گردشگری صنعتی و تجاری چیست؟

آنچه خواهید خواند :

پیش از آنکه تعریفی از گردشگری تجاری یا توریسم صنعتی ارائه دهیم لازم است کمی بیشتر درباره صنعت توریسم بدانیم. صنعت توریسم صنعتی پویا و رو به رشد است که بر تعاملی پایدار میان گردشگر، شرکت تأمین‌کننده خدمات سفر و جامعه میزبان استوار شده است. در صنعت توریسم تمرکز و هدف اصلی ایجاد امنیت، رضایت و لذت مشتری در سفر است. حال با توجه به انگیزه و نوع سفر، گردشگری به انواع مختلفی از جمله گردشگری تفریحی، تجاری، ورزشی، گردشگری سلامت و غیره تقسیم می‌شود.

گردشگری تجاری یکی از متأخرترین انواع گردشگری است که از شروع شکل‌گیری آن بیشتر از دو ده دهه نمی‌گذرد. با تقویت هرچه بیشتر روابط بین‌الملل میان کشورها، امکان تبادل کاری و تجاری بیشتر شده و نیاز به برگزاری همایش‌ها و نشست‌ها و کنفرانس‌های کاری نیز بیشتر از قبل احساس می‌شود. با شکل‌گیری این نیاز، صنعت توریسم با ایجاد گرایشی به نام توریسم تجاری چندین سال است که برای پاسخگویی به این نیاز وارد بازار کار شده است.


چرا صنعت گردشگری مهم است؟

سفر از گذشته‌های دور همراه همیشگی انسان بوده، اما شیوه سفر کردن مثل هر چیز دیگری با پیشرفت تکنولوژی و فناوری در این سال‌ها تغییرات زیادی نسبت به گذشته کرده است. اگر گذشتگان ما برای یک سفر ماه‌ها و شاید سال‌‌ها وقت صرف می‌کردند و با انواع حیوانات تن به جاده‌های مالرو و خاکی می‌سپردند، امروزه ما می‌توانیم در کم‌ترین زمان خودمان را به دورترین نقطه کره زمین برسانیم.

اما پیشرفت صنعت گردشگری تنها محدود به پیشرفت وسایل نقلیه نمی‌شود، بلکه گردآوری تمام دانش‌های مربوط به سفر در رشته‌ای به نام گردشگری باعث شده است که مشتری با توجه به هدف سفر خود بتواند از یک مجموعه کامل از خدمات و تجربیات برای بهبود کیفیت و کاهش هزینه‌های اضافی سفر خود بهره گیرد.

با گذشت زمان، نه تنها امکانات ما برای سفر تغییرات زیادی کرده، بلکه هدف و خواست ما نیز از سفر تغییرات زیادی کرده است. یکی از مهم‌ترین دلایلی که از گذشته تا کنون همواره دلیل سفر بوده، تجارت و یا کار است. شاید گذشتگان ما عادت به سفر تفریحی نداشتند اما سفر تجاری یکی از نیازهای همیشگی بشر در طول تاریخ بوده است.

مطالب خواندنی دیگر:آشنایی با فرست کلاس بیزنس
گردشگری تجاری

هدف از گردشگری تجاری چیست؟

هدف از توریسم تجاری یا صنعتی انجام سفر به قصد بازاریابی یا تحقیق، تجارت و یا مذاکره درباره آن است. به عنوان مثال فرد یا گروهی که برای شرکت در نمایشگاه بین‌المللی فن‌آوری تلفن‌های هوشمند به چین سفر می‌کند، گردشگر تجاری به حساب می‌آید. وظیفه اسکان اعضای این گروه، برنامه‌ریزی برای حضور در نمایشگاه، حمل و نقل اعضا، تهیه غذا، پر کردن اوقات فراغت و برگزاری جلسات گفتگوی بین شرکت‌کنندگان به عهده کشور میزبان و برگزارکننده است. در بسیاری از موارد مذاکرات یا معاملات تجاری در کشور مقصد یا کشوری که طرف دیگر معامله تجاری است صورت نمی‌پذیرد، بلکه یک کشور میانی به عنوان واسطه، میزبانی همایش‌ها و جلسات را به عهده می‌گیرد.

واضح است که کشور واسطه از گردشگری صنعتی و تجاری به عنوان محلی برای سرمایه‌گذاری اقتصادی و ورود ارز به کشور خود بهره می‌گیرد و از این راه کسب درآمد می‌کند. در بسیاری از موارد توریسم تجاری با توریسم تفریحی تلفیق می‌شود. این اتفاق اغلب در سفرهای افراد ثروتمند پیش می‌آید. بسیار پیش می‌آید که آن‌ها در یک سفر تفریحی سرمایه‌گذاری کاری نیز انجام می‌دهند و یا بعد از انجام کار در سفر به تفریح در کشور مقصد می‌پردازند.

مطالب خواندنی دیگر:خرید خانه در ازمیر
هدف از گردشگری تجاری

گردشگرانی برای تمام فصول!

در بسیاری از موارد کشور میزبان، نمایشگاه‌ها، همایش‌ها و کنفرانس‌هایش را در فصل‌های سرد و کم مسافر برگزار می‌کند. دلیل این امر آن است که در فصل‌های خوش آب و هوا توریسم تفریحی رونق زیادی دارد. حال آنکه وظیفه صنعت گردشگری این است که برای فصل‌های کم مسافر و بد آب و هوا نیز به نحوی برنامه‌ریزی کند که مشاغل مربوط به صنعت توریسم از جمله تورهای گردشگری، آژانس‌های مسافرتی، هتل‌ها و رستوران‌ها که منبع اصلی درآمدشان توریسم است، بیکار نمانند.

یکی از تفاوت‌های اصلی توریسم تجاری با دیگر انواع توریسم در این است که در تمام انواع توریسم تمام مشاغل مرتبط با گردشگری و شرکت‌های خصوصی از ورود توریست و ورود ارز به کشور سود می‌برند. اما در توریسم تجاری علاوه بر شرکت‌های ذی نفع و مشاغل مرتبط باگردشگری تجاری، تمام اقتصاد کشور نیز به واسطه گسترش روابط تجاری و اقتصادی با دیگر کشورهای جهان سود برده و گامی رو به جلو در زمینه اقصاد بین‌الملل برداشته می‌شود.

اما گردشگری تجاری تنها مختص سرمایه‌گذاران کلان و افراد ثروتمند نیست. طبق تعریف سازمان جهانی گردشگری هر سفری که در آن گردشگر در حین سفر در کشور و یا شهر مقصد خرید یا معامله‌ای انجام دهد که با خود صرفه اقتصادی به همراه داشته باشد سفر او تجاری خوانده می‌شود. به عنوان مثال اگر شما برای خرید گز به اصفهان بروید و این کار را به شکل یک قرارداد با شرکت تولیدکننده یا پخش‌کننده انجام دهید شما گردشگر تجاری به حساب می‌آیید.

مطالب خواندنی دیگر:سرمایه گذاری در ترکیه
گردشگری صنعتی

گردشگری با تورهای تخصصی چه ویژگی دارد؟

وقتی به مکان تازه‌ای سفر می‌کنید پیش از هرچیز باید بتوانید نیازهای اولیه خود را برطرف کنید. شما نیاز به جایی برای ماندن و غذاخوردن و استراحت کردن دارید. بعد از برآورده شدن این نیازها، باید اهداف سفر خود را تأمین کنید. اگر برای تفریح و گردش به مکانی سفر کرده‌اید، باید بتوانید برای دیدن مکان‌های تفریحی کشور مقصد برنامه‌ریزی کنید، از وسایل نقلیه محلی برای حمل و نقل استفاده کنید و تمام این کارها را به شیوه‌ای انجام دهید که شما را خسته نکند، امنیت و رفاهتان تأمین شود و لذت ببرید.

شاید برای انجام تمام این کارها در کشور خودتان با مشکلی مواجه نشوید، ولی انجام تمام آن‌ها در کشوری غریبه که نه با فرهنگ و عادات مردمان آن آشنایی دارید و نه جغرافیای آن را می‌شناسید نه تنها کار آسانی نیست بلکه گاهی اوقات نتیجه مطلوبی عایدتان نمی‌کند. ممکن است مدیریت هزینه‌های سفر از دستتان خارج شود و یا بدتر از آن اوقات خوشی را سپری نکنید و یا به هدف سفرتان دست پیدا نکنید.

کلمه های کلیدی: