شرایط و هزینه حمل حیوان با هواپیما

اگر در خانه خود از یک حیوان خانگی مانند گربه یا سگ نگهداری می کنید، هنگام رفتن به سفر یک سوال مهم برایتان پیش می آید: با حیوان خانگی خودم باید چه کنم؟ این دغدغه هر کسی است که از یک حیوان خانگی نگه داری می کند. به همین دلیل در این مطلب به صورت کامل به بررسی شرایط و هزینه حمل حیوان با هواپیما خواهیم پرداخت.

حیوانات خانگی به مراقبت و توجه نیاز دارند. علاوه بر این که باید غذای آن ها را تامین کرده و شرایط بهداشتی لازم برای سکونت و نگهداری از آن ها را فراهم کنید، لازم است توجه لازم را هم به آنان نشان دهید. مثلا لازم است که آن ها را هر روز دقایقی برای پیاده روی به بیرون از خانه خود ببرید. اگر می خواهید به سفری طولانی بروید، باید حیوان را همراه خود برده یا به کسی بسپارید.

حمل حیوان با هواپیما

اگر هم بخواهید با خودرو شخصی خود مسافرت کنید، تکلیف مشخص است؛ شما می توانید حیوان خانگی خود را در صندلی مخصوص در ماشین گذاشته و همراه خود ببرید. اما اگر قصد شما مسافرت با هواپیما باشد باید چه کرد؟ آیا برای حمل حیوان با هواپیما شرایط خاصی وجود دارد؟ چه حیواناتی را می توان در سفر با هواپیما با خود برد؟ هزینه آن چه قدر است و چه تاثیری بر روی هزینه کلی سفر می گذارد؟

ما در این مطلب شرایط و هزینه حمل حیوان با هواپیما را به صورت کامل شرح می دهیم. هم چنین به سوالاتی مانند سوالات بالا و سوالات مرتبط با آن ها پاسخ خواهیم داد. پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

شرایط و هزینه حمل حیوان با هواپیما

شرکت های هواپیمایی مختلف برای حمل حیوان با هواپیما شرایط مناسبی را فراهم کرده اند و این امکان را برای صاحبان این حیوانات به خوبی فراهم کرده اند. البته برای این کار باید به قوانین و شرایط ویژه ای که خطوط هواپیمایی و مقررات کشور ایجاب می کنند توجه داشت.

حمل حیوان با هواپیما هزینه مخصوص خود را دارد. ضمن آن که شما نمی توانید حیوان خانگی خود را در هواپیما در کنار خود همراه کابین ببرید؛ بلکه حیوانات به جای مخصوصی از هواپیما رفته و در آن جا نگهداری می شوند. هنگامی هم که به مقصد خود رسیدید، می توانید حیوان خانگی خود را تحویل بگیرید.

مطالب خواندنی دیگر:اشیای ممنوعه در کابین هواپیما
هزینه حمل حیوان با هواپیما

برای حمل حیوان در هواپیما معمولا دو راه از سوی خطوط هواپیمایی ارائه می شود: یکی آن که هنگام رزرو بلیط هواپیما در خواست حمل حیوان با هواپیما را هم ثبت کنید. در آن صورت حیوان خانگی خود را باید به قسمت بار تحویل بدهید. در چنین شرایطی به هنگام رزرو بلیط هواپیما، یک کد با عنوان کد AVIH (مخصوص حمل حیوانات زنده) دریافت می کنید. لازم به ذکر است در چنین شرایطی شما می توانید حداکثر دو قلاده گربه یا سگ و یا نهایتا 10 پرنده با خود ببرید.

راه دیگر برای حمل حیوان با هواپیما استفاده از کارگو است. شما می توانید در پایانه مشخص کنید که وقتی حیوان به مقصد رسید، چه کسی آن را دریافت می کند. نام دریافت کننده در بارنامه ذکر می شود. با این راه می توانید حتی بدون آن که خودتان سفر کنید حیوان را به مقصدی بفرستید و نام دوستی که آن را در مقصد دریافت می کند در بارنامه ذکر نمایید.

هزینه حمل حیوان با هواپیما

هزینه حمل حیوان با هواپیما بر هزینه بلیط هواپیما افزوده می شود. این هزینه بر اساس فاکتورهایی مانند وزن حیوان، وزن قفس و نوع حیوان تعیین می شود.

اگر بخواهید یک پرنده خانگی مانند مرغ عشق همراه خود ببرید، وزن پرنده و قفس آن در 4 ضرب می شود. برای سگ و گربه هم وزن آن ها به همراه وزن قفسشان در محاسبه هزینه لحاظ می گردد. در پروازهای بین المللی، علاوه بر آن که شرایط حمل حیوان با هواپیما بسیار خاص تر است، هزینه های بیشتر است. هزینه حمل حیوان با هواپیما در پروازهای بین المللی بین 80 تا 200 دلار است.

مدارک لازم برای حمل حیوان با هواپیما

برای آن که حیوان را با خود به سفر ببرید یا آن را با کارگو منتقل کنید، باید از قبل مدارکی را تدارک ببینید. حیوان ها نیز مانند انسان نیاز به دریافت گذرنامه دارند. یک مدرک بسیار مهم دیگر، مدرک واکسیناسیون حیوان است. هم چنین برای درخواست حمل حیوان با هواپیما باید یک فرم مخصوص مربوط به اطلاعات آن حیوان را پر کنید و رسید پرداخت کرایه حمل را هم ارائه دهید.

مدارک لازم برای حمل حیوان با هواپیما

اگر قصد یک پرواز بین المللی را دارید باید از یک مرکز دامپزشکی معتبر در کشور مبدا گواهی نامه سلامت حیوان را دریافت کنید. در بسیاری از کشورها لازم است حیوانات پیش از ورود به کشور قرنطینه شده و مورد معاینه قرار بگیرند.

برای حمل حیوانات با هواپیما باید از 24 ساعت پیش از پرواز هماهنگی های لازم را با فرودگاه انجام دهید. هم چنین حداقل 3 ساعت پیش از پرواز به همراه حیوان خانگی خود به فرودگاه رفته و آن را تحویل دهید.

چه حیواناتی را می توان با هواپیما حمل کرد؟

یک سوال مهم دیگر در زمینه حمل حیوان با هواپیما این است که کدام حیوانات را می توان با پرواز هواپیما به همراه خود برد؟
این نکته تا حد زیادی به ایرلاین مورد نظر و مقررات آن بستگی دارد. بسیاری از ایرلاین ها اجازه حمل و نقل حیوانات خانگی مختلف مثل سگ، گربه و حتی حیوانات و آبزیان را هم به مسافران خود نمی دهند. در چنین شرایطی تنها راه همراه بردن حیوان، تحویل آن به ترمینال است.

| گلفام سفر

برخی دیگر از ایرلاین ها اجازه حل حیوان با هواپیما را می دهند. البته برای این کار قوانین مشخصی وجود دارد. مثلا اگر حیوانات بیشتر از 4 عدد باشند و وزن آن ها در کل بیشتر از 8 کیلو بشود، باید با قفس های مجزا حمل شوند.

برای حمل حیوان خانگی با هواپیما باید از قفس های مخصوص استفاده کنید. البته برخی ایرلاین ها مانند قطر ایرویز قفس های مخصوصی برای این هدف دارد. اما راه دیگر خرید قفس از پت شاپ ها و فروشگاه های مخصوص است. حیوان خانگی باید در قفس بدون پوزه بند و آزاد باشد و بتواند به راحتی نفس بکشد.
قفس ها باید حتما محکم و بادوام باشند و در ساخت آن ها منافذ مناسب و کافی برای تهویه تعبیه شده باشد. هم چنین قفس باید به اندازه ای بزرگ باشد که حیوان بتواند به سادگی در آن بنشیند.

نکاتی که بهتر است قبل از سفر های هوایی بدانید :

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سفرهای هوایی به صفحه ی دانستنی های پرواز مراجعه کنید.

کلمه های کلیدی: