پارک ملی شبه جزیره دیلک کوش آداسی

کوش آداسی به عنوان یکی از برترین شهرهای توریستی در ترکیه هر ساله میزبان توریست های بی شماری از سراسر دنیا است. این شهر ساحلی هم از نظر تاریخی بسیار غنی است، هم امکانات تفریحی و توریستی خوبی در آن فراهم شده و هم سواحل بسیار جذابی دارد. جاذبه های گردشگری در شهر کوش آداسی بسیارند؛ یکی از آن ها، پارک ملی  شبه جزیره دیلک است. 

موقعیت جغرافیایی پارک ملی دیلک

شبه جزیره دیلک (Dilek Peninsula) در جنوب شهر کوش آداسی واقع شده است. این شبه جزیره یکی از زیبایی ترین مناطق در محدوده کوش آداسی بوده و در سال های اخیر توجه بسیاری از توریست ها و گردشگران را به خود جلب کرده است. داشتن آب و هوای معتدل و بسیار مطلوب، مناظر طبیعی خیره کننده، چشم انداز تماشایی دریا و سواحل ماسه ای زیبا، جاذبه ای خاص به این منطقه بخشیده اند.

کافی است تنها یک بار خودتان به پارک ملی شبه جزیره دیلک سفر کنید تا مجذوب زیبایی این بهشت زمینی بشوید.

تور کوش آداسی در میان توریست ها و گردشگران محبوبیت بسیار زیادی دارد. اگر به این شهر سفر کردید، حتما بازدید از پارک ملی به جزیره دیلک را هم در برنامه خود بگنجانید. ما در این مطلب نحوه دسترسی به این منطقه و جاذبه های خاص آن را به طور کامل بررسی خواهیم کرد. 

پارک ملی شبه جزیره دیلک کوش آداسی

اطلاعات کلی درباره پارک ملی شبه جزیره دیلک 

پارک ملی شبه جزیره دیلک حدود 28 هزار هکتار مساحت دارد. فاصله بین شبه جزیره دیلک تا کوش آداسی حدود 30 کیلومتر است که این فاصله را می توان در زمان کوتاهی طی کرد. پارک ملی شبه جزیره دیلک با نام پارک میلی نیز شناخته می شود که البته این نام بیشتر در میان مردم محلی رایج است. 

برای آن دسته از گردشگرانی که به گشت و گذار در دل طبیعت علاقه دارند، این پارک یک منطقه استثنایی به حساب می آید. شما می توانید در سواحل شبه جزیره دیلک استراحت کنید و آفتاب بگیرید؛ هم چنین می توانید در میان بخش های سرسبز پارک ملی شبه جزیره دیلک گردش کرده و از تماشای مناظر طبیعی و تنفس هوای پاکیزه آن جا لذت ببرید. 

مطالب خواندنی دیگر:سفر های عاشقانه و ماه عسل در کوش آداسی

پارک ملی شبه جزیره دیلک، ترکیبی از مناطق کوهستانی، مناطق ساحلی، دره های کوچک و دامنه های سرسبز با درختان انبوه را شامل می شود. سرمایه گذاری های قابل توجهی در این منطقه صورت گرفته و به همین دلیل امکانات گردشگری آن نیز در سال های اخیر به شکل فزاینده ای گسترش یافته است.

در نقاط متعددی می توانید آلاچیق، صندلی ها و تخت های مخصوص آفتاب گرفتن در ساحل، چتر، کافه و… بیابید. 

معرفی پارک ملی شبه جزیره دیلک کوش آداسی

دسترسی به پارک ملی شبه جزیره دیلک 

این شبه جزیره در فاصله چند کیلومتری در سمت جنوب شهر کوش آداسی واقع شده است. رفتن به شبه جزیره دیلک بسیار آسان است. دو راه برای رفتن به این منطقه وجود دارد: 

1- اتوبوس های محلی بین کوش آداسی و شبه جزیره دیلک؛ این اتوبوس ها هر روز و به فاصله 30 دقیقه، مسافرانی را بین کوش آداسی و پارک ملی شبه جزیره دیلک منتقل می کنند.

2- قایق های بین راهی: اگر می خواهید از مسیر خود لذت بیشتری ببرید، این قایق ها را امتحان کنید. هر روز بین ساعت های 10 صبح تا 5 عصر قایق هایی مخصوص، مسافران را به شبه جزیره دیلک می برند. این مسیر جذابیت بیشتری دارد؛ مخصوص اگر در حین رفتن با دلفین ها نیز برخورد داشته و آن ها را از نزدیک ببینید. 

آشنایی با پارک ملی شبه جزیره دیلک کوش آداسی

جاذبه های طبیعی و امکانات تفریحی در پارک ملی شبه جزیره دیلک 

1/ قایق سواری 

یکی از راه های جابجایی بین کوش آداسی و شبه جزیره دیلک، استفاده از قایق های مخصوصی است که برای این مسیر در نظر گرفته شده اند. هم چنین در پیرامون منطقه شبه جزیره دیلک امکان قایق سواری در میان آب های زلال وجود دارد.

قایق سواری یکی از لذت بخش ترین فعالیت هایی است که می توان در این پارک انجام داد. سکوت دریا و تماشای منظره سواحل پیرامون آن می تواند شما را به نهایت آرامش برساند.

2/ غار زئوس

یکی دیگر از بخش های بسیار جذاب و تماشایی در شبه جزیره دیلک، غاری است که به غار زئوس معروف شده است. غار زئوس یکی از غارهای جذاب و تماشایی در شبه جزیره دیلک است که در مورد آن داستان ها و افسانه های محلی متعددی وجود دارد.

به عنوان مثال گفته می شود زمانی حضرت مریم به این غار رفته بوده است. هم چنین خانه ای در نزدیکی این شبه جزیره در شهر باستانی افسوس وجود دارد که آن را متعلق به حضرت مریم می دانند. 

در داخل غار زئوس یک استخر آب شیرین بزرگ وجود دارد. برخی از بازدیدکنندگان برای شنا و آب تنی به داخل این استخر آب شیرین می روند. داخل غار رسوبات شگفت انگیز و زیبایی وجود دارد که دیدن آن ها برای هر کسی جذاب است. 

مطالب خواندنی دیگر:سواحل کوش آداسی

3/ گردش در طبیعت 

طبیعت زیبا و سرسبز پارک ملی شبه جزیره دیلک کوش آداسی بخش مهمی از جاذبه این منطقه را به خود اختصاص داده است. اغلب توریست ها و گردشگرانی که به شبه جزیره دیلک می روند، هدفشان طبیعت گردی در آن جاست. این پارک ملی در داخل خود مناطق جنگلی و مسیرهای پیاده روی فراوانی را جای داده است.

البته امکان چادر زدن و اقامت شبانه در این مناطق وجود ندارد. اما اگر می خواهید در دل طبیعت گردش کنید و انواع گونه های گیاهی را از نزدیک ببینید، پارک میلی دیلک یک انتخاب عالی خواهد بود.

4/ کوه دیلک

کوه دیلک که در محدوده پارک ملی واقع شده است، نقش مهمی در ایجاد اکوسیستم این منطقه ایفا می کند. ارتفاع این کوه به 1237 متر می رسد. وجود این کوه باعث شده تا تنوع زیادی در گونه های گیاهی موجود در شبه جزیره دیلک به وجود بیاید. هم چنین، مسیرهایی مخصوص کوهنوردی در این منطقه وجود دارد که می تواند توسط علاقمندان به این ورزش مورد استفاده قرار بگیرد. 

پارک ملی شبه جزیره دیلک ،کوش آداسی

آفتاب گرفتن در سواحل شبه جزیره و شنا و ماهیگیری

ساحل های ماسه ای شبه جزیره دیلک، با آرامش و سکوت دلنشین خود محیطی مناسب برای استراحت کردن و آفتاب گرفتن هستند. در این ساحل ها امکانات مختلفی مانند چتر، تخت و صندلی مخصوص آفتاب گرفتن و هم چنین کافه های متعدد وجود دارد. هم چنین به دلیل کم عمق بودن آب، امکان شنا و ماهیگیری نیز به خوبی فراهم شده است.