزیره کار غیر ممکنی است. جالب است بدانید، زمانی که در سال 2004 پژوهشگران در حال ارزیابی خسارات ناشی از سونامی اقیانوس هند بودند، حتی هلیکوپتر آن ها مورد حمله سنتینلیس ها قرارگرفت.

در سفر به کشور های خارجی و بازدید از مناطق ممنوعه جهت اقامت میتوانید رزرو هتل خود را از طریق وب سایت گلفام سفر انجام دهید.

جزیره سنتینل شمالی

11. پرواوسیسکا برانا جمهوری چک (Pravčická brána)

پرواوسیسکا برانا، بزرگترین طاق ماسه سنگ طبیعی اروپا، یکی از مشهورترین جاذبه های جمهوری چک تا سال 1982 بود. اما در سال 1982 دسترسی به این ممنوع شد. دلیل واضحی برای این ممنوعیت وجود دارد، هرچه بیشتر گردشگران به آنجا بیایند، احتمال ریزش آن بیشتر می شود.

پس به منظور جلوگیری از ویرانی این جاذبه ی زیبا، امروزه گردشگران نمی توانند از آن بالا بروند و تنها از فاصله دور آن را تماشا کنند. هرچند که به گفته زمین شناسان بازدیدهایی که امروزه انجام می شوند می توانند بر ریزش آن تاثیر گذار باشند اما حداقل سرعت این روند کاهش یافته است.

پرواوسیسکا برانا جمهوری چک

12. خزانه جهانیِ بذر سوالبارد (Svalbard Global Seed Vault)

خزانه جهانیِ بذر در نروژ معروف به نام طاص روز رستاخیز (Doomsday Vault) اهمیت بالایی برای ما دارد. به منظور پیش بینی هرگونه خسارت شدید به پوشش گیاهی سیاره زمین، 100 میلیون دانه از سرتاسر دنیا به خزانه جهانی بذر سوالبارد انتقال داده شده است. این خزانه در سال 2008 ساخته شد و تا مدت 200 سال در مقابل انفجارات و زمین لرزه ها مقاومت می کند.

همچنین به علت قرارگیری در کنار کوه (ارتفاع 120 متری) حتی در شرایط ذوب شدن تمامی یخ های زمین، باز هم از سطح دریا بالاتر خواهد بود. جالب است بدانید که سیاست ارتباطی با این خزانه ندارد و حتی کره شمالی بذر خود را برای محافظت به آن فرستاده است. این مکان 1020 مترمربعی توسط سیستم های امنیتی بسیار پیشرفته تحت حفاظت است و دسترسی تنها به تعداد محدودی از کارمندان داده شده است.

خزانه جهانیِ بذر سوالبارد

نویسنده : شهرزاد جعفری جوزانی