شهر کلمبو

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

در سال های اخیر تور کلمبو با استقبال بیشتری روبرو شده و هر ساله توریست های بیشتری به این شهر زیبا و دیدنی سفر می کنند. شما هم اگر می خواهید یک سفر متفاوت را تجربه کنید و از حضور در سواحل لذت ببرید، حتما تور کلمبو را امتحان کنید. در این مطلب به بررسی و معرفی کلمبو از جنبه های مختلف می پردازیم. تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

| گلفام سفر

معرفی شهر کلمبو

کلمبو بزرگت ترین شهر در کشور سریلانکا است. این شهر بندری از گذشته اهمیت زیادی داشته و بسیاری از ساحت گران از این شهر بازدید کرده اند. حتی در سفرنامه ابن بطوطه هم به این شهر اشاره شده است و از آن با نام «کلانپور» یاد شده. قدمت کلمبو به نزدیک به 2000 سال باز می گردد و یکی از قدیمی ترین مناطق شهری در جزیره سری لانکا است.

کلمبو در قرن های هفدهم و هجدهم مورد تهاجم و تصرف نیروهای هلندی و بریتانیایی قرار گرفته است. نام شهر کلمبو ریشه ای پرتغالی دارد که همین کلمه هم در اصل از واژه سینهالی کولون توته گرفته شده است. کلمبو تا سال 1980 به عنوان پایتخت سیاسی سری لانکا شناخته می شد. امروزه کوته پایخت سری لانکا است اما هم چنان کلمبو به عنوان یکی از مهم ترین شهرهای جزیره سری لانکا مطرح است و ارزش تجاری و توریستی بالایی دارد.

کلمبو

جمعیت کلمبو

طبق آخرین آمارها، جمعیت شهر کلمبو در سال 2011 حدود 750 هزار نفر بوده است. بیشتر ساکنان این شهر را سینهالی ها، مورها و تامیل ها تشکیل می دهند. البته به دلیل موقعیت بندری این شهر می توان نژادهای چینی، پرتغالی، مالایی و هندی را هم در کلمبو پیدا کرد.

شهر کلمبو

مساحت کلمبو

کلمبو بزرگ ترین شهر در کشور سری لانکا است. مساحت بخش شهری این بندر برابر با 37.31 کیلومتر مربع است.

آب و هوا کلمبو

شهر کلمبو یک شهر بندری است و به دلیل مجاورت با دریا و موقعیت جغرافیایی خود، آب و هوای گرم و مرطوب دارد. البته در تمام طول سال دمای این شهر نسبتا خوب است ولی در ماه های مارس تا اواخر آوریل گرمای هوا در این شهر بیشتر می شود.

میانگین دمای هوا در شهر کلمبو، 31 درجه است. در شهر کلمبو رودخانه های متعددی جاری هستند و نیز دریاچه بریا در این شهر قرار دارد. به دلیل این آب و هوای مرطوب و عمدتا معتدل، کلمبو در طول سال مقصدی مناسب برای مسافرت است؛ البته در فصل های بهار و پاییز آب و هوای معتدل تری بر شهر حاکم است.

مطالب خواندنی دیگر:راهنمای سفر به شهر کلمبو
سفر به کلمبو

هزینه زندگی در کلمبو

هزینه زندگی در کلمبو بسته به امکانات اقامتی و خورد و خوراک و حمل و نقل شما متغیر است. اقامت در هتل های متوسط و خوب در کلمبو برای هر شب بین 5 تا 12 هزار روپیه هزینه دارد. البته قیمت اقامت در هاستل بین 2000 تا 4000 روپیه می شود و ارزان تر است.

برای خورد و خوراک قیمت ها در کلمبو نسبتا مقرون به صرفه است. یک وعده غذای دو نفره در یک رستوران خوب و متوسط در کلمبو 1500 تا 3000 روپیه قیمت دارد.
هم چنین برای حمل و نقل در کلمبو بهترین راه استفاده از وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس است. اتوبوس ارزان ترین راه برای حمل و نقل است و هزینه آن بین 300 تا 400 روپیه در روز می شود.

مطالب خواندنی دیگر:در مورد هزینه ی سفر به کلمبو بیشتر بخوانید
زندگی در کلمبو

نرخ ارز کلمبو

واحد پول رسمی کشور سری لانکا، روپیه سری لانکا است. در حال حاضر هر یک روپیه سری لانکا معادل 100 تومان ایران است.

آداب و رسوم مردم کلمبو

در سری لانکا آداب و رسومی رواج دارد که ممکن است برای شما عجیب به نظر برسند. به عنوان مثال، مردم سری لانکا برای صبحانه هم از برنج با ادویه میل می کنند. هم چنین مردم سری لانکا عادت دارند به همه چیز حتی میوه ها و سبزیجات نمک و فلفل اضافه کنند.
در سری لانکا و شهر کلمبو افراد پیر و مسن احترام زیادی دارند. معمولا برای صدا کردن افراد پیر، حتی اگر غریبه باشند از کلمات عمو و خاله استفاده می شود.

از دیگر آداب رایج در سری لانکا می توان به داشتن چرخ خیاطی در خانه ها اشاره کرد. ظاهرا این یکی از رسوم مردم سری لانکا است و معتقدند که این کار برای آن ها خوش یمنی آورده و شگون دارد.
در سری لانکا حیوانات اهمیت و احترام زیادی دارند و نباید با آن ها بدرفتاری کرد. هم چنین اگر خواستید با کسی دست بدهید یا چیزی را به او تعارف کنید، این کار را با دست راست خود انجام بدهید.

جاذبه های کلمبو

مهم ترین جاذبه ها کلمبو

در کلمبو می توانید جاذبه های طبیعی و فرهنگی مختلفی را بیابید. به همین دلیل سفر به کلمبو برای انواع توریست ها و گردشگران با سلیقه های متفاوت یک گزینه عالی است.

از مهم ترین جاذبه ها در کلمبو می توان به موزه ملی کلمبو اشاره کرد. موزه ملی کلمبو بزرگ ترین موزه در کشور سری لانکا است و از سال 1877 محل بازدید توریست ها و گردشگران بوده است. یکی دیگر از جاذبه های مهم و دیدنی در کلمبو، معبد بودایی کلانی راجا ماها است. نام کامل این معبد Kelani Raja Maha Viharaya بوده و می توان در آن مجسمه های بودایی و نقاشی های مرتبط با آیین بودا را مشاهده کرد.

اگر به جاذبه های طبیعی علاقه مند هستید، حتما سری به پارک ویهاراماهادوی بزنید. این پارک زیبا و بزرگ با طراحی چشم نواز خود می تواند روحیه شما را دگرگون کند. هم چنین شما می توانید در باغ وحش دهیوالای کلمبو گونه های مختلف جانوری از حیات وحش را مشاهده کنید.
از دیگر جاذبه های تماشایی در کلمبو می توان به دریاچه بیرا و پارک Galle Face Green اشاره کرد.

کلمه های کلیدی: