شهر دهلی

هر آنچه در این مقاله خواهید خواند:

هر ساله میلیون ها توریست و مسافر برای بازدید از دهلی به این شهر سفر می کنند. بخش مهمی از صنعت گردشگری و توریسم کشور هند با این شهر وابسته است. به دلیل وجود جاذبه های متعدد، فرهنگ غنی و اهمیت تاریخی، دهلی در سراسر دنیا شهرت دارد و اهمیت توریستی بسیاری برای خود دست و پا کرده است.

در این مطلب شهر دهلی را از ابعاد مختلف بررسی می کنیم. ضمن ارائه یک تاریخچه و معرفی مختصر و مفید از دهلی، به بررسی هزینه های زندگی در این شهر و هم چنین جاذبه های دیدنی آن خواهیم پرداخت. اگر می خواهید به تور هند بروید یا مایل به آشنایی بیشتر با این شهر هستید، این مطلب و نکات آن می تواند برای شما مفید باشد.

شهر دهلی

معرفی شهر دهلی

شهر دهلی یکی از بزرگترین و قدیمی ترین شهرهای جهان است. این شهر ترکام جمعیتی بالایی داشته و آمیزه ای از فرهنگ ها، باورها، اقوام و آیین ها را در آن می توان مشاهده کرد. دهلی قدمتی نزدیک به 5000 سال دارد.
این شهر مانند دمشق یکی از قدیمی ترین شهرها در سراسر جهان است. این شهر به عنوان قدیمی ترین منطقه مسکونی در دنیا شناخته می شود.این شهر در بخش مرکزی نیمه شمالی کشور هند واقع شده است. یک نکته عجیب در مورد این شهر این است که این شهر تا به حال 11 بار تخریب و سپس دوباره از نو ساخته شده است.

مطالب خواندنی دیگر:با قلعه سرخ دهلی بیشتر آشنا شوید

جمعیت شهر دهلی

این شهر یکی از پرجمعیت ترین شهرها در دنیا است. تراکم جمعیتی در این منطقه بسیار بالا بوده و جمعیت بسیار زیادی در آن جا زندگی می کنند. مطابق آخرین تخمین های آماری، جمعیت منطقه دهلی چیزی در حدود 30 میلیون نفر تخمین زده شده است. البته این عدد به سرعت هم تغییر می کند؛ چرا که نرخ رشد جمعیت در این بخش چیزی در حدود 3 درصد است و هر سال بر این جمعیت فراوان افزوده می شود.

معرفی شهر دهلی

مساحت شهر دهلی

کل مساحت این شهر برابر است با 1483 کیلومتر مربع. از این نظر، این شهر یکی از شهرهای بزرگ دنیا محسوب می شود. حدود نیمی از این مساحت این شهر مناطق شهری هستند و نیمی دیگر هم مناطق روستایی.

آب و هوا شهر دهلی

آب و هوای دهلی دچار تغییرات زیادی می شود و ثابت نیست. به همین دلیلی یکی دیگر از ویژگی هایی که این شهر را با آن می شناسند، آب و هوای غیرقابل پیش بینی آن است. این شهر هم نزدیک به منطقه بیابانی و خشک راجستان است و هم در مجاورت رشته کوه های هیمالیا قرار گرفته است. دلیل این آب و هوای متغیر نیز همین موقعیت جغرافیایی است.

در فصل های بهار و تابستان معمولا هوای این شهر بسیار گرم و خشک است. دمای بالای 40 درجه در تابستان این شهر یک امر عادی محسوب می شود. در عوض، زمستان های این شهر بسیار سرد هستند. در محدوده ماه آگوست در این شهر باران های موسمی فراوانی دیده می شود.

مطالب خواندنی دیگر:بررسی بهترین زمان سفر به دهلی
آشنایی با دهلی

هزینه زندگی در دهلی

هزینه زندگی در دهلی شامل بخش های مختلفی می شود. یکی از عمده ترین بخش هزینه های زندگی در این شهر هزینه های مربوط به اقامت است. شاید در بسیاری از شهرهای توریستی بتوان از هاستل و مهمان خانه استفاده کرد اما این شهر این طور نیست؛ زیرا مسائل بهداشتی به دلیل جمعیت بیش از حد به خوبی در این شهر رعایت نمی شود و از این نظر، هاستل و مهمان خانه اصلا گزینه مناسبی برای اقامت نیستند.

بهترین جا برای اقامت امن و داشتن آسایش، هتل های مناسب شهر هستند. هتل رادیسون بلو پلازا و هتل شانتی هوم از بهترین هتل های این شهر شناخته می شوند. برای مشاهده ی هتل های هند میتوانید به بخش رزرو آنلاین هتل هند مراجعه کنید.
بخش دیگر هزینه ها مربوط به خورد و خوراک است. در هند انواع رستوران ها و هم چنین فست فودهای مک دونالدز را می توان یافت.

مطالب خواندنی دیگر:جاذبه های دیدنی دهلی
زندگی در دهلی

نرخ ارز دهلی

واحد پول رسمی هند، روپیه است. هر یک روپیه هند در حال حاضر معادل حدود 260 تومان ایران است.

آداب و رسوم شهر دهلی

در هند و دهلی آداب و رسوم خاصی وجود دارد. مثلا خانم ها باید با لباس های پوشیده در شهر ظاهر شوند؛ این مسئله در مورد آقایان هم صادق است اما در مورد خانم ها حساسیت بیشتری وجود دارد. ضمن این که فرهنگ هند تا حد زیادی مردسالارانه است.
در هند خانواده و ارزش های خانوادگی اهمیت بسیار زیادی دارند و پدر از جایگاه بالایی برخوردار است. در هند برای سلام کردن دستهایشان را در کنار هم گذاشته و عبارت «نمسته» را به زبان می آورند. یکی از نکات قابل توجه در آداب اجتماعی هند این است که سلسله مراتب اجتماعی و احترام به بزرگترها در آن بسیار پر رنگ است.

مهم ترین جاذبه های دهلی

یکی از جذاب ترین و جالب ترین نقاط در دهلی به ویژه برای مسلمانان، مسجد جامع دهلی است. این مسجد بزرگترین مسجد در کل هند بوده و ظرفیتی معادل 25000 نفر را دارد. معماری و ظاهر این مسجد بسیار زیبا و باشکوه است. در ساخت مسجد جامع دهلی از سنگ های قرمز ماسه ای و سنگ های مرمر سفید استفاده شده و ظاهری خاص به این مسجد بزرگ بخشیده است.

دیگر جاذبه پرطرفدار دهلی لال قلعه یا قلعه سرخ است. قلعه سرخ یک قلعه تاریخی متعلق به قرن هفدهم است و یک شاهکار معماری به شمار می آید. این قلعه یک گواه تاریخی از گذشته هند و شهر دهلی هم هست؛ چرا که آثاری از جنگ اول استقلال هند مقابل بریتانیا در آن قابل مشاهده است.

قطب منار یکی دیگر از جاذبه های دیدنی شهر دهلی است. این بنای تاریخی که از قرن 12م میلادی به جای مانده است شکوه و جلال خاصی داشته و برای توریست ها همیشه یکی از مکان های محبوب بوده است. مقبره همایون، باغ پنج حس و در نهایت، مقبره گاندی کبیر، رهبر نهضت ضد استعمار هند هم از دیگر مکان های دیدنی در شهر دهلی هستند.

کلمه های کلیدی: