در پروازهای خارجی منظور از codeshare چیست؟

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

بدون شک اصطلاحات گوناگونی در زمینه‌های مختلف مانند شرکت‌های هواپیمایی و فرودگاه‌ها وجود دارد که هر کدام معنای خاص خود را دارند و شما باید پیش از سفر خود اطلاعات کافی درباره‌ی آن‌ها به دست بیاورید تا هنگام مواجه‌شدن با آن‌ها، از آن‌ها بی‌اطلاع نباشید، یکی از این اصطلاح‌ها را می‌توان code share نامید که معنی آن به زبان فارسی، «نماد مشترک» است.

این نماد مشترک برای بستن قرارداد و مذاکره بین ایرلاین ها برای تعیین مسیر انجام می‌شود، بنابراین اگر شما قصد سفر به کشورهای خارجی را دارید بهتر است با این نماد آشنا شوید، توجه داشته باشید نماد code share در طی مرحله خرید بلیط هواپیما سفر خود، تحویل بار یا وارد شدن به هواپیما، تاثیری ندارد و از آن استفاده نمی‌شود؛ این مقاله، قصد دارد شما را با کاربرد نماد مشترک یا codeshare آشنا کند، بنابراین اگر قصد سفر با پرواز codeshare را دارید، بهتر است این مقاله را مطالعه کنید.

پروازهای نماد مشترک یا codeshare

تعریف پرواز نماد اشتراکی یا codeshare

قرارداد و مشارکتی بین دو شرکت هوایی و ایرلاین آن‌ها که در آن‌یک ایرلاین و خط هوایی برای فروش صندلی‌های هواپیمای خود، شماره پرواز ایرلاین را به اشتراک می‌گذارد اما این پروازها، برای سفرهای کم مسافتی که در مدت‌زمان کم صورت می‌گیرد، به‌حساب نمی‌آید. شرکت‌های ایرلاین هواپیمایی در کشور ترکیه و ایران، با نام ترکیش ایرلاین و ایران ایر، جزو ایرلاین های مهم به‌حساب می‌آیند که اکثر پروازهای خود را از طریق پروازهای code share انجام می‌دهند.

مطالب خواندنی دیگر:خرید بلیط هواپیما برای کودکان و نوزادان

پروازهای نماد مشترک یا codeshare

قراردادی در قوانین شرکت‌های هواپیمایی بین‌المللی وجود دارد که نام آن، قرارداد نماد مشترک است که این قرارداد به ایرلاین ها اجازه می‌دهد تا به‌صورت تایید شده و کاملا رسمی، پروازهای اشتراکی خود را در مسیرهای معین انجام دهند.

برای تمامی این پروازها که از طریق قرارداد نماد اشتراک یا codeshare انجام می‌شوند، می‌توان توقف در سفر را در نظر گرفت و در بخش دوم یا سوم از پرواز، ایرلاین عوض می‌شود و شما از طریق هواپیما و ایرلاین دیگر سفر خود را ادامه می‌دهید.

یکی از تفاوت‌های اصلی پروازهای نماد مشترک یا codeshare با پروازهای توقف دار، در این مورد است که شما در پروازهای توقف دار دقیقا از مسیر بعدی خود با شماره و ایرلاین آن آگاه هستید اما در پروازهای نماد مشترک یا codeshare ایرلاین مبدا و مقصد، با توجه به یک برند هواپیمایی انجام می‌شود.
ایران ایر یکی از پروازهای کشور ایران به‌حساب می‌آید که در پروازهای نماد مشترک یا codeshare، سفر خود را در یکی از مسیرهای خارجی انجام می‌دهد، شرکت ایران ایر با عقدنامه‌ای که با شرکت هوایی ترکیش ایرلاین دارد، سفرهای خود را در بعضی از مسیرهای مشخص‌شده این کشور انجام می‌دهد.

ممکن است این اتفاق برای برخی از مسافران بیفتد که مسافری از شرکت ترکیش ایرلاین و ایران ایر بلیط هواپیما رزرو کرده باشد ولی در میان راه، سفر با ایرلاین مشخص‌شده کنسل شود و پرواز باید با ایرلاین دیگری صورت بگیرد؛ این مورد گفته‌شده می‌تواند علت‌های مختلفی مانند سوخت‌رسانی بهتر و سیاست‌های مربوط در کار داشته باشد.

پروازهای نماد مشترک

اگر نزدیک به پروازتان بود و اطلاعی درباره پروازهای نماد اشتراکی یا codeshare نداشتید، حتما قبل از سفر خود به گیت فرودگاه مراجعه کنید و اطلاعاتی مربوط به این موضوع را به دست بیاورید تا برای شما پیش و در حین سفر مشکلی پیش نیاید.

نکته دیگری که باید درباره نماد مشترک یا codeshare به شما گفته شود، این است که این پرواز تنها مخصوص به دو ایرلاین نام‌برده شده نیست و گاهی ممکن است که با سه ایرلاین گوناگون با نماد مشترک یا codeshare، در یک مسیر خارجی پرواز کنند که معمولا این اتفاق برای مسیرهای کوتاه در نظر گرفته نمی‌شود، مثلا کشوری مثل ترکیه به دلیل نزدیک بودن، بلیط آن چارتر محسوب می‌شود و پرواز نماد مشترک ندارد، اما سفرهای دیگر مانند سفر به کشورهایی که در قاره اروپا قرار دارند، می‌توانند از دو تا سه ایرلاین مشترک برخوردار باشند.

نمادهای پروازی یا codeshare برای مثال، بلیط هواپیمایی شرکت ایران ایر، پول بلیط را می‌گیرد و شماره پرواز مخصوصی که برای این شرکت در نظر گرفته‌شده است را به‌عنوان شماره مخصوص نمادهای پرواز اشتراکی یا codeshare شما به‌حساب می‌آورند، شماره هر نماد پرواز را در لیست جداگانه مخصوص به codeshare، خواهید دید. این شماره پرواز در ایرلاین ترکیش در همان محل نیز قرار دارد.

مطالب خواندنی دیگر:معرفی انواع هواپیما های مسافربری ایران
codeshare

نکته‌ی مهمی که درباره نمادهای پروازی یا codeshare وجود دارد و باید به آن توجه کنید این است که این کدها باعث افزایش پروازهای دائم از یک شرکت هواپیمایی یک ایرلاین به ایرلاین های دیگر می‌شود، نکته دیگر این است که در سال ۱۹۷۸، بر اساس قوانین شرکت‌های هواپیمایی، گفته شد سامانه‌های هوایی تنها حمل‌ونقل عمومی مردم برای سفر نیست و باید حداکثر نهایت استانداردها از راه‌هایی که سفر آسان، پیشرفته‌تر و فروش شرکت‌ها بیشتر می‌شود، استفاده کنیم.

شرکت‌های هواپیمایی و ایرلاین‌ها، ادعا دارند که نمادهای پروازی یا code share برای مسافران استفاده راحت و آسانی دارد؛ زیرا آن‌ها باور دارند که تنها با یک شرکت هواپیمایی پرواز می‌کنند اما درواقع با ایرلاین های دیگر نیز سفر خود را انجام می‌دهد. نمادهای پروازی، یکی از نکاتی است که در سفر باید به آن توجه شود و از طریق آن، با قوانین و مقررات شرکت‌های خدمات پروازی خود آشنا شوید.

همان‌طور که مطالعه کردید code share به معنای پرواز اشتراکی است و شما متوجه شدید که در این نوع از پرواز، چه چیزی در انتظارتان است، بنابراین اکنون می‌توانید با در نظر گرفتن شرایط، بلیط این نوع از پرواز را برای خود تهیه کنید.

کلمه های کلیدی: