قیمت غذا در بلغارستان چقدر است؟

بلغارستان از جمله کشورهای اروپایی توریست‌پذیر چهار فصل است. این کشور هم بهار و تابستان های زیبایی دارد و هم پاییز و زمستان های رویایی و شگفت انگیز و تنها باید تصمیم بگیرید که با توجه به تفریحات مختلف و جاذبه های گردشگری این کشور زیبا و دیدنی در چه فصلی به این کشور سفر کنید. اما هر زمان که به این کشور زیبا بروید نباید غذاهای خوشمزه آن را ازدست بدهید.

قیمت غذاهای بلغاری ، به نوع غذایی که می‌خورید و رستورانی که به آن می‌روید بستگی دارد. در این کشور همچنین فروشندگان غذاهای خیابانی و کافه‌های بسیار خوبی را هم می توان دید. در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا با این غذاها بیشتر آشنا شده و از قیمت هریک باخبر شویم.

قیمت غذاهای معروف بلغارستان

غذاهای بلغاری، خوشمزه و دلچسب هستند. این کشور به سبزیجات و لبنیات تازه و خوشمزه خود معروف است. گوشت مرغ بیشترین میزان استفاده را در بین گوشت‌ها داشته و از طرفی گوشت بره هم جایگاهی ویژه در آشپزی کشور بلغارستان دارد. در ادامه مطلب سری می زنیم به معروف ترین غذاهای بلغارستان و قیمت این غذاها را بررسی می کنیم.

خوراکی خیال‌انگیز: بانیستا

بانیستا نان شیرینی روغنی خوشمزه ای است که آن را می‌توانید از هر شیرینی‌فروشی در سراسر بلغارستان تهیه کنید. نوع استاندارد آن با پنیر فتا پر می‌شود اما انواع پر شده با کدو، پیاز، اسفناج و قارچ را نیز می‌شود یافت. این نان شیرینی خوشمزه جزئی جداناشدنی از یک صبحانه بلغاری کامل است.

نکته جذاب در خصوص این شیرینی سرو آن در زمان کریسمس و شب سال نو است. در این زمان باید این نان را با احتیاط بجوید چون درون آن تکه‌ای کاغذ شانس وجود دارد که در صورت غفلت ممکن است آن را قورت دهید. اگر هم خیلی خوش‌شانس باشید، سکه‌ای درون شیرینی شما خواهد بود که نشان می‌دهد سالی بسیار خوب خواهید داشت. قیمت استاندارد این غذا  ۵۰.۱ – ۲ (GBN) لو است.

غذاهای بلغاری

خنک‌کننده تابستانی: تاراتور

یکی دیگر از غذاهای بلغاری که ما ایرانی‌ها آشنایی دیرینه با آن داریم، تاراتور است. این غذا نوعی سوپ سرد است که شباهت بسیار زیادی به آب‌دوغ خیار ایرانی دارد و با ماست معروف بلغاری تهیه می‌شود. این غذا شامل ماست، آب، خیار، سیر، شوید، گردو و تکه‌های یخ است. قیمت استاندارد تاراتور در رستوران‌های بلغارستان ۲ – ۴ (BGN) لو است.

تاراتور
مطالب خواندنی دیگر:غذاهای سنتی و اصیل بلغارستان

لایه‌لایه خوشمزگی: موساکا

موساکا یکی از غذاهای محبوب الکانی است. این غذا ترکیبی از سیب‌زمینی، تخم‌مرغ و گوشت خوک چرخ‌کرده است. در بلغارستان شوخی معروفی هست که مردان بین خود دارند: “با زنی که نمیتونه موساکای خوبی درست کنه، نمیشه ازدواج کرد.”

نسخه یونانی این غذا با بادمجان طبخ می‌شود. در بلغارستان اما تاکید زیادی بر حضور لایه‌های گوشت در کنار سیب‌زمینی وجود دارد. در پایان یک لایه ماست چکیده معروف و خوشمزه بلغاری روی این مواد را می‌پوشاند. قیمت استاندارد این غذا در رستوران‌های بلغاری 3_6 (BGN) لو است.

موساکا

بازه قیمت رستوران‌های مشهور در کشور بلغارستان

حال نوبت به بررسی برخی رستوران های معروف و آشنایی با رنج قیمت آنها می رسد. همچنین همراهمان باشید.

رستوران رز، بورگاس

رستوران رز در پیاده‌روی اصلی خیابان Aleko Bogoridi شهر بورگاس واقع شده و یکی از بهترین رستوران‌های این شهر است. این رستوران در یک خانه ۲۰۰ ساله بازسازی شده بنا شده و فضایی کلاسیک و جذاب دارد. با رفتن به رستوران رز هم می توانید در فضای داخلی زیبای آن بنشینید و هم از حضور در فضای بیرونی و جذاب این رستوران لذت ببرید.

رستوران رز، بورگاس

رستوران رز همچنین انواع غذاهای یونانی، ایتالیایی، بلغاری و… را سرو می‌کند. قیمت هر بشقاب غذای اصلی در این رستوران بلغاری بین ۲۰ تا ۴۰ لو است. غذاهای پیشنهادی در این رستوران هم شامل سالاد پنیر بز، سالاد کینوا و سپر ماهی گریل‌شده است.

نرخ سایر رستوران‌های معروف بلغارستان نیز به شرح زیر هستند:

 • اتنو، بورگاس ۱۵ – ۲۵ BG
 • دایانا، پلوودیو ۵ – ۱۰ BGN
 • رستوران Megdana، پلوودیو ۱۰ – ۱۵
 • شعار رستوران، صوفیا ۱۰ – ۱۵
 • رستوران کاستلا، آستارا زاگورا ۱۰ – ۱۵
 • رستوران Uniqato، آستارا زاگورا ۱۰ – ۱۵ BGN

هزینه کافه رفتن و فست‌فود خوردن در بلغارستان

بازه قیمت فست‌فودهای معروف در بلغارستان:

 • هزینه خوردن غذا در فروشگاه های مک دونالد بلغارستان حدود: ۸.۰۰ BGN است.
 • هزینه خوردن چیزبرگر در یک فست‌فود معروف و خوب بلغارستان حدود ۲.۴۰ BGN است.
 • نوشابه پپسی ۷۰/۱ BGN و آب معدنی ۱۰/۱ BGN است.
فست‌فودهای معروف در بلغارستان

بازه هزینه کافه‌ها بلغارستان:

 • هزینه نوشیدن یک فنجان قهوه در کافه‌های بلغارستان بین ۵۰/۱ تا ۵۰/۲ BGN است.
 • هزینه یک لیوان هات‌چاکلت ۲/۰۰ BGN است.
 • یک گیلاس شراب نیز در این کافه‌ها قیمتی معادل ۵۰/۲ BGN دارد.
 • کافه‌های خیابانی نیز هر لیوان آبجو را از ۸۰/۳ BGN، قهوه فنجانی از ۴۰/۰ BGN و هر لیوان نوشیدنی خنک ۲۰/۱ BGN ارائه می‌دهند.
هزینه کافه‌ها بلغارستان

هزینه خرید مواد غذایی اولیه در کشور بلغارستان

اگر بخواهید خودتان آشپزی کنید و بدون رفتن به رستوران، مواد غذایی موردنیاز خود را بخرید، هزینه خرید مواد اولیه غذا در بلغارستان به شرح زیر است:

 • ۱ لیتر شیر معادل ۲/۰۰ BGN
 • ۵۰۰ گرم پنیر سفید معادل ۱/۱۰ BGN
 • ۱۲ عدد تخم‌مرغ با اندازه متوسط معادل ۳/۱۰ BGN
 • ۱ کیلو سینه مرغ بدون استخوان معادل ۹/۱۰ BGN
 • ۱ کیلو سیب‌زمینی معادل ۱/۱۰ BGN
 • ۱ کیلو برنج سفید معادل ۲/۲۰ BGN
 • ۱ کیلو پیاز معادل ۱/۲۰ BGN
 • و…

در این بین آشنایی با ارزان‌ترین و گران‌ترین خیابان‌های بلغارستان برای خوردن غذا می‌تواند به شما در انتخاب رستوران و غذای خوب کمک کند. مثلاً بلوار ویتوشا پر از کافه و رستوران است که می‌شود در میان آنها هم رستوران‌ها و کافه‌های گران قیمت و هم ارزان قیمت را دید.

خرید مواد غذایی اولیه در کشور بلغارستان

آشنایی گذرا با قیمت غذاها در کشور بلغارستان

به طور کلی اگر به بلغارستان بروید می‌توانید در رستوران‌های سنتی و بین‌المللی، شعبه‌های مک دونالد، کافه‌ها و فست‌فودهای خیابانی یا لوکس و گران قیمت غذا بخورید. بسته به نوع غذایی که می‌خورید و محلی که برای غذاخوردن انتخاب می‌کنید، هزینه متفاوتی باید بپردازید.

به طور معمول، بیشتر رستوران‌های متوسط رو به بالا غذاهای اصلی خود را بین ۱۰ تا ۱۵ لو بلغاری ارائه می‌دهند. قیمت یک فنجان قهوه در کافه‌های معمولی و لوکس چیزی بین ۱/۵۰ تا ۲/۵۰ لو است. این مقدار در کافه‌های خیابانی به ۴۰/۰ کاهش می‌یابد. مواد غذایی اولیه نیز رنج قیمتی متنوع اما مناسب دارند.