6 مورد از دیدنی ترین جاذبه های دهلی

دهلی پایتخت کشور هند و یکی از بزرگ ترین شهرهای این کشور است. از صدها سال پیش تا به امروز، دهلی از نظر سیاسی و اجتماعی اهمیت خیلی زیادی برای حکومت هند داشته است. به همین دلیل در حال حاضر جاذبه های دهلی بسیار متنوع هستند که هرکدام در نوع خود بی نظیر و جذاب هستند.

در بین مقصدهای مختلفی که گردشگران برای سفر انتخاب می کنند، دهلی همیشه بخشی از چندتای اول لیست است. دلیل این موضوع نه تنها وجود جاذبه های دیدنی در دهلی است، بلکه هزینه های مناسب سفر به تور هند هم بی تأثیر نیست. پس در این مطلب با ما همراه باشید تا با برخی از مهم ترین و زیباترین جاذبه های دهلی آشنا شوید و پیش از سفر آن ها را بشناسید. این کار باعث می شود تا بتوانید برای سفرتان بهتر برنامه ریزی کنید.

1. قلعه سرخ یکی از مهم ترین جاذبه های دهلی

این قلعه مهم ترین بنای باستانی در هند است. به طوری که امکان ندارد از شهروندان دهلی مکان آنجا را بپرسید و کسی نتواند جواب بدهد. اسم این قلعه در واقع لال کیلا است. اما به دلیل رنگ قرمزی که آجرهای نمای آن دارند، بین گردشگران ایرانی به قلعه سرخ معروف شده است.

قلعه سرخ به دستور شاه جهان ساخته شد. به احتمال زیاد اسم شاه جهان را به خاطر داستان هایی که درباره تاج محل وجود دارند شنیده اید. این قلعه دارای چند دروازه بزرگ است که هرکدام به یک اسم معروفند. همچنین در داخل محوطه نیز چندین کاخ و تالار بزرگ و باشکوه قرار دارند که بهتر است از همه آن ها دیدن کنید. تزئینات این کاخ ها و نوع معماری شان جزو شاهکار های جهان به حساب می آیند.

قیمت بلیط قلعه سرخ دهلی برای گردشگران خارجی پانصد روپیه به ازای هر نفر است. توصیه می کنیم اگر قصد بازدید از آنجا را دارید در یکی از روزهای وسط هفته بروید. زیرا در آخر هفته بسیار شلوغ می شود و باید زمان بیش تری را در صف بلیط بگذرانید.

قلعه سرخ

2. باغ های لودی

باغ های لودی یکی از جاذبه های دهلی است که مجموعه ای از چند باغ بسیار بزرگ هستند که در کنار یکدیگر بزرگ ترین پارک دهلی را تشکیل داده اند. منظره زیبای طبیعت در این باغ واقعاً دیدنی است. بد نیست یک روز کامل از سفرتان را صرف خوش گذراندن در باغ های لودی کنید و در کنار خانواده لحظات شادی را بسازید.

می توانید به کنار دریاچه باغ های لودی بروید و پرندگان را تماشا کنید. اما چیزی که باعث می شود این باغ ها خاص شوند، وجود چندین آرامگاه تاریخی در آنجاست. پس وقتی به باغ های لودی رفتید لازم نیست تمام وقتتان را در طبیعت بگذرانید و می توانید از آن مکان های دیدنی هم بازدید کنید.

باغ های لودی

3. معبد چاتارپور

همان طور که می دانید بخش زیادی از جمعیت کشور هند به آیین هندو اعتقاد دارند. بنابراین در شهری مثل دهلی می توانید معابد زیادی را برای بازدید پیدا کنید. اما یکی از مهم ترین معابد هندوها در شهر دهلی نو، معبد چاتارپور است. این معبد خودش از چندین معبد کوچک تر تشکیل شده که هرکدام از آن ها به پرستش یکی از خدایان هندو اختصاص دارند.

توصیه می کنیم اگر قصد بازدید از معبد چاتارپور را دارید حتماً در وقتی به آنجا بروید که یکی از مراسم های مذهبی در حال برگزاری باشد. دیدن مراسم مذهبی هندو ها و آشنایی با فرهنگ و آداب و رسومشان واقعاً تجربه بی نظیری است.
یکی از خوبی های این مکان دیدنی این است که دسترسی خوبی به مترو دارد. فقط کافی است در هر کجای شهر دهلی نو سوار مترو شده و در ایستگاه چاتارپور پیاده شوید.

مطالب خواندنی دیگر:راهنمای سفر به دهلی
معبد چاتارپور

4. دروازه هند

دروازه هند به نوعی نماد شهر دهلی است و یکی از مهم ترین جاذبه های دهلی این شهر است. کشور هند در تمام طول تاریخ با فراز و نشیب های مختلفی همراه بوده است. تاریخچه ساخت این دروازه به بعد از جنگ جهانی اول می رسد. در آن زمان کشور هند یکی از مستعمره های انگلستان بود. به همین دلیل سربازهای هندی مجبور بودند برای کمک به آن کشور در جنگ شرکت کنند.
بعد از پایان جنگ جهانی اول، کشور هند این بنای یادبود را به یاد سربازهایی که کشته شده بودند ساخت.

روی دیوارهای این سازه می‌ توانید اسم تمام هندی هایی که در جنگ کشته شدند را بخوانید. این مکان به دلیل نزدیک بودن به رود یامونا، یکی از بهترین جاهای دهلی برای گذراندن یک بعد از ظهر زیبا در کنار خانواده است. بنابراین شما در هر ساعت از روز که دلتان بخواهد می توانید به آنجا بروید و از این بنای فوق العاده به یاد ماندنی دیدن کنید.

جاذبه های دهلی

5. قطب منار

اگر به مکان های تاریخی و معماری دوره های گذشته علاقه دارید باید از قطب منار دهلی دیدن کنید. این مناره در کنار باقی مانده هایی از یک سازه قدیمی قرار دارد. احتمال می رود که زمان ساخت آن به دوران قرون وسطا برسد.
قطب منار دهلی بلند ترین مناره در تمام دنیا است. همین ویژگی است که آنجا را به یکی از مکان های خاص در دهلی تبدیل کرده است.

قطب منار

6. آرامگاه همایون

همایون یکی از بزرگ ترین پادشاهان سلسله گورگانیان در هند باستان بود. این پادشاه به دلیل علاقه زیادی که معماری داشت باعث شد تا بناهای مختلفی را زمان حکومتش بسازند. او به ویژه علاقه خاصی به معماری ایرانی داشت.

آرامگاه همایون در واقع به دستور همسر این پادشاه و بعد از مرگش ساخته شد. این ساختمان را با ترکیبی از معماری ایرانی و هندی ساختند که هنوز با گذشت صدها سال پابرجا مانده است. فضای سبزی که در جیاط آرامگاه همایون ایجاد شده است آنجا را به محل جذابی برای گذراندن یک روز خوب تبدیل کرده است.
همچنین در داخل این آرامگاه اشیا و وسایل قدیمی مختلیف را برای بازدید قرار داده اند. هزینه بازدید از آرامگاه همایون زیاد نیست و توصیه می کنیم وقتی به تور دهلی سفر کردید حتماً از آنجا هم دیدن کنید.

آرامگاه همایون از جاذبه های دهلی