همه آنچه درباره غذای داخل پرواز نمی دانید

در ابتدای سفرهای هوایی ، غذا و اسنک هدیه ایرلاین ها به مهمان های عزیز بود. اما امروزه شرایط بسیار دستخوش تغییر شده است. باتوجه به تغییرات ذائقه امروزی مردم و علاقه بیش از حد به اشتراک گذاشتن زندگی در صفحات اجتماعی، ایرلاین ها فشار زیادی را برای ارائه غذای هواپیما باب اینستاگرام احساس می کنند.

حتی اگر شما به صورت دائم سفرهای هوایی دارید و می دانید امروزه در پروازها چه غذاهایی از نظر کیفیت و تنوع سرو می شود، زمانه ای که غذای هواپیما به عنوان هدیه ایرلاین به مسافر ارائه می شد به سر آمده است. اگر شما در کلاس بیزنس یا فرست کلاس یا پرواز بین المللی فرااقیانوسی دارید، می توانید منتظر انتخاب های متعدد در غذای هواپیما را داشته باشید اما باز هم بهتر است از قبل بررسی کنید. با گلفام سفر همراه باشید تا ما به شما کمک کنیم تا بهتر سفر کنید و برای سفر بعدیتان آماده شوید.

نباید های غذای داخل هواپیما

100 سالگی غذاهای داخل پرواز

اولین بار در سال 1919 داخل پرواز هندلی پیج (Handley-Page) که اولین شرکت سازنده هواپیما در انگلستان بود، در پروازی از لندن به مقصد پاریس، غذا سرو شد. این امری بسیار عجیب و غریب بود؛ ناهار آماده شده متشکل از ساندویچ و میوه!

مطالب خواندنی دیگر:رنگ لباس مهمانداران چگونه انتخاب می‌شود؟

فاجعه ی مسمومیت غذایی داخل پرواز

تصور مسمومیت همگانی در یک پرواز بسیار نگران کننده است و باید به طور کلی از آن جلوگیری کرد. خوشبختانه غذاهای ایرلاین توسط شرکت های مخصوص پذیرایی ایرلاین ها، با قوانین بسیار سختگیرانه تهیه می شوند.

غذای داخل پرواز

تنوع کیفیت غذای داخل پرواز

بله درست حدس زدید! غذاهای داخل پرواز از لحاظ کیفیت در سایز، هزینه در انواع ایرلاین ها، کلاس های پروازی و مدت زمان پرواز متنوع هستند.

مطالب خواندنی دیگر:ترس از پرواز و راه های غلبه بر آن

کاهش حس چشایی در پرواز

پرواز در ارتفاعات بالا، حس چشایی و بویایی شما را تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین جالب است بدانید که تحقیقات جدید نشان داده که افرادی که در میان سر و صدای بلند و آزاردهنده غذا می خورند، غذای هواپیما را کم شیرین و کم نمک احساس می کنند.

کیفیت غذاهای داخل پرواز

شبیه سازی مزه واقعی غذا در ارتفاع 9 هزار متری

امروزه ایرلاین ها ادعا می کنند که به منوهایی دست یافته اند که شرایط در ارتفاع 9 هزارمتری را در نظر می گیرد و بیش از هر چیز از غذاهای گوجه ای در آن استفاده می کنند؛ زیرا که باعث تشدید مزه می شود.

دشواری های آشپزی در آسمان

غذای هواپیما که در پرواز سرو می شوند باید توانایی تحمل پخته شدن، خنک شدن و دوباره گرم شدن را داشته باشند و پس از این مراحل باز هم خوشمزه بوده و به ذائقه انسان خوش بیایید، به همین دلیل زمان و پول زیادی برای این امر هزینه می شود.

مطالب خواندنی دیگر:کارهایی که مهمانداران هواپیما اجازه انجام آن را ندارند

تغذیه به همراه ببرید

توصیه ما این است که بعد از عبور از امنیت، مقداری اسنک از رستوران ها و فروشگاه های فرودگاه تهیه کنید. شما حتی می توانید با در نظر گرفتن محدودیت های بار ایرلاین خود، اسنک را از خانه به همراه ببرید. به هر حال کیفیت آن ها از غذاهای داخل پرواز بالاتر است.

تغذیه در هواپیما

هزینه غذای هواپیما

اگر داخل پرواز از منوی ایرلاین غذا سفارش بدهید می توایند با استفاده از یورو باقی مانده خود پرداخت را انجام دهید. اما یادتان باشد که حداقل هزینه ای 3 یورو ای برای یک لیوان چای و 10 یورو برای وعده ای غذایی متشکل از ساندویچ، آب یا نوشیدنی گرم و یک بسته سیب زمینی برشته بپردازید.

غذاهای اکونومی ایرلاین ها

غذای کلاسیک داخل پرواز متشکل از گوشت یا ماهی، سبزیجات یا سالاد، تکه های نان و بسته بندی پودینگ واقع بر روی سینی پلاستیکی می باشد. امروزه افرادی که صندلی اکونومی را برای پرواز طولانی تهیه می کنند، توقع همین پذیرایی را داشته باشند. اسنک و نوشیدنی های تعارفی متناسب با زمان و طول پرواز نیز ارائه می شوند.

غذاهای ایرلاین های مختلف

درخواست غذای بهتر

برخی از ایرلاین ها به شما این امکان را می دهند که قبل از پرواز به صورت آنلاین وعده غذایی خود را آپدیت کنید.

به عنوان مثال، در پرواز اکونومی بریتیش ایرویز به شما یک وعده استاندارد رایگان ارائه می شود اما شما می توانید در بازه 30 روز تا 24 ساعت قبل از پروازتان از منویی بزرگتر (با پرداخت هزینه) غذایی جذابتر سفارش بدهید.

لوازم پاکیزگی در سرو غذا

برای پاکیزگی، در کنار اکثر غذاها یک دستمال و حوله مرطوب ارائه می شوند. همچنین به مسافران فرست کلاس و بیزنس کلاس یک حوله داغ نیز ارائه می شود.

آشنایی با غذاهای داخل هواپیما

غذای ایرلاین برای مسافران رده برتر

در کلاس های بالاتر پروازی -اکونومی پرمیوم- شما می توانید از منوی غذای هواپیما آماده شده از سرآشپزهای سرشناس، دارای 3 وعده و نوشیدنی که در قیمت بلیط هواپیما شما لحاظ شده است، انتخاب کنید.

غذای پرواز برای رژیم های خاص

امروزه مردم توجه بالایی به آنچه می خورند نشان می دهند. عواملی از قبیل سلامت، مذهب و دلایل شخصی بر غذای مسافران تاثیر می گذارد.

ایرلاین ها این امر را در نظرگرفته و اکثرا برای این شرایط غذاهای مجزا ارائه می دهند:

 • حساسیت: غذای هواپیما برای بیمار دارای سلیاک
 • عدم همسازگاری معده: غذای داخل پرواز بدون لبنیات
 • باورهای مذهبی: غذای حلال برطبق شریعت اسلام و یهود
 • مسائل پزشکی: غذاهای کم کالری/چربی/نمک یا غذاهای دیابتی در پرواز
 • سلیقه شخصی: گیاهخواران و افرادی که از محصولات حیوانی استفاده نمی کنند
 • کودکان: ایرادگیر ترین مسافران

در این شرایط باید حداقل 48 ساعت پیش از پرواز، غذای جایگزین به صورت آنلاین سفارش داده شود. قوانین ایرلاین خود را بررسی کنید.

مطالب خواندنی دیگر:جت لگ چیست؟ و چگونه با آن مقابله کنیم؟
غذاهای پرواز برای رژیم های خاص

غذای مخصوص نوزادان

غذای ایرلاین مخصوص نوزادان در اکثر پروازها تامین نمی شود و شما موظفید که خودتان غذاهایی از قبیل شیر و غذای کودک را به همراه داشته باشید و با توجه به قوانین ساک دستی موجود، آن را در ساک دستی خود به همراه داشته باشید.

مطالب خواندنی دیگر:خرید بلیط هواپیما برای کودکان و نوزادان

بهترین ایرلاین ها از نظر غذای داخل پرواز

ایرلاین هایی که از نظر غذای داخل پرواز بهترین رتبه در کلاس پروازی اکونومی و فرست کلاس را دارند عبارتند از:

 • ایر فرانس
 • آسترین ایرلاینز
 • کاتای پاسیفیک
 • امارات
 • قطر ایرویز
 • سنگاپور ایرلاینز
 • تای ایرویز
 • ترکیش ایرلاینز

همچنین برخی از بدترین غذاهای ایرلاین عبارتند از:

 • هاوایین ایرلاینز
 • فیلیپین ایرلانیز
 • ایر کایرو
 • یونایتد ایرلاینز

نکاتی که بهتر است قبل از سفر های هوایی بدانید :

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سفرهای هوایی به صفحه ی دانستنی های پرواز مراجعه کنید.

نویسنده : شهرزاد جعفری جوزانی

کلمه های کلیدی: