شهر کاپادوکیا

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

شهر کاپادوکیا یکی از مکان های افسانه ای در کشور ترکیه است. این منطقه به دلیل جذابیت های مختلفی که دارد مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. جالب ترین بخش کاپادوکیا خانه های لانه زنبوری و تپه های سنگی اش است.

این شهر پر از دیدنی های جذاب است. برخی از این جاذبه ها تاریخی و برخی دیگر طبیعی هستند و به مرور زمان به وجود آمده اند. امروزه به دلیل استقبال خوبی که گردشگران از این شهر داشته اند، چندین هتل در آنجا راه اندازی شده اند. بنابراین می توانید در آنجا اقامت کنید و از شب های پر ستاره اش هم در کنار خانواده و دوستانتان لذت ببرید. در این مطلب با ما همراه باشید تا با شهر کاپادوکیا بیش تر آشنا شوید و توضیح دهیم که اصلاً چرا باید از آنجا بازدید کنید؟

شهر کاپادوکیا

شهر کاپادوکیا دقیقا کجاست؟

این شهر در آناتولی مرکزی قرار دارد. این مکان منطقه ای در مرکز کشور ترکیه است که از چندین استان مختلف تشکیل شده است. اما از آنجایی که کاپادوکیا دقیقاً در داخل شهر نیست، می توانید از هرکدام از شهرهای نیگده، آکسارای، نوشیر و یا کایسری به آنجا بروید. پس فرقی ندارد که در کدام شهر اقامت می کنید و این موضوع بستگی به انتخاب و برنامه ریزی شما برای سفر دارد. با این حال هرکدام از این شهرها دیدنی های خاص خودشان را دارند.

اما اگر بخواهیم دقیق تر بررسی کنیم، شهر کاپادوکیا جایی در میان دو روستای کاوسین و گورمه است. در واقع دره کاپادوکیا که به صخره های بلند و رنگی اش معروف است را می توانید در آنجا پیدا کنید. برای رسیدن به این منطقه بهتر است از طریق تور سفر کنید و یا از راهنما کمک بگیرید.

معرفی کاپادوکیا

تاریخچه شهر کاپادوکیا را بهتر بشناسیم

همان طور که در بخش های قبلی توضیح دادیم، کاپادوکیا منطقه ای طبیعی و تاریخی به حساب می آید. این محل در طی هزاران سال و به دلیل فرسایش به وجود آمده است. اما از همان زمان به دلیل موقعیت خوبی که داشته ، محل زندگی برخی از مردم مهاجر شده است. اسم دره ای که کاپادوکیا در آن قرار دارد گورمی است.

خیلی سال پیش گروهی از انسان ها در آنجا زندگی می کردند که امروزه خانه هایشان به جا مانده اند. اما نکته عجیبی که درباره این خانه وجود دارد ظاهر عجیب و معماری آن ها است. این خانه ها شبیه لانه زنبور هستند. صخره های این منطقه در آن دوران به دلیل فعالیت های آتش فشانی نرم بوده است. بنابراین انسان ها توانستند با حفاری و سوراخ کردن این صخره ها برای خودشان خانه هایی را در دل تپه بسازند. همین استحکام بالای سنگ ها باعث شده تا این خانه ها بعد از هزاران سال همچنان پابرجا باشند.

بعد ها برخی از مسیحیانی که از دست حکومت مرکزی رم فرار کرده بودند به این خانه ها پناه بردند و اجتماع جدیدی را ساختند. امروزه در برخی از این غارها می توانید نقاشی هایی را ببینید که نشان می دهد از آنجا در گذشته به عنوان کلیسا استفاده می کردند. توصیه می کنیم یک روز از سفرتان به ترکیه را به بازدید از شهر کاپادوکیا و دیدنی های عجیبش اختصاص دهید.

مطالب خواندنی دیگر:همه چیز درباره جاذبه های کاپادوکیا
آشنایی با کاپادوکیا

بهترین زمان برای سفر به شهر کاپادوکیا چه وقت است؟

آب و هوای این منطقه معتدل و چهار فصل است. بنابراین با زمستان های سرد و تابستان های گرمی همراه هستید. اما نکته ای که باید در هنگام سفر به شهر کاپادوکیا در نظر داشته باشید، ارتفاق آن است. این منطقه کوهستانی است و ارتفاع زیادی از زمین دارد. بنابراین اگر زمستان به آنجا بروید با سرمای خیلی شدیدترین مواجه خواهید شد. در شب های تابستانی هوای کاپادوکیا مطلوب است ولی در طول روز آفتاب داغ باعث ناراحتی می شود.

بنابراین بهترین زمان برای سفر به شهر کاپادوکیا فصل های بهار و پاییز هستند. با این که در شب های این فصل ها هم هوا خنک و کمی رو به سردی می رود اما طوری نیست که لذت بردن از آنجا را غیر ممکن کند. فقط کافی است لباس مناسب به همراه داشته باشید.

سفر به شهر کاپادوکیا چقدر هزینه دارد؟

هزینه سفر به شهر کاپادوکیا به طور کلی زیاد گران نیست. با این حال می توانید با انجام کارهایی در برخی از هزینه هایتان صرفه جویی کنید.
در آنجا دوچرخه هایی را به مسافران کرایه می دهند. بهتر است برای رفت و آمد در بین بخش های مختلف کاپادوکیا، به جای صرف هزینه برای تاکسی و وسایل نقلیه، یکی از این دوچرخه ها را اجاره کنید و حسابی خوش بگذرانید.

قیمت هتل های کاپادوکیا هم با توجه به نوع آن ها و خدماتی که ارائه می دهند متفاوت است. بنابراین بهتر است پیش از سفر نسبت به رزرو هتل خارجی و داخلی اقدام کنید. برای کاهش هزینه های سفر می توانید لیست خدمات هتل ها را مقایسه کنید و جایی بروید که لازم نباشد برای چیزهای غیر ضروری پول زیادی بپردازید.
با صرفه جویی در هزینه های اقامتگاه، حمل و نقل و غذا می توانید بودجه تفریح و سرگرمی را بیش تر کنید و خاطرات خوبی را در آنجا بسازید.

مطالب خواندنی دیگر:فراموش نشدنی ترین بالن سواری ها در سراسر جهان!

شهر کاپادوکیا چه سرگرمی هایی دارد؟

از جمله مهم ترین و پرطرفدارترین جاذبه کاپادوکیا بالن سواری است. شاید هزینه بالن کمی زیاد به نظر برسد اما مطمئن باشید که این تجربه کمیاب ارزشش را دارد. تماشای منظره کاپادوکیا و شهرهای اطراف از بالای آسمان واقعاً دیدنی است و چیزی نیست که بشود هر زمانی آن را تجربه کرد. توصیه می کنیم در هنگام غروب و یا طلوع خورشید سوار بالن شوید. در این وقت ها آسمان در زیباترین حالت خود قرار دارد و تصویر آن هیچ وقت از ذهنتان پاک نمی شود.

سرگرمی های زیادی در شهر کاپادوکیا پیدا می شود. می توانید در آنجا اسب سواری کنید و یا با تورهای سافاری همراه شوید و به تپه های این منطقه بروید.

ویدئوی شهر کاپادوکیا را از دست ندهید.

زمان کلیپ: 02:27
کلمه های کلیدی: