شرایط خرید بلیط هواپیما کودکان و نوزادان

کودکان همواره در هر زمینه‌ای جزء گروه سنی حساسی محسوب می‌شوند. ازاین‌رو خطوط هواپیمایی با احتساب این نکته همه تلاش خود را به‌کار گرفته‌اند تا پرواز لذت‌بخش‌تری را برای این گروه سنی فراهم کنند. از قیمت بلیط هواپیما کودکان گرفته تا امکانات و خدماتی که طی پرواز ارائه می‌شود، همه‌چیز برای کودکان و نوجوانان فراهم خواهد بود تا پرواز آنها در بهترین شرایط ممکن انجام گیرد.

اغلب شرکت‌های هواپیمایی هزینه بلیط گروه‌های سنی زیر ۱۲ سال را کمتر از بزرگ‌سالان در نظر می‌گیرند. برخی دیگر با در نظر گرفتن سن کودک بسته‌های مخصوصی که شامل دفتر نقاشی، کتاب قصه، وسایل رنگ‌آمیزی، مداد رنگی و اسباب‌بازی‌های گوناگون را برای سرگرمی کودک در طی پرواز به‌عنوان هدیه در نظر گرفته‌اند. در بسیاری از پروازها نیز ایرلاین‌ها جهت آسایش بیشتر کودکان با والدین آنها همکاری لازم را به عمل‌آورده و صندلی‌های مناسب آنها را در اختیار کودکان قرار می‌دهند. در ادامه این مقاله قصد داریم تا شرایط خرید بلیط هواپیما برای کودکان و نوزادان را بررسی کنیم.

اگر قصد داشته باشید تا به همراه نوزاد یا کودک خود سفر کنید، به‌احتمال‌زیاد با این سؤال روبه‌رو شده‌اید که آیا خرید بلیط برای کودک و نوزاد ضروری است؟ آیا ضرورت دارد برای نوزادی که بر روی صندلی نمی‌نشیند بلیط تهیه کنیم؟ آیا قیمت بلیط هواپیما برای کودکان نیز به‌اندازه بزرگ‌سالان خواهد بود؟

برای پاسخ به این سؤالات شما باید ذکر شود که معمولاً شرکت‌های هواپیمایی افراد تازه متولدشده تا سن ۲ سالگی را نوزاد محسوب کرده و کودکان ۲ الی ۱۲ سال را کودک در نظر گرفته و بسته به شرایط پرواز و نوع آن ضرورت تهیه بلیط و قیمت آن را تعیین می‌کنند. در ادامه قصد داریم این شرایط را با یکدیگر بررسی کنیم.

مطالب خواندنی دیگر:جت لگ چیست؟ و چگونه با آن مقابله کنیم؟
بلیط هواپیما کودکان

پروازهای داخلی

در پروازهای داخلی دو عاملی که در تعیین قیمت بلیط هواپیما برای افراد غیر بزرگ‌سال مؤثر هستند اولی نوزاد یا کودک بودن آنها و دومی چارتر یا سیستمی بودن پرواز است. اگرچه که نوزادان در طول سفر در بغل پدر یا مادر خود هستند و نیاز به صندلی ندارند. بااین‌حال برای سوار کردن نوزادان در هواپیما ضروری است تا نوزاد شماره بلیط مخصوص به خود را داشته باشد. در پروازهای داخلی که به‌صورت سیستمی بلیط فروشی می‌شود مبلغ بلیط نوزادان ۱۰ درصد بهای بلیط بزرگ‌سالان در نظر گرفته می‌شود.

همچنین کودکان ۲ الی ۱۲ سال برای سفر با هواپیما به صندلی و بلیط نیاز داشته و قیمت بلیط کودک کاملاً به نرخ بلیط بستگی دارد. انواع ایرلاین ها بسته به ساعت و تاریخ حرکت خود، تردد سفر در آن فصل و همچنین سیاست‌های بازرگانی ایرلاین نرخ متفاوتی برای بلیط های خود تعریف می‌کنند. درنتیجه در زمان خرید بلیط هواپیما برای کودکان بسته به ایرلاینی که با آن سفر می‌کنید و نرخ بلیط آن ایرلاین قیمت بلیط کودک متفاوت خواهد بود. معمولاً بهای بلیط برای کودکان بین ۵۰ الی ۷۵ درصد بهای بلیط بزرگ‌سالان خواهد بود.

مطالب خواندنی دیگر:نکات ضروری پرواز برای خانم های باردار
بلیط هواپیما کودکان

پروازهای خارجی

در پروازهای خارجی نیز همچون پروازهای داخلی خرید بلیط برای نوزاد و کودک ضرورت دارد، ولی قوانین کلی برای تعیین قیمت بلیط برای کودکان و نوزادان وجود ندارد. اگر در سفرهای خارجی قصد تهیه بلیط برای کودکان و نوزادان را داشته باشیم باید قوانین مربوطه آن کشور یا ایرلاین موردنظر را بررسی کرده تا بتوانیم بهترین بلیط را تهیه کنیم.

در تعیین نرخ ایرلاین‌های گوناگون علاوه بر عواملی همچون ساعت و روز حرکت و فصل سفر، نوسانات قیمت ارز نیز تأثیر گذار خواهند بود. ازاین‌رو نمی‌توان قانون ثابتی را برای تعیین قیمت بلیط کودکان و نوزادان در پروازهای خارجی تعیین کرد. ولی به‌طور کلی می‌توان گفت بلیط برای نوزادان زیر ۲ سال در اکثر ایرلاین‌ها ۱۰ الی ۱۵ درصد قیمت بلیط بزرگ‌سالان خواهد بود که به این قیمت حق بیمه نیز اضافه می‌گردد.

برای کودکان ۲ الی ۱۲ ساله نیز به‌طورمعمول بلیط نیم‌بها حساب‌شده و از ۱۲ سال به بالا نیز تفاوتی نداشته و همچون بلیط بزرگ‌سالان در نظر گرفته خواهد شد. ولی بااین‌حال بازهم باید قوانین ایرلاین را پرس‌وجو کرد و به‌طور دقیق از قوانین آن مطمئن شد. برخی از ایرلاین‌ها اجازه اینکه نوزاد روی پای والدین یا در بغل آنها بنشیند را نداده و ضروری است که برای نوزاد نیز بلیط تهیه کنید.

مطالب خواندنی دیگر:مهم ترین توصیه های فرودگاهی قبل از پرواز که باید بدانید

پروازهای چارتری

زمانی که بلیط به‌صورت چارتری خریداری گردد تمامی تخفیفی که توسط ایرلاین برای نوزادان در نظر گرفته شده است لغو خواهد شد. در پروازهای داخلی بلیط نوزادان رایگان خواهد بود. برای کودکان ۲ الی ۱۲ سال نیز همان‌طور که توضیح داده شد بدون تخفیف و همانند بزرگ‌سالان محاسبه می‌گردد. البته دراین‌بین استثناهایی نیز وجود خواهد داشت.

در بلیط‌های سیستمی، برای نوزادان زیر ۲ سال که نیاز به صندلی ندارند با پرداخت ۱۰ درصد از قیمت بلیط می‌توان بلیط هواپیما تهیه کرد. برای کودکان ۲ الی ۱۲ ساله که نیاز به صندلی دارند بلیط معمولاً به‌صورت نیم‌بها در نظر گرفته می‌شود.

مطالب خواندنی دیگر:15 نکته مهم در سفر با ماشین
بلیط هواپیما کودکان

می‌توان برای کودکان و بدون حضور والدین آنها بلیط خرید؟

برخی از ایرلاین‌ها اجازه سفر کودک به‌تنهایی را صادر نمی‌کنند. برخی دیگر نیز با گرفتن رضایت‌نامه از والدین کودک مجوز پرواز کودک بدون والدین او را تنها برای کودکان بالای 5 سال صادر می‌کنند.

امکانات و سرگرمی‌های کودکان در طول پرواز

با توجه به اینکه کودکان روحیه حساسی دارند، شرکت‌های هواپیمایی گوناگون امکانات و سرگرمی‌های متنوعی را برای آنها در نظر گرفته‌اند. اکثر ایرلاین‌ها در پروازهای کلاس بیزنس خود خدمات جانبی بسیاری را برای کودکان فراهم کرده‌اند تا در طول مسیر کودکان سرگرم شده و سروصدای آنها مزاحمتی برای دیگر مسافران ایجاد نکند. این سرگرمی‌ها فقط برای سرگرمی کودکان نبوده و جنبه‌های آموزشی و مهارت‌آموزی نیز برای آنها دارد. در این پروازها حتی بسته‌های غذایی که به کودکان داده می‌شود نیز با بزرگ‌سالان متفاوت خواهد بود.

منو غذایی ویژه این ایرلاین ها برای کودکان به‌نوعی خلاقانه در نظر گرفته‌شده و تزیین می‌شوند که کودکان را به اشتها آورده و آنها را سرگرم غذا کند.

مطالب خواندنی دیگر:جلوگیری از بیماری در سفر
بلیط هواپیما کودکان

مهم‌ترین نکات در پرواز با کودکان

  • حتماً ضروری است تا پیش از سفر فهرستی از لوازم موردنیاز و وسایل موردعلاقه کودک را تهیه‌کرده و آنها را در ساکی مخصوص گذاشته و همراه خود به داخل کابین هواپیما برده تا در صورت بهانه‌گیری کودک بتوان آنها را در اختیار او گذاشت.
  • سعی گنید تا حد امکان از پروازهایی که در زمان شب انجام می‌شوند استفاده کنید، چون کودکان در شب خواب راحت‌تری نسبت به روز داشته و استراحت بیشتری می‌کنند و در طول پرواز خواب بوده و کمتر بهانه‌گیری می‌کنند.
  • هوای فضای داخل کابین هواپیما خشک بوده و کودک ممکن است احساس ناراحتی و بی‌قراری کند. جهت جلوگیری از این مشکل در طول پرواز سعی کنید هرچند دقیقه یک‌بار به کودک شیر، آب یا آب‌میوه دهید. علاوه بر این جهت جلوگیری از خشکی چشم کودک، پس از مشورت با پزشک کودک می‌توانید از قطره‌های استریل چشمی برای چشم او استفاده کنید.
  • اجازه دهید تا کودک در فرودگاه به هراندازه که انرژی دارد بازیگوشی و تفریح کرده و به‌نوعی خسته شود و در طول پرواز خواب راحت‌تری داشته باشد.

نکاتی که بهتر است قبل از سفر های هوایی بدانید :

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سفرهای هوایی به صفحه ی دانستنی های پرواز مراجعه کنید.

کلمه های کلیدی: