انواع ویزای کانادا و شرایط اخذ آن

آنچه در مقاله ویزای کانادا خواهید خواند:

کانادا یکی از مهاجر پذیرترین کشورهای‌ دنیا است و اخذ ویزای کانادا و اقامت در این کشور زیبا و دیدنی آرزوی هر مهاجری محسوب می شود. کشوری چند فرهنگی و جذاب که از امکانات تحصیلی و شغلی بسیار خوبی هم برخوردار است. کانادا مرتبا برنامه‌های مهاجرت و ارائه ویزا را تغییر می‌دهد تا قوانین به نفع مهاجرین و دولت کانادا باشد. در این مطلب قصد داریم به سراغ شرایط اخذ ویزای این کشور زیبا و دیدنی رفته و شما را با شرایط گرفتن ویزای کانادا بیشتر آشنا کنیم. با ما در گلفام سفر همراه شوید.

هرکشوری قبل از ورود نیاز به ویزا دارد. هر ویزا هم برای اهداف خاصی اعطا می‌شود. البته برای اخذ ویزای کانادا باید از طریق کشور ترکیه و شهر آنکارا اقدام کرد و وجود گذرنامه برای تمامی اعضای خانواده لازم است.شما در هر سن و با هر موقعیتی و جنسیتی می‌توانید درخواست ویزای کانادا را بدهید. به طور کلی کانادا ویزای 10 ساله صادر می‌کند اما برای پاسپورت‌های ایرانی طول این ویزا حداکثر 5 سال است. از مهم‌ترین عوامل موثر در اخذ ویزای کانادا سابقه سفر به این کشور و داشتن دعوت‌نامه معتبر است.

انواع ویزای کانادا

انواع ویزای کانادا

همانطور که می‌دانیم ویزای کانادا انواع مختلفی داشته و هر شخص با توجه به نیاز و توانایی خود به نسبت به گرفتن یکی از آنها اقدام می‌کند.

انواع ویزای کانادا شامل ویزای تویستی، ویزای تحصیلی، ویزای فرصت مطالعاتی و … می شود که در ادامه آن ها را به طور کامل توضیح خواهیم داد. اما در ابتدا باید بگوییم که به طور کلی ویزای کانادا به دو گروه کلی ویزای موقت و ویزای دائم تقسیم می شود.

برای دریافت هر دو مدل ویزای کانادا می‌توانید از دو روش زیر اقدام نمایید.

  • ثبت نام آنلاین ویزای کانادا
  • مراجعه حضوری به سفارت کانادا و تحویل مدارک به صورت دستی (paper draft)
مطالب خواندنی دیگر:بهترین شهر های کانادا برای ایرانیان

1/ ویزای موقت کانادا

همانطور که از اسمش پیداست ویزای موقت در مدت زمان معینی ارائه می‌شود و بعد از مدتی فرد مجبور به ترک خاک کاناداست.مدت زمان ویزای موقت کانادا از 90 تا 180 روز متغیر است. انواع ویزای کانادا به صورت موقت را در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد.


2/ ویزای تحصیلی کانادا

یکی از پرطرفدارین‌ترین انواع ویزای کانادا، ویزای تحصیلی است. این ویزا به دو صورت بلند مدت و کوتاه مدت تقسیم می‌شود. ویزای بلند مدت برای دانشجویان و دانش آموزان متقاضی این ویزا است و ویزای کوتاه مدت هم برای کسانی که برای فرصت‌های مطالعاتی به این کشور سفر می کنند یا قصد حضور در دوره‌های مختلف را در کانادا دارند.

برای دریافت این ویزا باید درخواست ویزای مولتی کانادا را داد. در این مدل ویزا یکی از والدین می‌توانند همراه با متقاضی دانش آموز وارد خاک کانادا شوند، البته این قابلیت برای دانشجویان خواستار ویزای تحصیلی وجود ندارد و والدین آنها باید از طریق دیگر انواع ویزا اقدام کنند.

ویزای تحصیلی کانادا

3/ سوپر ویزای کانادا

با توجه به اینکه ویزای توریستی برای اعضای خانواده که خواهان دیدار با عزیزان خود هستند بسیار سخت و مشکل است و مدت زمان کمی را هم شامل می‌شود، در سال 2011 دولت فدرال کانادا قانونی را تصویب کرد که اعضای درجه یک مهاجران مانند والدین یا پدر بزرگ و مادربزرگ‌ها بتوانند راحت‌تر به دیدار عزیزان خود بروند. آخر دولت کانادا نام این ویزا را سوپر ویزای کانادا گذاشته است.

سوپر ویزای کانادا

4/ ویزای توریستی کانادا

از اسمش مشخص است! ویزای توریستی برای اهداف توریستی صادر می‌شود. اما در حال حاضر این ویزا به صورت ویزای 5 ساله یا همان ویزای مولتی کانادا صادر می‌شود. به طور کلی وب سایت سفارت کانادا به تمامی افسران مهاجرتی اعلام کرده است که به جای ویزای توریستی از ویزای مولتی استفاده کنند.

از خوبی‌های این نوع از ویزای کانادا این است که دارندگان آن تا زمانی که پاسپورتشان اعتبار داشته باشد می‌توانند به خاک کانادا سفر کنند و تا 6 ماه هم در این کشور ماندگار شوند. بعد از 6 ماه باید از کشور خارج شده و حتی بعد از گذشت 6 ساعت مجددا می‌توانند وارد خاک کانادا شوند و به مدت 6 ماه دیگر در این کشور مقیم شوند!

مطالب خواندنی دیگر:پیکاپ ویزا چیست و چگونه باید آن را اخذ کرد؟
ویزای توریستی کانادا

5/ ویزای نرمال کانادا

این ویزا از قدیم الایام مرسوم بوده و با ارائه دعوتنامه و روال قبلی صورت می‌گیرد.


6/ ویزای محرمانه کانادا

این ویزا معمولا به دیپلمات‌ها یا افراد شناخته شده‌ای که با هدف تجارت و یا گردشگری قصد سفر به کانادا را دارند داده می‌شود. این افراد از آنجایی که صلاحیت ویزای دیپلماتیک را ندارند به صورت محرمانه این ویزا به آن‌ها از سوی دولت کانادا تعلق می‌گیرد.


7/ ویزای تجاری کانادا

ویزای تجاری در اصل یک نوع بلیط ورودی برای دریافت اقامت دائم است. این نوع ویزا به سه دسته فدرالی، استانی و کبک تقسیم می‌شود. مهاجران با هدف شرع کسب و کار و تجارت این ویزا را دریافت می‌کنند.


8/ ویزای درمانی کانادا

ویزای درمانی تنها در صورتی ارائه می‌شود که پزشک تایید کند که حضور در کشور کانادا برای بهبودی و سلامت متقاضی مفید است. البته اگر متقاضی شرایط ناپایدار داشته باشد و یا برای کشور کانادا خطر ساز باشد درخواست ویزای وی رد خواهد شد. از دیگر مواردی که منجر به عدم تایید ویزای درمانی کانادا می‌شود، جا به جایی لیست انتظار ساکنان کاناداست. یعنی اگر روند درمان متقاضی باعث شود که درمان یک کانادایی به تعویق بیافتد، ویزا به متقاضی تعلق نمی‌گیرد.

البته اگر متقاضی اثبات کند که روند درمان وی باید وابسته به یک موسسه کانادایی باشد به عنوان ساکن موقت کانادا می‌تواند ویزا اخذ کند.


9/ ویزای دیپلماتیک یا سیاسی کانادا

ویزای دیپلماتیک یا سیاسی به افراد اداری یا سیاست‌مداران کشور‌های خارجی داده می‌شود تا بتوانند برای اهداف و وظایف خود وارد خاک کانادا شوند.


10/ ویزای دائم کانادا

به تازگی دولت کانادا با ارائه ویزای کار برای افراد واجد شرایط، امکان ورود و خروج از کانادا را بدون محدودیت زمانی ایجاد کرده است. از نقاط قوت این ویزای دائم بهره‌مندی از خدمات شهروندی مثل آموزش و درمان است. استفاده از این خدمات بدون محدودیت سنی است.


11/ چرا ویزای کانادا ریجکت می‌شود؟

در چندین سال گذشته ویزای کانادا به صورت گسترده‌ای ریجکت ‌می‌شود. البته دلیل آن خیلی ساده‌ است چرا که متقاضیان نمی‌توانند علت کافی و قانع کننده‌ای را ارائه دهند. البته ریجکت شدن به معنی بسته شدن مرزهای کانادا به روی شما نیست. بلکه با بررسی مجدد علت ریجکتی یا اعتراض به رای افیسر می‌توان دوباره درخواست ویزا داد و یا رفع ریجکتی ویزا نمود.