77 نکته جالب درباره برج خلیفه دبی

نکات جالب برج خلیفه

برج خلیفه دبی یا برج دبی آسمان‌خراشی در شهر دبی امارات متحده عربی است. این برج با ۱۶۳ طبقه قابل استفاده و ۸۲۸ متر بلندی، هم‌اکنون بلندترین برج جهان و آسمان‌خراش ساخته شده به دست انسان است. ساخت این برج، از ژانویهٔ ۲۰۰۴ آغاز شد و در روز چهارم ژانویه ۲۰۱۰ گشایش یافت.در ادامه 77 نکته جالب در مورد این برج را بررسی میکنیم.

1.الهام گرفته شده از گل لیلی عنکبوتی

آدرین اسمیت طراح برج خلیفه از گل محلی صحرایی به نام لیلی عنکبوتی، در ساخت و نمای برج خلیفه الهام گرفته است.که شما می توانید با رزرو آنلاین تور دبی در وب سایت آژانس مسافرتی گلفام سفر از آن دیدنی های آن لذت ببرید.

2.هتل های متفاوت برج خلیفه

جیورجی آرمانی (Giorgio Armani)، طراحی هتل های برج خلیفه را به نحوی انجام داده است که حس آرامش و راحتی خانه شخصی را به مسافرین و مهمانان القا می کند، به طوری که هیچ میز رزرواسیونی را در این هتل ها مشاهده نخواهید کرد.  

هتل های متفاوت برج خلیفه

3.زندگی، کار، سرگرمی

این برج چند منظوره دارای 1.85 میلیون فوت منطقه مسکونی، 300 هزار فوت مکان های اداری و تمامی امکانات بهداشتی سلامتی می باشد. همچنین این برج دارای سالن ، خدمات سلامت و تندرستی، 4 استخر و چند سکو بازدید است.

4. صداهای دنیا 

لابی اقامتگاه در برج خلیفه توسط مجسمه های عظیم “صداهای دنیا” به طراحی جاما پلنزا احاطه شده است. این اثر ترکیبی از 196 نشانه است. قطرات آب به آرامی از سقف بر روی نشانه ها افتاده و صدایی در دوردست (مانند صدای مردم سراسر جهان) به وجود می آورد.

5.بلند ترین گالری جهان

85 اثر بیان کننده فرهنگ اعراب با سبک های امپرسیونیسم انتزاعی توسط هنرمندانی از سراسر جهان در گالری برج خلیفه به نمایش گذاشته می شود.

6.دوازده هزار  کارگر

برای ساخت برج خلیفه بیشتر از 12 هزار کارگر مشغول به کار شدند. مدت زمان کار انجام شده در ساخت این برج حدود 22 میلیون ساعت بوده، این به طوری است که اگر یک کارگر بخواهد به تنهایی ساخت برج خلیفه را انجام دهد، 7534 سال به طول می انجامد.

7. شکل گیری شهر

تمامی داون تاون دبی – دبی مال، بلوار محمد بن راشد، سوق البهار، اولد تاون و هتل های آدرس – در کنار برج خلیفه در دست  احداث بودند.

8.اقامتگاه های آرمانی

144 اقامتگاه آرمانی در طبقه های 9 تا 16 واقع شده اند که تمامی اتاق ها دارای کلیه امکانات و تکنولوژی روز دنیا  هستند.

اقامتگاه آرمانی

9.پله ها

برج خلیفه در کل دارای 2.909 پله بوده و 160 طبقه را متصل کرده است، برای رفتن به طبقات بالاتر از نردبان ها استفاده می شود.

10. منظره رو به آبنمای دبی

در کنار منظره زیبا شره دبی، برج خلیفه همچنین منظره ای منحصر به فرد از آبنمای دبی ارائه می دهد. برای ایجاد تجربه ای تاثیر گذار، موسیقی نیز پخش می شود.

11.عطر

بیشتر مکان های برج خلیفه بوی عطر خوشبویی را می دهد که از بین عطر های برتر دنیا انتخاب شده است.

12. بالا ترین نقطه برج

فقط قسمت فوقانی برج خلیفه، با اندازه کل برج های دوقلو پتروناس در مالزی یکسان است.

مطالب خواندنی دیگر:با معروف ترین آسمان خراش های دنیا آشنا شوید

13. آرزوی عکاسان

برج خلیفه یکی از بیشترین تعداد عکاسی ساختمان/ ساختار در دنیا را دارد.

14.قوی ترین جرثقیل

ساخت بلند ترین برج جهان نیازمند اقدامات مبتکرانه و همچنین ماشین آلات بزرگ و پیشرفته که نیازمند سازماندهی زنجیره ای منظم هستند می باشد. بزرگترین مساحت ساخت و ساز جهان طبیعتا نیازمند سه عدد از بزرگترین ماشین های مکانیزی سنگین (با تحمل 25 تن)، دارای سیستم خودکار می باشد.

15.اولین هتل آرمانی جهان

برج خلیفه دارای اولین هتل آرمانی دنیا می باشد، که در 27 آوریل 2010 افتتاح شد. تمام طراحی ها و مدل های اتاق های این هتل لوکس دارای نشانه های انحصاری جورجیو آرمانی می باشد. 

اولین هتل آرمانی جهان

16.برج خلیفه در ماموریت غیر ممکن

فیلمبرداری فیلم «ماموریت غیر ممکن : پروتکل شبح» در این برج انجام شده است. چهارمین فیلم مجموعه ماموریت غیر ممکن با بدل کاری های هولناک تام کروز (Tom Cruise) راه خود را به سریال تلویزیونی سیمسون ها (The Simpsons) نیز یافت.

برج خلیفه در ماموریت غیر ممکن

17.ثبت رکورد

برج خلیفه رکورد بزرگترین ابعاد زیربنا را از آن خود کرده (330 هزار متر مکعب) و شامل 11.6 میلیون تن بتن، 39 هزار تن فولاد تقویت شده، 103 هزار متر مربع شیشه، 15 هزار و پانصد متر مربع فولاد ضد زنگ می باشد. ساخت این برج 22 میلیون ساعت زمان برده است.

18.مقیاس ارتفاع برج

برج خلیفه در بلند ترین سازه دنیا دارای رتبه اول می باشد.  این ساختمان 3 معیار برای بلند ترین ساختمان را دارد؛ که شامل ارتفاع کلی ساختمان  828 متر (2.716 فوت)، ارتفاعش تا بالاترین طبقه اشغال شده برابر با 570 متر (یا 1.800 فوت) و ارتفاعش تا بالاترین نقطه برج برابر  828 متر (2.716 فوت) می باشد.

19.رکورد های جهانی

بلند ترین سازه، بلند ترین ساختمان ساخته شده توسط بشر، بلندترین سازه های ایستاده (بدون نیاز به سیم)، دارای بیشترین تعداد طبقات، بالاترین طبقه اشغال شده بشر، دارای بلند ترین سکوی بازدید، رکور جهانی پمپاژ بتن عمودی، بلند ترین آسانسور و بلند ترین نمای آلومینیومی و شیشه ای.

20.مقاوت بتن ها

در طول ساخت این پروژه، برای بالا بردن مقاومت بتن ها در برابر فشارهای بالا در ارتفاع از بتن های مخلوط استفاده شده است.

21.پروسه شش ساله

پروژه ساخت برج خلیفه از زمان شروع حفاری تا افتتاحیه جهانی در تاریخ 4 ژانویه 2010 به مدت 6 سال به طول انجامید.

22.برنامه ریزی پیچیده

ساخت برج خلیفه نیاز به برنامه ریزی پیچیده در سرویس های مکانیکی، برقی و پمپاژ داشته که توسط تلاش های مستمر گروه معمارهای مهندسی سازه و دیگر مشاوران انجام شد.  

23.تامین آب

سیستم آب رسانی برج خلیفه تقریبا روزانه 946 هزار لیتر آّب مصرفی برج را تامین می کند. با توجه به ارتفاع برج، مخازن مخصوص ذخیره سازی آب در هر فاصله30 طبقه ای قرار گرفته است.

24.صد هزار فیل

اگر وزن تمام بتن های استفاده شده در این برج را جمع ببندیم برابر با وزن 100 هزار فیل خواهد بود.

25.درخشش برج خلیفه

سیستم نورپردازی در برج خلیفه، شخصیت ساختمان را به عنوان یک ساختار ساده و ظریف تکمیل می کند. در نمای ساختمان برج تعدادی استروبوسکوپ (دستگاهی است که با یک نور چشمک زن، اشیاء در حال چرخش یا مرتعش را ثابت و ساکن به نظر می آورد) کارگذاری شده است که به صورت تصادفی نور های زیبایی را ایجاد می کند.

مطالب خواندنی دیگر:با 11 برج از بلند ترین برج های دنیا آشنا شوید.
درخشش برج خلیفه

26.راهرو آب گرم

این راهرو ها در نزدیکی مخزن آب گرم و لابی آسمان قرارگرفته اند، که با طراحی شیشه ها و چراغ های رقصان در کف آن حس راه رفتن روی آب را تداعی می کند.

27.نمای بیرونی پرزرق و برق برج

تقریبا 26 هزار شیشه های باز تابنده که با دست برش داده شده اند،  در میان قاب های آلومینیوم و فولاد ضد زنگ نمای بیرونی برج را تشکیل می دهند.

نمای بیرونی پرزرق و برق برج 2

28. قایق سواری در دریاچه برج

با قایق‌های چوبی سنتی و موتوری « ابراس » روی دریاچه برج دور زده و از منظره منحصر به فرد آبنمای دبی لذت ببرید.

29.طراحی داخلی

طراحی داخلی اقامتگاه های برج خلیفه از فرهنگ خاورمیانه الهام گرفته است. منحنی ها و قوس ها نشان دهنده فرهنگ خوش نویسی عربی و همچنین طراحی پرده ها و سقف ها یاد آور دامنه های تپه های شنی عربستان است.

30.همکاری جهانی (196 ملیت)

از دیگر مباحث جالب در مورد برج خلیفه می توان به همکاری قراردادی 30 شرکت از سراسر جهان برای ساخت این پروژه و سازه عظیم  اشاره کرد.

31.آبیاری سبز

با نظر دوستداران محیط زیست، آبیاری باغ برج خلیفه به وسیله سیستم جمع آوری کندانس، دستگاهی با جمع آوری چگالی سیستم تهویه هوا، انجام می شود. این سیستم به خوبی تمام محیط سبز را مرطوب نگه می دارد.

32.شهر عمودی

برج خلیفه را شهر عمودی نیز می نامند که اسم بسیار مناسبی می باشد. برج خلیفه با توجه به امکانات و تجهیزات موجود، می تواند هم زمان به 10 هزار نفر سرویس دهد.

33.نمای شهر قدیمی

دوربین « ویوفایندر » واقع در سکوی بازدید ، شما را در زمان به گذشته برده و می توانید نمای شهر دبی پیش از ساخت آسمان خراش های دبی را تماشا کنید.

34.تست تونل باد

برای اطمینان از ایمن سازی برج، بیشتر از 40 تست تونل باد در این برج انجام شده است تا با توجه به شرایط بادهای دبی، میزان تحمل فشار نمای خارجی برج اندازه گیری شود.

35.نامگذاری برج نمادین

در زمان ساخت برج خلیفه نام برج به عنوان برج دبی شناخته شده بود. در طی افتتاحیه، شیخ محمد بن رشید آل مکتوم نام «برج خلیفه» را به عنوان نام برج اعلام نمود.

36.سریع ترین آسانسور دوطبقه دنیا

آسانسور مخصوص بازدیدکنندگان با سرعت 10 متر بر ثانیه، دارای طبقه ی متصل به منظور جابه جایی بازدیدکنندگان می باشد.

37.مطالعه در ارتفاع

یکی از دیگر ویژگی های برج خلیفه وجود بلندترین کتابخانه دنیا واقع در طبقه 123 برج خلیفه بخش هتل ها می باشد.

38.فرا تر از ابر ها

در صبح های مه آلود زمانی که لایه ای از مه شهر را فرا گرفته است، منظره ای فوق العاده از دبی به خصوص در سکوی بازدید شاهد خواهید بود.

فرا تر از پرواز

39.لابی آسمان

در برج خلیفه 3 لابی آسمان در طبقه های 43، 67 و 123 قرار گرفته اند که امکانات رفاهی نظیر مراکز آبگرم، استخر، سالن آفتابگیر روباز، باشگاه و ایستگاه نوشیدنی های طبیعی را ارائه می دهند.

40.بلند ترین مکان پرش دنیا

پس از آن که ناصر ال نیدی و مربی او عمر الحقلان از ارتفاع 672 متری برج خلیفه پریدند، این برج به بلند ترین ایستگاه پرش جهان تبدیل شد.

41.نکته کلیدی

تقریبا حدود 4500 کلید ساختمانی توسط سیستم برج خلیفه ساخته شده است که امنیت و دسترسی به برج را فراهم می کند.

42.بهترین جنبه برج

مناره مخروطی و تلسکوپی برج خلیفه با ارتفاع 200 متری، نه تنها در ارتفاع بلندش رکورد دار است بلکه در طراحی نمادینش نیز یکه تاز می باشد.

43.رعد و برق

ارتفاع بلند برج خلیفه طبیعتا سبب می شود تا در معرض حوادث طبیعی قرار بگیرد (بیشتر رعد وبرق)، به همین دلیل یکی از قوی ترین هادی های رعد و برق جهان را برای این برج طراحی و نصب کرده اند.

44.روز به یاد ماندنی

در سپتامپر 2007 و فقط بعد از 1325 روز از شروع این پروژه، سازه آن به عنوان بلند ترین سازه ایستاده (بدون نیاز به سیم) جهان انتخاب شد.

روز به یاد ماندنی پرواز

45.چراغ روشنایی

برای جلوگیری از برخورد هواپیما با این برج چراغ زنون سفیدی در بالا برج طراحی کرده اند که در هر دقیقه 40 بار چشمک می زند، شدت و نور چشمک زن این چراغ ها در طول روز تغییر نمی کند.

46.نمای بیرونی

بیشتر از 380 کارگر حرفه ای برای روکش بیرونی برج کار کردند، شروع این کار در ماه می 2007 و پایانش در سپتامبر 2009 بود. برای هرچه سریعتر پیش رفتن پروژه 175 پنل را در یک روز نصب کردند.

نمای بیرونی

47.اول ایمنی

برای اطمینان هرچه بیشتر از ایمنی در مواقع آتش سوزی، برج خلیفه راه پله هایی ساخته شده از بتن های تحت فشار دارد و علاوه بر این در هر 25 طبقه سیستم تهویه هوا تعبیه شده است.

48. پمپاژ بتن

بیشترین ارتفاعی که بتن در این سازه پمپاژ شده 601 متر می باشد که در این مورد نیز برج خلیفه رکورد دار می باشد.

49. تفاوت درجه

درجه هوا در نوک برج خلیفه در تمامی فصل ها 6 درجه از دمای هوای زمین خنک تر می باشد.

50.جشن سال نو

جشن سال نو میلادی هر ساله همراه با آتش بازی توسط برج خلیفه برگزار می شود، این مراسم دارای بیش از یک میلیون نفر بازدیدکننده است و حدود 2 میلیارد نفر به صورت زنده از سراسر دنیا مراسم را مشاهده می کنند.

جشن سال نو

51.برج فولاد

تمام وزن آلومینیوم به کار برده شده در ساخت این برج برابر با پنج هواپیما  A380 و طول کل فولاد ضد زنگ، 293 متر برابر ارتفاع برج ایفل است.

52.خنک مثل یخ

در اوج ساعات خنک، برج خلیفه نیاز به 10 هزارتن خنک کننده دارد، که معادل ظرفیت خنک سازی 10 هزار یخ ذوب شده می باشد.

53.میزبانی از مرد عنکبوتی فرانسوی

با صعود 6 ساعته آلین روبرت (Alain Robert) به بالای برج، بار دیگر نام برج خلیفه به کتاب گینس راه یافت.

54.آسانسور ها و پله برقی ها

این برج به طور کلی دارای 57 آسانسور و 8 پله برقی می باشد و همچنین دارای بلندترین سرویس آسانسور در جهان با ظرفیت 5500 کیلوگرم است. این آسانسور ها دارای کابین های دو طبقه نیز می باشند.

55.رکورد دار بلند ترین سکو پرش

فرد فوجین و ونیس رفعت قهرمانان جهان، اولین بار در آپریل 2014 از این برج پریده و در کتاب گینس با عنوان بالاترین سکوی پرش به ثبت رسید.

56.طول بتن ها

اگر تمامی بتن های استفاده شده در برج خلیفه را در مسیری مستقیم قرار دهید، طول بتن استفاده شده در این برج به اندازه 2.065 کیلومتر می باشد.

57.برج خلیفه / برج ایفل

ارتفاع برج خلیفه از طبقه 124ام تا نوک مخروطی آن برابر با کل طول برج ایفل می باشد.

58.طراحی برج خلیفه

طرح اساسی برج خلیفه الگویی بر گرفته از یک طرح هندسی پایه، یادآور هنر و معماری اسلامی می باشد.

59.ارتفاع پروازها

از زمانی که این برج ساخته شده است مسیر پرواز های داخلی و خارجی به ارتفاعات بالاتر جابه جا شده است. از زمان ساخت برج خلیفه مسیر پرواز های فرودگاه بین المللی دبی به 790 متر ارتفاع رسیده اند.

60.طراحی داخلی

طراحی داخلی فضا برج توسط آدام تیهانی طراح آمریکایی، صورت گرفته است. در یک طبقه سه بخش رستوران متفاوت وجود دارد، که منظره زیبایی از بیابان را در آن شاهد خواهید بود.

طراحی داخلی

61.مکان های عمومی

برج خلیفه دارای سه لابی بوده که با مبلمان و اسباب مدرن تزئین شده و یک فضا منحصر به فرد را در این مکان ایجاد کرده است.

62.خانه های شش ضلعی

برج خلیفه توسط بناهای شش ضلعی اطرافش احاطه شده است که این بنا ها بستر 57 آسانسور بوده و بلند ترین آن ها دارای ارتفاع 504 متری است که رکورد جهانی را از آن خود کرده است.

خانه های شش ضلعی

63.نقطه عطف سه روزه

صد طبقه اول برج خلیفه در 1093 روز، در واقع هرطبقه در سه روز تکمیل شده است.

64.صرفه جویی در هزینه ها

هر شیشه ای که در نمای بیرونی برج خلیفه استفاده شده است دارای روکش بیرونی است که دارای خاصیت صرفه جویی در انرژی و محدود کردن گرمای خورشیدی می باشند. وزن هر کدام 362 کیلوگرم، عرض 1.37 متر و طول 3.25 متر می باشند.

65.اقدامات امنیتی

برج خلیفه دارای آسانسور هایی است که در مواقع بلایای طبیعی و آتش سوزی برای تخلیه کنترل شده ساکنین، برنامه ریزی شده است.

66.شست و شوی نمای بیرونی

تمیز و در خشان نگه داشتن نمای بیرونی این برج نیازمند ربات هایی بود که به طور اختصاصی برای این برج ساخته شده است.

67.ورودی راه باغ

حیاط و محوطه برج خلیفه یک تجربه بصری منحصر به فرد را برای شما آماده کرده است، که می توانید از این طریق به برج خلیفه دست یافته، پیاده روی کرده یا از محیط لذت ببرید.

67.ورودی راه باغ

68.سرو شام میان ابر ها

 رستوران اتمسفر در طبقه 122 ام برج قرار گرفته که دارای بزرگترین کافه و در بالا ترین ارتفاع برج خلیفه می باشد.

سرو شام میان ابر ها

69.موزیک های آسانسور

موزیک هایی که در آسانسور پخش می شوند به صورت اختصاصی برای آسانسور های این برج ساخته شده اند. با نزدیک شدن آسانسور به طبقه مورد نظر، ریتم موسیقی افزایش می یابد.

70.بلند ترین برج مسکونی دنیا

برج های زیادی در سطح جهان وجود دارد اما تنها بلند ترین برج دارای فضای مسکونی، برج خلیفه می باشد.

71.نهار خوری

هتل آرمانی در برج خلیفه دارای 6 نهار خوری می باشد که غذا هایی از سراسر دنیا سرو می کنند.

نهار خوری

72.طبقه 153 برج

طبقه 153 برج خلیفه بلند ترین طبقه اشغال شده در جهان می باشد. این طبقه دارای تراس خصوصی برای برگزاری جلسه های اداری و خصوصی می باشد.

73.غلبه مد بر جاذبه

در سال 2014 فستیوال خرید دبی، بزرگترین نمایش مد عمودی را در برج خلیفه برگزار کرد. در این نمایش خارق العاده، مانکن ها بر روی نمای خارجی عمودی برج قدم برداشتند.

74.طبقه نفس گیر

سکوی بازدید واقع در طبقه 148ام برج خلیفه (با ارتفاع 555 متر ارتفاع)  بلند ترین سکو جهان نام گرفته است.

طبقه نفس گیر

75.طلوع خورشید

به علت ارتفاع زیاد برج خلیفه در برخی از روزها می توانید 2 بار – یک بار از طبقه پایین و بار دیگر در بالای برج خلیفه – شاهد غروب باشید.

طلوع خورشید

76.پارکینگ برج خلیفه

پارکینگ برج خلیفه گنجایش 3 هزار ماشین را دارد.

77.هزینه ساخت

هزینه ساخت برج خلیفه تقریبا برابر با یک بیستم بودجه ساخت مرکز شهر دبی می باشد. این سازه با 1.5 میلیارد دلار ساخته شد، در حالی که توسعه مرکز شهر دبی با 20 میلیارد دلار صورت گرفت.

نمای کلی شهر دبی از داخل برج خلیفه

زمان کلیپ: 01:07

نویسنده : شهرزاد جعفری جوزانی