تفاوت انواع مختلف اتاق های هتل در چیست؟

انواع اتاق های هتل

اتاق های هتل ها بر اساس نوع تخت، تعداد مسافر، تعداد تخت، دکوراسیون، مبلمان مخصوص یا تم خاص قیمت گذاری می شوند. سپس پیش از رسیدن مسافر، پذیرش هتل موظف است از در دسترس بودن نوع اتاق اطمینان حاصل فرماید. همچنین پذیرش نباید درخواست های خاص مسافر را از قبیل اتاق دور از آسانسور، اتاق دارای تخت کینگ-بد، اتاق دارای 2 تخت مجزا، اتاق غیرسیگاری و … یاد ببرد. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا به هتل سفر کنیم و با رزرو هتل در انواع مختلف اتاق های آن اقامت داشته باشیم تا تفاوت آن ها را ببینیم.

سینگل / Single

اتاق سینگل به یک نفر مهمان ارائه می شود. اتاق سینگل می تواند یک تخت یا بیشتر داشته باشد. ابعاد یک اتاق سینگل بین 37 تا 45 متر مربع است.

اتاق سینگل در هتل

دبل / Double

اتاق دبل به دو نفر مهمان ارائه می شود. اتاق دبل می تواند یک تخت یا بیشتر داشته باشد. ابعاد یک اتاق دبل بین 40 تا 45 متر مربع است.

آشنایی با اتاق دبل در هتل

تریپل / Triple

اتاق تریپل به سه نفر مهمان ارائه می شود. اتاق دبل می تواند یک تخت دبل و یک تخت توئین، دوتخت دبل یا سه تخت توئین داشته باشد. ابعاد یک اتاق تریپل بین 45 تا 65 متر مربع است.

اتاق تریپل در هتل

کوآد / Quad

اتاق کوآد به چهار نفر مهمان ارائه می شود. اتاق کوآد می تواند دوتخت یا بیشتر داشته باشد. ابعاد یک اتاق کوآد بین 70 تا 85 متر مربع است.

اتاق کوآد در هتل

کوئین / Queen

اتاق کوئین می تواند به یک نفر یا بیشتر ارائه شود. یک تخت کوئین سایز (با عرض 152 سانت) در این اتاق قرار دارد. ابعاد یک اتاق کوئین بین 32 تا 50 متر مربع است.

اتاق کوئین در هتل

کینگ / King

اتاق کینگ می تواند به یک نفر یا بیشتر ارائه شود. یک تخت کینگ سایز (با عرض 193 سانت) در این اتاق قرار دارد. ابعاد یک اتاق کینگ بین 32 تا 50 متر مربع است.

اتاق کینگ در هتل

توئین / Twin

اتاق توئین به یک نفر مهمان یا بیشتر ارائه می شود. اتاق توئین می تواند دوتخت توئین داشته باشد. ابعاد یک اتاق توئین بین 32 تا 40 متر مربع است.

توئین / Hollywood Twin

اتاق هالیوود توئین به دونفر ارائه می شود و دوتخت توئین که از طریق یک­ بالین به هم متصل شده اند. بسیاری از هتل هایی که بودجه محدودی دارند، این نوع اتاق را برای ارائه به زوج ها یا دو نفر مسافر استفاده کنند. ابعاد یک اتاق هالیوود توئین بین 32 تا 40 متر مربع است.

مطالب خواندنی دیگر:تفاوت انواع مختلف اتاق های هتل در چیست؟
اتاق هالیوود توئین در هتل

دبل-دبل / Double-double

اتاق دبل-دبل دو عدد تخت دبل (یا شاید کوئین) دارد. اتاق دبل-دبل می تواند به دوتا چهار نفر ارائه شود. ابعاد یک اتاق دبل-دبل یا توئین دبل بین 50 تا 70 متر مربع است.

اتاق دبل-دبل در هتل

سوئیت / Suite

یک سالن یا اتاق نشیمن که توسط یک اتاق خواب یا بیشتر به هم متصل شده اند. سوئیت ها اتاق هایی با یک اتاق خواب یا بیشتر هستند که فضای نشیمن مجزا دارند. ابعاد یک سوئیت بین 70 تا 100 متر مربع است.

سوئیت در هتل

جونیور سوئیت / Junior Suite

جونیور سوئیت در واقع یک اتاق سینگل با یک تخت و یک بخش نشیمن هستند. در برخی موارد بخش اتاق خوابی مجزا از فضای نشیمن وجود دارد. ابعاد یک جونیور سوئیت بین 60 تا 80 متر مربع است.

جونیور سوئیت در هتل

سوئیت ریاست جمهوری / Presidential Suite

سوئیت ریاست جمهوری جز گران قیمت ترین اتاق های هتل است. معمولا یک هتل تنها یک عدد سوئیت ریاست جمهوری دارد. همانند سوئیت های معمولی، یک سوئیت ریاست جمهوری همیشه تعداد یک اتاق یا بیشتر و فضای نشیمن به همراه دکوراسیون مجلل به همراه امکانات با کیفیت دارد. به طور مثال یک خدمتکار در طول اقامت شما در دسترس شما بوده و به تمامی درخواست های شما رسیدگی می کند. ابعاد یک سوئیت ریاست جمهوری بین 80 تا 350 متر مربع است.

سوئیت ریاست جمهوری در هتل

آپارتمان / Apartments

رزرو هتل در این نوع اتاق ها معمولا در سرویس آپارتمان ها و هتل هایی که با هدف اقامت طولانی برنامه ریزی شده اند یافت می شوند. معمولا آشپزخانه، لوازم آشپزی، خشک کن، ماشین لباسشویی و… در آپارتمان موجود هستند. سرویس های نظافت تنها به صورت یک الی دو بار در هفته ارائه می شوند. ابعاد یک آپارتمان بین 96 تا 250 متر مربع است.

آپارتمان در هتل

متصل / Connecting

اتاق های متصل اتاق های مجزایی هستند که از راهرو اصلی درب های ورودی دارند و بین آن ها درهای متصل کننده وجود دارد. مهمان ها می توانند بدون عبور از راهرو، بین اتاق ها جابه جا بشوند. ابعاد یک آپارتمان بین 30 تا 50 متر مربع است.

اتاق های متصل در هتل

مورفی / Murphy

اتاق مورفی دارای یک مبل تخت خواب شو یا تخت مورفی (تختی که داخل دیوار یا کمد جمع می شود) بوده که می تواند از اتاق نشیمن به اتاق خواب تغییر ماهیت بدهد. ابعاد یک اتاق مورفی بین 20 تا 40 متر مربع است.

 مورفی / Murphy

در دسترس /Disabled or Accessible

اتاق در دسترس یا اتاق مخصوص افراد کم توان با این هدف طراحی شده است که برای مهمان هایی که دارای معلولیت های فیزیکی هستند خدمات ارائه کند. قانون حکم می کند که هر هتل موظف است که به منظور جلوگیری از تبعیض، تعداد محدودی اتاق در دسترس نیز ارائه بدهد. ابعاد یک اتاق در دسترس بین 30 تا 42 متر مربع است.

Disabled or Accessible

کابانا / Cabana

اتاق کابانا همیشه در مجاورت استخر هتل بوده و یا به استخر خصوصی خود متصل است. ابعاد یک اتاق کابانا بین 30 تا 45 متر مربع است.

 Cabana

مجاور / Adjacent

اتاق های مجاور به اتاق هایی گفته می شوند که در نزدیکی یکدیگر قرار گرفته اند. به طور مثال در دو سوی یک راهرو. ابعاد اتاق های مجاور معمولا بین 30 تا 45 متر مربع است.

مجاور / Adjacent

ویلا / Villa

ویلا یک نوع خاص از اقامتگاه است که در برخی از ریزورت هتل ها دیده می شود. ویلا، خانه ای مجزا بوده که به مسافر حریم خصوصی تر و فضای بیشتر ارائه می دهد. یک ویلای مجهز نه تنها چند اتاق خواب و یک فضای نشیمن دارد بلکه استخر خصوصی، جکوزی و بالکن نیز دارد. ویلا مناسب برای زوج ها، خانواده ها و گروه های پرجمعیت است. ابعاد ویلا معمولا بین 100 تا 150 متر مربع است.

ویلا / Villa

اتاق اکسکلوسیو / Executive Floor

اتاق اکسکلوسیو در طبقه اجرایی واقع شده است که دسترسی راحت به سالن اجرایی دارند. همچنین برخی از هتل ها دارای “طبقه اجرایی زنانه” بوده که اتاق هایی مخصوص مهمان های زن دارد، این امر تنها به منظور امنیت و ایمنی زن ها می باشد. ابعاد اتاق اکسکلوسیو معمولا بین 32 تا 50 متر مربع است.

اتاق اکسکلوسیو / Executive Floor

سیگاری غیر سیگاری / Smoking-Non Smoking

بسیاری از هتل ها اتاق های سیگاری و غیرسیگاری برای مهمان ها ارائه می دهند. این تفکیک به دلیل احترام به حقوق افرادی که سیگاری نیستند انجام می شود.برای ابعاد اتاق سیگاری-غیر سیگاری معمولا بین 30 تا 250 متر مربع است.

نویسنده : شهرزاد جعفری جوزانی