با 8 جهانگرد زنِ پیشرو در صنعت گردشگری آشنا شوید

شاید کمتر در مورد زنان جهانگرد در کتاب های تاریخ مطالعه کرده باشید. اما این 8 زن جهانگرد با فعالیت های خود تحولی در صنعت گردشگری ایجاد کرده و باید آن ها را بشناسیم.

در ادامه مطلب با گلفام سفر همراه باشید تا با 8 جهانگرد زنِ پیشرو در صنعت گردشگری آشنا شوید.

1/ جان بارت (Jeanne Baret)

اولین زنی که پیرامون کره زمین را پیمود

طی سال های 1766 تا 1769 جین بارت (گیاه شناس و گردشگر) اولین زنی بود که دور دنیا را با قایق پیمود. این امر نه تنها اولین بار برای یک زن بود بلکه وی اولین فرانسوی بود که دور دنیا را پیمود. وی در طی سفرهایش به عنوان یک پسر وانمود می کرد (زیرا در آن زمان زن ها اجازه ی ورود به کشتی نداشتند)، به همین دلیل نام خود را به جین (Jean) تغییر داد و سفر خود (به منظور جمع آوری نمونه های گیاهی و بازدید از محیط) را آغاز کرد. گفته شده که گیاه بوگانویله (Bougainvillea) – تاک بنفش رنگی که به نام کاپیتان کشتی لوئیس انتونی د بوگانویله نامگذاری شده است- کشف جان بارت بوده است.

8 جهانگرد زن

2/ ایزابلا برد (Isabella Bird)

یکی از 8 جهانگرد زن پیشرو در صنعت گردشگری اولین زنانی که در جامعه جغرافیایی سلطنتی شروع به همکاری کرد

ایزابلا برد سفرنامه نویس، عکاس و طبیعت گرای بریتانیایی در قرن 20ام اکتشافات مهمی داشت. وی با وجود ضعف سلامتی، خطرهای محدوده سفر و اینکه مجبور می شد از حمله کنندگان فرار کند، به گردشگر سراسر دنیا ادامه داد و تا سن بالا به سفر می کرد. در نتیجه به اندازه یک طول عمر در مورد مقاصد سفر خود کتاب هایی نوشت. تمام کتاب های وی با عکس های زیبایی که از سفرهای خود گرفته بود کامل شده اند. به علت اهمیت بالای کارهای ایزابلا، در سال 1892 به عنوان یکی از اولین زنان در جامعه جغرافیایی سلطنتی (Royal Geographical Society) شروع به همکاری کرد.

ایزابلا برد

3/ نلی بلای (Nellie Bly)

اولین فردی که در کمتر از 80 روز به دور دنیا سفر کرد

آیا تا به حال نام کتاب «دور دنیا در 80 روز» را شنیده اید؟ قطعا شنیده اید! حالا در مورد زنی که در تنها 72 روز به دور دنیا سفر کرد چی؟ احتمالا نشنیده اید.

الیزابت کوچران سیمن معروف به نام نلی بلای، یک روزنامه نگار آمریکایی بود که حاضر نبود توسط یک مرد شکست بخورد. زمانی که وی به یک روزنامه در مورد برنامه سفر کوتاه تر از کتاب معروف دور دنیا در 80 روز گفت، آن ها از این ایده استقبال کردند اما معتقد بودند که یک مرد باید این کار را بکند.

نلی قبول نکرد که هیچکس به جای وی برود. روزنامه هم قبول کرد و وی در سال 1889 سفر خود را آغاز کرد و با بازگشت پس از 72 روز، رکورد جهانی جدیدی (به عنوان سریعترین سفر به دور دنیا) را ثبت کرد.

مطالب خواندنی دیگر:25 هدیه بی نظیر برای علاقه مندان به سفر
8 جهانگرد زنِ پیشرو در صنعت گردشگری

4/ آنی لندندری (Annie Londonderry)

اولین زنی که با دوچرخه دور دنیا سفر کرد یکی از 8 جهانگرد زنِ پیشرو در صنعت گردشگری

برخی بر این باورند که آنی از کتاب دور دنیا در 80 روز الهام گرفته است. برخی نیز اعتقاد دارند که او می خواست به 2 مردی که می گفتند یک زن نمی تواند با دوچرخه، طی 15 ماه به دور دنیا سفر کند، نکته ای را ثابت کند.

به هر دلیل در سال 1894 آنی (بدون همسر و 3 فرزندش) از بوستون در ماساچوست شروع به سفر کرد. وی از آمریکا به فرانسه و سپس به خاورمیانه، چین و حتی فراتر رفت. آنی در کمتر از 15 ماه به بوستون بازگشت. وی با مصاحبه هایی که انجام می داد توجه مطبوعات جهانی را به خود جلب کرده و حامیان مالی از سراسر دنیا به دست آورد و خرج سفر خود را تامین کرد. آنی کوهن کافکوفسکی مهاجر یهودی نه تنها در مقابل تبعیض جنسی ایستادگی کرد بلکه با تبعیض های مذهبی و نژادپرستی جنگید.

اولین زنان جهانگرد

5/ آملیا ارهارت (Amelia Earhart) 

اولین زنی که تک نفره در عرض اقیانوس اطلس سفر کرد

آملیا ارهارت متولد کانزاس در تاریخ 3 ژانویه 1921 برای اولین بار پرواز را آموخت و در کمتر از 8 سال (در ژوئن 1928) وی اولین زنی بود که عرض اقیانوس اطلس را سفر کرد. او در هواپیمایی به نام فندشیپ (Friendship) از بندر تپاپسی در نیوفوندلندِ کانادا سفر خود را آغاز کرد.

پس از 21 ساعت در آن سوی اقیانوس اطلس در بندر بریِ ولز فرود آمد. هرچند این خود موفقیت عظیمی بود، در سال 1932 آملیا اولین زن و دومین نفری بود که به صورت تک نفره در عرض اقیانوس اطلس سفر کرد. وی دست از موفقیت نکشید و تا پایان عمر بسیاری رکورد اولین دیگر را نیز برای خود به دست آورد.

آملیا اولین خلبان تک نفره که بر فراز اقیانوس آرام و اولین خلبان تک نفره از مکزیکوسیتی تا نیوآرک بود. متاسفانه زمانی که وی در سال 1937 با هدف پرواز به سرتاسر دنیا ماجراجویی خود را آغاز کرد هواپیمای او ناپدید شد و هرگز یافته نشد؛ مرگ آملیا « گمشده در دریا » اعلام شد.

مطالب خواندنی دیگر:آشنایی با شهر زیر زمینی سیاتل
8 جهانگرد زنِ پیشرو در صنعت گردشگری

6/ شیلا مک دونالد (Sheila MacDonald)

اولین زنی که به ارتفاعات قله کلیمانجارو صعود کرد

شیلا مک دونالد در سن 22 سالگی اولین زنی بود که به ارتفاعات قله کلیمانجارو صعود کرد.در سال 1927، 40 سال پس از آخرین صعود موفقیت آمیز به ارتفاعات قله کلیمانجارو (بلندترین قله مستقل دنیا) این زن لندنی به ارتفاعات آن صعود کرد. در حالی که حریف مذکر وی به علت خستگی نتوانست ادامه ی مسیر را بپیماید، شیلا مسیر خود را به پایان رساند.

زن های زیادی پیرو مسیر وی بودند. به عنوان مثال کریستینا شاو مدسن (Kristina Schou Madson) رکورد سریعترین صعود (6 ساعت، 52 دقیقه و 54 ثانیه) و مونتانا کنی (Montannah Kenney) در سال 2018 با 7 سال سن، جوانترین دختری است که به بلندترین قله ی آفریقا صعود کرد.

مطالب خواندنی دیگر:ترند های برتر تکنولوژی در صنعت گردشگری
اولین زنان جهانگرد

7/ کریستینا کوینوفسکا-لیسکویچ (Krystyna Chojnowska-Liskiewicz)

اولین زنی که به تنهایی دور دنیا را با قایق بادبانی پیمود

در مارچ 1978 کریستیانا کوینوفسکا-لیسکویچ با قایقی که همسرش ساخته بود از جزایر قناری سفر خود را آغاز کرد. پس از 4000 روز و پیمودن 3000 مایل دریایی، این دریانورد لهستانی در آپریل 1978 اولین زنی بود که به صورت تک نفری سرتاسر دنیا را با قایق بادبانی پیمود. تنها 2 ماه پس از سفر وی، نائومی جیمز (Naomi James) این مسیر را پیمود و بسیاری دیگر نیز این سفر را در پیش گرفته اند. لورا دککر (Laura Dekker) در سن 14 سالگی سفر خود را آغاز کرد و در کمتر از 2 سال بازگشت، به این ترتیب وی جوانترین زنیست که به صورت تک نفری سرتاسر دنیا را با قایق پیموده است.

8 جهانگرد زنِ پیشرو در صنعت گردشگری

8/ جسیکا نابنگو (Jessica Nabongo)

اولین زن سیاه پوستی که (تقریبا) به تمام کشورهای دنیا سفر کرد

جسیکا نابنگوِ اوگاندایی متولد آمریکا در صفحات اجتماعی شخص تاثیرگذاری است و در حال حاضر در راستای آن است که اولین زن سیاه پوستی باشد که به تمامی کشورهای دنیا سفر کند. جسیکا تا الان به 156 کشور سفر کرده و تنها 39 کشور در لیست وی باقی مانده است، با این سرعت تا اکتبر 2019 به هدف خود می رسد.

اولین زنان جهانگرد

برای مشاهده پر طرفدار ترین تور های مسافرتی به لینک گلفام سفر مراجعه نمایید .

نویسنده : شهرزاد جعفری جوزانی