آشنایی با اکسپو 2020 دبی

نمایشگاه اکسپو 2020 نمایشگاهی جهانی است که در تاریخ 20 اکتبر سال 2020 در شهر دبی برگزار می شود. میزبانی این نمایشگاه معتبر جهانی سودآوری زیادی برای کشور میزبان دارد و کشورهای معتددی در پی کسب این عنوان بودند. این نمایشگاه همایش های متعدد فرهنگی و علمی را برای تاثیرگذاری بر بازدیدکنندگان و شهروندان برگزار می کند که آفرهای مختلفی در خصوص خلاقیت و استعداد به همراه دارند. دبی در حال ساخت یکی از بزرگ ترین زیرساخت های نمایشگاهی در جهان است. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا با تمامی جزئیات اکسپو 2020 دبی آشنا شوید.

برای خرید تور دبی همین حالا اقدام کنید.

اکسپو 2020 دبی

نمایشگاه جهانی چیست؟

نمایشگاه جهانی، اکسپو جهانی که به اختصار اکسپو نامیده می شود نمایشگاهی بین المللی و بسیار معتبر و مشهور است که هرچند سال یک بار برای نمایش و ارائه دستاوردهای ملل مختلف برگزار می شود. نمایشگاه جهانی اولین بار در سال ۱۸۴۴ در پاریس برگزار شد و از آن پس به رسمی همیشگی و دائمی تبدیل شد. اهمیت این نمایشگاه برای کشورها به اندازه ای زیاد است که بعد از مسابقات جام جهانی فوتبال و بازی های المپیک، سومین رویداد مهم بین المللی دنیا محسوب می شود. از این رو گاهی آن را المپیک فرهنگ ملل هم می نامند. آخرین نمایشگاه در سال ۲۰۱۷ و در شهر آستانه قزاقستان برگزار شد.

مطالب خواندنی دیگر:یک فرصت طلایی، فستیوال خرید دبی 2020!
نمایشگاه جهانی چیست

اکسپو 2020 دبی

اکسپو 2020 دبی از 20 اکتبر 2020 شروع شده و تا 10 آپریل 2021 ادامه خواهد داشت. به علت همزمانی این نمایشگاه با 50امین سالگرد کشور امارات در روزهای هفته از ساعت 10 صبح تا 1 بامداد و در آخرهفته ها تا 2 بامداد برپا خواهد بود.

این امر نقشی اساسی در چشم انداز 2021 امارات -با هدف قرارگیری کشور امارات در میان بهترین کشورهای دنیا- دارد. انتظار می رود که این نمایشگاه در افزایش گردشگری، توسعه تجارت های خانگی و بهبود شهرت بین المللی دبی -از جمله در دید دولت های جهان- تاثیرات مثبتی داشته باشد. برخی از کشورهای شرکت کننده شامل: ایتالیا، انگلستان، اندونزی، فرانسه، هلند، نیوزیلند، اسلوونی، لوکزامبورگ، یونان، تونس، قزاقستان، چیلی، نیجریه، آلمان و ایرلند می باشند.

آشنایی با اکسپو 2020 دبی

چگونه دبی میزبان اکسپو 2020 شد؟

در نوامبر 2013 دفتر بین‌المللی نمایشگاه‌ها (Bureau International des Exposition) در پاریس رای گیری انجام داد و 167 عضو آن دبی را از رقبایی مانند سائو پائولو در برزیل، ازمیر در ترکیه و یکاترینبورگ در روسیه برتر شمردند.

نمایشگاه اکسپو جهانی هر 5 سال برگزار می شود و به مدت 6 ماه با هدف به نمایش گذاشتن بهترین نوآوری های سراسر دنیا در یک شهر بزرگ ادامه دارد. اولین بار در سال 1851 در شهر لندن این نمایشگاه برپاشد و به شانگهای، میلان و شهرهای متعددی رفته –برخی چند مرتبه- اما برای دبی اهمیت خاصی دارد.

جالب است بدانید که اکسپو ۲۰۲۰ دبی اولین نمایشگاه جهانی است که در منطقه MEASA (خاورمیانه، آفریقا و جنوب آسیا) برگزار می شود و این نمایشگاه را به فرصتی بی نظیر و فوق العاده برای نمایش و شناسایی استعدادها و خلاقیت های این منطقه تبدیل می کند.

 اکسپو 2020 دبی

موضوع و هدف نمایشگاه اکسپو 2020 دبی  چیست؟

موضوع و تِم اصلی اکسپو ۲۰۲۰ دبی «ارتباط ذهن ها، خلق آینده» انتخاب شده است و انتظار می رود که محل زمینه رشدی در میان برخی از خلاقانه ترین ایده های سرتاسر دنیا بشود. در گذشته این نمایشگاه شاهد ایده های نابی از قبیل برج ایفل، اولین دستگاه تایپ، تلویزیون و حتی کچاپ گوجه ی هاینز بوده است. پس شما می توانید شاهد اولین قدم های برخی از مهمترین برندها و ارتقاء محبوبیت جهانی دبی باشید.

لوگوی رسمی نمایشگاه دبی از انگشتر طلایی که در سایت باستان شناسی ساروق الحدید (Saroug Al Hadeed) الهام گرفته و نماد و سمبل ارتباط بین دنیای شرق و غرب است که دبی نماینده آن محسوب می شود. انتظار می رود 70% از بازدید کنندگان از خارج از کشور باشند که بالاترین میزان مشارکت در تاریخ این نمایشگاه است.

اسپانسرهای رسمی این نمایشگاه یوپی اس، پپسی، اتصالات، ایرلاین امارات و نیسان هستند.

 محل برگزاری اکسپو ۲۰۲۰

غرفه های نمایشگاهی اکسپو 2020 دبی

گنبد عظیم و فوق مدرن الوصل پلازا (Al Wasl Plaza) و ساختمان های اطرافش فضای لازم برای 180 کشور جهان را در این رویداد فرهنگی فراهم کنند. هر کشور یک غرفه در گیت 4.38 کیلومتر مربعی خواهد داشت، اما کمتر از نیمی از فضا به غرفه ها اختصاص داده می شود. مابقی فضا به خدمات از قبیل محل نشستن تیم اجرایی، هتل ها، لینک های حمل و نقل، بخش های خرده فروشی و حتی یک پارک در مجموعه اختصاص خواهد یافت. جمعیت 30000 نفری از داوطلبان در این همایش کار می کنند و چهره ی دبی خواهند بود.

برای رزرو آنلاین هتل دبی همین حالا از طریق وب سایت گلفام سفر اقدام کنید.

غرفه های نمایشگاهی اکسپو 2020 دبی

زیرتم های اکسپو 2020 دبی به شکل 3 نوع غرفه برپا می شوند:

فرصت ها : که هدف از آن «تحقق پتانسیل و استعدادهای بالقوه افراد و جوامع برای شکل دهی آینده» است.

تحرک و پویایی : که راجع به خلق «پویایی هوشمندانه تر و سازنده تر افراد، اهداف و ایده ها (هم به صورت فیزیکی و هم به صورت مجازی)» خواهد بود.

پایداری : که در اکتبر ۲۰۱۹ تکمیل خواهد شد و در این پاویون نمایشگاهی شیوه خودکفایی ساختمان ها از نظر مصرف آب را به نمایش خواهند گذاشت. این قسمت با استفاده از انرژی خورشیدی و به دست آوردن آب از هوا فعالیت می کند و در واقع، نیمی از محوطه نمایشگاهی اکسپو ۲۰۲۰ دبی از طریق انرژی های پایدار فعال خواهند بود. در محوطه ها، فضاهای متعددی هم برای سرگرمی، نمایشگاه های هنری، باغ های و فضاهای سبز و رستوران ها و کافه های متعدد وجود خواهند داشت.

به گفته مدیر برگزاری نمایشگاه، «اکسپو ۲۰۲۰ دبی ۱۸۰ کشور و میلیون ها نفر را دور هم جمع می کند تا اتحاد و انسانیت را جشن بگیرند. در این نمایشگاه برای هرکس چیزی وجود دارد، از کشف نوآوری ها و ابتکارات گرفته تا پتانسیل های آینده برای استفاده از انرژی های پایدار و تجربه غذاها و موسیقی ملل مختلف دنیا در این نمایشگاه ارائه می شوند.»

 نمایشگاه اکسپو چیست

طبق برنامه ریزی ها قرار است ۸۰% زیرساخت نمایشگاهی بعد از رویداد اکسپو ۲۰۲۰ دبی هم قابل استفاده باشند و شرکت زیمنس از همین الان اعلام کرده که مقر لجیستیک جدیدش را در این منطقه مستقر خواهد کرد.

چطور به محل برگزاری اکسپو ۲۰۲۰ دبی برویم؟

همان طور که گفتیم نمایشگاه جهانی اکسپو ۲۰۲۰ دبی یکی از چند رویداد مهم دنیاست و خیلی از شرکت ها، موسسات و افراد از همین الان قصد شرکت در این نمایشگاه مهم جهانی را دارند. محوطه اصلی نمایشگاهی در جنوب شهر دبی و در نزدیکی فرودگاه بین المللی آل مکتوم قرار گرفته است و زیرساخت های لازم برای دسترسی آسان و سریع مسافران از فرودگاه بین المللی دبی، فرودگاه بین المللی ابوظبی و ترمینال های کشتی کروز ابوظبی انجام شده است.

برای درک بهتر از ابعاد این اکسپو، نماهایی از ماکت آن را تماشا کنید:

ماکت نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰
معرفی نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دبی
نمای کلی از اکسپو ۲۰۲۰ دبی
بررسی اکسپو ۲۰۲۰ دبی

نویسنده : شهرزاد جعفری جوزانی