پالم جمیرا دبی

نخل جمیرا دبی (The Palm Jumeirahیک مجمع الجزایر مصنوعی به شکل درخت نخل، در امارات متحده عربی می باشد، که با استفاده از آبادسازی زمین ها توسط نخیل، شرکتی متعلق به دولت دبی، ایجاد شده است، و توسط  هلمند هرلی چاروات پیکاک (Helman Hurley Charvat Peacock )/ معماران، طراحی شده و توسعه یافته است.

پالم جمیرا دبی یکی از سه جزیره ی طراحی شده (پالم جمیرا، پالم جبل علی و پالم دیره) با نام جزایر نخلی (palm islands)، می باشد که در خلیج فارس گسترش خواهد یافت و خط ساحلی دبی را تا 520 کیلومتر مربع افزایش خواهد داد. پالم جمیرا کوچکترین و اصلی ترین جزیره بین این سه می باشد که به طور ریشه ای تحت توسعه شرکت نخیل قرار گرفته است. پالم جمیرا در منطقه ی ساحلی جمیرا در امارات متحده عربی (UAE) واقع شده است و جذابیت تور دبی را دوچندان کرده است.

پالم جمیرا دبی

تنه ی درخت نخل جمیرا

تنه ی درخت توسط مونوریل و پلی شش لاینه به منطقه ی الصفوح در دبی متصل است. گلدن مایل در سمت غربی تنه اجرا شده که شامل 10 ساختمان و بیش از 800 آپارتمان می باشد و در سمت شرقی آن آپارتمان های ساحلی در دو ردیف ساختمانی قرار گرفته اند.

برگ های نخل پالم جمیرا

برگ های پالم جمیرا منطقه ای مسکونی می باشند. همه ی ویلا ها در زمانی که تنها پلان آنها کشیده شده بود فروخته شدند. تحویل کلید اولین خانه ها در سال 2007 صورت گرفت.

برگ های نخل پالم جمیرا

قسمت هلالیپالم جمیرا دبی

هلال، جایگاه اکثر هتل های موجود در جزایر مصنوعی پالم جمیرا می باشد که همچنین به عنوان موج شکن نیز عمل می کند.

قسمت هلالی پالم جمیرا

حمل و نقل در پالم جمیرا دبی

مونوریل پالم جمیرا دبی با طول 5.4 کیلومتر، هتل آتلانتیس را به برج های دروازه در ابتدای این جزیره، که در 6 می 2009 افتتاح شده است، وصل می کند. این مونوریل، با برنامه ای بر پایه ی بسط و گسترش بیشتر به خط قرمز متروی دبی، پالم جمیرا را به سرزمین اصلی وصل می کند. این خط در 30 آوریل 2009 افتتاح شد و اولین مونوریل در خاورمیانه می باشد.

حمل و نقل در پالم جمیرا

ساخت و ساز پالم جمیرا

ساخت و ساز جزیره پالم جمیرا در ژوئن 2001 آغاز شد و توسعه دهندگان اولین تحویل واحدهای مسکونی را در 2006 اعلام کردند. در اوکتبر 2007، 75 درصد املاک آماده ی تحویل شدند، با 500 خانواده ای که از قبل در این جزیره ساکن بودند. در اواخر سال 2009، 28 هتل در این منطقه ی هلالی شکل باز شدند.

ساخت و ساز پالم جمیرا

خرده فروشی و غذا خوری در پالم جمیرا

  • بازار نخیل (Nakheel Mall)
  • پوینته (The Pointe)
  • مناظر نخل (Palm Views)
  • منطقه ی پیاده روی (The Boardwalk)
  • پارک الاتحاد (Al Ittihad Park)
  • باشگاه ویستا میر (Club Vista Mare)
  • گالری مایل طلایی (Golden Mile Galleria)
  • داستان واقعی پشت پرده ی جزیره ی پالم

جزیره ی زیبای دبی که ساخته ی دست بشر می باشد، تنها یک جاذبه ی گردشگری نیست بلکه یک پروژه ی مهم مهندسی می باشد.

امارات متحده عربی می داند که نفت برای همیشه نخواهد ماند. نخست وزیر آن، شیخ محمد که همچنین امیر دبی نیز می باشد، در دو دهه ی اخیر مشغول به کار بوده است تا شهر خود را به منطقه ای توریستی در سطحی جهانی تبدیل کند که بدون دلار نفت نیز دوام بیاورد. اما برخی از چالش های موجود جغرافیایی بوده اند: در خلیج فارس سواحل بسیار زیادی وجود دارد و آسان نیست که صدها مایل از خطوط ساحلی را به شهری شلوغ اضافه کنند، اما این دقیقاٌ کاری ست که دبی با ساخت سه تا از بزرگترین جزایر مصنوعی جهان، در صدد انجام آن است.

خرده فروشی و غذا خوری در پالم جمیرا

نویسنده : شهرزاد جعفری جوزانی