10 روش برای مقابله با افسردگی بعد سفر

لحظه ای که همه از آن متنفرند: پایان سفری عالی! فرقی ندارد از سفری 2 هفته ای یا سفری چند ساله به دور دنیا به خانه برمی گردید، افسردگی بعد از سفر را با خود به همراه خواهید داشت. در ادامه مطلب با گلفام سفر همراه باشید تا با معنای افسردگی بعد سفر آشنا شده و نحوه مقابله با آن را بیاموزید.

افسردگی بعد از سفر چیست؟

به حسی افسردگی که در پایان سفر دست می دهد گفته می شود. حتی در برخی موارد در روز پایانی سفر این حس به شما دست می دهد. بعضی مواقع افسردگی شدید، بی اشتهایی، خستگی، بی حسی و حس نوستالژی نشانه های آن می باشند. این یک اختلال در سلامت روانی بوده و ممکن است به مدت هفته ها یا ماه ها شما را آزار بدهد.

یکی از دلایل اساسی احساس افسردگی بعد سفراین است که سفر انسان را تغییر می دهد و پس از سفر به مقاصد مختلف دنیا احساس می کنید آدم جدیدی شده اید اما تمامی افراد اطراف شما همانندکه بودند!

علل افسردگی بعد ا سفر

1/ برای روزهای آخر سفر برنامه های مهیج داشته باشید

قطعا نمی خواهید که پایان سفرتان با غمِ تمام شدنش خراب شود. به همین دلیل بهتر است روزهای آخر سفر را به پر برنامه ترین روزها تبدیل کنید. پس به گردش بروید، سوغاتی بخرید و پیاده روی کنید. اینگونه حواستان پرت می شود و می توانید از جایی که هستید نهایت لذت را ببرید.

افسردگی بعد از سفر

2/ در صورت امکان مستقیما به درس و کار برنگردید

هیچ چیزی بدتر از آن نیست که سریعا بعد از بازگشت از سفر وارد برنامه معمولی زندگی بشوید. اگر امکان داشت چند روز بعد از سفر به خودتان فرصت بدهید تا به زندگی روزمره عادت کنید. این یک فرصت مناسب برای بهبود جت-لگ، باز کردن چمدان ها و شستن لباس هاست.

مطالب خواندنی دیگر:افراد درون گرا و تجربه سفری رویایی
رمان افسردگی بعد از سفر

3/ با دوستانتان در تماس باشید

هرچند گوش دادن به داستان تعطیلات دیگران حوصله سربر است. اما وقتی از افسردگی بعد سفر رنج می برید، می تواند بسیار مفید باشد. با یک دوست زمان بگذرانید و از خاطرات زمانی که از هم دور بودید تعریف کنید. اینطور حواستان پرت می شود و کمتر آرزو می کنید که هنوز در سفر بودید.

درمان افسردگی بعد از سفر

4/ سعی کنید ذهنیت گردشگری خود را حفظ کنید

وقتی سفر می کنید، ذهنیت شما تغییر می کند. شاید شما در حالت عادی برنامه ی مشخصی داشته باشید، در خانه غذا بخورید و کارهای جدید انجام ندهید، اما در طول سفر به دنبال تجربه های جدید، ثبت نام برای تجربه های مهیج و زیاده روی در غذاخوردن باشید. پس لازم است هیجانی که سفر با خود به همراه می آورد را در خود زنده نگه دارید. در شهر خودتان به کلاس آشپزی بروید، کلاس های موج سواری را ادامه بدهید و هفته ای یک وعده خودتان را به غذایی لذیذ دعوت کنید.

افسردگی بعد از سفر

5/ در حیاط خلوت خانه خود گردش کنید

چه کسی گفته که با برگشتن به خانه سفر تمام می شود؟ وقتی به خانه برمی گردید برنامه ریزی کنید که در محل زندگیتان مانند یک گردشگر عمل کنید. در تورهای پیاده روی شرکت کنید، سوار یک اتوبوس توریستی شوید، به کلاس آشپزی بروید، از بناهای معروف دیدن کنید و عکس های زیادی بگیرید. حتی می توانید یک روز به موزه ها سربزنید و با تاریخچه ی شهر زندگیتان آشنا شوید.

افسردگی بعد از سفر

6/ عکس هایتان را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

با به اشتراک گذاشتن عکس های سفرتان در صفحات اجتماعی خاطرات آن ها را دوباره زندگی کنید. این کار به شما احساس خوبی می دهد وقتی به خاطرات خوش سفرتان نگاه کنید. البته اگر با به اشتراک گذاشتن حریم خصوصیتان با همگی برایتان موردی نداشته باشید.

مطالب خواندنی دیگر:14 تا از مقاصد گردشگری در بالی برای عکاسی
افسردگی بعد از سفر

7/ مکانی برای سوغاتی های خود انتخاب کنید

اگر در طول سفرتان سوغاتی خریداری می کنید، مدتی زمان بگذارید که مرتبشان کنید و جایی را به آن ها اختصاص دهید. اینگونه اتاق شما از خاطرات خوش پر شده و شما را راغب می کند که به سفرهایتان ادامه بدهید.

برای دریافت اطلاعات در خصوص انواع تور و شرایط رزرو هتل به سایت گلفام مراجعه بفرمایید.

مطالب خواندنی دیگر:بهترین سوغاتی های ترکیه
افسردگی بعد از سفر

8/ برنامه سفر بعدیتان را بچینید

یکی از بهترین روش ها برای فراموش کردن افسردگیِ بعد از سفر، برنامه ریزی برای سفر بعدی است. برای خودتان لیستی از تمامی مقاصد محبوبتان تهیه کنید. سپس برنامه ای برای عملی کردن آن ها بچینید. اینگونه تمرکزتان به هدفی جدید جلب می شود.

سفر و افسردگی

9/ به خودتان برسید

وقتی در سفر هستید، کمتر به خودتان رسیدگی می کنید. شاید هر وعده های غذایی سنگین خوردید و حس بدی دارید؛ شاید 2 هفته را در کنار استخر استراحت کرده اید و ورزش را کنار گذاشته اید؛ یا هر شب را به رقص گذراندید و حسرت یک شب خواب کامل دارید. گاهی مسافرت برای ما خوب نیست، پس حتما بعد از سفر به خودتان رسیدگی کنید. تصمیم بگیرید مدتی سالم غذا بخورید، باشگاه بروید، بدوید، ماساژ بگیرید یا حتی شب زود بخوابید. قطعا رسیدگی شخصی به کاهش افسردگی شما کمک می کند.

افسردگی بعد از سفر

10/ به مسافران دیگر کمک کنید

در طول سفر ممکن است در شرایط مختلفی به امید مهربانی غریبه ها باشید. فرقی ندارد عابری که وقتی مسیر را گم کرده بودید به شما مسیر را نشان داد یا کانتر هتلی که رستورانی فوق العاده به شما معرفی کرد؛ قطعا در شرایط متعددی قدردان کمک های دیگران بودید. پس حتما بعد از برگشتن به گردشگران در محل زندگی خودتان کمک کنید. اگر شخصی را می بینید که در گوشی چشم به نقشه دوخته و به نظر گم شده است به او کمک کنید. اگر کسی به شما نگاه کرد، لبخند بزنید و بپرسید که چه کمکی از دستتان برمی آید.

اینطور به خودتان کمک می کنید که به زندگی روزمره برگردید و حس خوبی می گیرید که به گردشگران دیگر کمک کرده اید.

افسردگی بعد از سفر

نویسنده : شهرزاد جعفری جوزانی