مسجد فاتیح در استانبول

در شهر استانبول می توان انواع جاذبه های فرهنگی و امکانات تفریحی را پیدا کرد. این شهر یک مقصد تمام عیار برای همه توریست هایی است که از سراسر جهان به آن سفر می کنند. این تنوع زیاد در شهر استانبول باعث شده است تا سفر به این شهر یک گزینه بسیار محبوب برای توریست ها، از جمله گردشگران ایرانی باشد. یکی از دیدنی ترین مکان هایی که باید در سفر به استانبول حتما از آن دیدن کرد، مسجد فاتیح استانبول است.

اگر شما هم به زودی راهی استانبول ترکیه می شوید و می خواهید از جاذبه های این شهر دیدن کنید، مسجد فاتیح می تواند یک پیشنهاد خوب برای شما باشد. این مسجد بزرگ و زیبا شاهدی معتبر از گذشته ترکیه و دوران پس از بیزانس به شمار می آید. در این مطلب ما به معرفی و بررسی تاریخچه مسجد فاتیح در استانبول پرداخته ایم. تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

| گلفام سفر

معرفی مسجد فاتیح استانبول

در درجه اول به این موضوع می پرداریم که اصلا چرا اسم این مسجد، «فاتیح» است. این مسجد توسط شخصی به نام سلطان محمد فاتیح و در سال 1470 میلادی بنا شد. ساخت این مسجد از سال 1463 آغاز شد؛ ده سال پس از آن که سلطان محمد فاتیح توانست دیوارهای قسطنطنیه را بشکند و به دوران بیزانس خاتمه دهد.

مساحت مسجد سلطان احمد حدود 3400 متر مربع است. همین مساحت مسجد فاتیح را به یکی از بزرگ ترین مساجد در خاورمیانه تبدیل کرده است. پس از آن که عثمانی ها در سال 1453 توانستند قسطنطنیه را فتح کنند، با تصمیم سلطان محمد فاتح، برنامه ساخت این مسجد شروع شد. مسجد فاتیح بر فراز یک تپه ساخته شده است و به همین دلیل بخش های مختلف آن از فاصله های دور نیز به وضوح مشخص هستند. در ساخت این مسجد از سنگ خارا و سنگ مرم استفاده شده است. ضمن آن که این مسجد یک گنبد بسیار بزرگ و 2 مناره دارد.

مسجد فاتیح استانبول عنوان اولین مسجد بزرگ امپریالیستی در شهر را به خود اختصاص داده است. این مجموعه بزرگ و با شکوه شامل بخش های مختلفی مانند مدرسه، خوابگاه، کتابخانه، بیمارستان و بازار و حمام بوده است. البته متاسفانه از این مسجد تنها بخش هایی باقی مانده اند.

مطالب خواندنی دیگر:7 مسجد از مساجد معروف دنیا

در سال های 1505، 1557 و سال 1754 آسیب های جدی به مجموعه وارد شد. در سال 1766 میلادی بر اثر زلزله بخش های قابل توجهی از مسجد فاتیح، از جمله گنبد اصلی آن تخریب شدند و شکل کلی مجموعه دستخوش تغییرات جدی شد. مسجدی که در حال حاضر برای توریست ها و مسافران قابل مشاهده است مورد بازسازی های چندگانه قرار گرفته و با آن مسجد با شکوه که در ابتدا ساخته شده بود تفاوت هایی دارد. مسجد فاتیح استانبول پس از مسجد ایاصوفیه مهم ترین مسجد در شهر به حساب می آید.

از مسجدی که در قرن 15م میلادی توسط سلطان فاتیح ساخته شده بود، بخش های اندکی باقی مانده است. مهم ترین بخش های باقی مانده از آن مسجد، دروازه خروجی و آرامگاه سلطان محمد دوم و همسرش هستند. سایر بخش ها در گذشته بر اثر زلزله آسیب های جدی دیدند و آن چه که می بینید، نتیجه بازسازی مسجد هستند. بیشتر بازسازی های مسجد فاتیح استانبول در قرن 18م میلادی صورت گرفت.

| گلفام سفر

حیاط مسجد فاتیح

شید بتوان مهم ترین بخش در مسجد فاتیح را حیاط آن دانست. حیاط این مسجد بسیار بزرگ است و در میان بزرگ ترین حیاط های مساجد در جهان قرار می گیرد. این حیاط اهمیت سایسی و اجتماعی زیادی دارد. هر گاه شخص مهمی در ترکیه فوت می شود، برای تدفین و بزرگداشت او در حیاط مسجد فاتیح تجمعی برگزار می گردد.

علاوه بر آن، حیاط مسجد برای فعالیت های اقتصادی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در چارشنبه ها بازاری بزرگ در حیاط مسجد برگزار می شود و بسیاری فروشندگان محصولات خود را در آن به فروش می رسانند. این رویداد با استقبال زیادی از سوی مردم محلی استانبول و توریست هایی که به این شهر آمده اند روبرو می شود. نام این بازار «فاتیح پازاری» است و پیشنهاد می شود اگر می توانید، حتما به آن سری بزنید.

| گلفام سفر

دسترسی به مسجد فاتیح در استانبول

مسجد فاتیح فاصله کمی با میدان فوزی پاشا در استانبول دارد. اگر بخواهید به این مسجد بروید، استفاده از اتوبوس بهترین راه ممکن است. از طریق میدان تکسیم می توان به راحتی با خطوط اتوبوس خود را به ایستگاه فاتیح کامی برسانید و در آن جا پیاده شوید. این ایستگاه در مجاورت مسجد فاتیح واقع شده است.

ساعات بازدید از مسجد فاتیح

این مسجد به عنوان یک مکان مذهبی بسیار مهم که اهمیت تاریخی بالایی هم دارد، همواره میزبان توریست ها و گردشگران است. بین ساعت های 9 صبح تا 6 بعد از ظهر می توانید به این مسجد سر بزنید. البته توجه داشته باشید هنگام برگزاری نماز جماعت نمی توانید برای بازدید به مسجد بروید.

برای ورود به مسجد نیاز به پرداخت مبلغ ورودی یا خریدن بلیط نیست. بازدید از مسجد رایگان است. توجه داشته باشید که هنگام رفتن به مسجد فاتیح باید متناسب با محیط مذهبی مسجد رفتار کنید و با لباس های مناسب در این محل حاضر شوید.

| گلفام سفر

جاذبه های توریستی نزدیک مسجد فاتیح

یک نکته جالب درباره مسجد فاتیح استانبول این است که مسجد فاتیح در نزدیکی چندین جاذبه دیگر قرار گرفته. به همین دلیل شما می توانید پس از سر زدن به این مسجد به نقاط دیدنی دیگری در استانبول بروید.

از جمله جاذبه هایی که در نزدیکی مسجد فاتیح قرار گرفته اند می توان به موزه فتحیه اشاره کرد. در این موزه آثار و اشیای تاریخی مربوط به دوران پس از جنگ با بیزانس و حکومت عثمانی ها یافت می شوند. هم چنین موزه کورا نیز در نزدیکی مسجد فاتیح قرار گرفته است. این موزه نیز برای توریست هایی که به فرهنگ و تاریخ ترکیه علاقه مندند جاذبه دارد.

مسجد سلطان سلیم از دیگر مکان ها دیدنی در نزدیکی مسجد فاتیح است. علاوه بر این ها اگر بخواهید پس از گردش و بازدید خود غذایی نوش کنید، رستوران های خوبی مانند فاتیح دوروم و اوز کیلیس کباب سالونو در دسترس شما هستند.