گردشگری جشنواره ها چیست؟

آنچه خواهید خواند :

با شنیدن عنوان گردشگری، بدون شک، ذهن شما نیز به سراغ گردش و سفر و تفریح می‌رود. اما گردشگری انواع مختلفی دارد مانند گردشگری تفریحی و یا گردشگری سلامت و … و فقط به بازدید از اماکن توریستی، تاریخی و یا مذهبی محدود نمی‌شود. یکی از انواع گردشگری، گردشگری جشنواره‌ ها است. گردشگری جشنواره ها یکی از مهیج‌ترین و جذاب‌ترین شیوه‌های گردشگری است که طرفداران زیادی در میان گردشگران دارد. اگر تا کنون با این شیوه از گردشگری آشنا نشده‌اید، در این مطلب با ما همراه باشید تا علاوه بر شناخت گردشگری جشنواره‌ ها، با چند نمونه از بهترین جشنواره‌هایی که سالیانه تعداد زیادی از گردشگران را به سمت خود می‌کشانند، آشنا شوید.


جشنواره، مکانی برای جذب توریست

جشنواره‌، همانطور که از نام آن پیدا است، مکانی بزرگ برای برگزاری جشن است. جشنواره‌های بزرگ دنیا اغلب، در فصل و زمان مشخصی از سال برگزار می‌شوند و به صورت سالانه و گاهی هر دو یا چند سال در میان در همان فصل تکرار می‌شوند. به طور معمول، برای آنکه جشنواره‌ها تبدیل به پاتوق دوستداران آن شوند، مکان و زمان جشنواره تغییر نمی‌کند. به عنوان مثال جشنواره مجسمه‌های برفی و یخی هاربین که یکی از محبوب‌ترین فستیوال‌های دنیا است، هر ساله در فصل زمستان در هیلونگ‌جیانگ در شمال چین برگزار می‌شود و علاقمندان بازی‌های برفی و سرما را از ۵ ژانویه تا ۲۵ فوریه از سراسر دنیا به چین می‌کشاند.

فستیوال‌های زمستانی برف و یخ اغلب، رویدادهای برفی زیادی را در دل خود جا می‌دهند. به عنوان مثال، جشنواره هاربین شامل اسکی و اسکیت و فوتبال روی یخ، دوچرخه سواری برفی، شنا در رودخانه و غیره است. علاوه بر تفریحات برفی و یخی می‌توانید از دیدن مجسمه‌ها و سازه‌های بزرگ یخی که مانند یک شهر کوچک گردشگران را در دل خود جای می‌دهد نیز لذت ببرید. این جشنواره‌ها اغلب مبلغ کمی را به عنوان ورودی در نظر می‌گیرند که شما با پرداخت آن می‌توانید از برنامه‌های جانبی بسیاری در جشنواره لذت ببرید. به عنوان مثال ورودی جشنواره برف و یخ هاربین 48 دلار است.

مطالب خواندنی دیگر:گردشگری باستانی چیست؟
گردشگری جشنواره‌ها

ویژگی گردشگری جشنواره ها

یکی از مهم ‌ترین ویژگی گردشگری جشنواره ها این است که افرادی با علایق یکسان را دور هم جمع می‌کند. به عنوان مثال در جشنواره سالیانه موسیقی، تمام دوستداران موسیقی دور هم جمع می‌شوند و در فضایی شاد و پرانرژی با یکدیگر آشنا می‌شوند. گردشگرانی که جشنواره‌ ها را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می‌کنند، اغلب، از تجربه پیدا کردن دوستان جدید به عنوان یکی از بهترین تجربه‌های سفر خود یاد می‌کنند.

همچنین اگر جشنواره‌ی با شغل و کار شما مرتبط باشد احتمال وقوع رویدادها و اتفاق‌های کاری هیجان‌انگیز در یک سفر گردشگری برای شما بیشتر می‌شود. به عنوان مثال اگر شما شغلی مرتبط با صنایع دستی داشته باشید، شرکت در جشنواره‌ های صنایع دستی در هر کشوری می‌تواند برای شما تجربه بسیار مفیدی باشد. به طور حتم شما نیز لذت‌ تفریح با کسانی که تفریح مشترکی با شما دارند را تجربه کرده‌اید.

مطالب خواندنی دیگر:با معروف ترین فستیوال های دنیا آشنا شوید
جشنواره موسیقی در دنیا

جشنواره‌های فصلی

بیشتر جشنواره‌ها همواره در تاریخ و زمان مشخصی از سال برگزار می‌شوند تا طرفداران گردشگری جشنواره ها بتوانند از قبل برای حضور در این جشنوارها برنامه‌ریزی کنند. علاوه بر این، برخی از این جشنواره ‌های فصلی امکان برگزاری در فصل دیگری را ندارند، به این دلیل که رویداد جشنواره به فصل مورد نظر وابسته است. به عنوان مثال جشنواره گلاب‌گیری کاشان همواره در فصل بهار و در زمان چیدن گل‌ها یعنی در ماه اردیبهشت برگزار می‌شود و یا جشنواره هاربین چین همواره در فصل سرما و یخبندان.

جشنواره گلاب‌گیری کاشان

جشنواره‌های هنری

جشنواره‌های موسیقی و رقص

یکی از پرطرفداراترین جشنواره‌ها در سراسر دنیا جشنواره‌های موسیقی و رقص است. سالانه در بیشتر از 50 کشور دنیا جشنواره‌های باشکوه موسیقی یا رقص برگزار می‌شوند. جشنواره موسیقی محلی برای جمع شدن طرفداران موسیقی است. اجرای زنده ی موسیقی در بین جمعیت، احساس مشترک و شگفت‌انگیزی را در بین مردم با ملیت‌ها و زبان‌های مختلف ایجاد می‌کند که برای علاقمندان موسیقی وصف‌ناپذیر است. از معروف‌ترین جشنواره‌های موسیقی می‌توانیم به جشنواره دونااینزل در شهر وین، جشنواره موازین در مراکش، جشنواره سامر فست در ایالت ویسکانسین، وود استاک در نیویورک و صدها جشنواره دیگر اشاره کنیم.


جشنواره‌ های فیلم و تئاتر

علاوه بر موسیقی جشنواره‌ های فیلم و تئاتر نیز یکی دیگر از انواع جشنواره‌ های هنری هستند که سالانه مخاطبان بسیاری را گرد هم جمع می‌کنند. از زمان یونانیان باستان، تئاترهای کلاسیک در جشنواره ‌های مذهبی اجرا و به خدایان تقدیم می‌شدند. از همان زمان جشنواره‌ ها تبدیل به محل تجمع و داد و ستد تعداد بسیار زیادی از مردم شدند و اهمیت بسیار زیادی برای مردم و بالاخص برای تاجران پیدا کردند.

امروزه از معروف‌ترین جشنواره ‌های تئاتر می‌توانیم به جشنواره تئاتر چخوف در مسکو، جشنواره ادینبروگ فرینج در اسکاتلند، جشنواره تئاتر دوبلین در ایرلند، جشنواره تئاتر فجر در تهران، جشنواره تئاتر کرالا در هند و … نام ببریم. از مهم‌ترین جشنواره‌های فیلم نیز جشنواره فیلم توکیو در ژاپن، جشنواره فیلم کن در فرانسه و جشنواره فیلم ونیز در ایتالیا است که سالانه علاقمندان سینما و هنر را دور هم جمع می‌کند.

هندوستان ، مقصدی برای گردشگری جشنواره ها

اگر به گردشگری جشنواره ها علاقمند هستید، هندوستان یکی از بهترین مقاصد سفر است. کشور هندوستان که به شبه قاره هند نیز معروف است، محل تلاقی فرهنگ‌ها و مذاهب بیشماری است. تعداد فرقه‌ها و آیین‌ها و مراسم عبادی و دینی و نمایشی در هندوستان به حدی زیاد است که جشنواره‌های متعددی با موضوع نمایش این آیین از دل هندوستان سربرآورده‌اند.

جشنواره رنگ ها در هند

به عنوان مثال هولی یا جشنواره رنگ‌ها یکی از معروفترین و میهج‌ترین جشنواره‌های هندوستان است. کشورهای بسیاری این جشنواره را به رسم هندی‌ها برگزار می‌کنند، اما اصل این جشنواره متعلق به هندوستان است. هولی به مدت دو روز برگزار می‌شود، روز نخست با هولیکا داهان شروع می‌شود که در آن مردم برای رنگ‌آمیزی هولیکا جمع می‌شوند و در روز دوم جشن، مردم با پاشیدن رنگ روی یگدیگر به شادی می‌پردازند. هولی یا جشنواره رنگ نمادی از پیروزی خوبی بر بدی است و در ماه فوریه و مارس برگزار می‌شود.

مطالب خواندنی دیگر:با فستیوال های هند آشنا شوید

جشنواره اونام

اونام نیز یکی دیگر از مشهورترین جشنواره ‌‌های هندی است که در ایالت کرالا، واقع درجنوب هند، به مدت ده روز برگزار می‌شود و در آن مردم خانه‌های خود را به شیوه‌ای خاص گل‌آرایی می‌کنند، غذایی مخصوص می‌پزند لباسی نو بر تن می‌کنند و جشن می‌گیرند.

از دیگر جشنواره ‌های آئینی مهم هندوستان جشنواره سری راما ناوامی، ماکار سانکارانتی، ماها شیوراتری، گانش چاتورتی، کریشنا جانماشتامی و غیره است.

جشنواره های هندوستان
کلمه های کلیدی: