مترو دبی یکی از بی نظیرترین مترو ها

مترو دبی پاسخی بود که مسئولان این شهر به رشد جمعیت، تعداد گردشگران و در نتیجه متراکم شدن حمل و نقل عمومی و افزایش ترافیک در شهر دبی دادند. پروژه ساخت این مترو در سال ۲۰۰۶ کلید خورد و در سال ۲۰۰۹ اولین ایستگاه آن افتتاح گردید. سیستم مترو دبی یکی از بزرگترین مترو های بدون راننده و کاملا خودکار در جهان است.

پیدا کردن یک سیستم حمل و نقل عمومی که به اندازه این مترو کارآمد باشد واقعا سخت است. مترو دبی، بسیار پیشرفته و بی نظیر بوده و مکان یابی در آن آسان است. این مترو دارای دو خط است و بدون هیچ زحمتی به شبکه های اتوبوس و تراموای شهری متصل می گردد. یک خط تقریبا از مسیر خیابان اصلی دبی، جاده شیخ زاید، از رشیدیه در شمال تا ایستگاه صرافی امارات متحده عربی در جبل علی در جنوب است. خط دیگر، سرویس دهی به مناطق اطراف دبی، کرک، دبی قدیم و دیرا را در شمال فراهم می کند. این دو خط در ایستگاه های برجمان و یونیون به هم متصل می شوند.

مطالب خواندنی دیگر:مترو توکیو
مترو دبی

اغلب افراد ساکن در دبی استفاده از مترو را به بقیه موارد همچون اتوبوس یا مونوریل ترجیح می‌دهند. متروی شهر دبی از ساعت 6:30 تا ساعت 23:30 خدمات می دهد. تمام 49 ایستگاه و مسیر 46 مایلی (74 کیلومتری) در مترو دبی، به صورت کاملا خودکار و بدون راننده کار می‌کند تا پس از سنگاپور و ونکوور، دبی سومین شهر دنیا با چنین سیستمی باشد.

همچنین خط قرمز در مترو دبی مانند یک شریان اصلی و قلب این شهر محسوب می‌شود.موضوع زمانی جالب‌تر می‌شود که بدانید مسئولان در حال گسترش این سیستم بوده و قصد دارند خط سوم را با نام Route 2020 به آن اضافه کنند. این خط قرار است بخش جنوب غربی دبی را به نمایشگاه جهانی متصل کند. سفر با مترو دبی، تجربه ‌ای متفاوت را برای مسافران رقم می‌زند تجربه‌ای که نظر شما را در مورد رانندگی و استفاده از وسایل نقلیه عمومی تغییر خواهد داد.

مطالب خواندنی دیگر:بررسی سیستم حمل و نقل و هزینه آن در دبی
مترو دبی

اتصالات فرودگاهی

اگر به فرودگاه بین المللی دبی رفته باشید، یکی از ارزان ترین راه های ورود به شهر از طریق خط قرمز مترو است که در فرودگاه ترمینال 1 و 3 متوقف می شود. اکثر بازدیدکنندگان سوار قطار ایستگاه صرافی امارات متحده عربی می شوند و به جنوب دبی، خلیج تجاری، دبی مارینا و به جاهایی که مد نظرشان است می روند.

نکات جالب درباره مترو دبی

مثل کارت‌های اعتباری که برای متروی شهر تهران یا دیگر شهرهای کشورمان وجود دارد، در سیستم حمل و نقل زیر زمینی شهر دبی هم هر نفر تنها مجاز به استفاده از یک کارت مترو است. به عبارتی با استفاده از یک کارت، دو نفر نمی‌توانند وارد مترو شوند و هر یک باید کارت جداگانه ‌ای در اختیار داشته باشند.

کارت‌های اعتباری متعددی وجود دارند. برای توریست‌ها، استفاده از کارت نقره‌ای انتخاب مناسبی است. اگر کارت خود را بیشتر از میزان مورد نیاز شارژ کرده باشید، نیازی به نگرانی نیست. در ایستگاه مقصد، با ارائه کارت نقره‌ای، بقیه مبلغ شارژ داخل کارت هم بر خواهد گشت. در صورت طولانی شدن مدت زمان سفرتان بهتر است در ایستگاه مقصد کارت را تحویل نداده و آن را تا آخرین روز اقامت خود در شهر دبی نگه دارید.

کارت مترو

در صورتی که تنها برای یک روز، قصد استفاده از متروی دبی را دارید، استفاده از کارت قرمز یک روزه گزینه بهتری است. با خرید آن قادر خواهید بود برای یک روز به صورت نامحدود از مترو دبی استفاده کنید. قطارهای خودکار در این مترو، بسیار دقیق بوده و درست در زمان تعیین شده، به ایستگاه وارد شده یا از آن خارج می‌شوند. در واقع به‌ موقع حرکت کردن قطارها در دبی 99 درصد سر وقت است.

زمانی که درب ها درحال بسته شدن هستند، برای سوار شدن به آن تلاش نکنید در عوض فقط برگردید و منتظر قطار بعدی باشید که چند دقیقه دیگر می رسد. این واگن ها خیلی تمیز هستند زیرا خوردن، نوشیدن یا جویدن آدامس در آن ها ممنوع است؛ همچنین نباید پای خود را روی صندلی ها بگذارید. اگر کارهای فوق از شما سر بزند جریمه می شوید.

در مترو جایگاه ویژه ای برای زنان و کودکان و نوجوانان در نظر گرفته اند که به واگن های دیگر می چسبند و استفاده از آن ها سبب جلوگیری از جریمه می شود. همچنین کابین های خصوصی در جلو یا عقب قطار وجود دارد که استفاده از آن ها غیرقانونی است، مگر اینکه یک بلیط ویژه خریداری کرده باشید.

مترو دبی

اینترنت رایگان

دسترسی به اینترنت در سیستم حمل و نقل زیرزمینی شهر دبی برای مسافران فراهم شده است. به این منظور می‌توان به شبکه وای فای متصل و از دنیای اینترنت استفاده کرد. نام شبکه اینترنت بی ‌سیم متروی دبی Wifi UAE است. بعد از اتصال، باید شماره موبایل خود را وارد کنید؛ در نتیجه برای استفاده از آن باید یک شماره تلفن همراه معتبر داشته باشید. پیش از اتصال یک فرم ثبت نام در اختیارتان قرار می‌گیرد. باید آن را پر و ارسال کنید. بعد از ارسال قادر به استفاده از وای فای مترو شهر دبی خواهید بود.

قوانین مترو دبی

مترو دبی همانند دیگر کشور ها قوانین مخصوص به خود را دارد که اگر قصد استفاده از آن را دارید، باید قوانین آن را بدانید تا دچار مشکل نشوید. مواردی که در مترو دبی ممنوع است:

ورود حیوانات به جز سگ راهنما برای افراد نابینا، هرکاری که باعث کثیف شدن واگن شود، کشیدن سیگار در ایستگاه ها و واگن ها، استفاده از کارت های تاریخ گذشته و یا ارائه ندادن کارت هنگام ورود، استفاده از کارت جعلی، ورود به واگن زنان و واگن خصوصی بدون داشتن کارت مربوطه، خوابیدن در مکان های ممنوعه، حمل وسایل ممنوعه از جمله اسلحه، چاقو، نوشیدنی های الکلی.

مترو دبی

امکانات مترو دبی

مترو شهر دبی امکانات بسیار زیادی دارد که برای مثال می توان به فروشگاه های کوچک، وجود دستگاه خود پرداز، امکانات ویژه معلولین، دسترسی آسان به وسایل حمل ونقل دیگر، وای فای رایگان، قطار کاملا اتوماتیک، تهویه هوای مناسب، کابین های ویژه بانوان و کودکان به همراه جای کالسکه، سیستم های پیشرفته فروش بلیط، سه پارکینگ بزرگ با ظرفیت بیش از 8000 نفر، دوربین مداربسته درایستگاه ها و قطارهای مترو، همه ایستگاه ها دارای آسانسور و پله برقی هستند، کابین هایی با دکمه های توقف اضطراری، اهرم رهاسازی درب، مجهز به خاموش کننده آتش و پوشش دسترسی تلفن همراه در کل شبکه مترو اشاره کرد.برای کاهش هزینه ی سفر به دبی می توانید از مترو استفاده کنید.

مونوریل دبی

و در آخر مترو، تنها قطار شهری در دبی نیست. برای یک مسیر مشخص یک سیستم قطار هوایی یا همان مونوریل نیز در نظر گرفته‌شده است. رفت‌وآمد به جزیره نخل جمیرا دلیل استفاده از مونوریل دبی است. بد نیست بدانید در سرتاسر خاورمیانه این اولین مونوریل به شمار می‌رود.