دبی مارینا

دبی مارینا ( عربی: مرسی دبی ، انگلیسی: Dubai Marina )، منطقه ای می باشد که در دبی، امارات متحده عربی قرار گرفته است. دبی مارینا یک کانال آب مصنوعی می باشد که به مانند یک شهر است، و در امتداد یک محدوده ی 3 کیلومتری در خط ساحلی خلیج فارس ساخته شده است. زمانی که توسعه به طور کامل انجام شود، بیش از 120000 نفر را در برج ها و ویلاهای مسکونی خود جای خواهد داد.

بر روی اینترچینج شماره ی 5 (تقاطعات چند طبقه ای) مابین بندرگاه جبل علی، و یک منطقه که میزبان شهر اینترنتی دبی، شهر دبی، و دانشگاه آمریکایی دبی می باشد، واقع شده است. فاز اول این پروژه تکمیل شده است. دبی مارینا، از توافق توسعه اقیانوس آرام در امتداد “فالس کریک” در ونکوور، کانادا الهام گرفته شده بود. بسیاری از گونه های حیات وحش دریایی (به خصوص نهنگ ها و کوسه ها) وجود دارند که به دلیل نزدیکی به دریا، وارد دریاچه می شوند.

در شهری که پر از ساختمان های خیره کننده می باشد، دبی مارینا به عنوان منزلگاه برخی از جدیدترین و جذاب ترین ساختمان ها، واقع شده است و محلی می باشد که بازدید کنندگان می توانند در محیطی لوکس و راحت در اسکله، آرامش را تجربه کنند.

دبی مارینا

توسعه در دبی مارینا

به منظور ایجاد یک تفرجگاه ساحلی که ساخته ی دست بشر می باشد، توسعه دهندگان آب را از خلیج فارس به منطقه ی دبی مارینا آوردند و یک اسکله ی جدید ساختند. یک آبراهه ی بزرگ مرکزی وجود دارد که از صحرا حفاری شده است و دارای منطقه ای به طول 3 کیلومتر می باشد. بیش از 12 درصد از مساحت کل زمین در این منطقه به این مکان عمومی مرکزی، اختصاص داده شده است. نه تنها بیشتر این منطقه با سطح آب مارینا اشغال شده است، بلکه همچنین شامل حدود 8 کیلومتر از گردشگاه های عمومی زیبا نیز می باشد.

دبی مارینا به طور کامل ساخته ی دست بشر می باشد که توسط شرکت توسعه املاکِ امار (Emaar Properties) در امارات متحده عربی گسترش یافته و توسط شرکت HOK کانادا طراحی شده است. ادعا می شود که پس از اتمام، این منطقه به عنوان بزرگترین تفرجگاهِ ساخته دست بشر در جهان خواهد بود. در حال حاضر بزرگترین آنها، مارینا دل ری در کالیفرنیا می باشد.

یک دسترسی عمومی به خط کنار دریا در اطراف مارینا و چند بخش از خط اقیانوسی عمومی در کنار ساحل با چشم اندازی از پالم جمیرا، وجود دارد. دبی مارینا در اوکتبر 2013 درهای خود را به روی مسجد ال رحیم، که در انتهای جنوبی آن واقع شده است، باز نمود.

 توسعه در دبی مارینا

فاز اول دبی مارینا

فاز اول دبی مارینا مساحتی برابر با 25 جریب (100000 متر مربع) را پوشش می دهد و شامل شش ساختمان آپارتمانی با مالکیت مطلق (برج های دبی مارینا) می باشد. فاز اول دبی مارینا بیش از 1.2 میلیارد درهم هزینه داشته است.

نام سه تا از برج ها را از سنگ های قیمتی برداشته اند،: الماس، فیروزه و مرجان، و نام سه تای دیگر را از عطرهای عربی برداشته اند: عنبر، مشک و یاس. دبی مارینا دارای یک پیاده روی طولانی 7 کیلومتری برای عابران می باشد که شامل مجموعه ای از کافه ها و رستوران ها در امتداد اسکله می شود.

 فاز اول دبی مارینا

فاز دوم دبی مارینا

فاز دوم دبی مارینا شامل ساختمان های بسیار بلند می باشد که به طور خوشه ای در بلوکی با عنوان “بلندترین بلوک در جهان” واقع شده اند. ارتفاع اکثر آنها بین 250 تا 300 متر می باشد.

 فاز دوم دبی مارینا

اقامتگاه ساحلی جمیرا (JBR)

اقامتگاه ساحلی جمیرا، مجموعه ی آب کناری با طول 1.7 کیلومتر و مساحت زمینی 2 کیلومتر مربع می باشد که در مقابل خلیج فارس در دبی مارینا واقع شده است. بزرگترین تک فاز مسکونی توسعه یافته در جهان می باشد که 40 برج ( 35 عدد مسکونی و 5 عدد هتل ) را شامل می شود.

JBR می تواند 15 هزار نفر را که در آپارتمان ها و اتاق های هتل زندگی می کنند، در خود جای دهد. اقامتگاه ساحلی جمیرا در آگوست 2002 با هزینه 6 میلیارد درهمی راه اندازی شد و تا سال 2007 به طول انجامید. محل پیاده روی در JBR بدلیل وجود غذاخوری ال فرسکو بسیار محبوب و مشهور می باشد. پنج هتلِ 5 ستاره یا 4 ستاره، وجود دارند که سه تای آنها هدفمند ساخته شده اند ولی دو تای دیگر تبدیل به برج های مسکونی شده اند.

مطالب خواندنی دیگر:هتل جمیرا دبی
 اقامتگاه ساحلی جمیرا (JBR)

ال سحاب (Al Sahab)

ال سحاب یک برج دو قلوی اسکله ای می باشد که به طور مستقیم مشرف به بزرگترین خلیج آب در دبی مارینا می باشد. از طبقه ی سوم خانه ها، همه ی ساکنین دارای چشم اندازی زیبا از دبی مارینا می باشند. ال سحاب توسط امار (Emaar) توسعه یافته و به عنوان برترین برج در دبی مارینا در نظر گرفته شده است. دارای بالاترین قیمتِ هر فوت مربع در دبی می باشد.

ال مجارا (Al Majara)

ال مجارا یک مجتمع مسکونی با 5 ساختمان می باشد، دارای آپارتمان های آسمان خراشیست که در مجاورت باشگاه قایقرانی دبی مارینا واقع شده اند و مشرف به بخش اعظمی از خلیج هستند.

تفرجگاه مارینا (Marina Promenade)

تفرجگاه مارینا یک مجتمع مسکونی می باشد که در دبی مارینا محاصره شده و در محدوده ای با دید پاناروما از دبی مارینا واقع است. این تفرجگاه مشرف به گسترده ترین و خوش منظره ترین بخشِ خلیج می باشد و در مقابل باشگاه قایقرانی دبی مارینا قرار گرفته است. تفرجگاه مارینا دارای شش برج مسکونی و ویلا با چشم اندازِ خلیج می باشد.

 تفرجگاه مارینا (Marina Promenade)

اسکله مارینا (Marina Quays)

اسکله مارینا 20 متر طول دارد و در کنار آب قرار گرفته است. این گسترش علاوه بر آپارتمان ها و ویلا ها شامل مغازه ها و بازار های دیگری نیز می شود. اسکله مارینا دارای سه ساختمان مسکونی می باشد، ساختمان های اسکله شمالی، غربی و شرقی.

 اسکله مارینا (Marina Quays)

جزیره پارک (Park Island)

جزیره پارک چهار برج مسکونی شامل بلیکلی، بونیر، فیرفیلد و  سنیبل می باشد. برج های جزیره پارک، با پارک ها و باغ های زیبا زینت داده شده اند.

مرکز خرید دبی مارینا (Dubai Marina Mall)

دبی مارینا مال یک مرکز خرید واقع در مرکز دبی مارینا، برای ساکنین و بازدید کنندگان می باشد. دارا بودنِ 140 خرده فروشی و 390000 فوت مربع زمین برای اجاره، آن را تبدیل به یکی از بزرگترین مراکز خرید در دبی کرده است. این مرکز خرید در دسامبر 2008 تکمیل و راه اندازی شد. دبی مارینا مال ترکیبی از سوپر مارکت ها، فضاهای سرگرمی برای کودکان، مغازه ها و سینماهای شش صفحه ای می باشد.

 مرکز خرید دبی مارینا (Dubai Marina Mall)

بلندترین بلوک مارینا (The Tallest Block of Dubai Marina)

بلندترین بلوک، در سمت غربی دبی مارینا واقع شده است که همچنین به عنوان یکی از بلندترین آسمان خراش های دبی نیز شناخته می شود زیرا دارای برخی از بلندترین برج های مسکونی دنیا ( از جمله برج پرنسس که بلندترین ساختمان مسکونی جهان است و در سال 2012 تکمیل شد ) می باشد.

ساختمان های مرتفع به صورت خوشه ای در یک بلوک قرار گرفته اند و همانطور که قبلا اشاره شد بیشتر آنها دارای ارتفاعاتی مابین 250 تا 300 متر هستند که شامل تاج امارات، برج ابدیت، ارتفاعات اقیانوسی، برج مارینا، برج سولافا، برج ال سیف، لِ ریو، تاج مارینا می شوند. تعدادی از آنها نیز ارتفاعاتی بیشتر از 350 متر دارا می باشند که شاملِ مسکن اِلیت، مارینا 23، برج پرنسس، مارینا 101، مارینا 106، ارتفاعات داماک، مارینا تورچ و پنتومینیوم (که پس از تکمیل، با ارتفاع 516 متر، بعد از برج پرنسس، بلندترین برج مسکونی دبی خواهد شد)، می شود.

 بلندترین بلوک مارینا (The Tallest Block of Dubai Marina)

نویسنده : شهرزاد جعفری جوزانی