ویزای بلغارستان

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

بلغارستان یکی از کشورهای واقع در جنوب شرقی اروپا و در مجاورت کشور ترکیه است. این کشور زیبا و سرسبز با آب و هوای فوق العاده و آثار تاریخی بسیار دیدنی و جذاب، یکی از مقصدهای عالی برای گردشگری به حساب می آید. وجود طبیعت سرسبز و تماشایی، در کنار سواحل جذاب باعث شده این کشور از نظر جاذبه های طبیعی کاملا غنی باشد. هم چنین هزینه های سفر به بلغارستان بسیار مقرون به صرفه است. اما یک مسئله مهم پیش از سفر به این کشور، دریافت ویزای بلغارستان است.

بلغارستان مانند سایر کشورهای اروپایی است و برای مسافرت از ایران به این کشور باید ویزای بلغارستان را دریافت نمایید. اگر شما یکی از متقاضیان تور بلغارستان هستید یا این که قصد دارید به این کشور مسافرت کنید، لازم است با شرایط و نکات پیرامون ویزای بلغارستان به خوبی آشنا باشید. در این مطلب ما هر آن چه که لازم است درباره ویزای بلغارستان بدانید را توضیح داده ایم.

بلغارستان

درباره ویزا بلغارستان

معمولا اگر قصد سفر از ایران به هر یک از کشورهای اروپایی را داشته باشید، باید برای اخذ ویزای آن کشور اقدام نمایید (به جز ترکیه و چند کشور معدود دیگر). برای مسافرت به بلغارستان یا متقاضی شدن برای تور بلغارستان نیز همین قانون صدق می کند.

شما می توانید با اخذ کردن ویزای بلغارستان به سادگی به این کشور خوش آب و هوا سفر کنید و از تماشای مناظر طبیعی و جاذبه های تاریخی آن لذت ببرید. لازم به ذکر است بلغارستان مانند بسیاری از کشورهای دیگر اروپا نیست که مشمول ویزای شنگن شود.


انواع ویزا بلغارستان

کشور بلغارستان سه نوع ویزا دارد. با توجه به این که سفر شما به بلغارستان با چه هدفی انجام می شود و این که چه مدتی می خواهید در این کشور اقامت داشته باشید، نوع ویزای شما متفاوت خواهد بود. انواع ویزای بلغارستان عبارتند از:

ویزای ترانسفر فرودگاهی یا Visa A:

همان طور که از نام این ویزا بر می آید، کاربرد آن برای صرفا حضور در محدوده فرودگاه بلغارستان و سفر از آن جا به کشوری دیگر است. با این ویزا نمی توان از محدوده فرودگاه خارج شد.

ویزای اقامت کوتاه مدت یا Visa C:

این ویزاها برای افرادی صادر می شود که با قصد گردشگری و توریسم، تجارت و سایر کاربردهای شخصی به بلغارستان می روند. مدت اعتبار این ویزا از زمان ورود به بلغارستان 90 روز است و معمولا تنها یک بار ورود است.

ویزای اقامت بلند مدت یا Visa D:

این ویزا مخصوص آن دسته از افرادی است که با اهدافی مانند اشتغال یا تحصیل به بلغارستان می روند. معمولا اعتبار زمانی این ویزا یک سال است و دارنده آن باید در زمینه اقامت بلند مدت تر اقدام کند. هم چنین امکان چندین بار ورود و خروج از بلغارستان با این ویزا فراهم می شود.  


مراحل اخذ ویزای بلغارستان

اولین مرحله در راستای اخذ ویزای بلغارستان، تماس با سفارت این کشور در ایران است. شما باید با این تماس وقت معینی برای مراجعه به این سفارت تعیین نمایید. صدور ویزای بلغارستان نیازمند حضور متقاضیان مسافرت به این کشور و ثبت مشخصات بیومتریک آن ها است.

هم چنین تا هنگام حضور در سفارت بلغارستان لازم است ضمن پرداخت هزینه های مربوطه، مدارک لازم برای ویزا را تهیه و آن ها را ترجمه نمایید. پس از حدود 10 روز کاری در صورتی که مشکلی نباشد، ویزای شما آماده می شود.

مطالب خواندنی دیگر:پیکاپ ویزا چیست و چگونه باید آن را اخذ کرد؟
ویزای بلغارستان

شرایط اخذ ویزای بلغارستان

یکی از شرایط مورد نیاز برای اقدام به اخذ ویزای بلغارستان، اقدام به صورت گروهی یا به عبارت دیگر، اقدام برای تور بلغارستان است. در این زمینه آژانس های مسافرتی به خوبی می توانند کار را به انجام برسانند. از دیگر شرایط لازم، تضمین تمکن مالی است که به یورو صورت می گیرد. طبق تجربه ها، لازم است هر فرد حدود 100 میلیون تومان تمکن مالی تضمین شده داشته باشد. هم چنین برای سفر به بلغارستان لازم است تا اسناد مربوط به گردش حساب خود را ارائه کنید. این اسناد باید شامل گردش حساب شما در 6 ماه گذشته باشد.


مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا

اگر قصد شما از سفر به بلغارستان انجام امور تجاری و کاری یا تحصیل باشد، باید مدارک مربوط به این موضوعات را هم ارائه کنید. اما مدارک کلی لازم برای اخذ ویزای بلغارستان عبارتند از:

 • فرم درخواست رسمی ویزا
 • ارائه اصل و کپی پاسپورت (حداقل 6 ماه تا انقضای آن باقی مانده و 2 صفحه خالی داشته باشد)
 • ارائه کپی صفحات شناسنامه و کارت ملی
 • کپی پاسپورت های پیشین
 • رسید پرداخت مبلغ لازم به سفارت
 • عکس رنگی شخصی
 • رزرو بلیط های هواپیمای رفت و برگشت
 • رزرو واچر هتل معتبر
 • بیمه مسافرتی بین المللی
 • سند تمکن مالی
 • پرینت گردش حساب بانکی 3 ماه اخیر

تعرفه خدمات ویزای بلغارستان

تعرفه ویزا برای افراد مختلف متفاوت است. برای بزرگسالان هزینه مربوط به اخذ ویزا معادل 60 یورو است. برای کودکان بین 6 تا 12 سال این هزینه به 35 یورو کاهش می یابد. هم چنین برای اخذ ویزای بلند مدت یک ساله باید مبلغ 200 یورو پرداخت کرد.


شرایط پیگیری و ریجکت ویزای بلغارستان

معمولا ویزای بلغارستان رفیوز می شود (یعنی با درخواست آن مخالفت می شود). دلیل آن هم وجود نقص یا ناهماهنگی در مدارک ارائه شده از سوی متقاضی به سفارت است. اگر ویزای بلغارستان شما ریجکت شد، دلیل آن می تواند مواردی مانند بیمه سفر نامعتبر، ارائه مدارک اشتباه، واضح نبودن هدف از سفر به بلغارستان و عدم تضمین تمکن مالی برای سفر باشد. رفع این موارد با کمک وکیل متخصص در این زمینه انجام می شود.


سفارت بلغارستان در ایران

سفارت بلغارستان در ایران در خیابان ولیعصر تهران واقع شده است. برای دریافت ویزای بلغارستان باید از طریق سفارت بلغارستان در ایران اقدام کرد. تمامی امور مربوط به دریافت ویزای بلغارستان از طریق همین سفارت قابل اجراست. سفارت بلغارستان در ایران در روزهای یکشنبه تا پنجشنبه بین ساعت های 10 تا 12:30 باز است (برای اطمینان بیشتر با این سفارت تماس بگیرید).

در صورتی که قصد دارید با سفارت بلغارستان در ایران تماس بگیرید از شماره های زیر استفاده کنید:

88775037 – 88775662

آدرس سفارت بلغارستان در ایران

سفارت بلغارستان در ایران در آدرس زیر واقع شده است:

تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر، خیابان نظامی گنجوی، پلاک شماره 40

سفارت بلغارستان در ایران

شرایط دریافت وقت سفارت بلغارستان

برای اخذ ویزای بلغارستان لازم است که مراحل لازم را از طریق مراجعه حضوری به سفارت بلغارستان پشت سر بگذارید. مراجعه به سفارت بلغارستان باید با تعیین وقت قبلی صورت گیرد. در همین راستا شما می توانید با استفاده از شماره تماس های سفارت بلغارستان در ایران وقت قبلی را تعیین کرده و باقی مراحل را طی کنید. زمان تماس شما باید بین روزهای یکشنبه تا پنجشنبه و در ساعت های 10 الی 14 باشد.


سوالات رایج ویزای بلغارستان

مدارک مورد نیاز ویزای بلغارستان

 • فرم درخواست رسمی ویزا
 • ارائه اصل و کپی پاسپورت (حداقل 6 ماه تا انقضای آن باقی مانده و 2 صفحه خالی داشته باشد)
 • ارائه کپی صفحات شناسنامه و کارت ملی
 • کپی پاسپورت های پیشین
 • رسید پرداخت مبلغ لازم به سفارت
 • عکس رنگی شخصی
 • رزرو بلیط های هواپیمای رفت و برگشت
 • رزرو واچر هتل معتبر
 • بیمه مسافرتی بین المللی
 • سند تمکن مالی
 • پرینت گردش حساب بانکی 3 ماه اخیر

آدرس سفارت بلغارستان در ایران

تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر، خیابان نظامی گنجوی، پلاک شماره 40

شماره تماس سفارت بلغارستان در ایران

88775037 – 88775662